Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 

Very strange question! Cum sa pun parola pe un HDD?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Salutari!

Vreau sa cumpar un HDD (poate extern) de 500GB pe care sa imi fac backup la toate datele importante (m-am speriat putin azi cu niste chestii si am zis ca e timpul pt un full backup).
Exista o metoda de a proteja discul astfel incat sa nu poate fi accesat (de nici un program, incusiv WinCmd sau Windows Explorer) decat daca bag o parola?

Stiu... cel mai sigur calculator din lume e cel care e oprit... si as putea sa opresc discul atunci cand nu am nevoie de el. Totusi nu imi convine. As vrea sa imi fie usor accesibil.

Cred ca mai existau si niste programe care iti criptau un folder - nici solutia asta nu ma incanta... eu vreau sa tin datele in siguranta, nu se le criptez cu un software ieftin facut de vreun rus pe vapor si care ar putea sa aiba bug-uri in algoritmul de criptare ("Error. Sorry; your data is fucked").
Plus ca vreau sa protejez tot discul. Pun pariu ca in cazul softul-ului de care vorbeam mai sus, tot poti sa formatezi diskul (din moment ce el protejeaza doar folderi).

Cer prea multe, sau chiar exista asa ceva?
Ce alte metoda serioasa de protectie (dar destul de rapida) mai pot folosi?

Multam mult.

Edited by dotniet, 19 April 2008 - 01:15.


#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
hmmm...

exista programe de criptat, dar experienta imi spune ca sunt 100000 de topics pe aici cu useri care au uitat sa decripteze datele la o noua instalare de Windows.(sunt multi ce plang pe aici si putini au recuperat ce aveau) ;)

eu fack back-up in doua moduri :

-arhive cu parola
-imagini de partitii cu parola facute cu Acronis ;)

Edited by crysty2k5, 19 April 2008 - 08:51.


#3
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005

View Postcrysty2k5, on Apr 19 2008, 08:51, said:

eu fack back-up in doua moduri :

-arhive cu parola
-imagini de partitii cu parola facute cu Acronis ;)

da, si arhiva o ti pe o partitie... nu?
care poate fi 'rasa' in orice moment de un virus/format.
de asta vreau ca discul sa nu fie accesibil. tot discul.

o solutie ar fi sa cumpar un disk extern la care sa ii scot mufa de usb sau alimentarea cand nu imi trebuie (sau disable in Hardware manager, in Windows, dar e cam greu accesibila comanda asta)

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Folder Lock

#5
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005

View Postqueensoft, on Apr 20 2008, 07:24, said:

Folder Lock

Da, dar asta (asa cum spuneam mai devreme) e o solutie impotriva fratelui mai mic - pe care vrei sa- ti departe de lucrurile tale :)
Daca vine virusu' iti rade tot diskul... putin ii pasa lui ca datele sunt criptate sau ba...

#6
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Versiune gratuita true crypt(open source)
Versiune comerciala PGP DESKTOP sau de la Securstar - DriveCrypt Plus Pack(recomandat encripteaza pina si OS si ascunde si partitiile) dar e close source
crede-ma asta face toti banii il folosesc de 3 ani fara probleme.

#7
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005

View Postscorill00, on Apr 22 2008, 18:17, said:

DriveCrypt Plus Pack...ascunde si partitiile

e... asa mai merge.
dupa cum spuneam, criptarea datelor nu face doi bani daca te ataca un virus (sau chair si atac din Internet).
in schimb o partitie ascunsa are mai multe sanse de supravietuire.

thanks.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate