Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

UPC Suceava

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
IuliaNO2

IuliaNO2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2008
Hai noroc!

Sunt curios sa aflu niste pareri despre calitatea internetului in Suceava.
Eu sunt din Campulung Mold. si aici UPC-ul a terminat in mare parte de montat sistemul de cablaje
necesare internetului,telefoniei si noului abonament TV.

Din ce am vazut in Suceava deja s-a dat drumul la intregul pachet UPC.Totusi as vrea sa vad niste reactii din partea celor ce beneficiaza de acest serviciu.

Multumesc!

#2
SVision

SVision

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.03.2008

 IuliaNO2, on Mar 26 2008, 20:25, said:

Hai noroc!

Sunt curios sa aflu niste pareri despre calitatea internetului in Suceava.
Eu sunt din Campulung Mold. si aici UPC-ul a terminat in mare parte de montat sistemul de cablaje
necesare internetului,telefoniei si noului abonament TV.

Din ce am vazut in Suceava deja s-a dat drumul la intregul pachet UPC.Totusi as vrea sa vad niste reactii din partea celor ce beneficiaza de acest serviciu.

Multumesc!



Nu prea mai au abonati pe internet ...
De vina RDS-ul , care le-au furat vreo 20000 de abonati  pe putin ... iar migratia continua ...
Comparativ cu RDS-ul  ( FiberLink-ul)  serviciul oferit de UPC e o mare bataie de joc ...
Dar e mult mai bun decat cel oferit de RomTelepom ( fon) ...
Asa ca alege si tu raul cel mai mic .

PS : Ai grija cu modemul ... ai sa obosesti de cate ori o sa-l restartezi....

#3
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
<<<<<<dar ce voi nul scoateti din priza cand nu functioneaza compu? am auzit ca sia schimbat de 3 ori modemul anu acesta unu din bucuresti...

#4
IuliaNO2

IuliaNO2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2008
Pai in SV este RDS,dar ce facem cu orasele mai mici (Campulung,Vatra Dornei,Falticeni) unde din ce stiu eu nu sunt ganduri sa ajunga RDS-ul. -_-

#5
Ra2

Ra2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.05.2007
am fost la cineva cu net de la upc ( suceava )

download de pe net : cam 2500 KB/s
download de pe torrent : 300-400 KB/s

asta am prins eu  ;)

Edited by Ra2, 11 July 2008 - 16:15.


#6
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Mor eu de voi cand ridicati in sclavi RDS-ul. Cum adica e o bataie de joc UPC-ul in comparatie cu RDS-ul? Ca fost aboant la UPC pot spune ca am fost super-multumit de serviciile prestate. Cat scria in contract atat aveam... Dar vad ca lumea e plina de poeti care citesc nu stiu ce pe anumite forumuri si-o iau de buna.
Si de ce ma rog migreaza lumea la RDS? Simplu... Sa va spun: RDS a cumparat mai toate retelele de cartier si de aici au ei clienti foarte multi... Nu trece lumea chiar de bunavoie la rds...

Edited by cristutzu, 11 July 2008 - 16:27.


#7
dochian

dochian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.06.2008
Bine spus. Sigura crestere de la RDS este realizata prin cumpararea acestor retele.

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si fosta mea retea de cartier a fost cumparata de rds si de atunci numai probleme . Daca as avea de ales tot la o retea de cartier as pleca si maine . Cand ai de la  o retea de cartier de 200 300 oameni , celor de acolo le pasa faca pierd cativa clienti si rezolva mai repede . La rds intreruperi cu zilele si chiar saptamanile in veselie . Pe strada la mie e si UPC , ca are un prieten . La el in 9 luni de cat are a avut doar o zi intrerupere , la mine in 9 luni cred ca in total o luna nu a mers . M am saturat de cat rade de mine amicul asta a meu cand merg la el ca la mine e picat . Asa ca UPC nu e chiar asa de rau . No o fi viteza la fel , dar unii au nevoie sa aiba net continuu , nu numai sa downloadeze torrente .Poate ca cei care au avut net din prima direct de la rds merge mai bine , dar in fostele retele , care au fost facute cam cu picioarele in priviinta fiabilitatitii , e jale .

#9
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Ok UPC-ul respecta contractul. Dar sa facem o comparatie ... UPC iti da o galeata de banda ( 10Mb/s ) pe care sa o folosesti numai pentru http si ftp . Torrentele sunt blocate o buna parte a zilei . Sau ma rog, limitate. Chiar si asa, viteza maxima atinsa e de 1 MB/s  . Acum sa luam cazul RDS .  Primesti doar 4 MB/s pentru http si ftp, etc ma rog . Dar ai retea metropolitana cu aproape toata tara. Poti sa alegi sa iei de pe torrente, sau direct de la un prieten , folosind un mic server ftp tinut de unul din voi . Asta cu viteze de 2-3-5-10 ori mai mari decat cea mai buna viteza upc in cel mai matinal moment posibil. So... depinde la ce folositi internetul. Eu personal il folosesc pentru internet gaming ( mai rar ) , descarcat filme ( extrem de des ) si la fel de des tin un server de http ca sa pot schimba fisiere de la cativa prieteni tot din RDS . Nu sunt o persoana matura, nu am copii , nu ma uit pe ziare , nu am nevoie de 10 Mb/s pentru http.

#10
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 msmihai, on Jul 12 2008, 03:51, said:

Nu sunt o persoana matura, nu am copii , nu ma uit pe ziare , nu am nevoie de 10 Mb/s pentru http.
Cei 10Mb/s de la UPC nu sunt pt ziare&stuff. Tot pentru torrente e acolo.
Hai sa recunoastem, oricine isi pune internet stie ca daca are chef de un film sau orice poate sa-l ia gratuit de pe net. Decat sa se duca in oras la centrul de inchirieri mai bine sta confortabil acasa :D

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,225
  • Înscris: 08.12.2006

 SVision, on Mar 27 2008, 00:18, said:

Nu prea mai au abonati pe internet ...
De vina RDS-ul , care le-au furat vreo 20000 de abonati  pe putin ... iar migratia continua ...
Comparativ cu RDS-ul  ( FiberLink-ul)  serviciul oferit de UPC e o mare bataie de joc ...
Dar e mult mai bun decat cel oferit de RomTelepom ( fon) ...
Asa ca alege si tu raul cel mai mic .

PS : Ai grija cu modemul ... ai sa obosesti de cate ori o sa-l restartezi....
vorbesti mari prostii. upc-ul castiga clienti inca, putini dar sigur, inca se fac contracte de 3Play, ti-o spun sigur.
IAr calitatea UPC-ului per ansamblu nu este chiar atat de groteasca pe cat o crei tu si nu numai , nu sunt extraordinari dar mai prosti ca RDS-ul sigur nu sunt.
Eventual, puteai la sfarsitul mesajului tau sa adaugi..."asta este parerea mea personala" si rezolvai multe probleme de interpretare.
Eu am UPC 3 Play (am avut internet si telefonie de mai demult, aproape 3 ani, de curand am trecut la 3 play) si pot sa spun ca de cand sunt abonatul lor, nu m-au dezamagin niciodata, intr-adevar, pe vremea cand nu era 3play si abonametele de date si televiziune erau separate, netul nu era stralucit, da aveam marea satisfactie ca nu pica, internetul la ei a cunoscut o mare imbunatatire in ultima vreme, ceea ce am observat eu si multi alti utilizatori este ca si-au imbunatatit si viteza de net si semnalul tv si in general s-a vazut o schimbare in bine. Eu sunt la ei din simplul motiv ca nau am avut alta alternativa, dar tot ca o ironie sa zic asa, nici nu am avut probleme grave, iar micile probleme care au fost, am dat telefon si a doua zi cel tarziu eram rezolvat (cazuri rare a doua zi, de cele mai multe ori pe loc). Pana acum s-au tinut de contract si nu au abuzat de nimic.
AM prieteni la retele de cartier pe care le-a cumparat RDS-ul...ce sa va zic, o mare pacoste pe acestia, noul contract cu RDS-ul a fost pur si simplu impus, au zis ca daca nu semneaza, le taie cablul fara discutii, dupa ce au semnat, calitatea netului  mai proasta decat pe vremea retelei de cartier....la reclamatii sau alte solicitari raspundeau foarte greu, daca aveai ghinionul sa ai o problema tehnica, asteptai si pana la o saptamana pana sa ti-o rezolve, motivul era ca sunt foarte ocupati si nu au personal sa il trimita la interventie...pai nu asa se face, oml plateste si vrea internet, nu-l intereseaza ca rds-ul este foarte aglomerat. A patit-o si sotia mea, are rds pentru persoane juridice la firma la ea....si-au schimbat locatia firmei si si-au pastrat abonamentul de telefonie si date, dar l-au trecut pe noua locatie....a durat 2 saptamani sa vina sa le cableze noua casa unde s-au mutat...un amrat de cablu de pe stalp pana in casa, atat au trbuit sa faca...2 saptamanai in care ei au platit in continuare abonament si chitaiau dupa net ca aveau mare nevoie.
Nu ridica in slavi UPC-ul, dar nici cu rds-ul nu mi-e rusine.

#12
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Si va spun eu... Trecerea pe RDS in orasele nou intrate in "gratiile" lor nu e asa o buna idee datorita faptului ca reteaua este in teste (mai ales cea TV). Ma confrunt zilnic cu posturi TV care pica la jumatate de ora, nu merge toata grila etc...

#13
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 cuculea, on Jul 12 2008, 08:41, said:

AM prieteni la retele de cartier pe care le-a cumparat RDS-ul...ce sa va zic, o mare pacoste pe acestia, noul contract cu RDS-ul a fost pur si simplu impus, au zis ca daca nu semneaza, le taie cablul fara discutii, dupa ce au semnat, calitatea netului  mai proasta decat pe vremea retelei de cartier....la reclamatii sau alte solicitari raspundeau foarte greu, daca aveai ghinionul sa ai o problema tehnica, asteptai si pana la o saptamana pana sa ti-o rezolve, motivul era ca sunt foarte ocupati si nu au personal sa il trimita la interventie...pai nu asa se face, oml plateste si vrea internet, nu-l intereseaza ca rds-ul este foarte aglomerat.
Si eu spun ca in Berceni au trecut toti abonatii cumparati de la reteaua de cartier pe infrastructura noua fttb.
Cat a asteptat sa fie trecut pe FL, reteua locala a mers bine, dar fiind facuta cu cap nu a picat si nici nu a trb sa apeleze la RC
Normal ca daca e o retea cu "particularitatile" ei n-o sa mai mearga bine din moment ce oamenii mari din firma pleaca dupa ce-si iau banii ;)
Asa ca depinde de la caz la caz, e imposibil ca o retea asa mare(atat la RDS cat si UPC) sa fie omogena peste tot

@cristuzu: mai vorbim peste o luna ;)

Edited by Blackhawk, 12 July 2008 - 08:12.


#14
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007

 Blackhawk, on Jul 12 2008, 09:11, said:

Normal ca daca e o retea cu "particularitatile" ei n-o sa mai mearga bine din moment ce oamenii mari din firma pleaca dupa ce-si iau banii ;)
Nu e treaba ca pleaca oamenii mari din firma... E treaba ca noua conducere nu-si da interesul. Spune-mi tu cum este posibil ca pentru o retea cu o acoperire in tot orasul (Ploiesti) + imprejurari(Brazi,Boldesti etc etc...) sa aloci decat o rola de cablu, o punga de mufe si 3 switchuri?!
Cat despre cablu... Asa merge el din martie... Pana saptamana trecuta am avut 60 de canale din 65... Acum au scos doua deci sunt 58 si mai pun in calcul 3-4 picate + Sport.Ro + TV100 +inca 3-4 care pica si ele in timpul emisiei.
Dar gata, e un topic UPC dar nu stiu de unde atatia nemultumiti la UPC.

Edited by cristutzu, 12 July 2008 - 09:33.


#15
flare_devil

flare_devil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2011

 Ra2, on 11th July 2008, 16:14, said:

am fost la cineva cu net de la upc ( suceava )

download de pe net : cam 2500 KB/s
download de pe torrent : 300-400 KB/s

asta am prins eu  ;)
   da asa e.net-ul e varza la upc.cat despre tv sunt flenduri.au un sac de canale cu filme foarte vechi.in restul europei upc-ul are pachetul de la sky.intradevar alta viata.dar se pare ca  noi in romania nu meritam(sau cel putin asa spune un studiu de marcheting facut pe un esantion de morometi saraci lipiti de prin oras de  pe aici).asa ca faceti ca mine.net de la rds(foarte multumit) si PIRATATI upc-ul .ca au o mana de angajati si nu pot verifica toate blocurile.si chiar daca au si chiar daca te prind......n-au ce sa-ti faca ca NA traim in romania si nu meritam canale de calitate.(vedeti? 2 pot juca acest joc)

#16
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,465
  • Înscris: 24.05.2010
Bravo!!!!!
Ai inviat un topic mort de 3 ani.
Esti cumva abonat UPC de faci afirmatii ca netul este prost?Sau televiziunea?Ai auzit de televiziunea digitala sau HD?
Sau ai postat doar de dragul postarii..........
PS.Se scrie marketing si nu "marcheting"

#17
aurelmanu

aurelmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 03.07.2010

 flare_devil, on 23rd June 2011, 18:36, said:

asa ca faceti ca mine.net de la rds(foarte multumit) si PIRATATI upc-ul .ca au o mana de angajati si nu pot verifica toate blocurile.si chiar daca au si chiar daca te prind......n-au ce sa-ti faca ca NA traim in romania si nu meritam canale de calitate.(vedeti? 2 pot juca acest joc)


....dar daca iau net de la upc ( super multumit)  si vad wimbledonul in HD..pe net,  ....e vreo problema?


 feribalint, on 23rd June 2011, 19:17, said:

PS.Se scrie marketing si nu "marcheting"


:thumbup:

o fi omul de la marcheting   :peacefingers: ...ce ai cu el..
e la primul lui post..  :naughty:

Edited by aurelmanu, 23 June 2011 - 21:26.


#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,465
  • Înscris: 24.05.2010

 flare_devil, on 23rd June 2011, 20:36, said:

......... si PIRATATI upc-ul .ca au o mana de angajati si nu pot verifica toate blocurile.si chiar daca au si chiar daca te prind......n-au ce sa-ti faca ca NA traim in romania si nu meritam canale de calitate.(vedeti? 2 pot juca acest joc)
Vezi ca Softpedia nu incurajeaza PIRATERIA.....s-ar putea sa te alegi cu.........

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate