Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Incalzire cu boilerul electric, sau instant gaze sau electric ...

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#163
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Daca ai peretele larg, cumperi doua calorifere, le unesti si le conctezi tevile in diagonala, caldura de 26-34 de grade in camera.
Mda, imi cer scuze, n-am vazut ca stai in chirie. :D

Edited by dgamma, 31 January 2012 - 00:02.


#164
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Caloriferul.Are un plus pentru ca mai emana vreo 20 min dupa ce il opresti caldura plus ca are termostat.

#165
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009
Economica nu e nicio chestie din oferta aia.
Caldura da fiecare, da o sa consume mult curent si caloriferul.

Edited by eug3n92, 31 January 2012 - 00:08.


#166
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Toate sculele din poza au exact acelasi randament, practic 100% - caloriferul pe ulei mai sta incins dupa ce nu mai consuma dar si se incalzeste mai greu.
Personal as lua convectorul: ieftin, usor, fara zgomot, are termostat, nu are ce sa se strice la el.
Caloriferul pe ulei e aberant de greu, destul de mare si nu merita decit daca vrei sa usuci ceva pe el sau ai nevoie neaparata pentru alt motiv de forma respectiva.

#167
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Personal m-as opri la un calorifer electric.
     Motivatia:
     1. Nu suport ideea de a avea chestii incandescente in camera in timp ce dorm.  Caloriferul electric este silentios si creeaza caldura lent si constant. Este silentios si durabil in timp.
2. Radiatoarele cu halogen sau infrarosu se defecteaza rapid si in plus, chiar daca sunt in esenta sigure, un pitic de pe creier imi sopteste continuu ca imediat ce adorm o sa declanseze un incendiu. In plus, sunt eficiente doar pe directia in care radiaza. Daca stai in fata lor, mori de cald. Daca pasesti 1 metru in lateral mori de frig. In ce priveste turboconvectorul, e o chestie cu ventilator si rezistenta electrica. Ventilator inseamna motor, motorul inseamna zgomot si consum de curent.
       3 prefer o camera incalzita uniform chiar daca e mai frig. Radiatoarele degaja caldura doar intr-o anumita directie, asa ca in timp ce mori de cald, iti ingheata picioarele.

#168
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Va multumesc pentru raspunsuri.....  Cred ca o sa iau un calorifer cu 13 elemente (are termostat si mai face ceva caldura dupa ce-l opresti).

Stau in Monaco Towers din Berceni si nu recomand nimanui locatia din pricina frigului. Credeti-ma ca sufla crivatul prin prizele electrice, prin declansatorul WC_ului din perete, prin geamurile "termopan". Nu e gluma ! Am intre 16 - 19 grade in camera.

#169
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 cspot, on 31st January 2012, 00:24, said:

1. Nu suport ideea de a avea chestii incandescente in camera in timp ce dorm.  Caloriferul electric este silentios si creeaza caldura lent si constant. Este silentios si durabil in timp.
O rezistenta nu este mai nesigura decit o rezistenta pusa intr-o tinichea plina cu ulei, sa vezi ce tare e cind iti curge uleiul ala pe jos (da, mi s-a intimplat). Daca ti-e frica de incendiu cind dormi iti iei un senzor de-ala care bipaie la fum, te pazeste sa mori in somn de la un incendiu declansat din orice, nu numai de la o scula pe care o folosesti citeva luni pe an. Eu am unul in fiecare camera.

 cspot, on 31st January 2012, 00:24, said:

2. Radiatoarele cu halogen sau infrarosu se defecteaza rapid si in plus, chiar daca sunt in esenta sigure, un pitic de pe creier imi sopteste continuu ca imediat ce adorm o sa declanseze un incendiu. In plus, sunt eficiente doar pe directia in care radiaza. Daca stai in fata lor, mori de cald. Daca pasesti 1 metru in lateral mori de frig.
[...]
3 prefer o camera incalzita uniform chiar daca e mai frig. Radiatoarele degaja caldura doar intr-o anumita directie, asa ca in timp ce mori de cald, iti ingheata picioarele.
Ala e un lucru bun nu prost. Ca sa incalzesti la o anumita temperatura o camera iti ia exact tot atita energie indiferent ce scula folosesti (vorbim de scule de-astea rezistive, nu pompe de caldura ca alea au randament supraunitar). Singura economie pe care poti sa o faci e exact incalzirea asta inegala de care te plingi tu; daca incalzesti o camera pentru "uz uman" atunci inegalitatile astea te ajuta la consum pentru ca nu trebuie sa ridici temperatura in fiecare colt de camera. Cel putin asta zice marketingul la panourile cu infrarosu (ma refer la chestii infinit mai scumpe decit alea de care discutam noi aici). Personal insa nu simt nici o diferenta.

 cspot, on 31st January 2012, 00:24, said:

In ce priveste turboconvectorul, e o chestie cu ventilator si rezistenta electrica. Ventilator inseamna motor, motorul inseamna zgomot si consum de curent.
Convectoarele in general nu au ventilatoare, ca de aia sint convectoare; poate asta o avea ca e "turbo" - oricum se pot gasi sigur si fara. Problema la motoare in cazul asta nu e IN NICI UN CAZ consumul (reamintesc pentru cei certati cu fizica randamentul la sculele astea e practic 100%, tot ce se consuma aparent inutil: ventilator, electronica, becuri sau orice alte briz-briz-uri ar avea se transforma tot in caldura si asta e produsul dorit, nu?) ci desigur zgomotul si eventual intretinerea daca il folosesti mult.

#170
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 kmailand, on 31st January 2012, 01:50, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.....  Cred ca o sa iau un calorifer cu 13 elemente (are termostat si mai face ceva caldura dupa ce-l opresti).

Stau in Monaco Towers din Berceni si nu recomand nimanui locatia din pricina frigului. Credeti-ma ca sufla crivatul prin prizele electrice, prin declansatorul WC_ului din perete, prin geamurile "termopan". Nu e gluma ! Am intre 16 - 19 grade in camera.

In afara de o sursa de incalzire incearca sa mai izolezi si tu pe ici pe colo; o draperie groasa la geamuri, un rulou in dreptul usilor, banda adeziva pe unde sufla vintul si nu sint elemente care trebuie miscate. Aragaz nu ai? Dai drumul la cuptorul in care ai bagat o caramida si sa vezi cum se schimba atmosfera. Caloriferele, chiar daca sint mici, ar trebui sa incalzeasca suficient, problema ta sint pierderile, cum au zis si altii.

#171
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Vedeti ca termostate au toate, nu numai caloriferul.
Chestia ca incalzeste inca 20 de minute dupa ce l-ai stins e irelevanta,
daca e pe termostat il lasi tot timpul in priza si isi va trage curent atat cat ii spune termostatu ca-i nevoie.

Pentru o cantitate de caldura obtinuta consumul de curent e la toate acelasi.
Deci eu as lua ce-i mai ieftin cu 10 ron economisiti cumperi curent sa te incalzesti inca o zi-doua

Puterea iarasi nu prea e relevanta cu 1500 watt se poate mentine o camera calduta, mai degraba as lua doua trei mai ieftine sa mentii temperatura rezonabila in mai multe incaperi.

Astuparea gaurilor in pereti si crapaturilor la usi si geamuri ajuta destul de mult, mai ales daca zici ca sufla pe-acolo.

Asociati-va mai multi locatari si cereti despagubiri la constructor pe motiv ca v-a periclitat sanatatea.

---------------
N-as neglija nici volumul, un calorifer cu elementi ocupa cel mai mult spatiu, pentru 20 de zile cat ai nevoie de incalzire suplimentara pe urma ocupa mult spatiu in debara inca 345. Deci ceva mic sau care poate fi demontat intr-un volum mic.

Edited by blimpyway, 31 January 2012 - 19:31.


#172
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
eu am un convector non-turbo de vreo 10-12 ani ani, cu termostat si doua trepte. O treapta bazaie rezistenta dar am observat ca una singura (cea silentioasa) imi este suficienta. Singurul zgomot e tacanitul foarte slab al termostatului cand cupleaza si decupleaza si asta il fac toate.
Nu e nimic incandescent in el, e o rezistenta mare si toata tabla perforata este suficient de rece ca pot tine linistit mana pe el deasupra rezistentei..chiar daca se rastoarna nu cred ca poate sa aprinda ceva.

#173
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Salut,

Hai ca in final am luat de la un supermarket un convector ieftin (50 lei). Erau si la 90 lei, cu finisaje mai misto, design mai deosebit.

Cel pe care l-am cumparat eu are 3 trepte (750/1250/2000 W), un ventilator (cu buton on/off), termostat si sistem de oprire daca se rastoarna. L-am probat astazi vreo 5 ore si zic ca-si face treaba intr-o camera de 16 metri patrati. Nu face zgomot, nu bazaie si este usor de manevrat. Are si sistemul de prindere pe perete.

:)

#174
n3m123

n3m123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2011
In parterul casei am montat circuite radiante din pex de 16mm cu bariera de oxigen.Un circuit in baie aprox 25m,un circuit in dormitor aprox 50m,un circuit pe holul de intrare de aprox 50m si trei circuite in living a cate 50m. Rotunjit ar fi 300 m.Inmultit cu aprox 0.2 litri de lichid pe metru liniar de teava.Ar fi un total de 60 de litri de lichid de incalzire in circuitele radiante.Intentionez sa folosesc un boiler termoelectric de 100l pt a furniza agent termic in circuit si intreb daca foloseste cineva asa ceva si este eficient? Boilerul va fi alimentat si prin serpentina de transfer termic de la o centrala pe lemne ce furnizeaza agent termic la calorifere. Temperatura in circuitele radiante am inteles ca nu trebuie sa depaseasca 45 grade C.boilerul stiu ca incalzeste apa pana la aceasta temperatura.

#175
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu cred ca va face fata. Dureaza cam mult sa incalzeasca 60 l la 45 gr. Va trebui sa mergi permanent si cu centrala si atunci mai bine pui un puffer mai mare decat un boiler.

#176
foca_18

foca_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.01.2012

 n3m123, on 8th February 2012, 15:46, said:

Intentionez sa folosesc un boiler termoelectric de 100l pt a furniza agent termic in circuit si intreb daca foloseste cineva asa ceva si este eficient? Boilerul va fi alimentat si prin serpentina de transfer termic de la o centrala pe lemne ce furnizeaza agent termic la calorifere. Temperatura in circuitele radiante am inteles ca nu trebuie sa depaseasca 45 grade C.boilerul stiu ca incalzeste apa pana la aceasta temperatura.
Nu inteleg dece vrei sa faci asa, dece nu treci agentul de la centrala direct prin tevile din pardoseala. Daca problema e temperatura mare, poti folosi o vana de amestec termostatica ce va putea limita temperatura pe circuitul din pardoseala...

#177
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Colegii, am si eu o chestiune care ma macina. In loc de centrala termica, nu se poate folosi un boiler electric de 15-30 litri si 1,5-1,8 Kw? Asta pentru spatii mici, eu am doua camere de 13 mp, un holisor de 4,5 mp, o bucatarie de 9 mp, o baie de 4 mp si inca un spatiu tot de vreo 4 mp, insa care nu necesita musai incalzire, poate fi scos din ecuatie. Deci ar fi cam 47 mp, inaltimea medie a spatiilor e cam de 2,3 m, una din camere va avea izolatie interioara de 5 cm vata bazaltica si rigips, celelalte sunt izolate de alte spatii, deci nu am pereti la exterior. Ma gandesc sa pun un boiler electric, pompa recirculare, vas de expansiune, termo-manometru, termostat si supapa de siguranta. Ar fi voba de un calorifer de 50 cm, unul de 80, altul de 40 si unul de 100-120 cm, inaltimea fiind de 60 cm, toate cu doua panouri, din otel. As proceda cat de cat ok sau ce s-ar putea face pentru a se imbunatati procesul de incalzire? Daca s-ar putea intretine o temperatura de cca 23-24 de grade ar fi perfect.

Zic si eu, ca deocamdata am o improvizatie de schimbator de caldura bagat in soba, incalzesc cu el doua camere si baia, doar ca trebuie sa aiba aproape permanent flacara in el (bine, ii pusc un bustean si vreo doua ore-trei maxim nu ii duc dorul, se poate sta in chiloti in casa, cu un calorifer de 80 cm si o soba care nu se incalzeste tare, ci doar mentine cat de cat un pic de ambianta). Nu am bani si nici spatiu pentru o centrala cu gazeificare, iar una electrica de cativa kw m-ar rupe la factura electrica. Ceva idei?

#178
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu merita sa te complici. Pentru spatiile respective ai nevoie de cam 6kw. O centrala pe curent de 6kw costa cam 2200 ron si are si pompa si vas si electronica si tot ce vrei. Inclusiv sonda externa daca doresti.
Centrala respectiva are in ea un boiler cam de 40-50 litri care este incalzit cu rezistente care insumate au 6 kw si dezvolta cam 6kw termici, adica necesarul tau de caldura. Cam ce crezi ca vei reusi sa faci cu un boiler de 30 litri si o rezistenta de doar 1,8kw ?

LE
Vad ca pina am raspuns eu, sa si mutat postul lui Lucian_M  :D

Edited by florin71_skoda, 11 February 2012 - 19:12.


#179
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am lecturat cu atentie tot topicul si vad ca parerile inclina spre ineficienta acestui sistem de incalzire. Stiam ca e pe acasa un boiler mic romanesc de 15 litri si rezistenta teapana de 2 Kw, as face o incercare, mai mult de fenta, sa vad cum s-ar descurca. Momentan pun lemne in centrala, temperatura urca foarte repede, insa efectul nu e pe termen lung, deoarece nu tine cateva ore caldura in schimbator. Bine, nici nu bag pe foc o roaba de lemne zilnic, nici o roaba la 6-8 ore, ca la centralele dedicate. Voiam ceva mai simplu de utilizat. Daca as da cam 2 mil la luna tot ar fi ok pentru 3 camere, dar mi-e ca sar de banii astia. Treaba e in studiu, oricum.

#180
foca_18

foca_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.01.2012

 Lucian_M, on 11th February 2012, 18:58, said:

...iar una electrica de cativa kw m-ar rupe la factura electrica. Ceva idei?
Daca vrei sa te incalzesti electric tot atata ai consuma fie ca e vb de radiatoare electrice, de boiler electric sau centrala electrica. Faptul ca folosesti un boiler de 2Kw in loc de o centrala de 15Kw nu inseamna ca vei consuma mai putin ci foarte probabil ca nu va reusi sa faca fata. Revenind la ideea ta de a incalzi agentul termic din calorifere cu un boiler, ideea respectiva ar fi buna doar daca vrei sa faci ca temperatura apei din instalatia existenta sa se mentina cand se stinge focul. Nu cred ca va reusi sa o tina sus mult timp si daca e vorba de 2kw. Daca vrei ceva sa inlocuiasca complect incalzirea pe lemne cu electric mai bine folosesti niste convectoare electrice sau calorifere clasice, o sa incalzeasca la fel dar cu un sistem mai putin complicat si probabil mai ieftin :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate