Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Viitor canonist

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Sal all, am si eu nevoie de o parere data de cineva mai in cunostinta de cauza ca mine.
Momenetan am un s6500fd de la Fuji  si dupa un an de folosinta ii simt limitariile si as vrea mai mult.
Am cautat am citit m-am informat (de ma doare capu) si am ajuns la un rezultat final Canon eos 400d. Nu am de gand sa scot bani din pasiunea asta a mea ci doar sa-mi satisfac pasiunea. Asa ca am gasit un kit, va dati si voi va rog cu parerea. E prea scump, merita, exista o varianta mai buna?
MS Anticipat

#2
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
a da si asta e kitul
http://www.f64.ro/de...id=412&pid=5862

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Daca te gandesti sa-ti iei unul mai ieftin, sa inveti, apoi sa-l iei pe asta faci o alegere proasta. Mai bine ti-l iei pe asta direct, ca inveti repede. Asa am facut eu, mi-am luat nikon d40 si acum vreau sa-l schimb.

#4
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View Postalexis4tm, on Feb 1 2008, 12:57, said:

Sal all, am si eu nevoie de o parere data de cineva mai in cunostinta de cauza ca mine.
Momenetan am un s6500fd de la Fuji  si dupa un an de folosinta ii simt limitariile si as vrea mai mult.
Am cautat am citit m-am informat (de ma doare capu) si am ajuns la un rezultat final Canon eos 400d. Nu am de gand sa scot bani din pasiunea asta a mea ci doar sa-mi satisfac pasiunea. Asa ca am gasit un kit, va dati si voi va rog cu parerea. E prea scump, merita, exista o varianta mai buna?
MS Anticipat


Pai in clasa canonului mai sunt d40 cu sau fara X si pentax k100d . Poti sa iei un body din cele 3 si in functie de ce vrei sa faci iti iei si obiectiv/e. Eu de exemplu am luat un kit nikon d40 x cu lens 18-55 la care am mai adaugat si un 55-200 VR pt sporturi si alte chestii. Si pot sa spun ca pana acum ma descurc foarte bine cu ele.

#5
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View Postsnipest, on Feb 1 2008, 13:02, said:

Daca te gandesti sa-ti iei unul mai ieftin, sa inveti, apoi sa-l iei pe asta faci o alegere proasta. Mai bine ti-l iei pe asta direct, ca inveti repede. Asa am facut eu, mi-am luat nikon d40 si acum vreau sa-l schimb.


As fi foarte curios sa vad niste poze facute de tine. Esti asa profesionist incat te-a dezamagit d40-u ? Mira-ma-s ....

#6
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
alexis: tinand cont de cum a luat-o euro mai nou in sus, pretul de pe f64 nu mai pare chiar atat de prost. Aparatul e vreo 600e si lensul bate spre 500e, deci stai bine. Oricum, este o optiune MULT mai buna decat sa iei clasicul kit 18-55.



mr, pana sa intre k100d in clasa lui 400d mai tra sa curga multa apa pe Bega.

Quote

Poti sa iei un body din cele 3 si in functie de ce vrei sa faci iti iei si obiectiv/e
Eu zic sa faca FIX invers, sa se gandeasca de ce lensuri are nevoie si sa ia body in functie de asta.

Edited by grig_jr, 01 February 2008 - 14:21.


#7
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004

View Postgrig_jr, on Feb 1 2008, 14:21, said:

mr, pana sa intre k100d in clasa lui 400d mai tra sa curga multa apa pe Bega.

<troll-moment>
        Invidios, nu ? Nush de ce da' cred ca apa aia a curs deja demult :D
</troll-moment>

Cred ca (,) kitul de ni l-ai aratat este the best money can buy momentan (cel putin in departamentul Canon). Doar ca tre' sa pui bani de-o parte si pentru un flash :)

#8
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Aici cele doua (Canon EOS 400D si Pentax K100D Super) sunt puse in aceeasi oala (plus altele): http://www.ephotozin...-against-rivals

#9
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
montecarlo: cel care a facut testul, a luat entry-ul de la fiecare producator, nu e vina lui. Daca, Canon nu mai scoate nici un entry 5 ani de acuma incolo, in teste 450d-ul va fi comparat cu k500d si Nikon d95 ceea ce nu inseamna ca vor fi in aceeasi clasa. Ci doar singurl aparat de la producatorul respectiv comparabil cu ele.

Cand entry-ul tau are 6mpx, cand pe la concurenta se vehiculeaza 10, 12, cred ca e "safe" sa afirmi ca esti ramas in urma, nu crezi?



jolly: ca incepator, se poate descurca fara flash o bucata buna de vreme

Edited by grig_jr, 01 February 2008 - 15:19.


#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postgrig_jr, on Feb 1 2008, 15:17, said:

montecarlo: cel care a facut testul, a luat entry-ul de la fiecare producator, nu e vina lui. Daca, Canon nu mai scoate nici un entry 5 ani de acuma incolo, in teste 450d-ul va fi comparat cu k500d si Nikon d95 ceea ce nu inseamna ca vor fi in aceeasi clasa. Ci doar singurl aparat de la producatorul respectiv comparabil cu ele.

Cand entry-ul tau are 6mpx, cand pe la concurenta se vehiculeaza 10, 12, cred ca e "safe" sa afirmi ca esti ramas in urma, nu crezi?



jolly: ca incepator, se poate descurca fara flash o bucata buna de vreme

si evident ca ... acum ca o sa fie 10 si restu o sa aiba 12 o sa fie tot in urma ...

la fel cum o sa fie in fata ca ei au 14 si restu 12, nu? :P :roflmao:

relativa toata treaba ;)

edit: de ce n-au luat d40 de la nikon atunci? :huh: puteau foarte bine sa ia k10d de la pentax, pentru ca nu e o diferenta cine stie ce mare de pret ;)

Edited by shobi, 01 February 2008 - 15:33.


#11
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Oricum, diferentele de Mpx nu prea conteaza. K20D in aceeasi categorie s-ar incadra precum Canon 40D chiar daca cel din urma are cam ~75 % din rezolutia primului (14x75%~10) (la 400D-K100DS diferenta era de 60% in sens invers - Olympusul e mai vechi, cred deja fiind inlocuit cu E-410/510).
E mai important cui ii este destinat aparatul.
Parerea mea.

#12
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postalexis4tm, on Feb 1 2008, 12:57, said:

Sal all, am si eu nevoie de o parere data de cineva mai in cunostinta de cauza ca mine.
Momenetan am un s6500fd de la Fuji  si dupa un an de folosinta ii simt limitariile si as vrea mai mult.
Am cautat am citit m-am informat (de ma doare capu) si am ajuns la un rezultat final Canon eos 400d. Nu am de gand sa scot bani din pasiunea asta a mea ci doar sa-mi satisfac pasiunea. Asa ca am gasit un kit, va dati si voi va rog cu parerea. E prea scump, merita, exista o varianta mai buna?
MS Anticipat

Eu daca ar fi sa imi iau CANON, si as dispune de 4000RON m-as uita  la : 400D Body......2283 RON + Tamron 17-50 F2,8.....1498RO
Adica as da stabilizarea pe f 2,8.

Edited by idaho333, 01 February 2008 - 15:57.


#13
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Incetati sa numarati pixeli oameni buni.

Ca fotograf amator care doar are un hobby omul va face poze si le va posta pe web / trimite pe mail / scrie pe DVD etc. Este inutil sa studiem poze cu lupa atata timp cat 90% din ele vor fi afisate pe un monitor. Eu cand am trecut la 10Mp si am pus poze pe flickr pe bune ca nu am vazut nici o diferenta fata de alea facute la 6Mp.
Deasemenea atata timp cat se intampla cele de mai sus este nepractica investitia in obiective scumpe (L adica) - niste obiective decente sunt arhisuficiente.

@grig - inceteaza sa mai aplici algoritmul tau castigator si argumentele tale de (semi-)pro la un amator. Nu oricine isi ia un body ajunge sa aiba studio, unii oameni pur si simplu nu vor mai mult de la fotografie :)

@idaho333 - eu n-as da... Nu de alta dar obiectiv bun si utilizabil la 2,8 n-am mai vazut de mult. Si de la voi canonistii stiu :P

Edited by JollyRoger, 01 February 2008 - 16:07.


#14
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Si ce-am zis eu de studio?!!? :confused:

Omu a pus o intrebare, mi-am dat si eu cu parerea ca pare o varianta buna. Si as aprecia sa nu ma mai iei cu replici de genul "inceteaza" ca nu mor caii cand vor cainii. Take a deep breathe and chill!

#15
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
10vs6 mpx conteaza mai ales acum ca e incepator omu` :D face poze strambe, o indreapta, face un crop etc, il ajuta.

#16
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Ideea e ca varianta aia pe care o vrea omu e foarte buna pt un fotograf amator, incepator s.a.m.d . Mai ales ca el vrea Canon. Mai baga un trepied si niste filtre si n-are treaba.

#17
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Nu de alta dar obiectiv bun si utilizabil la 2,8 n-am mai vazut de mult. Si de la voi canonistii stiu
Nu prea am inteles. Stii de la Canon obiectiv bun la f/2.8 sau ... ? Ajutam, nu-i problema  ;)

#18
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
de la Canon sunt cateva chiar foarte bune la 2.8 , dar sunt primes, si costa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate