Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Vizibilitate catre satelit!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
razvan1983

razvan1983

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.02.2008
Buna ziua, sunt nou pe acest forum. Am si eu o intrebare legata de platformele digitale. Saptamana trecuta am incercat sa-mi bag Dolce dar am aflat de la cel care a venit sa-mi instaleze antena ca nu sunt pe partea cu satelitul. Din cate am mai intrebat si eu Dolce era singura la care as fi avut vreo posibilitate. Stiti cumva daca as putea avea acces la alta platforma digitala? Multumesc.

#2
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postrazvan1983, on Feb 18 2008, 12:52, said:

Buna ziua, sunt nou pe acest forum. Am si eu o intrebare legata de platformele digitale. Saptamana trecuta am incercat sa-mi bag Dolce dar am aflat de la cel care a venit sa-mi instaleze antena ca nu sunt pe partea cu satelitul. Din cate am mai intrebat si eu Dolce era singura la care as fi avut vreo posibilitate. Stiti cumva daca as putea avea acces la alta platforma digitala? Multumesc.


Ca sa poti benefcia de serviciile oricarui DTH trebuie sa ai vizibilitate pe axa est-sud-vest.

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,209
  • Înscris: 05.05.2003

View Postrazvan1983, on Feb 18 2008, 12:52, said:

Buna ziua, sunt nou pe acest forum. Am si eu o intrebare legata de platformele digitale. Saptamana trecuta am incercat sa-mi bag Dolce dar am aflat de la cel care a venit sa-mi instaleze antena ca nu sunt pe partea cu satelitul. Din cate am mai intrebat si eu Dolce era singura la care as fi avut vreo posibilitate. Stiti cumva daca as putea avea acces la alta platforma digitala? Multumesc.

Daca nu ai vizibilitate directa (adica fara obstacole) spre Dolce, atunci sigur ai spre Focus sau Boom... cu conditia sa nu ai si acolo alte blocuri sau cladiri in fata
Daca nu, poti solicita sa instaleze antena pe bloc... la Boom de ex. se face acest lucru (chiar antene colective Boom)

Iti poti face o idee privind schemele de pe satlex.ro :

http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html

Dolce este pe Hellas 39 grade EST
Focus este pe Thor 1 grad VEST
Boom este pe Amos 4 grade VEST

#4
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004
daca ai vizibilitate pt focus, "s-ar putea" sa ai si pt digi tv, mai ales ca sunt pe acelasi satelit ;)

#5
razvan1983

razvan1983

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.02.2008
Multumesc pt raspunsuri, astazi ma voi duce sa ma interesez si la Boom, mai ales ca cel care a venit de la Dolce nu a venit si cu prea multe optiuni la lipsa mea de vizibilitate, a vazut ca sunt pe partea opusa a satelitului, gata nu merge. El probabil vroia s-o puna numai la geam la 2 cm de televizor, altfel nu. Sper ca cei de la Boom sa fie mai inventivi si mai receptivi la idei.

#6
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005

View Postrazvan1983, on Feb 19 2008, 09:22, said:

Sper ca cei de la Boom sa fie mai inventivi si mai receptivi la idei.


slabe sanse , dar in fine .... bafta multa !!!

#7
razvan1983

razvan1983

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.02.2008
Pana la urma nu cred ca ma mai duc nicaieri. La Boom abonamentul m-ar fi dus 70 Ron. Dar apoi am vazut ca in grila lor de programe nu sunt Sport.ro si Antena 2, totusi niste posturi importante la noi pe piata si pe care eu chiar le urmaresc. De ce nu sunt incluse?
P.S. Pt cei care nu au vizibiliate directa catre un satelit al unei firme DTH chiar nu exista nicio solutie? Si ma refer aici fara sa fie implicati vecini, blocuri cu acoperis care trebuie gaurit, asta daca merge, etc.? Nu pot transmite pe mai multi sateliti astfel incat sa aiba vizibilitate toti, indiferent de pozitionare? Ca si eu as vrea sa stau cu antena la geam si nu pe partea cealalta a blocului.

#8
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View Postrazvan1983, on Feb 19 2008, 11:35, said:

Pana la urma nu cred ca ma mai duc nicaieri. La Boom abonamentul m-ar fi dus 70 Ron. Dar apoi am vazut ca in grila lor de programe nu sunt Sport.ro si Antena 2, totusi niste posturi importante la noi pe piata si pe care eu chiar le urmaresc. De ce nu sunt incluse?
--> incompetenta manageriala
P.S. Pt cei care nu au vizibiliate directa catre un satelit al unei firme DTH chiar nu exista nicio solutie? Si ma refer aici fara sa fie implicati vecini, blocuri cu acoperis care trebuie gaurit, asta daca merge, etc.? Nu pot transmite pe mai multi sateliti astfel incat sa aiba vizibilitate toti, indiferent de pozitionare? Ca si eu as vrea sa stau cu antena la geam si nu pe partea cealalta a blocului.
--> in cel mai rau caz, antena trebuie pusa pe bloc, si in tarile civiizate, in zonele centrale tot pe acoperis se pun


#9
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postrazvan1983, on Feb 19 2008, 11:35, said:

Pana la urma nu cred ca ma mai duc nicaieri. La Boom abonamentul m-ar fi dus 70 Ron. Dar apoi am vazut ca in grila lor de programe nu sunt Sport.ro si Antena 2, totusi niste posturi importante la noi pe piata si pe care eu chiar le urmaresc. De ce nu sunt incluse?
P.S. Pt cei care nu au vizibiliate directa catre un satelit al unei firme DTH chiar nu exista nicio solutie? Si ma refer aici fara sa fie implicati vecini, blocuri cu acoperis care trebuie gaurit, asta daca merge, etc.? Nu pot transmite pe mai multi sateliti astfel incat sa aiba vizibilitate toti, indiferent de pozitionare? Ca si eu as vrea sa stau cu antena la geam si nu pe partea cealalta a blocului.


Se pare ca esti unul din clientii dezavantajati de pozitie,trebuie sa intelegi ca satelitii indiferent cati ar fi la nr nu se pot RECEPTIONA decat daca ai obligatoriu vedere spre S si SE-SW,daca tu ai vedere spre N nu vei avea nici o sansa nici in ro nici in alte tari civilizate,vorbeste cu un vecin sa-ti dea voie sa montezi antena la el pe peretele exterior daca are vedere spre S sau daca nu sus pe bloc alta optiune nu ai.

#10
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 27.02.2006
Asta e tare de tot...ma prapadesc de ras! Cred ca vrea sateliti la Polul Nord :lol:

#11
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View PostIaro, on Feb 19 2008, 16:30, said:

Asta e tare de tot...ma prapadesc de ras! Cred ca vrea sateliti la Polul Nord :lol:

sau sa se dea o lege sa se construiasca toate casele spre sud ! obligatoriu !

#12
razvan1983

razvan1983

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.02.2008
Foarte "amuzante" ultimele 2 postari. Nu cred ca sunt singurul cu problema asta. Si in plus chiar nu am la ce vecin sa pun antena iar blocul meu are un acoperis din lemn in genul caselor facut, deci nu prea merge pusa nici acolo. Dar ma rog, noi romanii suntem mistocari rau, sper sa nu te prapadesti de tot, si din nefericire la noi nu se construiesc case deloc. Sa se bucure atunci cei spre s-ew de DTH, cei din nord raman cu cablul.

#13
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005

View Postrazvan1983, on Feb 20 2008, 11:24, said:

Foarte "amuzante" ultimele 2 postari. Nu cred ca sunt singurul cu problema asta. Si in plus chiar nu am la ce vecin sa pun antena iar blocul meu are un acoperis din lemn in genul caselor facut, deci nu prea merge pusa nici acolo. Dar ma rog, noi romanii suntem mistocari rau, sper sa nu te prapadesti de tot, si din nefericire la noi nu se construiesc case deloc. Sa se bucure atunci cei spre s-ew de DTH, cei din nord raman cu cablul.


zii merci ca ai totusi o alternativa !!!

#14
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postrazvan1983, on Feb 20 2008, 12:24, said:

Foarte "amuzante" ultimele 2 postari. Nu cred ca sunt singurul cu problema asta. Si in plus chiar nu am la ce vecin sa pun antena iar blocul meu are un acoperis din lemn in genul caselor facut, deci nu prea merge pusa nici acolo. Dar ma rog, noi romanii suntem mistocari rau, sper sa nu te prapadesti de tot, si din nefericire la noi nu se construiesc case deloc. Sa se bucure atunci cei spre s-ew de DTH, cei din nord raman cu cablul.


Si tu poti vedea daca apelezi la bunavointa unui vecin sa montezi antena pe peretele lui exterior,nul deranjeaza cu nimic,in situatia ta sunt multi dar marea majoritate au totusi un vecin binevoitor care are vedere spre S si sa rezolvat problema,o solutie amiabila pentru tine ar fi sa te abonezi la BOOM si sa pui pana la 10 tv-uri/programe diferite,astfel tu pui 3 tv-uri si vecinul 2-3,aveti un abonament impreuna si suportati tot impreuna costurile,e simplu numai sa vrei.....

#15
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postspaniolul, on Feb 21 2008, 18:24, said:

Si tu poti vedea daca apelezi la bunavointa unui vecin sa montezi antena pe peretele lui exterior,nul deranjeaza cu nimic,in situatia ta sunt multi dar marea majoritate au totusi un vecin binevoitor care are vedere spre S si sa rezolvat problema,o solutie amiabila pentru tine ar fi sa te abonezi la BOOM si sa pui pana la 10 tv-uri/programe diferite,astfel tu pui 3 tv-uri si vecinul 2-3,aveti un abonament impreuna si suportati tot impreuna costurile,e simplu numai sa vrei.....


Daca omu` iti spune ca nu are nici un vecin "binevoitor" sa-l ajute cu antena tu tot o dai cum o dai sa faci reclama la Boom:))..Moderatorii..mai faceti curatenie prin topicurile astea ca sunt destule deschise aiurea:)

#16
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View PostNeaBachus, on Feb 21 2008, 19:30, said:

Daca omu` iti spune ca nu are nici un vecin "binevoitor" sa-l ajute cu antena tu tot o dai cum o dai sa faci reclama la Boom:))..Moderatorii..mai faceti curatenie prin topicurile astea ca sunt destule deschise aiurea:)

Nu este reclama man, e singurul operator care iti da posibilitatea sa pui pana la 10 receivere pe un singur abonament,arata-mi tu altul si il recomand cu caldura,asta daca nu cumva ii poti oferi un ab. la SKY Italia unde oferta de receivere pe un ab. e fff generoasa.... :P

#17
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Eu doresc să instalez o antenă la țară într-o zonă aflată într-o vale. În S am un deal înalt. Cred că o soluție ar fi să cocoțez antena pe ceva. Ce lungime maximă poate avea cablul între antenă și televizor?
Este vorba despre o antenă mică, cu diametrul 80cm.

Edited by dobrotescunicol, 08 September 2008 - 23:18.


#18
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.02.2006
Recomandabil cablul sub 25 m , pentru lungimi mai mari ( 100 m ) este bine sa ai o antena mai mare ( 0,8 -> 1,1 m ) .
Ai aici calculator pentru innaltime obstacol http://www.satlex.ro...lobst_calc.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate