Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

intrebare dosar penal

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 xndoe, on Jan 24 2008, 11:59, said:

Pai ca sa ma anunte (telefonic) cand pleaca si elibereaza locul.
eh.. sa iti fie invatatura tura viitoare.
acu esti bun de dat cu subsemnatul. in cazul in care vezi ca lucrurile iau o intorsatura periculoasa eu zic sa ceri o expertiza criminalistica. si apoi faci ce vrei ( adica daca vrei sa soliciti ceva).

#56
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 16.08.2003

 solitudes, on Jan 24 2008, 12:02, said:

eh.. sa iti fie invatatura tura viitoare.
acu esti bun de dat cu subsemnatul. in cazul in care vezi ca lucrurile iau o intorsatura periculoasa eu zic sa ceri o expertiza criminalistica. si apoi faci ce vrei ( adica daca vrei sa soliciti ceva).

Da, a fost o prostie.
Multumesc de sfaturi.

#57
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 08.12.2006
Stai linistit, nu are ce sa-ti faca. Ei trebuie sa dovedeasca ca ai facut tu asta, nu trebuie sa dovedesti tu ca nu ai facut. Cum dovedesc asta? De la un biletel? Cum dovedeste politia ca tu ai indoit aripa aluia si nu eu? Si in plus, tu ti-ai lasat nr. de telefon in biletel? Pai ce om prost strica masina unuia si apoi ii lasa bilet cu nr de telefon, eventual si numele?

Stai calm.

Edited by closchkutza, 24 January 2008 - 15:23.


#58
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008

 marinareasa, on Dec 17 2007, 15:18, said:

Da-o lovita in parcare si repar-o repede.  :P   :rolleyes:  Sau astepti si daca vine citatia de la politie, poate ai sansa sa te intelegi cu omul si sa retraga plangerea. Si daca te opreste vreun echipaj zici ca tocmai mergeai sa o declari
in primul rand crezi oare ca ala va accepta RCA si sa isi retraga plangerea(ar fi omeneste dar nu cred)?apoi si ala stie ca daca a depus plangere se implica politia si daca omul e mai escroc va incerca sa scoata bani de pe ea ca sa isi retraga plangerea!eu zic ca cel mai bine merge sa se inteleaga cu ala eventual sa ii dea bani sa isi repare masina!ia gandeste-te putin:in primul rand ea a fugit!apoi ala are martori!nu crezi?!? martori care au vazut culoarea numarul masinii si tipul...si daca ea o avea si vreo "raritate" de masina e la fix!!eu zic cel mai bine sa mearga sa ii repare omului masina cu scuzele de rigoare si sa "il manjeasca "daca se lasa ala greu pt ca riscul e tosusi maricel maricel!vb aia greseala recunoscuta e pe jumatate iertata!cel mai bine decat sa stea cu frica in sufletar fi sa intrebe un avocat pt a cunoaste exact consecintele actiunilor sale!

#59
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008

 terratec, on Dec 17 2007, 20:08, said:

Vezi, multi nu inteleg ca masina inseamna asumarea unor riscuri.
Te bucuri cand stai la caldura dar plangi cand o comiti.

Pune creierul la contributie si rezolva problema.

Ti-ai reparat zgarietura pana acum ? Ea este singura proba impotriva ta.
gresesti!cum sa nu existe probe?esti sigur ca nu au existat martori?daca e vb de dacie papuc si daca ala e vreun chioscar sau tarabagiu e clara... astia au simtul afacerii f dezvoltat mai mult ca sigur o sa vrea sa ia bani de pe ea!e destul de naspa situatia ca actiune(teoretic vb de fuga de la locul accidentului) desi m-as mira sa se implice politia mai ales ca prejudiciul este f mic!!treaba e totusi daca ala a facut plangere, daca se implica politia si ea isi repara masina pica si ea si cel ce ii face reparatia!

#60
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Dumneata nu ai mai merita sa ai dreptul sa conduci.Fugeai si daca atingeai un pieton?

#61
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 kos_funny, on May 9 2008, 23:05, said:

Dumneata nu ai mai merita sa ai dreptul sa conduci.Fugeai si daca atingeai un pieton?

Povestea e veche.
Chiar asa, cum sa interpretam faptul ca nu a mai postat. Oare au gasit-o oamenii in albastru :huh:

#62
cioan

cioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.03.2008

 xndoe, on Jan 24 2008, 11:01, said:

Imi poate spune cineva daca risc dosar penal in urmatoarea situatie :

Acum cateva seri gasesc masina unuia parcata pe locul meu de platit la primarie. Ii las bilet in geam : « data viitoare ti-o gasesti tractata ».

A doua zi ma trezesc ca trebuie sa ma prezint la politie pt ca respectivul si-a gasit masina lovita usor pe aripa fata dreapta si din cauza asta sustine el ca nu i se mai deschide  usa fata dreapta. Respectivul a declarat accident la politie, de fapt a facut declaratie de distrugere presupunand pe baza biletului lasat de mine ca eu i-am avariat masina.

Am mers si eu la politie unde am recunoscut ca eu am scris biletul dar ca nu i-am atins masina.

Ce se intampla mai departe ? Faptul ca el a dat declaratie de distrugere ( in care presupune ca eu i-am provocat pagubele ) inseamna ca mi se deschide mie automat dosar penal ?

El nu are nici o dovada in afara de acel bilet iar eu nu i-am lovit masina, deci nu am de ce sa-mi fac griji.

Pot sa-l dau in judecata pt calomnie, fals in declaratii sau orice alta forma prin care sa-i cer daune pt ca pierd timp cu drumurile la politie, declaratii etc ?

Multumesc pt orice raspuns


Cum ai rezolvat problema?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate