Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 

Stiti un cabinet stomatologic bun si ieftin?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
markyballer

markyballer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.12.2007
Caut sa imi fac un detartraj la un cabinet din Bucuresti...insa nu stiu care sunt preturile si care este mai bun (cel cu ultrasunete sau cu laser sau..etc). Daca este cineva care poate sa ma dumireasca in acest sens a-si aprecia foarte mult:)

#2
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Si eu caut un cabinet stomatologic ieftin si bun, dar pentru ceva mai simplu,.... o carie:P

#3
criss_slc

criss_slc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.08.2006
Detartraj am facut eu acum cateva luni (doua-trei) si a costat undeva in jur de 300 lei. am facut cu ultrasunete. Iar o carie, functie de complexitate, intre 65-80 lei. cam astea sunt preturile in bucuresti

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
detartraj cu laser ? :)

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postspare-me, on Jan 6 2008, 23:30, said:

detartraj cu laser ? :)

Există și se folosește în speță în chirurgia parodontală! Tartrul subgingival este trasformat foarte ușor într-un "material" care mai apoi este foarte simplu îndepărtat cu o chiuretă sau orice alt instrument manual!
Problema este însă costul unei asemenea operațiuni...

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postripper, on Jan 6 2008, 23:41, said:

Există și se folosește în speță în chirurgia parodontală! Tartrul subgingival este trasformat foarte ușor într-un "material" care mai apoi este foarte simplu îndepărtat cu o chiuretă sau orice alt instrument manual!
Problema este însă costul unei asemenea operațiuni...
tartrul subgingival, deduc eu, e o mare problema, constituind o premisa pentru paradontoza (popular vorbind)
deci cam care ar fi costul unei asemena interventii ?
stii un cabinet in buc care practica, in mod personal ?

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postspare-me, on Jan 6 2008, 23:46, said:

tartrul subgingival, deduc eu, e o mare problema, constituind o premisa pentru paradontoza (popular vorbind)
deci cam care ar fi costul unei asemena interventii ?
stii un cabinet in buc care practica, in mod personal ?

Orice om care prezintă tartru îl are subgingival, nu numai supra! Practic subgingival este punctul de plecare al plăcii bacteriene, al tartrului! Orice detartraj corect se execută subgingival... supra este fix pix! Necurățat, cum ai spus și tu reprezintă faza incipientă a unei parodontopatii!

Nu am de unde să știu vreun cabinet în București... dar asta nu înseamnă că nu există, iar despre prețuri, iarăși nu te pot ajuta!

Edited by ripper, 06 January 2008 - 23:56.


#8
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcriss_slc, on Jan 6 2008, 23:23, said:

Detartraj am facut eu acum cateva luni (doua-trei) si a costat undeva in jur de 300 lei. am facut cu ultrasunete. Iar o carie, functie de complexitate, intre 65-80 lei. cam astea sunt preturile in bucuresti

Mama, 300 lei? Sigur nu ai pus un 0 in plus? Eu am facut detartraj cu ultrasunete prin 2005, parca, si m-a costat 15 RON (150.000)... In orasele mici sunt preturi mai mici, si servicii de aceeasi calitate ca si in cele mari, eu, cel putin, n-am avut probleme... In orasele mari in care am fost, niciun medic stomatolog nu mi-a oferit vreodata garantie pentru plomba, intr-un oras mic, un dentist simpatic, pentru o plomba cat o gamalie de ac, mi-a oferit garantie 1 an si nu mi-a luat niciun ban... Mai nou, plomba a ajuns la 60 RON (desi n-am remarcat diferenta fata de cea de 25 RON, suma platita de mine in 2006 pentru o plomba, intr-un oras mic), iar o extractie, la 40 RON... Ca sa nu mai spun ca pretul plombelor variaza in functie de dimensiunea cariei, ceea ce n-am auzit in orasele mici... Intr-un oras mai mare, am dat 60 RON pentru inlocuirea unei plombe si, din punctul meu de vedere, nu ala era motivul pentru care simteam eu ca ma deranjeaza dintele respectiv, ci un motiv total diferit, medicul n-a reusit sa inteleaga de ce inlocuirea plombei n-a functionat... A, si anestezia e 10 RON... Unde am fost ultima data, m-a deranjat si pretul (mi s-a parut foarte mare), precum si faptul ca medicul a inceput sa-mi lucreze imediat dupa ce mi-a facut anestezie, n-a asteptat nici 5 minute si pe urma tot el se mira, ca boul, de ce simt durere si de ce ma tot trag inapoi... Eu stiam ca se asteapta cam un sfert de ora, ca sa fie bine amortita zona...

Edited by Deria_Leena26, 07 January 2008 - 00:23.


#9
purix

purix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2006
uite un dentist cu rabdare si mana usoara!
e in cadrul spitalului colentina cum intri pe stanga a doua cladire, la demisol, parca in cadul unei clinici medicale (nu mai stiu cum se numeste)
pretul pt detartarj cu ultrasunete (nu simti mai nimic, mi-am facut zilele astea) e de 35 Ron pe arcada
medic este Lidia Gheorghe si are program numai dupamasa dupa ora 12 sau 13 nu st sigur, dar sta pana seara
link pt site www.drdent.info
stiu ca suna a reclama dar chiar tipa are forte mult bun simt si mai ales rabdare, mie chiar mie frica de dentisti, sper sa nu ajung la lucruri mai grave!

#10
nico09

nico09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.07.2006

View Postmihaitzar, on Jan 5 2008, 18:39, said:

Si eu caut un cabinet stomatologic ieftin si bun, dar pentru ceva mai simplu,.... o carie:P
ieftin si bun nu exista....

Edited by nico09, 24 February 2008 - 20:06.


#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
detartraj cu ultrasunete 300 e lei ?
eu am dat 150 la o clinica "de fitze" in nordul bucurestiului :w00t:

#12
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 09.03.2006
Si inca ceva.... mi-am facut si eu detartraj cu marele ultrasunete si aveti mare grija ca subgingival doare in draci plus ca singereaza gingiile .... asa ca merge pregatiti psihic dinainte

Edited by juannn, 24 February 2008 - 22:48.


#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
asa se intampla cand faci detartraj din 5 in 5 ani...
la aproximativ 3-6 luni nu sangereaza gingiile si dintii nu dor ci sunt sensibili cateva zile pana se reface smaltul...

#14
nico09

nico09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.07.2006

View PostDeria_Leena26, on Jan 7 2008, 00:19, said:

Intr-un oras mai mare, am dat 60 RON pentru inlocuirea unei plombe si, din punctul meu de vedere, nu ala era motivul pentru care simteam eu ca ma deranjeaza dintele respectiv, ci un motiv total diferit, medicul n-a reusit sa inteleaga de ce inlocuirea plombei n-a functionat... A, si anestezia e 10 RON... Unde am fost ultima data, m-a deranjat si pretul (mi s-a parut foarte mare), precum si faptul ca medicul a inceput sa-mi lucreze imediat dupa ce mi-a facut anestezie, n-a asteptat nici 5 minute si pe urma tot el se mira, ca boul, de ce simt durere si de ce ma tot trag inapoi... Eu stiam ca se asteapta cam un sfert de ora, ca sa fie bine amortita zona...
spui ca ai platit o obturatie 60 ron, plus anestezia 10 ron... total 70 ron... si mai spui ca ti se pare foarte mult... iti pot da o explicatie foarte simpla pt faptul ca spui ca medicul tau nu a asteptat sa-ti amorteasca dintele: pretul!!!! la 70 ron, medicul poate avea un profit (f mic si acela) doar daca face vreo 3 plombe pe ora.... deci, rezulta clar de aici ca nu are timp sa astepte sa-ti amorteasca tie dintele... alte variante sint: ori lucreaza complet fara anestezie, ca oricum o da degeaba daca nu ii asteapta efectul (dar in secolul 21 e de neconceput lucrul fara anestezie !!!!), ori mareste pretul, ceea ce evident, nu-ti convine.... oare nu ai prefera sa platesti mai mult pt confortul tau? intreb si eu, de pe partea cealalta a baricadei, si fara sa vreau sa-i gasesc o scuza medicului respectiv, pt ca nu-l cunosc si nu e treaba mea ce face el in cabinetul lui... pt mine ca medic e f important confortul pacientilor mei... dar evident ca nu le pot oferi acest confort fara un pret care sa justifice timpul meu in plus pe care li-l acord... merita insa din plin, pt ca pacientii mei apreciaza acest lucru, chiar daca platesc ceva mai mult decit in alta parte...
chestia cu un sfert de ora e relativa si depinde de zona din gura unde ti se lucreaza.... sint locuri in care amorteste f bine in 5 min, iar in altele poate abia dupa 15-20 sau chiar mai mult (mai rar astfel de cazuri)... mai depinde si de calitatea (tipul) anestezicului...

View Postspare-me, on Feb 24 2008, 22:53, said:

asa se intampla cand faci detartraj din 5 in 5 ani...
la aproximativ 3-6 luni nu sangereaza gingiile si dintii nu dor ci sunt sensibili cateva zile pana se reface smaltul...
as adauga in plus la ce spui tu, ca nu ar fi rau ca medicul la care mergeti pt detartraj sa va cheme macar odata cu periuta de dinti la voi si sa verifice modul de periaj (daca e corect sau nu), si in caz ca nu e corect, sa va invete cum trebuie facut... si daca respectati tehnica si faceti periajul (cel de seara mai ales) cit se poate de riguros, la 6 luni ar trebui sa aveti f putin tartru sau chiar deloc.... eu merg in general pe recomandarea ca decit sa te speli de 3 ori pe zi pe dinti si prost, mai bine o data si bine (periajul de seara este cel mai important)....
cereti medicului sa va invete sa folositi ata dentara (floss) daca inca nu stiti cum se face acest lucru... sint acele locuri dintre dinti unde periuta nu ajunge oricita bunavointa ati avea... flossul face minuni...

Edited by nico09, 26 February 2008 - 22:23.


#15
purix

purix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2006

View Postjuannn, on Feb 24 2008, 22:47, said:

Si inca ceva.... mi-am facut si eu detartraj cu marele ultrasunete si aveti mare grija ca subgingival doare in draci plus ca singereaza gingiile .... asa ca merge pregatiti psihic dinainte

Exista si detartraj cu un amestec de bicarbonat si apa cu foarte mare presiune, nu este chiar confortabil, dar daca iti atinge gingia nu doare ca la cel cu ultrasunete, si are efecte foarte bune!
Am un prieten care este stomatolog si si-a achizitionat un aparat care face chestia asta, si cica face minuni (dupa el, eu pana nu testez, nu cred in minuni! )

Un pic offtopic, in privinta durerii.
Acum depinde si cat iti este frica de dentist, unii se duc (sau nu se duc deloc) cu ideea preconceputa, daca te duci la dentist = te duci la taiere. Daca romanii ar avea un pic de minte, se duc frumos de cel putin 3 ori pe an la dentist pentru control (mai ales ca, in general, controalele sun gratuite, la cabinetele de bun simt!) si/sau mici  "reparatii" si asa ar scapa si mai ieftin (micile tratamente costa infinit mai putin decat cine stie ce dinti de portelan, punti, proteze si alte minuni), si cu mai putin "chin".
Bine, mai sunt si exceptii, (paradontoza, etc) dar unele pot fi si ele prevenite printr-o igiena bucala corecta, implementata cat mai devreme in copilarie, si controale la medic odata la 3-4 luni (cu detartraj si periaj profesional).
Pe de alta parte daca toata lumea ar avea o igiena corecta, ar muri stomatologii de foame, la cate cabinete pe mp sunt in Bucuresti :)

Edited by purix, 27 February 2008 - 10:28.


#16
nico09

nico09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.07.2006

View Postpurix, on Feb 27 2008, 10:20, said:

mai ales ca, in general, controalele sun gratuite, la cabinetele de bun simt!)
eu m-as feri sa "judec" un cabinet daca e de bun simt sau nu, dupa tariful luat pe consultatie... in rest foarte de acord cu tine... cu cit prezentarea la medic e mai timpurie, cu atit tratamentele sint mai usor de suportat, atit ca 'neplacere' cauzata cit si din punct de vedere financiar...
in definitiv, de ce ai face consultatia gratis? iti maninca 15-30 min sau poate chiar mai mult (timp in care ai putea sa lucrezi altceva, pe bani :D), plus consumabile: masca, manusi, punga pt trusa de consultatie, cimp pe care pui instrumentele, masca de unica folosinta pt tetiera, curent pt sterilizare, plus INFORMATIA (ca nu e tot aia sa iti dea o consultatie in ce priveste dintii un medic stomatolog sau un mecanic auto)..... foarte de acord ca pt cei care vin regulat la consultatie, tariful ar trebui sa fie modic (ceva gen 10 ron), sau chiar gratis..... dar pt unul care iti vine in cabinet, iti 'maninca' timp si materiale, si poate ca nu o sa-l mai vezi altadata, da-mi un motiv pt care ai face o astfel de consultatie gratis...

#17
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Stie cineva cum este dr Radu Marinescu? Urmeaza sa ma las pe mana lui ..

Edited by nile, 27 February 2008 - 13:13.


#18
adiacone

adiacone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2005
Sky Dental

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate