Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 

subofiter penitenciar

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

 marusica, on Jan 3 2008, 17:36, said:

@Black Hawk daca nu e paznic pe acolo tu ce crezi ca ar putea fi?Doctor?E dala de sta ori pe sectie ori sus in foisor,pe cardul penitenciarului.


Asadar, in viziunea ta, un penitenciar are doar doua posturi : jos si pe gard. Din asta se compune personalul de subofiteri al unui penitenciar, doua posturi. No coment. Du-te, angajeaza-te, castiga lunar un Logan si sa fi sanatos

Edited by Black Hawk, 03 January 2008 - 20:41.


#38
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 marusica, on Jan 3 2008, 19:36, said:

Eu nu am spus ca ma duc de placere sa lucrez la penitenciar.Eu am spus ca stiu in ce consta serviciul,si nu il refuz,adica nu il consider nepotrivit pt. mine.
Ai spus ca iti place si una si alta! Daca vrei iti fac si o poza, daca nu e suficient quote-ul! Ce ai vrut sa spui e altceva, eu citesc ce spui, nu ce vrei sa spui. Din cat de bogata e limba asta romana, daca ai vrut sa spui altceva aveai la dispozitie o sumedenie de termeni.

#39
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007

 Black Hawk, on Jan 3 2008, 20:39, said:

Asadar, in viziunea ta, un penitenciar are doar doua posturi : jos si pe gard. Din asta se compune personalul de subofiteri al unui penitenciar, doua posturi. No coment. Du-te, angajeaza-te, castiga lunar un Logan si sa fi sanatos
Deci stai sa iti explic.Ce ai vrea tu sa faca un agent de sector intr-un penitenciar?Hai spune tu ca vad ca stii mai multe.Daca nu ei stau printre detinuti?atunci cine?

#40
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Marusica , si eu am fost la Tg. Ocna si am picat :(, la sport , la 8 sec la rezistenta . Najpa. Cat despre salarii , asa e treaba: Intri prin excamen la Tg. Ocna, subofiter, si primesti initial cam 1200-1300 ron, apoi cu vechime si cu comportament bun (nu intarzii, nu faci misto, nu raspunzi> lol , doamne fereste ar insemna sa-ti tai creanga de sub picioare) tot iti creste salariul, am impresia dupa 3 luni, apoi depinde de multe. Se face o notare, in special in primul an cand esti notat drept corespunzator, sau esti dat afara, adik primul an e de "stagiar", dupa primul daca esti "absolvit" ti se ofera postul cu un contract gen " perioada nelimitata". Apoi in fiecare an ti se face o evaluare cu vroe 5-6 trepte, 2 dintre ele te pot retrograda sua concedia, iar restul te promoveaza , incet dar sigur. Stiu un care a fost campion kick boxing pe tara si e de vreo 6-7 ani si are acum cam 20 ml ,avea ultima data cadn am vb, prin mai 2007. Dar ca sa vezi salar de 1000 E , ai mult de lucrat. Director de penitenciar abia ajunge la 45-50 mil. Dupa vreo 30 ani de munca.

Edited by IVAN__V, 03 January 2008 - 23:34.


#41
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007

 IVAN__V, on Jan 3 2008, 23:32, said:

Marusica , si eu am fost la Tg. Ocna si am picat :(, la sport , la 8 sec la rezistenta . Najpa. Cat despre salarii , asa e treaba: Intri prin excamen la Tg. Ocna, subofiter, si primesti initial cam 1200-1300 ron, apoi cu vechime si cu comportament bun (nu intarzii, nu faci misto, nu raspunzi> lol , doamne fereste ar insemna sa-ti tai creanga de sub picioare) tot iti creste salariul, am impresia dupa 3 luni, apoi depinde de multe. Se face o notare, in special in primul an cand esti notat drept corespunzator, sau esti dat afara, adik primul an e de "stagiar", dupa primul daca esti "absolvit" ti se ofera postul cu un contract gen " perioada nelimitata". Apoi in fiecare an ti se face o evaluare cu vroe 5-6 trepte, 2 dintre ele te pot retrograda sua concedia, iar restul te promoveaza , incet dar sigur. Stiu un care a fost campion kick boxing pe tara si e de vreo 6-7 ani si are acum cam 20 ml ,avea ultima data cadn am vb, prin mai 2007. Dar ca sa vezi salar de 1000 E , ai mult de lucrat. Director de penitenciar abia ajunge la 45-50 mil. Dupa vreo 30 ani de munca.
Imi pare rau de tine.Eu am reusit sa ajung pana la interviu.Au fost putine locuri la mine in judet,anul asta poate sunt mai multe.Din punct de vedere cu salatiu....esti sigur ca asa sunt?Sigur prietenu ala al tau atata are salariu?Eu de ce stiu pe cineva care dupa 10 ani are 30 milioane?

Edited by marusica, 04 January 2008 - 00:27.


#42
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
O mai fi impins vre-o "atentie". Acum serios, nu ca n-ar merge faza uc atentia, dar probabil are studii superioare si a dat vreun concurs, sau a primit calificative foarte bune, care te ajuta sa treci acele rating-uri interne foarte repede. Adik de la on de paza, la sef de paza, apoi sef general de paza, sef pe 2 sau mai multe sectoare si tot asa. Bine cu denumirile corecte ale functiilor, nu "sef de" .  Intelegi ? Se poate acorda in fiecare an consecutiv cea mai buna "note" si se urca foarte repede pe treapta de sporuri. Care dac imi mai amintesc bine din regulamentul invatat pt examen, ai salariu de baza si poti ajugne usor pe la vreo 10-12 sporuri. Creste salarul "exponential"  :) Ca racheta.  :D

#43
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Baieti, nu mai visati, ca nu sunteti la patron la o multinationala, ci la stat.
Mai ales ca agent nu poti sa fii nici sef de tura, daramite mai mult.
Si mergeti sa munciti banul, ca nimeni nu va da 3000 lei pe luna sa frecati manganul.


"ca racheta", auzi...   :lol:

Edited by ortega, 04 January 2008 - 09:31.


#44
dragonedorin

dragonedorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 20.02.2007
era vorba de 1500 ron am un prieten care munceste la penitenciarul din galati de cca 6 luni si cam atat primeste leafa :P

#45
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 dragonedorin, on Jan 4 2008, 09:37, said:

era vorba de 1500 ron am un prieten care munceste la penitenciarul din galati de cca 6 luni si cam atat primeste leafa :P
Pai vezi? Stiam eu ca n-are cum sa fie in euro!  :peacefingers: De curiozitate ce program are? 8 ore/zi sau 12/24?

#46
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

 ortega, on Jan 4 2008, 09:30, said:

Baieti, nu mai visati, ca nu sunteti la patron la o multinationala, ci la stat.
Mai ales ca agent nu poti sa fii nici sef de tura, daramite mai mult.
Si mergeti sa munciti banul, ca nimeni nu va da 3000 lei pe luna sa frecati manganul.


"ca racheta", auzi...   :lol:

Pai era vorba de 30 mil pentru grade importante, nu pt un paznic. Deci ala cu 30+ mil are responsabilitati, griji, si un renume facut atatia ani. Dar de la 12 mil la 18-20 mil in 6-7 luni , eu cred ca e totusi o crestere rachetista :D
Si defapt toti , de la primul pana la ultimul sunt " in lege" agenti de penitenciar. Ca si directorul tot agent poate fi numit. Dar cum crezi ca se promoveaza ? Tot agent te numesti(subofiter, agent se cheama.), cresti in functii, pe baza notarii anuale.  Adik cum crezi ca fac rost de sefi de ture? Fac iar examene, sau denumesc unul din randul paznicilor?

Edited by IVAN__V, 04 January 2008 - 11:02.


#47
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,552
  • Înscris: 08.12.2006

 IVAN__V, on Jan 4 2008, 10:58, said:

...
Si defapt toti , de la primul pana la ultimul sunt " in lege" agenti de penitenciar. Ca si directorul tot agent poate fi numit. Dar cum crezi ca se promoveaza ? Tot agent te numesti(subofiter, agent se cheama.), cresti in functii, pe baza notarii anuale.  Adik cum crezi ca fac rost de sefi de ture? Fac iar examene, sau denumesc unul din randul paznicilor?
Dacă înțeleg eu bine, directorul e subofițer? Nu am avut tangență cu sistemul, dar îmi vine greu să cred. De fapt, chiar nu cred că vreun subofițer e director de penitenciar  :P

#48
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 IVAN__V, on Jan 4 2008, 10:58, said:

Pai era vorba de 30 mil pentru grade importante, nu pt un paznic. Deci ala cu 30+ mil are responsabilitati, griji, si un renume facut atatia ani. Dar de la 12 mil la 18-20 mil in 6-7 luni , eu cred ca e totusi o crestere rachetista :D
Si defapt toti , de la primul pana la ultimul sunt " in lege" agenti de penitenciar. Ca si directorul tot agent poate fi numit. Dar cum crezi ca se promoveaza ? Tot agent te numesti(subofiter, agent se cheama.), cresti in functii, pe baza notarii anuale.  Adik cum crezi ca fac rost de sefi de ture? Fac iar examene, sau denumesc unul din randul paznicilor?
Omule, tu ca agent(subofiter), poti sa cresti doar in vechime si eventual o functie.
In 7 ani castigi maxim 5 milioane la cei 14 cu care intri.(daca se merge in ritmul asta)
Peste agenti sunt ofiterii, care sunt din start sefi(pt ca ii dirijeaza pe agenti) si ofiterii pot accede in functii unde se poate lua si mai mutl de 3000 lei.
Direcftorul inchisoriui e magistrat(judecator sau procuror)
Tu ca sa ajungi ofiter trebuie sa faci 1 an stagiatura pana te primeste ca agent, apoi sa ai o facultate terminata(una din cele agreate), apoi sa astepti sa fie locuri libere si sa se scoata la concurs, sa ai pile incat sa devii ofiter, apoiu, dupa inca vreo cativa ani de vechime poti sa ajungi la o functie platita bine.
Ca ofiter ai intre 2000 si 2500 lei(daca nu ai functie de conducere)
Dar 90% dintre agenti tot agenti mor.
Oricum, nu se stie ce noroc vei avea :D

Ivan, trebuie sa sari cu o bere virtuala la prietenul meu de la penitenciar ca te-a lamurit ;)

Edited by ortega, 04 January 2008 - 21:24.


#49
baba_babone

baba_babone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.10.2006

 marusica, on Jan 1 2008, 21:20, said:

Am vazut acu cateva zile o stire pe protv,cum ca un subofiter de la penitenciar are salariu 1500 de euro?Stateam si ma intrebam daca sunt chiar asa de mari.Are cineva cunostinte prn acest domeniu?stie cineva daca e adevarat?

...Cauta aici la venituri din salarii - Attached File  Ofiter_Sef__serviciu_P._Jilava_cu_grad_si_vechime_peste_medie__2006.pdf   323.79K   50 downloads

Iar mai jos, ca o curiozitate, primele doua cele mai mari venituri salariale bugetare in Romania anului 2006 :w00t:

Attached File  Director_ANP_2006.pdf   328.74K   38 downloads

Attached File  Dir._Pen_Targsor___2006.pdf   330.4K   30 downloads

#50
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005

 marusica, on Jan 1 2008, 21:20, said:

Am vazut acu cateva zile o stire pe protv,cum ca un subofiter de la penitenciar are salariu 1500 de euro?Stateam si ma intrebam daca sunt chiar asa de mari.Are cineva cunostinte prn acest domeniu?stie cineva daca e adevarat?
Intamplator, am vazut si eu stirea respectiva si era vorba, cu certitudine, de 1500 lei.

#51
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007

 ghevasalie, on Jan 5 2008, 08:17, said:

Intamplator, am vazut si eu stirea respectiva si era vorba, cu certitudine, de 1500 lei.
1500 lei au spus sigur?Pai da hai sa ne gandim putin...daca cel cu experienta are 1500 lei,cel fara experineta nu are nici 1000 lei?Nu prea cred.Dar daca tu zici ca asa ai auzit...

#52
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,145
  • Înscris: 20.12.2007
Nu te duce ,bai baiatule, sa lucrezi la penitenciar ! Am trecut cu diverse ocazii pe la Rahova (si cea veche si cea noua), Targsor, si Giurgiu. Nu merita sub nici un motiv !

#53
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007

 Kokoshmare, on Jan 6 2008, 20:46, said:

Nu te duce ,bai baiatule, sa lucrezi la penitenciar ! Am trecut cu diverse ocazii pe la Rahova (si cea veche si cea noua), Targsor, si Giurgiu. Nu merita sub nici un motiv !
Lucrezi acolo?Sau de ce zici tu ?Care sunt motivele.Oricum sa fiu sincer la Rahova sau la Jilava nici eu nu as lucra

#54
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
probabil salariul de baza e salariul minim pe economie si mai sint sporuri

- spor de noapte
- spor de pericol
- spor de incarcat cartela vodafone pentru puscariasi
- spor de distrat puscariasii cu bani (spor de entertainment, cele mai noi bancuri din lumea libera)
- alte sporuri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate