Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Ce faci cand treci pe langa o biserica?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
261 replies to this topic

#1
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
De mic am fost invatat ca atunci cand trec pe langa o biserica/troita sa imi fac cruce, dar de multe ori sa intamplat sa am mainile ocupate si sa nu pot sa imi fac cruce.

Ce alta modalitate exista de a inlocui semnu crucii?

#2
anti_tiganizare

anti_tiganizare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.12.2007

 virusel2013, on Dec 25 2007, 13:35, said:

Ce alta modalitate exista de a inlocui semnu crucii?

Poti sa faci semnul crucii cu limba în cerul gurii. Asa m-a învatat duhovnicul.


Oricum, nu e o tragedie daca nu faci iar daca treci pe lânga cinci biserici e suficient sa faci la una.

#3
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006

Quote

Poti sa faci semnul crucii cu limba în cerul gurii. Asa m-a învatat duhovnicul.

Chestia asta e adevarata? Eu credeam ca e o vorba din popor si ca nu are nici o valoare.

Quote

Oricum, nu e o tragedie daca nu faci iar daca treci pe lânga cinci biserici e suficient sa faci la una.

Nu o fi o tragedie, dar am o stare de neliniste daca nu fac, ma simt ca si cum nu as baga in seamna Biserica..

Cred ca am sa imi fac cruce cu limba de acum cand nu pot sa imi fac cu mana.
Conteaza cum faci crucea in gura, adica de unde incepi si unde termini, orientarea ei?

#4
Virginia_Woolf

Virginia_Woolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.12.2007

 virusel2013, on Dec 25 2007, 13:35, said:

De mic am fost invatat ca atunci cand trec pe langa o biserica/troita sa imi fac cruce, dar de multe ori sa intamplat sa am mainile ocupate si sa nu pot sa imi fac cruce.

Ce alta modalitate exista de a inlocui semnu crucii?


Io daca am mainile ocupate ma simt vinovata toata ziua ca nu mi-am facut cruce. :(

Si ma tot gandesc ca de-aia mi-a mers rau... :(

#5
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006

Quote

Io daca am mainile ocupate ma simt vinovata toata ziua ca nu mi-am facut cruce.

Si ma tot gandesc ca de-aia mi-a mers rau...

Ceva de genul ma simt si eu

#6
anti_tiganizare

anti_tiganizare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.12.2007

Quote

Chestia asta e adevarata? Eu credeam ca e o vorba din popor si ca nu are nici o valoare.

Mi-a zis-o un preot foarte înduhovnicit, ucenic al unui mare parinte.



Quote

Nu o fi o tragedie, dar am o stare de neliniste daca nu fac, ma simt ca si cum nu as baga in seamna Biserica..

Cred ca am sa imi fac cruce cu limba de acum cand nu pot sa imi fac cu mana.
Conteaza cum faci crucea in gura, adica de unde incepi si unde termini, orientarea ei?

Pai fa-o amintindu-ti cum miscai mâna. Dar nu-ti fa probleme daca nu ai facut, exista si falsa constiinta, o teama superstitioasa.

#7
adizbang_tv

adizbang_tv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 18.09.2006
Puteti sa spuneti "Doamne ajuta" ... nu o sa va mai simtiti de parca ati ignorat biserica ;)

#8
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Deci un Doamne ajuta si o cruce cu limba e suficient.

Multumesc

#9
Virginia_Woolf

Virginia_Woolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.12.2007

 virusel2013, on Dec 25 2007, 14:40, said:

Deci un Doamne ajuta si o cruce cu limba e suficient.

Multumesc


Pai la crucea cu limba eu ma mai incurc. La aia clasica niciodata...

#10
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Cand treci pe langa biserica si ai mainile ocupate, dai o limba....pardon, din limba.

Hai frate, asta era pe vremea comunistilor sa nu te detecteze tovarasii de la partid ca esti credincios ca dadea rau la dosar.

Eu cunosc lume care se uita in scarba cand trec pe langa biserica si le merge foarte bine. Mie de exemplu.

Edited by Dragon Warrior, 25 December 2007 - 14:54.


#11
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006

Quote

Hai frate, asta era pe vremea comunistilor sa nu te detecteze tovarasii de la partid ca esti credincios ca dadea rau la dosar.

Tu nu ai patit niciodata, sa treci pe langa biserica si sa nu poti sa iti faci cruce, nu ca nu ai vrea, pur si simplu sa nu poti?

Sau esti cumva ateu?

#12
Virginia_Woolf

Virginia_Woolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.12.2007

 virusel2013, on Dec 25 2007, 14:56, said:

Tu nu ai patit niciodata, sa treci pe langa biserica si sa nu poti sa iti faci cruce, nu ca nu ai vrea, pur si simplu sa nu poti?

Sau esti cumva ateu?


Toti care posteaza aici sunt atei. :)

#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

 virusel2013, on Dec 25 2007, 14:56, said:

Tu nu ai patit niciodata, sa treci pe langa biserica si sa nu poti sa iti faci cruce, nu ca nu ai vrea, pur si simplu sa nu poti?

Sau esti cumva ateu?


Prietene, pe vremea cand eram pustan imi faceam si eu cruce cu limba, dar nu pentru ca aveam mainile ocupate ci pentru ca imi era rusine. Imi era rusine pentru ca a fi credincios consideram a fi un gest de slabiciune, dar ma conformam speriat fiind de babele din anturajul meu familial si nu numai.

Cu timpul am invatat ca nu are de ce sa imi fie rusine ca sunt necredincios (ateu). Cu atat mai mult cu cat convingerile religioase sunt protejate de consitutia romaniei.

Deci data viitoare cand iti vei mai face cruce trecand pe langa catedrala neamului sa te gandesti la cele 50 de spitale si azile neconstruite sau nemodernizate cu cei 700 de milioane de euro valoarea estimata a cosmeliei de prost gust. Si sa te mai gandesti si la padurile revendicate de biserica ta cea sfanta cu miile de hectare si defrisate in graba.

Deci una e sa fii credincios in sufletul tau si alta e sa te inchini cand treci prin fata unor hoti ordinari.

#14
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Pe mine putin ma intereseaza ce au facut altii, ce au furat si restul. Eu ii sunt credincios lui Dumnezeu si atat.

Si intradevar nu trebuie sa iti fie rusine ca esti ateu, fiecare cu conceptiile lui.

Quote

Deci data viitoare cand iti vei mai face cruce trecand pe langa catedrala neamului sa te gandesti la cele 50 de spitale si azile neconstruite sau nemodernizate cu cei 700 de milioane de euro valoarea estimata a cosmeliei de prost gust. Si sa te mai gandesti si la padurile revendicate de biserica ta cea sfanta cu miile de hectare si defrisate in graba.

Nu cunosc aceasta situatie, asa ca nu pot sa ma pronunt, dar fiecare isi poarta pacatele.

#15
tieston

tieston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 12.10.2006

 virusel2013, on Dec 25 2007, 15:45, said:

Pe mine putin ma intereseaza ce au facut altii, ce au furat si restul. Eu ii sunt credincios lui Dumnezeu si atat.
.
.
Nu cunosc aceasta situatie, asa ca nu pot sa ma pronunt, dar fiecare isi poarta pacatele.
Foarte grav. Cum poti sa ignori aceste mici detalii.  :nonobad: Rasar biserici la fiecare colt de strada in timp ce cade varul de pe spitalele patriei -_-

Edited by tieston, 25 December 2007 - 16:05.


#16
anti_tiganizare

anti_tiganizare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.12.2007

 tieston, on Dec 25 2007, 15:57, said:

Foarte grav. Cum poti sa ignori aceste mici detalii.  :nonobad: Rasar biserici la fiecare colt de strada in timp ce cade varul de pe spitalele patriei -_-

Esti de la spital?

#17
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Intradevar este grava situatia spitalelor din Romania. Dar noi oamenii simpli ce putem face?

#18
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006

 virusel2013, on Dec 25 2007, 18:03, said:

Intradevar este grava situatia spitalelor din Romania. Dar noi oamenii simpli ce putem face?

NU-ți râmâne decât să-ți faci cruce când treci pe lângă o biserică, poate dă Domnu și nu ajungi la spital ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate