Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Cancer de endometru

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
148 răspunsuri în acest subiect

#19
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postdays, on Feb 17 2008, 17:15, said:

Eu vorbeam despre biopsia de col, nu de endometru. Nu confunda merele cu perele doar pentru ca sunt amandoua galbene sau dulci :)

iar eu nu am vorbit decat despre probabilitatea unui cancer de endometru, in cazul concret pe care l-am prezentat. asadar, nu aveam de ce sa ma refer la biopsia de col. Titlul topicului cred ca este mai mult decat relevant.

Cat despre amanuntele cu gradul de invazivitate, ma intereseaza chiar foarte putin, pentru ca nu am tangenta cu domeniul medical. Am inteles ca biopsia este ultima metoda de investigatie, si nu prima, asa cum gresit dorea acel medic tanar sa aplice unei paciente, care nu prezenta absolut nici o anormalitate (ma refer la rani sau tumori), doar pentru ca el presupunea (de unde?) un uter hiperplazic (din acei 1,5 cm ramasi despre care de altfel nu stia, pt. ca nu facuse echografie si nici nu avea de gand...).

#20
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005
daria, scumpo, tu singura zici:

View PostDari@, on Feb 17 2008, 08:52, said:

te citez de pe celalalt topic.


nu ca n-ar fi fost o varza aici, dar am stat si-am curatat-o; pliz, nu mi le amestecati din nou.

#21
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.733
  • Înscris: 18.06.2007
am inteles ideea, Mianna, insa eu ma refeream la chiuretajul biopsic al uterului, de aceea am preluat raspunsul de dincolo, in masura in care el se referea la biopsie ca masura invaziva. :) nu am incercat sa amestec subiectele, dar se mai intampla.
am vazut si eu ca vorebeam impreuna si ne intelegeam separat, pt ca pe unii ii durea de cancerul de col, iar pe mine de ala de endometru.

Editat de Dari@, 21 februarie 2008 - 14:27.


#22
biutzabui

biutzabui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 16.05.2008
Mama tocmai a fost operata, i s-a facut histerectomie , iar pe foaia de la biopsia din urma operatiei i-a iesit asa:


Macropsie:
Piesa de histerectomie , anexetamie bilaterala si rezectie peritaneala, aspect de de tumora vegetanta, endometriala, cu aspect infiltrativ , > 1/2 din grosimea miometrului insotita de mici arii hemoragice.


Micropsie:

Carcinom endometrial endometroid, G1-G2 PT1c (sau PIIC - ca nu inteleg exact), insotit de arii restante de hiperplazie complexa atipica, de origine , nu se constata invazia organelor vecine, mici implante pritoneale.




Acu este in audienta la medicul oncolog, din iasi si astept raspunsul ei. Daca i se da sa faca radiatii, aveti idee cate si daca is f periculoase???

Asept raspuns cu sufletul la gura :console:

Editat de mianna, 16 mai 2008 - 08:42.


#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbiutzabui, on May 16 2008, 09:13, said:

Mama tocmai a fost operata, i s-a facut histerectomie , iar pe foaia de la biopsia din urma operatiei i-a iesit asa:


Macropsie:
Piesa de histerectomie , anexetamie bilaterala si rezectie peritaneala, aspect de de tumora vegetanta, endometriala, cu aspect infiltrativ , > 1/2 din grosimea miometrului insotita de mici arii hemoragice.


Micropsie:

Carcinom endometrial endometroid, G1-G2 PT1c (sau PIIC - ca nu inteleg exact), insotit de arii restante de hiperplazie complexa atipica, de origine , nu se constata invazia organelor vecine, mici implante pritoneale.




Acu este in audienta la medicul oncolog, din iasi si astept raspunsul ei. Daca i se da sa faca radiatii, aveti idee cate si daca is f periculoase???

Asept raspuns cu sufletul la gura :console:

25 de sedinte, adica in total 5 saptamani.

la o intrebare asa generala dau si eu un raspuns general - nu, nu is f periculoase.

#24
biutzabui

biutzabui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 16.05.2008

View Postmianna, on May 16 2008, 08:46, said:

25 de sedinte, adica in total 5 saptamani.

la o intrebare asa generala dau si eu un raspuns general - nu, nu is f periculoase.


Multumesc pentru raspuns :)


A fost azi la laborator si au mai citit inca o data diagnosticul, si de fapt la sfarsit au gresit, nu era "mici implanturi peritoneale" ci "NICI implanturi peritoneale"

iar cand oncologul a vazut ca : "nu se constata invazia organelor vecine, nici implante peritonale"   a trimis-o acasa si ca nu mai e nevoie nici de chimio nici de radio ... pt ca tot ce a fost rau s-a scos afara  si nu s-a extins...
Deci, Slava Domnului ca a luminat-o pe mama sa se mai duca inca o data la laborator ca sa verifice daca ce e in condica scris, e scris si pe foaia ei...a fost o greseala de interpretare...

#25
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbiutzabui, on May 16 2008, 17:08, said:

Multumesc pentru raspuns :)


A fost azi la laborator si au mai citit inca o data diagnosticul, si de fapt la sfarsit au gresit, nu era "mici implanturi peritoneale" ci "NICI implanturi peritoneale"

iar cand oncologul a vazut ca : "nu se constata invazia organelor vecine, nici implante peritonale" a trimis-o acasa si ca nu mai e nevoie nici de chimio nici de radio ... pt ca tot ce a fost rau s-a scos afara si nu s-a extins...
Deci, Slava Domnului ca a luminat-o pe mama sa se mai duca inca o data la laborator ca sa verifice daca ce e in condica scris, e scris si pe foaia ei...a fost o greseala de interpretare...


nu vreau sa te demoralizez, dar avand in vedere ca invazia miometriala e mai mare de 50%, s-ar recomanda radioterapie postoperatorie.


Terapia in functie de stadiu

Stadiul I

1.      histerectomia totala pe cale abdominala cu salpingo-ovarectomie bilaterala este considerata adecvata  pentru pacientele cu tumori moderat sau bine diferentiate , iar citologia peritoneala este negativa cu <50% invazie in grosimea miometrului.

Este recomandata limfadenectomia selectiva  a ganglionilor pelvini si paraaortici  in scopul stabilirii terapiei ulterioare.

Daca ganglionii sunt negativi (N0) nu se recomanda un tratament post-operator.

2.      radioterapia post-histerectomie totala la acele tumori cu invazia a >50% din miometru, celule tumorale prezente in istmul cervical  sau prezenta metastazelor extrauterine; daca ganglionii pelvini sunt pozitivi  si cei paraaortici sunt negativi , se recomanda RT pelvina totala, incluzand toti  ganglionii locoregionali. Selectia pacientelor pentru radioterapia (RT)  este necesara deoarece tratamentul  este asociat cu complicatii.  Incidfenta complicatiilor intestinale  este de 4 %  si poate fi mai crescuta daca RT este administrata dupa limfadenectomie pelvina.

3.      Radioterapia singura la pacientele ce prezinta contraindicatii medicale la chirurgie; pot fi tratate prin RT singura , dar rezultatele sunt inferioare celor obtinute prin chirurgie.

#26
biutzabui

biutzabui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 16.05.2008

View Postmianna, on May 16 2008, 16:25, said:

nu vreau sa te demoralizez, dar avand in vedere ca invazia miometriala e mai mare de 50%, s-ar recomanda radioterapie postoperatorie.


Terapia in functie de stadiu

Stadiul I

1.      histerectomia totala pe cale abdominala cu salpingo-ovarectomie bilaterala este considerata adecvata  pentru pacientele cu tumori moderat sau bine diferentiate , iar citologia peritoneala este negativa cu <50% invazie in grosimea miometrului.

Este recomandata limfadenectomia selectiva  a ganglionilor pelvini si paraaortici  in scopul stabilirii terapiei ulterioare.

Daca ganglionii sunt negativi (N0) nu se recomanda un tratament post-operator.

2.      radioterapia post-histerectomie totala la acele tumori cu invazia a >50% din miometru, celule tumorale prezente in istmul cervical  sau prezenta metastazelor extrauterine; daca ganglionii pelvini sunt pozitivi  si cei paraaortici sunt negativi , se recomanda RT pelvina totala, incluzand toti  ganglionii locoregionali. Selectia pacientelor pentru radioterapia (RT)  este necesara deoarece tratamentul  este asociat cu complicatii.  Incidfenta complicatiilor intestinale  este de 4 %  si poate fi mai crescuta daca RT este administrata dupa limfadenectomie pelvina.

3.      Radioterapia singura la pacientele ce prezinta contraindicatii medicale la chirurgie; pot fi tratate prin RT singura , dar rezultatele sunt inferioare celor obtinute prin chirurgie.



Aha, multumesc pentru un raspuns asa complex .
M-am uitat in foaia pt statistica si acolo N era 0.
TNM  2 0 0


ce spui? e bine


#27
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbiutzabui, on May 21 2008, 10:03, said:


Aha, multumesc pentru un raspuns asa complex .
M-am uitat in foaia pt statistica si acolo N era 0.
TNM  2 0 0


ce spui? e bine


avand in vedere ca din ce spui e un stadiu II si nu i s-a recomandat nici un tratament postoperator, nu, nu-i bine deloc.

as recomanda sa o mai vada un medic, sa vezi daca-i de aceeasi parere, c-ar fi suficienta operatia.

#28
biutzabui

biutzabui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 16.05.2008

View Postmianna, on May 21 2008, 15:01, said:

avand in vedere ca din ce spui e un stadiu II si nu i s-a recomandat nici un tratament postoperator, nu, nu-i bine deloc.

as recomanda sa o mai vada un medic, sa vezi daca-i de aceeasi parere, c-ar fi suficienta operatia.
'



Multumesc ..
o sa mai merg la un alt oncolog sa mai cer o parere

#29
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Intre timp si mama a fost operata si, desi s-a scos ce a fost rau si boala nu era extinsa, a facut cele 25 e sedinte de radioterapie, plus doua "aplicatii", din cate am inteles eu, niste iradieri interne.
Si eu am mai citit ca radiatiile ar fi periculoase pe termen lung, dar in orice caz mai putin periculoase decat cancerul.

#30
biutzabui

biutzabui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 16.05.2008

View Postb3b3lusha, on May 22 2008, 13:33, said:

Intre timp si mama a fost operata si, desi s-a scos ce a fost rau si boala nu era extinsa, a facut cele 25 e sedinte de radioterapie, plus doua "aplicatii", din cate am inteles eu, niste iradieri interne.
Si eu am mai citit ca radiatiile ar fi periculoase pe termen lung, dar in orice caz mai putin periculoase decat cancerul.


aha...TNM-ul cum a iesit? a facut histerectomie?
nu stiu pt mama ce sa zic...oricum o sa mai merg la un oncolog cu ea, dar aici in iasi nu prea am incredere in ei..mama ta unde si-a facut tratamentul si la ce medic??
ce efecte secundare a avut??? a suportat usor radioterapia?

Editat de mianna, 23 mai 2008 - 09:23.


#31
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 05.10.2005

View Postbiutzabui, on May 23 2008, 10:31, said:

aha...TNM-ul cum a iesit? a facut histerectomie?
nu stiu pt mama ce sa zic...oricum o sa mai merg la un oncolog cu ea, dar aici in iasi nu prea am incredere in ei..mama ta unde si-a facut tratamentul si la ce medic??
ce efecte secundare a avut??? a suportat usor radioterapia?

Da, a facut histerectomie, anexetomie, salpingectomie (sper ca am scris bine). A avut un ganglion din cei 10 scosi, atins.
Toata treaba s-a intamplat la Institutul Oncologic Bucuresti. A operat-o dr. Aldea, de care a fost foarte multumita. Nu stiu cum se numeste oncologul care s-a ocupat de ea.
radiatiile le-a suprtat foarte bine. In primele zile a avut ceva greturi, in prima saptamana a dormit non-stop, dar in urmatoarele patru nu a avut probleme. A mancat foarte bine, s-a plimbat, s-a gatit :).
In schimb mama are o prietena cu aceeasi boala, aceiasi doctori si care a facut radioterapia cam in acelasi timp. Iar doamna asta a avut diaree vreo 3 saptamani, greturi, varsaturi, abia reusea sa manance o felie de paine, se simtitea foarte rau.
Deci depinde probabil de fiecare organism in parte.

#32
biutzabui

biutzabui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 16.05.2008

View Postb3b3lusha, on May 23 2008, 10:32, said:

Da, a facut histerectomie, anexetomie, salpingectomie (sper ca am scris bine). A avut un ganglion din cei 10 scosi, atins.
Toata treaba s-a intamplat la Institutul Oncologic Bucuresti. A operat-o dr. Aldea, de care a fost foarte multumita. Nu stiu cum se numeste oncologul care s-a ocupat de ea.
radiatiile le-a suprtat foarte bine. In primele zile a avut ceva greturi, in prima saptamana a dormit non-stop, dar in urmatoarele patru nu a avut probleme. A mancat foarte bine, s-a plimbat, s-a gatit :).
In schimb mama are o prietena cu aceeasi boala, aceiasi doctori si care a facut radioterapia cam in acelasi timp. Iar doamna asta a avut diaree vreo 3 saptamani, greturi, varsaturi, abia reusea sa manance o felie de paine, se simtitea foarte rau.
Deci depinde probabil de fiecare organism in parte.



Azi am fost si am luat fisa rezultatele biopsiei dupa histerectomie, inca o data, scrise pe curat fara taieturi si stersaturi, ca cea veche lasa de dorit... si cand ma uit mai bine, ca sa le compar vad acolo  in dreptul analizei microscopice G1-G2 pT1C  si d-na doctor cand a vazut diferenta, a modificat foaia de statistica, de fapt mi-a dat alta si pe cea veche a aruncat-o si la TNM a corectat 1c 0 X
Am intrebat-o daca s-a atins vre-un ganglion si a zis ca nu, s-a uitat la protocol, apoi pe fisa si a zis ca "nu, bine ca am venit la timp"
deci poftiti ce poate face unm scris de mana, si la ce se ajunge...fiecare interpreteaza cum vrea

Editat de biutzabui, 26 mai 2008 - 16:17.


#33
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Revin cu intrebari.
Mama a facut azi controlul de cinci saptamani (dupa radioterapie), care a constat intr-o incercare de examinare ginecologica.
Intrebarea mea este daca se poate face si altceva pentru a vedea daca radioterapia a dat rezultate. Am citit eu ceva despre markerii tumorali dar nu am inteles mare lucru. Precizez ca a fost un adenocarcinom si a fost atins unul din cei zece ganglioni extrasi.
Cum se stabileste daca mai este sau nu nevoie de alte tratamente, acum dupa ce afacut radioterapia?

#34
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postb3b3lusha, on Jun 11 2008, 19:57, said:

Revin cu intrebari.
Mama a facut azi controlul de cinci saptamani (dupa radioterapie), care a constat intr-o incercare de examinare ginecologica.
Intrebarea mea este daca se poate face si altceva pentru a vedea daca radioterapia a dat rezultate. Am citit eu ceva despre markerii tumorali dar nu am inteles mare lucru. Precizez ca a fost un adenocarcinom si a fost atins unul din cei zece ganglioni extrasi.
Cum se stabileste daca mai este sau nu nevoie de alte tratamente, acum dupa ce afacut radioterapia?


markerii sunt diferiti pentru diverse localizari. in cancerul de endometru se pot utiliza valorile lui CA125, dar nu-i foarte specific, si oricum ar fi fost nevoie de valorile initiale pentru a avea termen de comparatie.

#35
biutzabui

biutzabui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 16.05.2008

View Postmianna, on Jun 11 2008, 20:41, said:

markerii sunt diferiti pentru diverse localizari. in cancerul de endometru se pot utiliza valorile lui CA125, dar nu-i foarte specific, si oricum ar fi fost nevoie de valorile initiale pentru a avea termen de comparatie.


ce sunt markerii??

Editat de mianna, 12 iunie 2008 - 14:49.


#36
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 05.10.2005

View Postbiutzabui, on Jun 12 2008, 13:22, said:

ce sunt markerii??

Din cate stiu, substante pe care organismul le produce ca reactie la existenta unei tumori. Se pot detecta in sange.
daca am gresit va rog sa ma corectati.

Editat de mianna, 12 iunie 2008 - 14:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate