Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 

Am nevoie de un asistent SEO

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
20 răspunsuri în acest subiect

#1
BigBucks

BigBucks

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 20.07.2006
Buna ziua,
am nevoie de un asistent SEO, 8 ore pe zi de L-V(sediul firmei este in sector 1,Bucuresti,cartierul Aviatiei).
Lucrez in domeniu de 4 ani si datorita volumului mare de munca am nevoie de putin ajutor. In principiu, eu gandesc strategia pentru fiecare site si asistentul se ocupa de partea practica dupa instructiuni bine date.
Momentan va lucra doar pentru siteurile mele personale cele noi pe domenii .com ,iar pe viitor s-ar putea sa ofer serviciile mele si altor doritori.
Salariul va fi progresiv si in functie de experienta.
Pentru cei interesati,va rog trimiteti email (eventual CV) la [email protected] sau PM.



As fi interesata deasemenea de o colaborare la proiect cu un webdesigner: creare site-uri de la zero(mai mult html,php si css decat flash) , modificare siteuri existente, editare headere,imagini,etc.Va rog trimiteti portofoliu la adresa de email mai sus mentionata si cateva preturi estimative.

O zi buna,
Mihaela

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.068
  • Înscris: 21.10.2005
salariu minim de start?

#3
BigBucks

BigBucks

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 20.07.2006

Vizualizare mesajagain, pe Mar 25 2008, 23:13, a scris:

salariu minim de start?

Ma gandeam la 300$ pentru cineva care chiar daca nu are experienta,se misca destul de rapid macar la chestii marunte de genul creare/update bloguri, linkuri si inserarea unui articol pe o macheta html.

#4
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
:lol: scuza-ma, dar chiar ai zis 200 de euro pe luna fulltime? un om cat de cat capabil (din care cauti tu) se poate angaja ca tester pe minim 400 de euro pe luna. daca era la cucuietii din deal mai intelegeam, dar in bucuresti?
adica tu o sa castigi de pe spatele lui pe putin 6-800 de euro (desi eu banuiesc ca mai mult) iar lui o sa ii dai 200. tipic romanesc.

#5
BigBucks

BigBucks

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 20.07.2006

Vizualizare mesajciuly, pe Mar 26 2008, 15:31, a scris:

:lol: scuza-ma, dar chiar ai zis 200 de euro pe luna fulltime? un om cat de cat capabil (din care cauti tu) se poate angaja ca tester pe minim 400 de euro pe luna. daca era la cucuietii din deal mai intelegeam, dar in bucuresti?
adica tu o sa castigi de pe spatele lui pe putin 6-800 de euro (desi eu banuiesc ca mai mult) iar lui o sa ii dai 200. tipic romanesc.

Ma asteptam la reactii de genul asta.Cum ai zit tu,tipic romanesc.Vrem bani multi,dar nu avem nici un pic de experienta.

Nu am cum sa ii dau mai mult de 200 de euro pe luna unuia care nu stie decat cum se misca mouse-ul si cum se deschide internet explorer-ul. Am avut pana acum in acesti 4 ani vreo 3 asistenti si nici unul nu a renuntat pentru ca nu era multumit de salariu ci pentru ca nu simteau ei ca fac ceva foarte motivant.(nu am avut sediu pana acum 3 luni,deci lucrau de acasa).

Daca vrei sa vorbim de lucruri tipic romanesti am o multime: 1 singur asistent a stat 4 luni pe acest post ajungand la 600 pe luna,asta acum 2 ani erau bani frumosi,ceilalti au stat 1 saptamana sau 1 luna,dupa care au renuntat pentru ca au gasit alta slujba full-time care desi se platea la jumatate le placea mai mult.
Li se parea plictisitor sa faca numai bloguri,linkuri sau articole toata ziua(in perioada aceea eram angajata la o firma din Londra si aveam nevoie de asistent pentru siteurile lor ),ii mai sunau prietenii hai in oras si imi cereau voie sa plece in mijlocul programului sau brusc "le cadea conexiunea la internet" cand nu mai aveau chef si apoi recuperau candva,sau refuzau sa lucreze in acelasi timp cu mine si cand nu erau siguri de ceva faceau cum ii taia capul apoi 3 zile refaceau munca si asa mai departe.

Banii astia eu ii platesc din ce produc siteurile mele vechi la care am muncit 12 ore pe zi numai eu.
Peste acest salariu, va avea comision din ce produc siteurile noi pe care el le dezvolta impreuna cu mine.In principiu eu as dori ca salariul lui sa ajunga minim 1000 euro in 6-8 luni.
Si da,castig mult mai mult de 800 de euro dar pe munca mea,pe strategiile mele.Nu asistentul sta 12 ore pe zi in fata calculatorului ca sa studieze ce mai e nou si sa analizeze cum le poate aplica,nu el face kw research,nu el face template pentru siteuri,nu el compune textul paginilor care trebuie sa fie bine pus la punct pentru a vinde,etc .Sunt foarte multi care stiu baza SEO-ului ,sunt foarte putini cei care reusesc sa ajunga pe google/yahoo nr 1 pentru o competitie de 80 mil si sa stea acolo minim 1 an. Repet,daca o sa ajung sa scot dintr-un singur site 2000 de euro de exemplu,40 - 50% va fi comisionul lui,peste salariu.

#6
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 01.07.2007
Ceea ce zice BigBucks este bine argumentat si real. Imi place cum pune problema. Ramane insa de vazut daca grila de comisoane pe care o ofera e trecuta intr-un act (pentru a da forta legala intelegerii). Daca da, tot respectul pentru persoana BigBucks.

#7
BigBucks

BigBucks

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 20.07.2006

Vizualizare mesajregint, pe Mar 26 2008, 19:08, a scris:

Ceea ce zice BigBucks este bine argumentat si real. Imi place cum pune problema. Ramane insa de vazut daca grila de comisoane pe care o ofera e trecuta intr-un act (pentru a da forta legala intelegerii). Daca da, tot respectul pentru persoana BigBucks.

Multumesc pentru sustinere. :rolleyes:
Pot sa fac orice act ,insa sincer pun mai mult pret pe incredere deoarece pot usor sa ascund castigul real al siteului,insa nu vad de ce as face asta. Daca asistentul e fericit cu salariu si conditiile de lucru, afacerea va prospera.Mai bine tin de oameni decat sa iau de fiecare data pe altcineva care necesita initiere.

Editat de BigBucks, 26 martie 2008 - 20:21.


#8
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 461
  • Înscris: 18.08.2005

Vizualizare mesajBigBucks, pe Mar 26 2008, 20:18, a scris:

Multumesc pentru sustinere. :rolleyes:
Pot sa fac orice act ,insa sincer pun mai mult pret pe incredere deoarece pot usor sa ascund castigul real al siteului,insa nu vad de ce as face asta. Daca asistentul e fericit cu salariu si conditiile de lucru, afacerea va prospera.Mai bine tin de oameni decat sa iau de fiecare data pe altcineva care necesita initiere.

Atunci nu mai cauta incepatori, lucreaza cu cineva care stie ce e adaugat la directoare. Cauta pe cineva care si-a pierdut ceva timp prin marketplace-uri si stie care sunt preturile ( conteaza foarte mult si asta ). Cauta pe cineva care a mai scris content si care stie cum se fac rost de linkuri si fara sa adaugi la directoare... ;)

#9
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 448
  • Înscris: 08.02.2007
Nu ai zis nimic de comision la inceput :)

Poti sa imi arati ce ai mai lucrat?  (Nu sunt interesat de post, sunt doar curios :) )

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Altul cu "Arata-ne din ce faci bani ca sa ne apucam si noi." (sa-ti facem concurenta)

#11
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 448
  • Înscris: 08.02.2007
:)) ESTI FOARTE TARE!


stati linistiti ca nu va fur ideile! :D

#12
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 01.07.2007
Ce garantii oferi? Vorbele zboara :)

#13
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 28.04.2006
ok, ma ofer eu sa lucrez!
salariul minim acceptat: 2500 euro / luna (program 6 ore Luni - Vineri)
si nu glumesc cand spun asta deoarece:
1. experienta in programare - 8 ani
2. experienta in design - 10 ani
3. experienta in SEO - 6 ani
4. experienta in managementul proiectelor - 6 ani
5. experienta in managementul relatiilor contractuale - 6 ani
7. portofoliu cu cateva nume grele din industria romaneasca si parteneriate cu statul român
8. asigur fluiditate si perfectez echipe
9. specialitati: saituri informationale, aplicatii cu caracter intern, securitate web

sau, imi poti contracta serviciile firmei personale

(cred ca si Softpedia poate confirma cele spuse mai sus)

evident, totul sub un contract de cel putin 12 luni

#14
BigBucks

BigBucks

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 20.07.2006

Vizualizare mesajdarkstar_tfd, pe Mar 26 2008, 20:30, a scris:

Atunci nu mai cauta incepatori, lucreaza cu cineva care stie ce e adaugat la directoare. Cauta pe cineva care si-a pierdut ceva timp prin marketplace-uri si stie care sunt preturile ( conteaza foarte mult si asta ). Cauta pe cineva care a mai scris content si care stie cum se fac rost de linkuri si fara sa adaugi la directoare... ;)
Asta am vrut la inceput insa este destul de urgent si nu gasesc pe nimeni cu experienta asa ca sunt dispusa sa iau si un neinitiat in seo.

#15
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.371
  • Înscris: 19.05.2004
BigBucks, vezi ca multi dintre cei afisati pe forumul asta (si nu numai) au "masina cumparata de pe net si cont in banca".

Ca sa nu mai zic de anii de experienta in SEO.

Mai bine cresti unul al tau, decat sa iei un "mofturos" care, acum sa fim sinceri, pe forumul asta pe parte de SEO sint 0. Nu ma refer la persoane anume, nu vreau sa se creada ca nu apreciez intentiile, dar nu mi se pare normal lauda care nu are acoperire. Cel putin in domeniul asta.

Creste unu, nu lua unu crescut. Perpectiva pe viitor e mai buna.

Scuze de offtopic si sper sa nu fi ofensat e nimeni. E doar o parere peste care se poate trece. Multi traiesc cu impresia ca SEO aduce bani (si evident cer preturi "ca inafara"), dar multi uita ca pentru a face bani ai nevoie de rezultate...si nu de vorbe.
:peacefingers:

Sa nu uit: ma declar total dezinteresat de oferta, sint doar interesat de atitudine.

#16
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 448
  • Înscris: 08.02.2007

Vizualizare mesajKrumel, pe Mar 27 2008, 13:34, a scris:

Creste unu, nu lua unu crescut. Perpectiva pe viitor e mai buna.

O idee proasta! :) Nu o sa argumentez prea mult ceea ce este evident.

La alegerea dintre un om bine pregatit si unul mai slab intervine doar problema daca ti-l permiti pe cel bine pregatit.

Daca te consideri la un anumit nivel cauta sa iei langa tine oameni cel putin de nivelul tau. Cu incepatorii intri intr-un cerc vicios al greselilor, al muncii facute prost si de 2 ori... mi-e si frica sa ma gandesc :) Vei evolua greu sau deloc si cand vor capata experienta vor deveni "mofturosi" sau vor pleca :)

Rezultate costa! (Prostia costa mai mult!)

ps: soul4blade vrei sa stai cam putin la serviciu :)

#17
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.371
  • Înscris: 19.05.2004

Vizualizare mesajTalpa Iadului, pe Mar 27 2008, 14:10, a scris:

O idee proasta! :) Nu o sa argumentez prea mult ceea ce este evident.

La alegerea dintre un om bine pregatit si unul mai slab intervine doar problema daca ti-l permiti pe cel bine pregatit.

Daca te consideri la un anumit nivel cauta sa iei langa tine oameni cel putin de nivelul tau. Cu incepatorii intri intr-un cerc vicios al greselilor, al muncii facute prost si de 2 ori... mi-e si frica sa ma gandesc :) Vei evolua greu sau deloc si cand vor capata experienta vor deveni "mofturosi" sau vor pleca :)

Rezultate costa! (Prostia costa mai mult!)

ps: soul4blade vrei sa stai cam putin la serviciu :)

Daca zici tu..
Totusi reciteste ce vrea BigBucks....

Vizualizare mesajBigBucks, pe Mar 26 2008, 18:29, a scris:

Nu am cum sa ii dau mai mult de 200 de euro pe luna unuia care nu stie decat cum se misca mouse-ul si cum se deschide internet explorer-ul. Am avut pana acum in acesti 4 ani vreo 3 asistenti si nici unul nu a renuntat pentru ca nu era multumit de salariu ci pentru ca nu simteau ei ca fac ceva foarte motivant.(nu am avut sediu pana acum 3 luni,deci lucrau de acasa).

Daca vrei sa vorbim de lucruri tipic romanesti am o multime: 1 singur asistent a stat 4 luni pe acest post ajungand la 600 pe luna,asta acum 2 ani erau bani frumosi,ceilalti au stat 1 saptamana sau 1 luna,dupa care au renuntat pentru ca au gasit alta slujba full-time care desi se platea la jumatate le placea mai mult.
Li se parea plictisitor sa faca numai bloguri,linkuri sau articole toata ziua(in perioada aceea eram angajata la o firma din Londra si aveam nevoie de asistent pentru siteurile lor ),ii mai sunau prietenii hai in oras si imi cereau voie sa plece in mijlocul programului sau brusc "le cadea conexiunea la internet" cand nu mai aveau chef si apoi recuperau candva,sau refuzau sa lucreze in acelasi timp cu mine si cand nu erau siguri de ceva faceau cum ii taia capul apoi 3 zile refaceau munca si asa mai departe.

Banii astia eu ii platesc din ce produc siteurile mele vechi la care am muncit 12 ore pe zi numai eu.
Peste acest salariu, va avea comision din ce produc siteurile noi pe care el le dezvolta impreuna cu mine.In principiu eu as dori ca salariul lui sa ajunga minim 1000 euro in 6-8 luni.
Si da,castig mult mai mult de 800 de euro dar pe munca mea,pe strategiile mele.Nu asistentul sta 12 ore pe zi in fata calculatorului ca sa studieze ce mai e nou si sa analizeze cum le poate aplica,nu el face kw research,nu el face template pentru siteuri,nu el compune textul paginilor care trebuie sa fie bine pus la punct pentru a vinde,etc .Sunt foarte multi care stiu baza SEO-ului ,sunt foarte putini cei care reusesc sa ajunga pe google/yahoo nr 1 pentru o competitie de 80 mil si sa stea acolo minim 1 an. Repet,daca o sa ajung sa scot dintr-un singur site 2000 de euro de exemplu,40 - 50% va fi comisionul lui,peste salariu.

Munca o face ea (daca am inteles bine, e o ea), asistentul trebuind doar sa faca lucruri care, in modul de lucru pe care il are si multimea de proiecte, i-ar ingreuna progresul.

Pentru asa ceva nu ai nevoie de "experti SEO" cu ani vechime si conturi in banca. Ai nevoie de un om care sa detina cunostinte web de nivel mediu.
Trebuie doar sa il motivezi, asa cum zicea si ea. Nimic mai mult.

Fiecare vede cum vrea treburile.

Oricum, unul cu experienta nu se duce decat pe bani multi, iar pentru ce are de facut...banii sint exagerat de multi.

E alegerea ei pana la urma.

#18
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 28.04.2006
ceea ce incercam sa demonstrez era faptul ca piata este formata din cerere + oferta (nu doar din cerere, nu doar din oferta, sau nu doar din cerere si putina oferta sau putina cerere si ceva oferta) - oricat de multa teorie ai crede ca exista in definitiile astea, trebuie sa recunosti ca dezechilibrele apar datorita lipsei de curaj in a oferta sau a cere; poti folosi toata forta din lume, ne poti injura sau lingusi, intotdeauna va exista cineva mai destept decat tine (si decat mine) care va fi si mai infometat si mai rapid si mai bun! pentru ce iti trebuie un "asistent in SEO"? pentru ce iti trebuie un semiprofesionist? daca piata pe care existi foloseste "asistentii in SEO" mai buni decat ai tai, tu ce scop mai ai? daca tu folosesti neprofesionisti, de ce te mai chinui sa-i mai platesti? ca oricum n-ai niciun folos din asta - doar daca-ti vei fi facut din viata un loc de promenada fara treaba...
trebuie sa intelegi ca piata e plina de PROFESIONISTI, ca totul e SCUMP, ca totul se lucreaza la un nivel ridicat...
si-am sa-ti argumentez cu un ultim exemplu:
in razboiul din Vietnam, doar 15% dintre soldati aveau diploma de liceu...
azi, in razboiul din Irak (de exemplu), 99,3% dintre soldati au absolvit o facultate...

s-a terminat era mediocritatii, a angajarilor de "necalificati", a parvenitismului prin metoda surclasarii necunoscatorilor, a intreprinderilor cu sisteme piramidale (cum zice bancul ala cu p u l i m e a), a generalilor de cartier...

azi, toti stim, toti suntem profesionisti, toti avem la indemana cea mai puternica arma inventata vreodata: CUNOASTEREA - iar accesul la informatie nu-l vom mai putea stavili vreodata, cum nu vei mai putea nici tu - prietene - sa angajezi "asistent SEO"...

Editat de soul4blade, 27 martie 2008 - 15:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate