Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors
 Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 

Ide Raid !?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tecu

tecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2002
Am si eu o placa de baza(K7t266 pro2)(KT266A-chipset based) care suporta Ide-RAID dar sincer nu am nici cea mai vaga idee cum se instaleaza fiidca de fiecare cand incerc sa pun hard-disk-ul pe unul din ide-urile alea mi se blocheaza sistemul ( win200) spunandu-mi pe un ecran albastru la bootare ca imi lipsesc niste fisiere din system...si se comporta foarte dubios...chiar si  dupa ce mut inapoi pe ide-ul normal si dupa ce configurez BIOS-ul cu setarile normale pentru IDE-ul normal...
totusi am facut toti pasii corecti din IDE-RAID users's manual...
:help:

#2
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
Daca vrei sa folosesti RAID-ul e preferabil sa ai macar 2 HDD identice si goale :drac: . Configurezi RAID-ul din BIOS pe stripping si apoi instalezi Windoze-le. Vezi ca la bootarea de pe CD-ul de Win2K trebuie sa tii F6 apasat si sa ia pregatita disketa cu driverele de RAID.

#3
tecu

tecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2002
merci mult de tot !!...dar tot nu am inteles prima parte...cum adica am nevoie de 2 hdd identice? si pentru ce?
si inca ceva...merita munca? parerea ta...

Multumesc!

#4
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Gicu Piticu
Daca vrei sa folosesti RAID-ul e preferabil sa ai macar 2 HDD identice si goale :drac: . Configurezi RAID-ul din BIOS pe stripping si apoi instalezi Windoze-le. Vezi ca la bootarea de pe CD-ul de Win2K trebuie sa tii F6 apasat si sa ia pregatita disketa cu driverele de RAID.

si in cazul asta, win 2k / me / linux cum le vede? ca 2 hdd-uri separate, sau ca un hdd cu 2xcapacitatea unui hard disk?

#5
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002

Quote

de fiecare cand incerc sa pun hard-disk-ul

Pt. RAID ai nevoie de 2 HDD-uri identice.. 2(DOUA), nu unul singur.

Sammy[BOFH]> K un hdd cu capacitate dubla.

#6
Guest_max_*

Guest_max_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Merita munca pentru ca viteza de acces si de scriere a datelor va creste.
In functie de tipul de RAID pe care il alegi, (depinde de ce suporta placa ta)ai posibilitatea sa cresti viteza, poti folosi un disc pe care sa-ti faca mirror(in caz ca vreun hdd crapa sa nu pierzi date), sau sa combini metodele.

#7
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
sau iti iei 3 HDDuri la fel si faci RAID 5  :oK:

+ oricare HDD se buleste -> nu pierzi date
+ capacitatea este cat 2xHDD  :o

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
1. Nu merge Raid 5 pe IDE! Doar 0 shi 1 (stripping shi mirroring) - (sunt DOAR 2 porturi IDE RAID !!!)

2. TEORETIC ar trebui sa mearga shi DOAR un singur HDD pe RAID-ul IDE, dar NU IN RAID!!!. Doar ca IDE normal! pentru asta: Trebuie sa configurezi (activezi) din BIOS Controller-ul RAID - vezi manualul placii de baza - shi sa instalezi driverele sub Windows!

3. Merita RAID in cazul in care ai doua HDDuri identice! cele 2 posibilitatzi:
   a. stripping: ca idee - fishierele se sicriu pe ambele harduri (parte pe unul, parte pe celalalt) ... AVANTAJUL: Scade timpul de acces la aprox 60 - 70 % !
   b. mirroring: tot ca idee - fishierele sunt scrise DE DOUA ORI, identic, pe fiecare hdd ... Avantajul: Sigurantza datelor - crapa unul, ramane celalalt in picioare, pana la remedierea problemei

4. Sammy - mah, SINCER, NU shtiu! teoretic ar trebui sa le vada ca pe unul singur in ambele cazuri! Oricum, in stripp 99% apare un singur HDD ... DOAR in device manager apar 2 device-uri fizice!

... daca imi mai aduc aminte de ceva, mai bag!

#9
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
Uite care-i treaba:

1. Sammy, tot ai treaba cu Linux-ul. Am pus un Suse 7.3 pe IDE Raid in stripping (2 Maxtor-uri de 40 Gb). Dupa chin si sapaturi pe net l-am facut sa vada in loc de hda si hdb ceea ce trebuia: un sda de 80Gb. Deci in stripping (RAID 0) capacitatea se dubleaza si viteza aproape (depinde f. mult de niste parametri de BIOS ai RAID-ului, cum ar fi pagina de 4K, 64K etc.)
In Windoze e la fel: dupa ce-i dai la promptul de F6 driverul iti apare un SCSI adapter de 80Gb, care e RAID-ul.

2. La servici am un server pe RAID 5 (SCSI Ultrawide cu 3 Quantum-uri de 18Gb). Evident capacitatea disponibila e nr. disk-uri - 1. Nu- mi place cum se misca...

3. Mirroring-ul, cel putin la banii de care dispun eu, nu e de luat in seama...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate