Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 

proces cu eos-ksi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ionmarin80

ionmarin80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2008
Buna ,
Am avut un contract de internet si telefonie fixa cu  Romtelecom , incepind cu vara anului 2006 . Acest contract a fost semnat pentru o perioada de 2 ani de zile . Am folosit acest serviciu ( internet si telefonie fixa  ) timp de 6 luni . Nemaiavind bani sa platesc am fost la Romtelecom si am facut o cerere de reziliere . Cind am facut cererea de reziliere la Romtelecom nu am primit nici o hirtie in acest sens , ci pur si simplu cei de acolo au taiat contractul cu un pix . Am ramas cu o datorie de 600 RON . Prin firma eos-ksi am fost trimis in judecata , primul termen a fost acum in martie si urmatorul termen va fi in aprilie . Mentionez ca nu m-am prezentat la primul proces . Cu toate penalitatile  suma a ajuns la 2 500 RON .
Va  rog sa-mi spuneti ce se poate intimpla de acum incolo in cel mai grav caz ? Cum pot fi eu executat silit daca nu am nici un venit personal , nu am nici un bun personal ( locuiesc cu parintii mei ) , nu am nici un ban in nici o banca ?
Mentionez am suferit o operatie foarte complicata si momentan nu am cum sa lucrez .
Eu sunt constient ca am o datorie la Romtelecom de 600 RON , fiind  factura neachitata . In nici intr-un caz nu am de unde sa platesc 2 500 RON .
Multumesc anticipat


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
chiar daca inceteaza contractul, asta nu te absolva de datorii.

spare-me , omul are problema la care cere un raspuns. daca vrei sa il dai , bine si ma bucur pentru asta , daca nu , la fel de bine , dar te rog fara comentarii inutile la adresa situatiei financiare

Edited by solitudes, 13 March 2008 - 08:25.
comentarii inutile


#3
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Nu ai cum sa castigi procesul... Instanta te va obliga la plata; nu exista niciun dubiu in privinta asta.

Daca spui ca nu ai niciun bun si niciun venit, executarea silita fata de tine nu va putea avea niciun rezultat. Dar asta inseamna ca pe viitor sa te abtii de la a obtine venituri sau a cumpara diverse bunuri care sa poata fi urmarite.

Pe de alta parte, iti recomand sa mergi in instanta la urmatorul termen si sa achiesezi in parte la pretentiile partii adverse: sa recunosti debitul de 600 de lei si penalitatile, pana la suma de 600 lei (total: 1.200 lei), conform prevederilor Legii* privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale. Scopul e sa nu poti fi obligat la plata cheltuielilor de judecata, care ar mai adauga cateva sute bune de lei la cei 2.500 care ti se pretind.


*Am sa revin cu identificarea clara a Legii. Ea prevede ca, in lipsa unei intelegeri exprese, penalitatile nu pot depasi cuantumul debitului principal.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Sunt de acord, plateste urgent suma, pentru a evita atat penalitatile, cat si cheltuielile de judecata foarte mari.

#5
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Revin cu precizarea promisa: este vorba de Legea nr. 469/2002, care, la art. 4 alin. 3 prevede: Totalul penalitatilor pentru întârziere în decontare, prevazute la alin. (1) și (2), nu poate depși cuantumul sumei asupra careia sunt calculate, cu excepția cazului în care prin contract s-a stipulat contrariul.

Edited by solitudes, 14 March 2008 - 11:04.
resturi de html


#6
ionmarin80

ionmarin80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2008
Va multumesc mult pentru raspunsul dvs concret si edificator . Va sunt profund recunoscator pentru atentia acordata cazului meu .Va rog sa-mi spuneti in aprilie - urmatorul termen , cand probabil voi fi judecat in lipsa , daca e posibil sa fie data la urgenta o sentinta de executare silita , sau va mai urma alta actiune pentru sentinta finala in cauza . Ma intereseaza mai exact daca se poate termenul la care s-ar emite executarea silita de la declansarea procesului . Cam care ar fi perioada de finalizare a sentintei . Mai mult de o luna ?
Daca platesc datoria mea de 600 RON inseamna ca eu recunosc toata datoria de 2 500 RON ( care este formata din ultima factura neplatita si penalitati ) ?
Va multumesc anticipat . O zi cat mai placuta

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 bortosc, on Mar 13 2008, 22:39, said:

Revin cu precizarea promisa: este vorba de Legea nr. 469/2002, care, la art. 4 alin. 3 prevede: Totalul penalitatilor pentru întârziere în decontare, prevãzute la alin. (1) și (2), nu poate depãși cuantumul sumei asupra cãreia sunt calculate, cu excepția cazului în care prin contract s-a stipulat contrariul.
De subliniat ultima propozitie, "cu exceptia cazului in care prin contract s-a stipulat contrariul".
1. De regula, contractele-tip pe care le semnezi prevad "contrariul", penalitatile putand atinge cifre astronomice;
2. Cheltuielile de judecata (cu notificarea, executarea silita) vor depasi cu siguranta 2.000 RON.

Plata datoriei de 600 de RON nu este echivalenta cu recunoasterea datoriei de 2500 RON.

Mai ai contractul pt. a vedea ce prevede in privinta penalitatilor si cum este formulata clauza?

Edited by clara_spiele, 14 March 2008 - 11:03.


#8
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006

 clara_spiele, on Mar 14 2008, 11:01, said:

De subliniat ultima propozitie, "cu exceptia cazului in care prin contract s-a stipulat contrariul".
1. De regula, contractele-tip pe care le semnezi prevad "contrariul", penalitatile putand atinge cifre astronomice;
Nu cred sa fie asa. Prevederea legala de care vorbesc nu e una careia sa i se fi facut multa publicitate. Eu unul nu am intalnit-o in alte contracte decat cele facute de mine. Nu spun ca nu e acolo clauza respectiva ci doar ca sansele nu sunt chiar atat de mari...

Quote

Plata datoriei de 600 de RON nu este echivalenta cu recunoasterea datoriei de 2500 RON.
Subscriu, dar vreau sa aduc cateva completari:

Cei 2.500 lei care ti se pretind sunt compusi din mai multe sume
1. Debitul principal
2. Penalitati
3. Eventuale cheltuieli cu procedurile de notificare, etc.

Tu urmeaza sa platesti doar debitul principal, ceea ce inseamna ca il recunosti insa aceasta recunoastere nu are efecte asupra celorlalte sume.

Sfatul meu e sa platesti prin virament bancar iar pe ordinul de plata sa specifici ca suma reprezinta contravaloarea facturii nr. XXX emisa de catre XYZ. Tine cont de faptul ca plata trebuie sa o faci in contul societatii care te-a chemat in judecata si nu in contul celei care a emis factura!


Eu spun sa te prezinti la termenul de judecata pentru ca altfel judecarea se va face in lipsa si instanta te va obliga la intreaga suma. Du-te, arata instantei ca ai platit debitul principal si ca recunosti penalitati pana la limita de care vorbeam anterior. Spun asta pentru ca la cheltuieli de judecata poate fi obligata numai partea care "cade in pretentii". Altfel spus, daca tu recunosti suma iar instanta constata ca nu te poate obliga la mai mult, nu te va putea obliga nimeni la plata cheltuielilor de judecata. Mai mult, daca platesti si nu te prezinti, instanta nu va avea cunostinta despre plata...

Edited by bortosc, 14 March 2008 - 21:05.


#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Prin urmare, trebuie citit contractul, pentru a vedea exact ce stipuleaza in materie de penalitati.

#10
fotostore

fotostore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.12.2008

 bortosc, on 13th March 2008, 21:39, said:

Revin cu precizarea promisa: este vorba de Legea nr. 469/2002, care, la art. 4 alin. 3 prevede: Totalul penalitatilor pentru întârziere în decontare, prevazute la alin. (1) și (2), nu poate depși cuantumul sumei asupra careia sunt calculate, cu excepția cazului în care prin contract s-a stipulat contrariul.


aceasta lege a fost abrogata.mare atentie !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate