Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 

Cine a aparut primul?...oul sau gaina?=))

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#37
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Eu cred ca prima oara a aparut gaina.
Ea a aparut dintr-un ou care nu era de gaina.

#38
RealityVoid

RealityVoid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2007
Raspunsul la aceasta intrebare e foare simplu si la mintea cocosului: oul. Tineti minte, nicaieri nu se precizeaza ca trebuie sa fie ou de gaina, asta e doar o presupunere suplimentara facuta de noi.  Astfel, oul de dinozaur a aparut inainte oului de gaina si implicit a gainei. Case closed.

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,939
  • Înscris: 28.11.2006

View PostRealityVoid, on Mar 7 2008, 22:56, said:

Raspunsul la aceasta intrebare e foare simplu si la mintea cocosului: oul. Tineti minte, nicaieri nu se precizeaza ca trebuie sa fie ou de gaina, asta e doar o presupunere suplimentara facuta de noi.  Astfel, oul de dinozaur a aparut inainte oului de gaina si implicit a gainei. Case closed.
Si cel de insecta si mai devreme :harhar:

#40
Sterus

Sterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 04.07.2007
asa cum a aparut maimuta, porcul, camila, ursul, etc asa a aparut gaina si cocosul

sa zicem ca a aparut oul. de aici rezulta 2 variante
1. din ou a iesit gaina, gaina aceea cu cine s-a combinat de-a facut alt ou, ca sa duca specia mai departe
2. daca din ou a iesit cocos?, eu n-am vazut cocos care sa faca oua

Edited by Sterus, 09 March 2008 - 01:23.


#41
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.02.2008

View PostSterus, on Mar 9 2008, 01:17, said:

asa cum a aparut maimuta, porcul, camila, ursul, etc asa a aparut gaina si cocosul

sa zicem ca a aparut oul. de aici rezulta 2 variante
1. din ou a iesit gaina, gaina aceea cu cine s-a combinat de-a facut alt ou, ca sa duca specia mai departe
2. daca din ou a iesit cocos?, eu n-am vazut cocos care sa faca oua

oul nu e de gaina  :rolleyes:

#42
Sterus

Sterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 04.07.2007

View Postrock_on, on Mar 9 2008, 18:53, said:

oul nu e de gaina  :rolleyes:

si atunci oul acela cine la facut?

#43
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
un gainozaur? :huh:

#44
Teen

Teen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.03.2008
ok..vad ca nu ajungeti nicaieri cu toate dilemele astea..incerc eu :P :
Pe Terra au existat o data un grup de dinosauri care se reproduceau prin oua... se despart si pleaca in directii opuse intalnind conditii climatice diferite/variabile...codul genetic al unuia dintre grupul de dinosauri se alteraza(evolueaza) in functie de mediul ales de acestia,constand in modificarea solzilor(avand tendinta de a deveni pene-->necesitate de a zbura), a scheletului(structura si partea interna a osului),aparitia "ciocului" si eliminarea dintilor (se schimba hrana si modul de hranire).caracteristicile obtinute se transmit din generatie in generatie, si mai tarziu apar niste specimene,jumatate reptila,jumatate pasare(  archeopterix).evolutia continua si apar alti archeopterix cu caracteristice de pasare mai evidentiate..astia fac oua..(genele de pasare acum domina) si apar pasaricele..astea se mai duc si ele pe unde le taie capu(apa,aer),la randul lor fac oua,originand subspecii ca rata,barza, vrabia  si nu mai stiu cate,printre care apare si GAINA. :w00t:

de la inceputul se vede ca oul e primul,nu cred ca era nevoie de toata chestia asta...

in concluzie.... OUL ESTE PRIMUL :lol:



am incercat sa expic si eu cat mai basic..scuze daca nu intelegeti..nu-s asa de bun la romana :deadtongue:

#45
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.02.2008

View PostTeen, on Mar 10 2008, 04:12, said:

ok..vad ca nu ajungeti nicaieri cu toate dilemele astea..incerc eu :P :
Pe Terra au existat o data un grup de dinosauri care se reproduceau prin oua... se despart si pleaca in directii opuse intalnind conditii climatice diferite/variabile...codul genetic al unuia dintre grupul de dinosauri se alteraza(evolueaza) in functie de mediul ales de acestia,constand in modificarea solzilor(avand tendinta de a deveni pene-->necesitate de a zbura), a scheletului(structura si partea interna a osului),aparitia "ciocului" si eliminarea dintilor (se schimba hrana si modul de hranire).caracteristicile obtinute se transmit din generatie in generatie, si mai tarziu apar niste specimene,jumatate reptila,jumatate pasare(  archeopterix).evolutia continua si apar alti archeopterix cu caracteristice de pasare mai evidentiate..astia fac oua..(genele de pasare acum domina) si apar pasaricele..astea se mai duc si ele pe unde le taie capu(apa,aer),la randul lor fac oua,originand subspecii ca rata,barza, vrabia  si nu mai stiu cate,printre care apare si GAINA. :w00t:

de la inceputul se vede ca oul e primul,nu cred ca era nevoie de toata chestia asta...

in concluzie.... OUL ESTE PRIMUL :lol:



am incercat sa expic si eu cat mai basic..scuze daca nu intelegeti..nu-s asa de bun la romana :deadtongue:

frate..tu te-ai uitat prea mult la desene  :lol:

View PostSterus, on Mar 9 2008, 19:50, said:

si atunci oul acela cine la facut?

nu stiu..pur si simplu a aparut  :naughty:

Dumnezeu l-a creat

#46
Teen

Teen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.03.2008

View Postpufonel, on Mar 8 2008, 01:47, said:

Si cel de insecta si mai devreme :harhar:


si cele de peste (icrele) si mai devreme :harhar:

#47
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,812
  • Înscris: 02.06.2006
Dumnezeu a creat cocoșul. Și pentru că vedea că se plictisește și cade în păcatul lui Onan, i-a scos o coastă și a creat o găină, să aibă și el ce fugări. Aceasta afăcut 2 ouă, din care au ieșit puii numiți Gain și Aviel. Continuarea o știe toată lumea...
La un moment dat, mai spre zilele noastre, așa, un matematician a vrut să găsească un exemplu intuitiv pentru conceptul de recursivitate și a inventat întrebarea cu oul și găina.
End of story.

#48
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View PostIocan, on Mar 10 2008, 13:59, said:

[...]un matematician a vrut să găsească un exemplu intuitiv pentru conceptul de recursivitate și a inventat întrebarea cu oul și găina.
End of story.
intrebarea exista cu mult inaintea vreunui matematician din zilele noastre.
si daca analizezi matematic, nu este nici pe departe un model intuitiv de recursivitate, este eventual o recursivitate infinita.
pt ca sa definesti matematic o recusrivitate, ai nevoie de doua definitii, una de sine stataoare, si cealalta care sa o foloseasca pe prima.
deci:
- o gaina face oua
- dintr-un ou facut de o gaina, iese o gaina
si asa ai o recursivitate arborescenta, care nu e nici pe departe intuitiva, cand te gandesti ca mai toate modelele de recursivitate matematice "de baza" sunt liniare (vezi dfefinitiile multimilor de numere, anumitor functii, samd)
as vrea sa te vad cum definesti recursiv si liniar evolutia gainii.

daca tot ne aberam, sa ne aberam calueam -_-

#49
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,812
  • Înscris: 02.06.2006

View Postciuly, on Mar 10 2008, 14:39, said:

as vrea sa te vad cum definesti recursiv si liniar evolutia gainii.
Se bate la cur o găină cu un liniar, pînă face un ou. Astfel se inițiază un proces recursiv de evoluție, că dup-aia e destul doar să-i arăți liniarul.

View Postciuly, on Mar 10 2008, 14:39, said:

calueam -_-
corcet!

Edited by Iocan, 10 March 2008 - 15:09.


#50
s0k

s0k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.03.2008
dreq :lol: de ce gaina ? .. de ce nu dinozaur ? cica scrie in biblie ca d-zeu a facut vietuitoarele... bla bla... dar nu oua :D  .. gaina a fost prima :D  :rolleyes:

Edited by ciuly, 12 March 2008 - 00:59.
k user


#51
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.02.2008
acum am aflat si eu de la mai multi ca oul de reptila a fost primul..ciuly avea dreptate . Cel putin asa cred  :rolleyes:

#52
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,939
  • Înscris: 28.11.2006

View Postrock_on, on Mar 14 2008, 11:12, said:

acum am aflat si eu de la mai multi ca oul de reptila a fost primul..ciuly avea dreptate . Cel putin asa cred  :rolleyes:
Cu riscul de a parea :boredlook: : insectele au aparut muuuuult inaintea dinozaurilor, si depuneau si oua (mai depun si azi, noroc cu insecticidul cu nume de controller care le omoara definitiv) :ciocan:

#53
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
[ http://www.explosm.net/db/files/Comics/Rob/line.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.02.2008

View Postpufonel, on Mar 15 2008, 02:25, said:

Cu riscul de a parea :boredlook: : insectele au aparut muuuuult inaintea dinozaurilor, si depuneau si oua (mai depun si azi, noroc cu insecticidul cu nume de controller care le omoara definitiv) :ciocan:

adevarat..nu mai stiu ce sa cred  <_<

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate