Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Pentax K20D

- - - - -
  • Please log in to reply
1034 replies to this topic

#1
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,223
  • Înscris: 12.06.2004
Ei, dragii mosului... au mai ramas nici doua zile si vom afla ce si cum.
Dar de ce sa nu incepem de-acum, cu niste presupuse sample-uri "livrate" de pretenii si vecinii nostri, bulgarii?
http://test-nl.as44259.net/k20d/ (nu, nu au exif)

#2
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Vrei sa iti arat si eu un sample de K20 romanesc - in replica ?  :lol:  
Si cu EXIF daca tii neaparat... ala se manareste cel mai usor.

#3
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
iar te tii de zvonuri... :)

arata bine oricum. sunt 14mp. 3200-ele pare trecut prin noise reduction dupa mine, nu vad noise natural.
100-ele fiind subexpus se vede noise la masinile din dr jos, ciudat pt cit de bine arata iso 3200. se vede si un sharpening aplicat sanatos (aliasing pe muchia de sus alb/rosu la aerul conditionat)

Edited by sorin79, 22 January 2008 - 13:12.


#4
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Ai tu dreptate... aia e cam spalata bine (si de zgomot dar si de detalii).
That's not Pentax style!!!  <_<


PS: Punem pariu ca topicul asta se va intinde mai mult de 84 de pagini, cat are cel cu K10 ?  :P

Edited by qudatheo, 22 January 2008 - 13:18.


#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,223
  • Înscris: 12.06.2004
Unde vezi noise la ISO100? Nici sharpening-ul ala "sanatos" nu mi se pare asa evident cum spui tu...
Qudatheo, sa vedem si alte poze (detalii fine, chestii d-astea) si-apoi sa tragem concluzii. Oricum cu un pic de prelucrare poza la ISO3200 arata fenomenal (insa si subiectul permite asemenea prelucrari)
Eu zic ca ori e K20D, ori nu-i Pentax :)

Edited by Kunzite, 22 January 2008 - 13:19.


#6
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postsorin79, on Jan 22 2008, 13:11, said:

........ se vede si un sharpening aplicat sanatos (aliasing pe muchia de sus alb/rosu la aerul conditionat)

Aliasingul ala e caracteristic Pentax. (as putea spune ca este watermark-ul pentax) Asa imi face si mie K10-le la suprafete rosii cu muchii rotunjite.

Pana una alta pe DPR a aparut si cel ce a realizat fotografiile si sustine ca sunt facute cu k20d si limitatu' 70/2.4 parca.

Kunzite vrea sa reediteze succesul pe care l-a avut cu threadul pt k10D. Sincer, sper sa ii iasa.

Cu toate ca eram ff sceptic si dezinteresat de K20D, se pare ca m-a prins si pe mine toata nebunia asta.

Ma bucur ca nu e 16:9 si nici nu cred ca va filma. Daca au reusit sa bage macara o tentativa de display electronic in VF, atunci sigur voi fi printre ultimii clienti inainte sa apara k30D (da ati citit bine, e ca la masini, intotdeauna ultimele exemplare facute inainte sa se upgradeze modelul, vor fi cele mai fiabile si cu cele mai putine probleme, iar pretul va fi mult mai mic).

#7
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,223
  • Înscris: 12.06.2004
Mie-mi era clar ca n-o sa fie 16*9 si ca va fi APS-C. In fine, despre specificatii n-are rost sa discutam, in nici doua zile cica le vom afla.

#8
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View PostKunzite, on Jan 22 2008, 13:18, said:

Unde vezi noise la ISO100? Nici sharpening-ul ala "sanatos" nu mi se pare asa evident cum spui tu...
Qudatheo, sa vedem si alte poze (detalii fine, chestii d-astea) si-apoi sa tragem concluzii. Oricum cu un pic de prelucrare poza la ISO3200 arata fenomenal (insa si subiectul permite asemenea prelucrari)
Eu zic ca ori e K20D, ori nu-i Pentax :)

e ma jos acolo la masinile intunecate. e noise-ul din cauza caruia sa foloseste expunerea la dreapta. fie omu' era mai tolomac fie, daca pozele din desert erau adevarate, asa istet expune aparatul.

iar aliasingul arata ca un sharpening inainte sa imi explice hellrider ce e cu el.

#9
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,223
  • Înscris: 12.06.2004
OK... poate monitorul meu (sunt pe laptop, adica LCD nu prea grozav) nu mi-l arata. Fara a ma juca cu poza, nu vad insa nici un zgomot.
Ca sa fie clar: vad ceva, in special pe masinile de jos - dar nu-s sigur ca-i zgomot.

Edited by Kunzite, 22 January 2008 - 13:48.


#10
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
lasa acu pozele asta. il lanseaza si apar raw-uri si se joaca in imatest cu ele.

nu mai dureaza mult. cel mai destept lucru din partea pentax ar fi sa faca din k20 un model care exceleaza la ceva, orice ca fotografie. AF, noise, metering, blitz etc. sa nu intre pe felia unde are bani sony, adica sa accentueze accesorii gen body sealing, curatat praf, lcd mare etc cum au gresit ei oarecum la k10. daca scoteau sealing sau alte plusuri nelegate de fotografie direct, il bagau la pret mai mic, sa vezi atunci vinzari.

Edited by sorin79, 22 January 2008 - 13:56.


#11
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postsorin79, on Jan 22 2008, 13:35, said:

iar aliasingul arata ca un sharpening inainte sa imi explice hellrider ce e cu el.

Dap, m-am uitat mai bine acum la fotografia in cauza. Aliasingul arata fix ca ce mi-a scos mie ieri aparatul cu singura diferenta ca la mine in poza era un Golf IV rosu, proaspat spalat (jpeg din camera)

La DNG procesat cu CS3 nu mai am problema asta.

Ciudat ca se intampla doar la rosu si mai rar la albastru (nu orice fel de albastru, la cer de ex nu apare)
Deci clar e vorba de o camera Pentax :D .

P.S. Nici eu nu vad zgomotul.

#12
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
investiti 3 milioane in colorimetrul ala. cind bagam atitia bani in echipamente foto... 3mil ce mai inseamna

#13
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,223
  • Înscris: 12.06.2004
Sa scoata weather sealing-ul? Dar asta-i unul din principalele atuuri pentru Pentax! Si... pret mai mic? K10D-ul e doar o idee mai scump decat 400D-ul... (desi K20D s-ar putea la lansare sa treaca peste pretul 40D-ului. Sa vedem)
Hellrider, cica pozele astea ar fi raw-uri (dng) convertite cu CS3-ul. Nici eu nu vad zgomot, vad dupa cum am spus ceva - insa mai degraba masina nu-i perfect curata, si se mai si reflecta diverse.

#14
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
pai da, aici e buba.
pentax sunt niste clasici in fotografie nu? cind atuul tau e weather sealing, in body, ca la obiective exista multe "dar" si stabilizare pe senzor nu e bine. de aia au trebuit sa vinda licente la samsungi si i-a asimilat borgu hoya. au gindit cu raza scurta de actiune si efort mic iar aceste "accesorii" sunt usor de reprodus de malaci ca sony. prin reviewuri, la majoritatea, nu e laudat pt calitati foto, e intotdeauna cel mai mare plus "better package at lower price".

daca isi bateau inginerii sa produca un sistem de metering smecher, sa mulga senzorul mai bine, af mai bun, blitzuri aduse mai in prezent etc atunci sony avea de muncit mult mai mult sa-i dovedeasca. acum e momentul lor, la k20, sa arate in ce parte merg mai ales ca acum au fonduri.

Edited by sorin79, 22 January 2008 - 14:17.


#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,223
  • Înscris: 12.06.2004
Vrei sa spui ca ar fi mai bine fara stabilizare de vreun fel, si fara weather sealing?
OK... ai dreptul la o opinie... :P

#16
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostKunzite, on Jan 22 2008, 14:05, said:

Hellrider, cica pozele astea ar fi raw-uri (dng) convertite cu CS3-ul. Nici eu nu vad zgomot, vad dupa cum am spus ceva - insa mai degraba masina nu-i perfect curata, si se mai si reflecta diverse.

Recunosc pattern-ul asta pt ca eu cel putin m-am lovit de multe ori de el. E clar ca un DNG din k20d va fi diferit de un DNG din K10D (oricat de standardizata ar fi treaba). Probabil ca in momentul in care Adobe o sa scoata noua versiune de camera raw, vor rezolva si situatia asta.

Nu stiu de ce am impresia ca la k20D va fi fix invers. Jpeg ok, fara aliasing, si raw procesat cu altceva decat versiunea de silky pix customizata va arata zimtisori.

Daca stau bine sa ma uit la pozele alea, fara pic de pp, doar resize la 10mpix, arata super. Ceea ce inseamna ca la un print A4 270dpi nu se va mai vedea nimic din artefacte (nici macar zgomotul la 3200iso)

#17
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View PostKunzite, on Jan 22 2008, 14:14, said:

Vrei sa spui ca ar fi mai bine fara stabilizare de vreun fel, si fara weather sealing?
OK... ai dreptul la o opinie... :P

n-ai inteles, eu ziceam ca e gresit pe ce pun ei accentul mai ales la marketing cind ei sunt vechi in bizniz. nu sunt proaspat veniti.
ma rog... o sa vedem in f scurt timp poze multe.

#18
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,223
  • Înscris: 12.06.2004
Pai au de ce sa faca tam-tam pentru weather sealing, ca cea mai accesibila/ieftina solutie. Iarasi, pentru SR - cand concurenta se lauda de zor, tu cum sa taci? Ba eu zic sa insiste mai mult!
Sa nu uitam, scopul e sa atraga clienti noi (dar si sa-i pastreze pe cei vechi). Pentru cineva care fotografiaza in special outdoor, poza aceea cu aparatul plin de stropi de ploaie poate fi mai decisiva decat 2 pagini de specificatii.
Uite o idee ce-mi trecu' prin cap: nu cred ca pot reproduce performanta D300-ului, sau macar sa se apropie. Nu-i stilul Pentax :) Cum ar fi insa sa avem cel mai silentios DSLR? (ok, ok, nici asta nu-i stilul Pentax...) Corelat cu o imagine de calitate in special la ISO mare, cred c-ar face ravagii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate