Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie
 

Jack 3.5 mm 4 poli Lung

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ocrv

ocrv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.09.2003
Caut de ceva vreme un jack de 3,5 mm cu 4 poli (pentu AV).
Este vorba de cel din Fig2 (vezi imaginea atasata!).
Din pacate tot ce am gasit in Romania (dar si pe net) este doar jackul din fig3. Acesta este un jack standard cu 4 poli, dar eu caut unul cu planul de masa mai lung (implicit si jackul este mai lung cu cca 2 mm).
Eu am pe un niste recordere conectori identici cu cel din Fig 1 si din pacate nu pot sa le inlocuiesc.
Pentru comparatie in Fig4 este alaturat un Jack de care am gasit cu "mama" in care ar tb sa intre. Se vede ca jackul este cu cca 2 mm mai scurt.
Am tot cautat pe net si nu am gasit nici o precizare despre existenta a doua tipuri de Jackuri de 3.5 mm cu 4 poli: unul standard si unul lung.
Aveti idee de ceva specificatii dupa care sa caut Jack lung pe net?
Stiti vre-un magazin unde pot gasi Jackuri lungi?
Multumesc


Am "aranjat" un pic imaginea a doua pentru a se vedea clar diferenta.
Astfel in a doua imagine:
In Fig2 este Jackul "standard" care se gaseste la magazine.
In Fig3 este o reprezentare Jackului pe care-l caut.

Attached Files


Edited by ocrv, 05 April 2008 - 23:05.


#2
carageae

carageae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2007
Am avut aceeasi problema cu o mufa de alimentare la un CD player portabil Panasonic.
Sunt jack-uri proprietare/nestandard si nu prea ai alta sansa decat comanda unor accesorii originale de la producatorul camerei.
Eu am rezolvat problema cu un alimentator din ala chinezesc (14in1 sau asa ceva...) la care din toate mufele am gasit una care mergea.
Fiind un conector AV (si eu am la o camera Canon, dar pe ala scurt) putin probabil sa gasesti.
Poate ar fi bine sa cauti conectorul cu tot cu cablu ca inlocuitor pentru camera pe care o ai, numai mufa nu stiu daca face cineva.
Dar inlocuitoare de accesorii originale fac chinezii cam pentru tot ce misca...
O solutie temporara (disperata) ar fi sa tai mufa pe lungime (cu un cutter sau lama) cu mare atentie si sa lipesti firele apoi sa izolezi cu tub termoretractiv fiecare fir. Asa am facut cu un incarcator de Nokia care merge si acum - dar cu un cablu mai solid. Atentie la timpul de lipire, izolatia e de plastic! Foloseste un ciocan mai fin (poate ai pe cineva care repara telefoane) in nici un caz pistol de lipit!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate