Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Calculatorul se reseteaza

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
Daca zici ca fost curat de praf atunci sunt memoriile sau condensatorii sau HDD sau orice combinatie intre astea :D (edit: mi-am amintit ca am mai avut si situatii in care HDDul era de vina)
Eu am Windowsul de 3 ani de zile si nu am probleme, deci se poate :)

Edited by the_nightfly, 17 March 2008 - 11:52.


#20
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,764
  • Înscris: 23.05.2013
Daca omul nu mai zice nimic acum... ce o fi facut numai el stie. Si eu am avut o problema ca asta cu restartatul dupa ce s-a intrerupt alimentarea cu energie electrica si s-a corupt un fisier ceva, am tot incercat sa-i fac orice si reinstalatul Windowsului a fost problema, insa la RARESRAR se pare ca nu asta e problema.

Cred ca vedea condensatorii daca erau defecti cand a curatat calculatorul...Oricum sa mai asteptam sa vedem ce zice.

#21
RARESRAR

RARESRAR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2008
mem testu nu-l pot face cu tot norocu din lume (Maxima a fost 40 la suta%

#22
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
ce placa video ai pe el?

#23
RARESRAR

RARESRAR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2008
condensatori is ok si placa video ii nAVIDA GeForce 4 MX

#24
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003

View PostRARESRAR, on Mar 17 2008, 13:39, said:

mem testu nu-l pot face cu tot norocu din lume (Maxima a fost 40 la suta%

Fiindca??? Iti da eroare? Atunci ai RAMii stricati.  ;)

Btw, cu cat dai mai multe detalii si mai exacte, cu atat poti primi ajutorul, pe care-l ceri, mai repede!

Citeste Regulamentul Softpedia, mai ales:

Regulament Softpedia said:

2. Interdictii
b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.
g. scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, etc. Pentru a se face mai bine intelesi, userii pot folosi diacritice. (ț, ș, etc)

h. folosirea abuziva a smiley-urilor in mesajele postate (iconitele animate), scrierea de mesaje alcatuite exclusiv din astfel de smiley-uri, scrierea exclusiv cu majuscule sau folosirea excesiva a culorilor
3. Recomandari
c. sa nu posteze inutil replici de 1-2 cuvinte de genul "Cool", "lol" etc; de asemenea sa nu dea un raspuns doar pentru a scrie ceva, ci doar daca au cateva idei coerente si pertinente la subiect
e. sa caute cu atentie (folosind functia "search") inainte de a deschide un subiect nou
i. sa incerce sa creeze topicuri cat mai scurte si clare (a se evita topicuri confuze de genul "Am o problema. Cine ma poate ajuta?")
g. sa nu posteze comentarii deplasate la adresa altor membrii si sa incerce sa ii ajute pe cei care nu cunosc anumite aspecte, chiar daca unele pot parea foarte "banale" si "simple"


#25
RARESRAR

RARESRAR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2008
AUX e ceva din calc fiind ca daca am deschis geamu si cutia la calc sa racit la 20C

#26
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

View PostRARESRAR, on Mar 17 2008, 13:39, said:

mem testu nu-l pot face cu tot norocu din lume (Maxima a fost 40 la suta%

Pai atunci e destul de clar ca e de la memorie sau cel putin si din cauza memoriei.
Incearca sa pui placuta in alt slot si fa testul din nou.

#27
RARESRAR

RARESRAR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2008

View Postshiva, on Mar 17 2008, 14:50, said:

Fiindca??? Iti da eroare? Atunci ai RAMii stricati.  ;)

Btw, cu cat dai mai multe detalii si mai exacte, cu atat poti primi ajutorul, pe care-l ceri, mai repede!
  
DA O DATA SA OPRIT LA 24 SI DUPA AIA LA  39

View Postthe_nightfly, on Mar 17 2008, 14:53, said:

Pai atunci e destul de clar ca e de la memorie sau cel putin si din cauza memoriei.
Incearca sa pui placuta in alt slot si fa testul din nou.

io MA GANDEAM SA SCOT PLACA VECHE DE 128 SI SA RAMAN NUMA CU ASTA NOUA DE 200
        P.S O am de o doua saptamani

#28
RARESRAR

RARESRAR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2008
am facut testu si recunosc ca am o problema cu RAMII 0erori dar de la suta la suta nu sa oprit>a continuat sa mearga ca nebunu.Cand i-am dat exit BAM albastru iar

momentan ramii mis in sloturile D1M1 si D1M2 (am doar 3 sloturi)

#29
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
Testeaza fiecare placuta individual si vezi ce rezultate obtii. Poate e doar una stricata, poate ai doar un slot dus etc

#30
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003

View PostRARESRAR, on Mar 17 2008, 14:29, said:

am facut testu si recunosc ca am o problema cu RAMII 0erori dar de la suta la suta nu sa oprit>a continuat sa mearga ca nebunu.Cand i-am dat exit BAM albastru iar

momentan ramii mis in sloturile D1M1 si D1M2 (am doar 3 sloturi)

Deci, hotaraste-te: iti urla memtest-ul ceva erori la x% sau programul nu se mai opreste din rulat( care e normal, unele erori nu apar decat la a 2-a, a 3-a rulare a testelor )?

...'tui limba asta romana ..... :cursing:

#31
RARESRAR

RARESRAR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2008
daca mai vreti detalii io va zic:Mi-am formatat calculatoru de multe (10-13)ori deci HDDu e uzat.
    Eram clasa a iv-a cand mi-am luat calculatoru>era P3 dar foarte compatibil P4.Aveam windows 98.Peste un an mi-am pus internet deci mi-am pus Xp Profesional.OK?

De cand a inceput sa se reseteze io ca reactie am inceput sa il formatez.De 3 ori i-am bagat linux.
Inca de prima data mi-am dat seama ca linux nu citeste .exe deci aveam interdictie la jocuri.A doua oara l-am bagat caci am gasit pe net patchuri de limba si updateuri pt orice(chiar si jocuri)dar s-au dovedit a fi nasoale.a 3a oara mi lo pus cineva da CD-u era zgariat(veste rea)


View Postshiva, on Mar 17 2008, 15:33, said:

Deci, hotaraste-te: iti urla memtest-ul ceva erori la x% sau programul nu se mai opreste din rulat( care e normal, unele erori nu apar decat la a 2-a, a 3-a rulare a testelor )?

...'tui limba asta romana ..... :cursing:

Nici una

#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003
Vad ca nu ne intelegem nici cum. Sfatul meu, sincer, e de a-l duce in service sau cheama pe cineva care se pricepe sa se uite la el.

#33
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
nu se strica el HDD din 10-13 formatari.

memoria este double sided sau single sided, ce frecvente au?

fa cum ti s-a mai spus, testeaza fiecare memorie in parte si vezi la care primesti erori

#34
RARESRAR

RARESRAR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2008

View Postxxvirusxx, on Mar 17 2008, 15:47, said:

nu se strica el HDD din 10-13 formatari.

memoria este double sided sau single sided, ce frecvente au?

fa cum ti s-a mai spus, testeaza fiecare memorie in parte si vezi la care primesti erori

       Nu te-am ascultat sa testez fiecare memorie in parte fiind ca nu e logic dar am scoso pe cea veche cu care am avut probleme si am reusit sa joc 5 ture de NFS carbon plus ca mai vorbesc u voi

         :) SINCER MERSI LA TOTI MAI ALES LA UNUL PE CARE NU-L VOI MENTIONA :)

#35
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,764
  • Înscris: 23.05.2013
E bine ca acum merge... sa inteleg ca memoria cea veche era cu probleme. La gunoi cu ea!  :lol:  Data viitoare cand mai faci vreo modificare software/hardware la calculator, tine minte pentru ca atunci cand vei intampina o problema sa ai niste idei de la ce ar putea fi! Bafta la NFS si continua sa intretii calculatorul cum ai aflat pe aici! :P

P.S: Sa nu-l mentionezi ca se supara!  :D

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

daca mai vreti detalii io va zic:Mi-am formatat calculatoru de multe (10-13)ori deci HDDu e uzat.
Eram clasa a iv-a cand mi-am luat calculatoru>era P3 dar foarte compatibil P4.Aveam windows 98.Peste un an mi-am pus internet deci mi-am pus Xp Profesional.OK?
Esti tare. Daca eu am un hdd formatat de vre-o 300 de ori insemna ca a incetat de mult sa functioneze ?. P3 foarte compatibil P4 ? Adica ? Ce vrei sa spui ? Toate procesoarele x86 sunt compatibile la instructiuni, dar atat. Si cu 98 nu mergea internetul de ti-ai pus XP Pro ?

Quote

Nu te-am ascultat sa testez fiecare memorie in parte fiind ca nu e logic
Bine ca ai rezolvat. Cu logica insa, cred ca lipseste cu desavarsire din postul tau quotat mai sus... :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate