Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

finisaje dupa montarea termopanelor

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
Neaparat fasii de plasa pe la colturile geamurilor (in zona spumei taiate): altfel se va crapa in timp la imbinarea dintre geam si pervaz, mai ales daca nu folosesti mortar, ci glet
Eu as folosi si niste placi de rigips pe pervazele verticale si cel de deasupra, iese drept si termini mai repede

#20
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007

View Postmiki3, on Mar 27 2008, 18:44, said:

Puteti sa-mi spuneti si mie de ce materiale are nevoie exact ca sa stiu daca imi face o lucrare de calitate sau nu?

Spuneti de reparatii ext. tot  cu ipsos, sa inteleg ca nu e bine asa?

Eu din ce m-am documentat lucrarea ar trebui facuta cu mortar(ceresit) folosite eventual fasii de polistiren, armare cu plasa de fibra de sticla, si abia apoi dupa ce se usuca mortarul, gletuit si dat cu lavabila.

Mesterul pe care l-am intrebat eu a zis ca foloseste numai ipsos(tencuire), apoi glet si vopsea, ca este mai usor, asa a mai lucrat si nu s-a plans nimeni, au fost oamenii multumiti.
hai sa zic cum am facut eu.
pt interior am folosit scartietoare( nu stiu exact cum se cheama, material in care se gaseste in cutiile de la electronice).
am dat cu adeziv pt gresie si faianta si am lipit pe margini scrtietoarea(trebuia prea mult incarcat cu ciment si asa am iesit mai ieftin)
intre marginile de la scartietoare nu se pune ciment(ca se face condens).daca ramane spatiu se baga spuma.
dupa o zi se da cu adeziv de gresie se pune plasa(pe toata suprafata) si se mai da un strat de adeziv de gresie.dupa ce se usuca se poate da cu glet si cu vopsea.(mai intai se da cu adeziv si apoi se pune plasa si se da din nou cu adeziv ca sa nu crape)
eu la inceput am folosit  ipsos si am facut igrasie deci fara ipsos.(asta am aflat-o de la emisiunea casa ca daca pui ipsos faci igrasie)

Attached Files

  • Attached File  gam.jpg   28.51K   81 downloads


#21
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Multumesc pentru sfaturi, deci ii spun clar NU cu ipsos.

Interesant ca mesterii astia, pe principiul EU SUNT MERSTER, STIU CE FAC! adopta fel de fel de retete ale lor(sa le fie lor munca mai usoara) si nu se gandesc deloc la lucrare de calitate, la multumirea beneficiarului, pe ei ii intereseaza sa ceara si sa primeasca banul- care nu sunt deloc putini! Iti fac oferta de pret fara sa vada ce au de facut, pe principiul stiu eu despre ce-i vorba!
Oricum daca esti nemultumit de lucrare peste cateva luni, ce sa mai faci, poate n-ai nici de unde sa-l iei, chemi pe altul si cine stie peste ce mai dai.

#22
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postmiki3, on Mar 28 2008, 15:28, said:

Multumesc pentru sfaturi, deci ii spun clar NU cu ipsos.

Interesant ca mesterii astia, pe principiul EU SUNT MERSTER, STIU CE FAC! adopta fel de fel de retete ale lor(sa le fie lor munca mai usoara) si nu se gandesc deloc la lucrare de calitate, la multumirea beneficiarului, pe ei ii intereseaza sa ceara si sa primeasca banul- care nu sunt deloc putini! Iti fac oferta de pret fara sa vada ce au de facut, pe principiul stiu eu despre ce-i vorba!
Oricum daca esti nemultumit de lucrare peste cateva luni, ce sa mai faci, poate n-ai nici de unde sa-l iei, chemi pe altul si cine stie peste ce mai dai.
Hai frate ca prea esti indecis pt un glaf....
Daca iti construiai o vila ce dreaq mai faceai ?

#23
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
Ei hai, este dreptul lui sa se informeze inainte de a intreprinde ceva, nu?

#24
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postvasyvasy, on Mar 28 2008, 15:36, said:

Ei hai, este dreptul lui sa se informeze inainte de a intreprinde ceva, nu?
Da, ai dreptate. :)

#25
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007

View Postmiki3, on Mar 20 2008, 19:31, said:

In niciun caz nu vine 3 zile, mi-a spus ca termina intr-o zi si nu a venit sa vada despre ce-i vorba, suma mi-a spus-o la telefon din ce i-am povestit eu ca are de facut.


n-are cum sa termine in o zi. poate 8 ore, dar oricum tre sa faca cel putin 2 drumuri altfel te trezesti ca-ti crapa dupa o luna

#26
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

View PostFrankie, on Mar 28 2008, 16:32, said:

Hai frate ca prea esti indecis pt un glaf....
Daca iti construiai o vila ce dreaq mai faceai ?


Daca n-ai de spus ceva concret, mai bine te abtii, te rog!

Si da, intentionez sa-mi fac si-o vila si tot la fel o sa ma interesez despre tot pentru ca vreau sa iasa totul bine si n-am incredere din pacate  in mesterii astia ai nostri facuti ,, mesteri" peste noapte. Stiu ca cei buni sunt plecati din tara, iar cei ramasi sunt sub orice critica, n-am dreptate?

Imi cer scuze daca am fost insistent dar poate din postarile si experientele voastre mai au si altii de invatat.
Eu va multumesc tuturor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate