Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...
 Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...
 Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...
 

Romanian Cable Sistems

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Magnum1

Magnum1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.12.2003

View Postfabian23, on Jul 7 2008, 13:31, said:

Daca ai posibilitatea sa-ti instalezi antena satelit, incearca Digi.


Pai cred ca asta va fi solutia in cele din urma...mersi

#20
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View PostGabryel, on Jun 26 2008, 21:01, said:

...Problema e ca pe digital ecranul ramane negru la fiecare program desi pe banerul albastru de sus scrie numele postului, emisiunea care ruleaza in acel moment si cea care o sa urmeze, fiecare cu intervalul ei de timp.
Ce se poate face ?

Merci.
Canalele in cauza sunt codate. De aceea ai "black screen". TV-ul le-a gasit, insa nu le poate reproduce (decoda) pentru ca sunt criptate. Acea informatie care-ti apare este atasata fiecarui canal transmis digital si se numeste EPG. Ca sa le vezi, iti trebuie un decodor + cartela de la RCS (DigiCablu).

Edited by fabian23, 07 July 2008 - 13:41.


#21
Dement4ever

Dement4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
La RCS&RDS Satu Mare nici urma de GSPtv. Nici macar GSPtv1. Mai sunt 3 zile si incepe Liga 1, iar despre GSPtv 2, 3 si 4 mi-au raspuns cand i-am intrebat ca le vor introduce in viitor. Sunt rupti astia de la RCS Satu Mare, parca nu fac parte din retea!!!!!!
Daca vreau DIGI Cablu, spun ca nu dau receptor doar  pentru cei ce locuiesc la case, iar pe DIGI Cablu nu au in oferta  nici Sport 1, care la Oradea e pe cablu, iar cineva din conducere mi-a zis ca grila de programe e una regionala, fiind ceea de la RDS Oradea, iar cei de la centru aproba grilele. Aiureeea!!! Niste paraleli in domeniu !!!!!!!!!!

#22
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008

View PostDement4ever, on Jul 23 2008, 14:53, said:

La RCS&RDS Satu Mare nici urma de GSPtv. Nici macar GSPtv1. Mai sunt 3 zile si incepe Liga 1, iar despre GSPtv 2, 3 si 4 mi-au raspuns cand i-am intrebat ca le vor introduce in viitor. Sunt rupti astia de la RCS Satu Mare, parca nu fac parte din retea!!!!!!
Daca vreau DIGI Cablu, spun ca nu dau receptor doar  pentru cei ce locuiesc la case, iar pe DIGI Cablu nu au in oferta  nici Sport 1, care la Oradea e pe cablu, iar cineva din conducere mi-a zis ca grila de programe e una regionala, fiind ceea de la RDS Oradea, iar cei de la centru aproba grilele. Aiureeea!!! Niste paraleli in domeniu !!!!!!!!!!
daca vrei sa pleci de la rcs cablu,insa tot vrei gsp-urile,puneti digi tv satelit

#23
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostDement4ever, on Jul 23 2008, 14:53, said:

Daca vreau DIGI Cablu, spun ca nu dau receptor doar  pentru cei ce locuiesc la case, iar pe DIGI Cablu nu au in oferta  nici Sport 1, care la Oradea e pe cablu, iar cineva din conducere mi-a zis ca grila de programe e una regionala, fiind ceea de la RDS Oradea, iar cei de la centru aproba grilele. Aiureeea!!! Niste paraleli in domeniu !!!!!!!!!!
Asta ti-au zis de la RC? Incearca sa te duci la caserie. Pt pachetul extra il primesti gratuit in custodie.

Probabil o sa bage si restul de gsp-uri sau... :D

#24
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005
am si eu o mica intrebare...daca am 3 tv-uri si folosesc un spliter se vede ok?

#25
costel298

costel298

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2008

View Postbujuu, on Aug 30 2008, 08:09, said:

am si eu o mica intrebare...daca am 3 tv-uri si folosesc un spliter se vede ok?
Daca nu ai LCD-uri de 1m diagonala in toata casa se vede foarte bine. Semnalul la 3 televizoare nu sufera degradari sesizabile atata timp cat folosesti un spliter ca asta si nu alte artificii.
http://www.kabelkon....p/img/2773b.jpg

Optional poti sa ceri Digi.Cablu pentru unul din televizoare la pachetul extra fara nici un cost , semnalul analog baza ramane pe restul. Pe un TV mai mare se observa avantajul de pe digital.

Edited by costel298, 30 August 2008 - 07:42.


#26
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006

View Postredwhite78, on Apr 30 2008, 09:23, said:

Am observat acest nou topic, intitulat "Romanian Cable Sistems", dar daca va referiti la compania RCS, numele acesteia se scrie corect: ROMANIA CABLE SYSTEMS. Ar fi bine sa corectati pentru ca se pot creea confuzii!

Saracul RCS. A fuzionat de mult cu RDS. Compania se numeste RCS&RDS SA. Simteam sa fiu offtopic :)

#27
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,904
  • Înscris: 11.01.2006
RCs CRAIOVA- cel mai prost serviciu CATV din tara.SE vad programele mai prost decat acum 15 ani cand a aparut serviciul CATV.
DACA ii chemi sa rezolve ceva,vin dupa o saptamana si mai multe telefoane date,trimit niste impiedicati care se uita la echipamente ca mata in calendar,nu fac absolut nimic si incearca sa te abureasca ca la ei merge totul bine,ca pana la urma tot tu esti vinovat ca le ceri sa se vada normal si ai pachetul EXTRA,ca ei intervin doar daca nu mai vezi nimic din pachetul BAZA,EXTRA-nu se vede ?-pacatul tau ca te-ai abonat la el.
DEFECTIUNEA este simpla:amplificatorul de la blocul respectiv este deraglat sau amplificatoarele de retea,insa lenea este mare si incearca sa te tot duca cu minciuna ,ca la TV-ul tau este problema,la cablul din casa care trebuie schimbat ca e prea vechi si daca il schimbi inventeaza alta minciuna.
NU mai sunt nici instalatorii de altadata,acum au niste ageamii,care veneau cu un aparat ce masura nivelul semnalului la amplificatorul din scara blocului[aparat de masura dotat cu ecran tv] sau de pe bloc si apoi o lua din etaj in etaj sa vada la ce nivel este intrerupt semnalul.
TE CHEMAU si iti aratau nivelul semnalului pe ecranul tv al acelui aparat de masura pe fiecare canal in parte,nu stiu cum se numeste acel aparat si rezolvau problema foarte promt.
CU toate ca au trecut 15 ani,in loc sa mearga lucrurile mai bine,merg din ce in ce mai prost,sunt din ce in ce mai incompetenti,vin cu maiinile in buzunar si dau din umeri ca nu pot rezolva problemele.
MI-as lua o parabolica ,dar stau la bloc turn si nu am vedere catre sateliti asa ca forever cu RCS!!!!!!!!!

#28
Red Force

Red Force

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.12.2005
Poti s-o pui pe bloc.  :thumbup:

#29
GABBO

GABBO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 02.05.2006
Daca o montezi pe bloc risti sa ti-o fure.

Asa e si la Brasov cu RCS&RDS: trebuie sa ii suni zilnic timp de 2-3 saptamani ca sa vina macar sa observe care e problema. Iarna trecuta am stat 3 saptamani fara internet. Ii sunam odata la 2 zile, mereu mi se spunea ca au facut o sesizare si ca apelul meu este foarte important pentru ei. Deja imi venea sa vomit cand ii auzeam.
Alternativa Romtelecom nu imi convine deloc, asa ca am sa raman pe RDS in speranta ca iarna asta nu raman din nou fara cablu sau internet.  :confuzzled:

Edited by GABBO, 12 October 2008 - 13:20.


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,419
  • Înscris: 14.10.2008
La RCS Slatina EURONEWS-ul este cu sunetul in Franceza :angry: Din 1992 pana in 2004 l-am avut in Italiana, intre 2004 si 2007 in Engleza, asa cum ar trebui, si din 2007 EN FRANCAIS!

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,419
  • Înscris: 14.10.2008
La RCS Slatina s-a introdus sunet STEREO abia la 1 Iulie 2008! Acum este foarte bine din punctul asta de vedere, dar inainte, cand sunetul era Mono pe toate canalele erai dezavantajat, mai ales la muzica, si daca TV-ul tau era Mono, si daca era Stereo, pentru ca se auzea fie doar canalul stang, fie doar cel drept, in cazul televiziunilor care emit Stereo si unele sunete sau pasaje din melodii nu se auzeau, pentru ca era conectata la modulator doar cate una din cele doua iesiri (Left, Right) ale receiverelor de satelit(probabil ca nu puteau fi conectate amandoua decat prin intermediul unui codor STEREO) Acum aceasta problema s-a rezolvat, dar ma mai supara putzin faptul ca prefera sa preia de pe DIGI TV canalele: Jetix, SPORT.RO, Kiss tv, National tv, MTVRO, Eurosport, Minimax, NG Wild, Viasat History, Discovery World, Viasat TV1000, AXN CRIME, AXN SCI-FI, posturi care ar trebui preluate de pe satelitul mama. Kiss tv si KANAL D le iau din DIGI pentru ca antena lor de pe Intelsat 902 este de kko si merge varza, cu ea mai preiau doar VTV-UL, pentru ca asta nu e pe DIGI inca :naughty: , AXN CRIME si SCI-FI pentru ca or fi scumpe rau receptoarele POWER-VU <_<  , dar cu MTV-RO nu inteleg de ce au trecut sa-l ia si p-asta tot de pe DIGI. Pana sa-l cumpere Mediapro era preluat in original de pe Amos, cand l-a cumparat PRO-UL s-a mutat el pe Sirius, dar tot in Conax a ramas. Pe IS. 10-02 au antena micutza de tot, dar pe satelitii de pe care ar fi trebuit sa preia canalele mai sus amintite au antene K-lumea!

#32
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006
RDS - RCS Bucuresti si mai proaste serviciile.
Mai ieftin (in cazul de fata) nu inseamna deloc mai bun ci mult mai prost.
Am facut greseala sa reziliez contractul cu UPC si sa trec pe RDS, nu ca UPC-ul o fi vre-un model de servicii, doamne-fereste.
Din iunie tot astept sa am si eu cablu. A venit un impiedicat de la ei, dupa muuulte telefoane si rugaminti. Mi-a "instalat" cablul in casa, dar nu am semnal nici pe analogic, nici pe digital.
Dupa alte multe telefoane si sesizari, azi cica ar fi trecut prin bloc si au rezolvat problema. Bineinteles ca eu nu am semnal, nici nu s-au deranjat sa urce pana la mine (daca intr-adevar au trevut prin bloc) sa vada daca merge sau nu.
Concluziile le trageti singur.
Concluzia mea este ca am facut o mare greseala semnand cu ei contract pe 2 ani.

#33
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006

View Postthinker, on Nov 5 2008, 11:09, said:

RDS - RCS Bucuresti si mai proaste serviciile.
Mai ieftin (in cazul de fata) nu inseamna deloc mai bun ci mult mai prost.
Am facut greseala sa reziliez contractul cu UPC si sa trec pe RDS, nu ca UPC-ul o fi vre-un model de servicii, doamne-fereste.
Din iunie tot astept sa am si eu cablu. A venit un impiedicat de la ei, dupa muuulte telefoane si rugaminti. Mi-a "instalat" cablul in casa, dar nu am semnal nici pe analogic, nici pe digital.
Dupa alte multe telefoane si sesizari, azi cica ar fi trecut prin bloc si au rezolvat problema. Bineinteles ca eu nu am semnal, nici nu s-au deranjat sa urce pana la mine (daca intr-adevar au trevut prin bloc) sa vada daca merge sau nu.
Concluziile le trageti singur.
Concluzia mea este ca am facut o mare greseala semnand cu ei contract pe 2 ani.
din pacate rcs-ul au o problema cu instalarile, de obicei vin foarte grei la instalari;
cel mai bine cred ca era sa astepti pana te vedeai cu cablu instalat ( cu tot cu semnal) si pe urma sa reziliezi cu UPC
in orice caz dupa ce iti instaleaza serviciile( cablu tv, telefon fix, internet si telefon mobil), chiar daca dureaza mai mult, pe urma nu mai ai nici un fel de problema cu ei :)

#34
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Este cineva pe aici din Timisoara din zona Bulevardul Dambovita, Strada Transilvania? Imi poate spune daca sunt probleme cu cablul RCS sau e de la mine, deoarece nu reusesc sa prind nici un program de ieri dupa-masa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate