Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 

Soldat voluntar!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
tukyy84

tukyy84

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 345
  • Înscris: 23.10.2006
1.Se merita ca sa te angajezi ca soldat (SGV) la sri ?
2.Ce avantaje si dezavantaje ai?
Astept pareri din partea celor care stiu cum este.
Va multumesc

#38
villy_83

villy_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.11.2008
Astazi am fost sa ma interesez cum sta treaba cu recrutarea in armata,domnul de acolo mi-a spus ca in situatia mea avand permis toate categoriile sunt sanse foarte mari sa intru ca sofer.
    Ce parere aveti sunt sanse reale sau e doar o mica capcana sa ma atraga?Cam ce salarii sunt in armata ca sofer,daca stiti pe cineva care lucreza asa ceva?
    Daca i-mi poate da cineva mai multe detalii in legatura cu intrebarea mea as fi foarte recunascator.


      Multumesc.

#39
Sveni

Sveni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.06.2008
Buna. Sunt student in strainatate si ma bate gandu sa intru in armata ca soldat voluntar, pe un termen de max 2 ani...sa stiu si eu cu ce se mananca si sa mai dezvolt aptitudinile fizice... Daca nu locuiesc in Romania, sunt foarte prost informat in legatura cu procedurile de admitere si beneficiile soldatilor voluntari...
Btw...ce-i "stagiul militar"?Site-urile nu m-au lamurit prea  mult...

pe langa lucrurile acestea mai am cateva neclaritati..dar vreau sa vad daca se gaseste cineva pe aici care sa ma "ilumineze"  :D

#40
jokergirl

jokergirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.05.2006

 Sveni, on Apr 12 2009, 00:44, said:

Buna. Sunt student in strainatate si ma bate gandu sa intru in armata ca soldat voluntar, pe un termen de max 2 ani...sa stiu si eu cu ce se mananca si sa mai dezvolt aptitudinile fizice... Daca nu locuiesc in Romania, sunt foarte prost informat in legatura cu procedurile de admitere si beneficiile soldatilor voluntari...
Btw...ce-i "stagiul militar"?Site-urile nu m-au lamurit prea  mult...

pe langa lucrurile acestea mai am cateva neclaritati..dar vreau sa vad daca se gaseste cineva pe aici care sa ma "ilumineze"  :D
unde anume vrei sa faci instruirea? in ro`?

#41
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Sveni, on Apr 12 2009, 01:44, said:

Buna. Sunt student in strainatate si ma bate gandu sa intru in armata ca soldat voluntar, pe un termen de max 2 ani...sa stiu si eu cu ce se mananca si sa mai dezvolt aptitudinile fizice... Daca nu locuiesc in Romania, sunt foarte prost informat in legatura cu procedurile de admitere si beneficiile soldatilor voluntari...
Btw...ce-i "stagiul militar"?Site-urile nu m-au lamurit prea  mult...

pe langa lucrurile acestea mai am cateva neclaritati..dar vreau sa vad daca se gaseste cineva pe aici care sa ma "ilumineze"  :D


Termina facu dupa care inscriete unde vrei.,legiunea spaniola sau ce-a franceza daca vrei armata de adevaratelea.
Pana atunci tu crezi ca poti fi si student si sa fi  soldat profesional.Nu se poate.
Nu ai cum sa imparti si capra si varza.In Romaniaca ca soldat profesional nu prea inveti nu-s ce.

#42
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Lăsați orice speranță voi, cei care intrați ca SGV-iști :)

So, un sfat: cine se hotărăște să intre ca SGV în armata românească, trebuie să aleagă bine unitatea în care își va desfășura activitatea. Deoarece poate să facă ceea ce ar trebui să facă sau poate face, vorba unui contemporan de-al meu: sectoare și plantoane pân' la liberare :)

#43
Sveni

Sveni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.06.2008

 jokergirl, on Apr 12 2009, 12:09, said:

unde anume vrei sa faci instruirea? in ro`?
da ....m-am saturat de strainatate...

 zippo68, on Apr 12 2009, 13:08, said:

Termina facu dupa care inscriete unde vrei.,legiunea spaniola sau ce-a franceza daca vrei armata de adevaratelea.
Pana atunci tu crezi ca poti fi si student si sa fi  soldat profesional.Nu se poate.
Nu ai cum sa imparti si capra si varza.In Romaniaca ca soldat profesional nu prea inveti nu-s ce.
legiunea franceza nu pot...port lentile de contact... sincer sa fiu..pe moment m-am saturat de atat invatat..eu vroiam sa stau in armata cel mult 2 ani..cam asa...dupaia sa i-mi continui studiile...ce spuneti?

#44
jokergirl

jokergirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.05.2006

 Sveni, on Apr 13 2009, 21:49, said:

da ....m-am saturat de strainatate...


legiunea franceza nu pot...port lentile de contact... sincer sa fiu..pe moment m-am saturat de atat invatat..eu vroiam sa stau in armata cel mult 2 ani..cam asa...dupaia sa i-mi continui studiile...ce spuneti?
:huh: interesant motiv

#45
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Sveni, on Apr 13 2009, 23:49, said:

da ....m-am saturat de strainatate...


legiunea franceza nu pot...port lentile de contact... sincer sa fiu..pe moment m-am saturat de atat invatat..eu vroiam sa stau in armata cel mult 2 ani..cam asa...dupaia sa i-mi continui studiile...ce spuneti?


Nu au aia treaba ca tu ai lentile de contact.Dar terminati studiile si apoi faci ce vrei.

#46
danalexandru

danalexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2008
cei care vor sa isi satiafaca stagiul militar ce optiuni au?

#47
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
mai bine vinzi ziare sau speli bude, decat segheveu  :bandit:

#48
vladutzm

vladutzm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.09.2009
Salut
Cat este salariu normal tot cu bani de chirie absolut tot.
Ce program am?
Si cum pot avansa subofiter?

#49
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010

 r_e_m_u_s, on 28th December 2007, 00:16, said:

eu m-am inscris o sa fac la Alba Iulia 4 luni instructie.. dupa am ales sa fiu repartizat la o unitate din bucuresti contractul e pe 4 ani ...dar

dupa 1 an poti sa faci scoala de sub-ofiteri iar salariul creste semnificativ.. ce am inteles de la prieteni astea 4 luni sunt foarte grele multi

renuntza o sa fie un stagiu de supavietuire unde nu ai niciun fel de conditii trebuie sa`ti gasesti singur hrana de dush nici nu mai poate fi
vorba ...daca treci de astea 4 luni dupa o sa ai un program de 8 ore pe zi la unitate din care 4 fotbal :)
Sincer nu stii ce vorbesti mai ales aia cu supravituirea e criminala esti departe rau de realitatate , dupa 1 an faci scoala de sub-ofiteri asa ne`a mintit pe toti cei de la cmj! Am avut colegi carora le-a promis si masina de serviciu ,  ba chiar i-a pus sa-si aleaga culoarea! :)) ! Realitatea e maro rau ... termini 4 luni d pregatire in care ai 2 - 3 trageri in rest <carca> munca cat mai multa!Apoi te repartizeaza la unitatea ptr care ai optat si de aici incepe circu semnezi contract pe 4 ani cu solda de 630lei lunar si foarte multe obligatii... !daca vrei sa dai la sub-ofiteri trebuie sa ai vechime 2 ani de zile si multe PILE !! iar la ofiteri au dat iei o lege daia GANDITA MULT au dreptu sa candideze doar sub-ofiteri , maistri si civili din mapn sau din afara !!adica oricine d p strada poate sa candideze iar noi sgv`i nu!!asa ca ... asta e treaba cu sgv ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate