Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Antena omni pentr AP Linksys

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Salut!

Mi-am luat un Access Point Linksys WAP54G.

Are 2 antene, ca in poza. As vrea sa il montez pe un bloc, is casa liftului, si de acolo sa trag pe terasa o antena omnidirectionala.
Aici intervine bunavointa voastra ca sa ma ajutati.

Ce tip de antena merge? Ma gandesc ca pe orizontala e clar, sa aiba 360, dar pe verticala m-ar ajuta un unghi destul de mare pentru ca vreau sa acopar si etaje inferioare ale blocurilor de vis-a vis.

De asemenea, ce conector trebuie sa caut, ce cablu, ce sistem de prindere si ce castig sa aiba antena?

Va multumesc!
Attached File  DSC04088.JPG   40.81K   117 downloads
Attached File  DSC04089.JPG   22.64K   81 downloads

Edited by forumeanu, 12 January 2008 - 14:07.


#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 21.04.2005
1-Conectorul pentru antena externa la AP-urile Linksys,este RP-TNC.

2-Ca sa-l montezi in casa liftului si antena afara,o sa ai nevoie de cablu lung,ceea ce inseamna pierderi mari pe cablu.

3-O antena omnidirectionala cu un cistig mai mare,ca sa poti compensa pierderea pe cablu,are lobul verical foarte ingust,practic nu o sa prea ai semnal sub ea.

In mod normal AP-ul se monteaza sub antena intr-o cutie etansa cu un pigtail de 50-60cm.Ca sa ti daca o sa ai acoperire pentru etajele inferioare din blocurile de vis-a-vis,trebuie facute niste calcule,trebuie sa sti distanta pina la acele blocuri,unghiul pe care-l formeaza antena ta cu etajul cel mai inferior din blocul de vis-a-vis,etc.Antene gasesti aici      http://antenewireless.ro/    ieftine si bune.

#3
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Salut!
Multumesc pentru raspuns!
Am vazut la tine pe site ca exista si o cutie etansa. Deci problema cu lungimea cablului se rezolva atata timp cat aduc 220V in cutie.

In conditiile in care pun AP in cutie, linga antena, ce antena imi recomenzi, ca sa aiba lobul vertical mai larg?

De asemenea, cei din blocul in care sta antena pot avea semnal prin reflexie din blocul de linga (care este destul de aproape?)

Linksys-ul asta are 2 antene. Nu stiu cum functioneaza la el diversitatea, pe Rx sau Tx. Intrebarea e, in care din ele pun antena? Are vreun avantaj sa pun 2 antene externe?

Multumesc inca odata!

Edited by forumeanu, 13 January 2008 - 12:41.


#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 21.04.2005
Nu ai specificat ce distante sunt intre blocuri,oricum,daca distanta este mica ,iti recomand o antena de 9dB,ca sa poti beneficia si de un lob vertical mai larg.Lobul verical se ingusteaza proportional cu cresterea cistigului antenei.
S-ar putea sa ai si semnale din reflexii,dar asta o sa determini numai prin teste si incercari.Oricum aemnalele din reflexii vor fi destul de slabe ca nivel,deci nu stiu daca se vor putea conecta si cei care sunt sub antena.
Nu conteaza pe care mufa a AP-ului montezi antena externa.Nu o sa ai nici un avantaj major daca pui doua antene omnidirectionale,decit daca stie din soft sa selecteze pe o antena sa fie RX iar pe cealalta sa fie TX.

#5
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006

View Postndor, on Jan 13 2008, 13:06, said:

Nu ai specificat ce distante sunt intre blocuri,oricum,daca distanta este mica ,iti recomand o antena de 9dB,ca sa poti beneficia si de un lob vertical mai larg.Lobul verical se ingusteaza proportional cu cresterea cistigului antenei.
S-ar putea sa ai si semnale din reflexii,dar asta o sa determini numai prin teste si incercari.Oricum aemnalele din reflexii vor fi destul de slabe ca nivel,deci nu stiu daca se vor putea conecta si cei care sunt sub antena.
Nu conteaza pe care mufa a AP-ului montezi antena externa.Nu o sa ai nici un avantaj major daca pui doua antene omnidirectionale,decit daca stie din soft sa selecteze pe o antena sa fie RX iar pe cealalta sa fie TX.


Nu te prea ajuta sa fie o antena tx si cealalta rx pentru ca oricum wap54 are un singur modul de rf si un rahat de switch intre antene.

De asemenea pentru un punct de acces un wap54 mi se pare cea mai proasta alegere. Sensibilitatea lui la receptie tinde spre 0.

Antenele de pe site-ul tau is home made?

#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 21.04.2005

View PostMr_Devil83, on Jan 13 2008, 23:23, said:

Nu te prea ajuta sa fie o antena tx si cealalta rx pentru ca oricum wap54 are un singur modul de rf si un rahat de switch intre antene.

De asemenea pentru un punct de acces un wap54 mi se pare cea mai proasta alegere. Sensibilitatea lui la receptie tinde spre 0.

Antenele de pe site-ul tau is home made?

Da,sunt home made.

#7
msdos85

msdos85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2007
Pentru eficacitate maxima, eu ti-as recomanda o omni de 12dBi de la mondoplast, am luat 1 + pigtail 220 ron, face toata treaba. Am persoane legate pe un unghi destul de mare, da momentan nu am nimerit pe nimeni in vre-o umbra a antenei + eu unul am semnal sub ea cu placa de retea cu antenuta de fabrica.

#8
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004

View Postmsdos85, on Jan 16 2008, 00:45, said:

Pentru eficacitate maxima, eu ti-as recomanda o omni de 12dBi de la mondoplast, am luat 1 + pigtail 220 ron, face toata treaba. Am persoane legate pe un unghi destul de mare, da momentan nu am nimerit pe nimeni in vre-o umbra a antenei + eu unul am semnal sub ea cu placa de retea cu antenuta de fabrica.

Le-ai montat pe un linksys?

#9
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,658
  • Înscris: 19.03.2006
Am eu o astfel de combinație:

WRT54GL(e și router nu numai AP) + omni 12dB. Nu sunt prea mulțumit de performanțe (adică face link decent numai în B ) , dar având în vedere cât de aglomerată e zona, nu mă mir:
Attached File  untitled.JPG   67.04K   107 downloads

Edited by dondos, 16 January 2008 - 20:51.


#10
msdos85

msdos85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2007

View Postforumeanu, on Jan 16 2008, 20:28, said:

Le-ai montat pe un linksys?

nu pe linksys .. as vrea eu  :D .. pe un war25tc care dupa parerea mea e printr-e cele mai ieftine variante de all-in-one.

#11
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Dondos, tinand cont de experienta ta cu solutia aceasta, cum ai imbunatati-o?
Alt tip de antena? Alta plasare a antenei?

Multumesc!

#12
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
salut
am si eu o retea si vreau sa o extind. am router dlink dir 635 si nu stiu daca toate cele trei antene emit si receptioneaza cand merg in standard g. antene m-am gandit la ceva cam de 10-12-18db cum am vazut pe un site mai sus. ce parere aveti? si cum ar fi mai bine sa pozitionez antenele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate