Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Sos Cora

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
o0nix

o0nix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.11.2007
Cine e din Timisoara, sigur a auzit de pizzeria Cora. Acestia un sos sub numele de "Sos Cora". E foarte picant, eu il ador. Problema e ca nustiu reteta. Dupa gust, si miros are gogosari, si se vad semintele de ardei iute. In rest nustiu ce contine, daca cineva stie reteta sa imi lase si mie aici un replay. :D

P.S. Poate vede topicu un angajat/fost angajat si imi lasa si mie niste indici sau chiiar reteta :P.

10x

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Daca nu primesti raspuns si doresti o reteta de sos picant, iti pot recomanda eu una.

#3
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostBebeluska, on Nov 26 2007, 09:36, said:

Daca nu primesti raspuns si doresti o reteta de sos picant, iti pot recomanda eu una.
Baga mare aici. :D

#4
o0nix

o0nix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.11.2007

View PostFrankie, on Nov 26 2007, 19:21, said:

Baga mare aici. :D

La fel si pentru mine :P

#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Bebe, asteptam. Pliz!

#6
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostBebeluska, on Nov 26 2007, 09:36, said:

Daca nu primesti raspuns si doresti o reteta de sos picant, iti pot recomanda eu una.
Daca merge si cu paste ar fi super. :P

#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Okay. Merge si cu orez, si cu paste, si cu cous-cous, dati frau imaginatiei si combinati cu orice. Inclusiv piure:

2 cepe, le taiati bucatele ca pentru ciorba (nu foarte mici)
1 morcov MARE, de preferinta indigen, dat prin razatoarea mare
supa (puteti fierbe o bucata de carne de por sau pui, iese mult mai bun sosul decat cu apa simpla) iar pentru cei curajosi, delikat/vegeta
unt, pentru prajit ceapa
bulion, jumate de borcan de 370g
o lingurita rasa de zahar
condimente: piper negru, sare, chilli, boia
2 linguri de otet (eu folosesc otet de 90°, cu cel de mere n-am incercat *inca*)

Topiti untul si prajiti ceapa in el, cu grija sa n-o ardeti. Adaugati morcovul ras, amestecati putin, apoi turnati supa (sau apa, delikatu..). Cand considerati ca morcovul a fiert (cateva minute), puneti bulionul, condimentele si o lingurita de zahar. Gustati. Daca nu-i destul de iute, mai puneti niste chilli (neaparat chilli pentru ca ii da un gust bun). La sfarsit puneti cele 2 linguri de otet, stingeti aragazul, pofta buna!

Nota: Daca sosul a iesit prea picant, nu va speriati. In momentul cand il veti combina cu garnitura de orez/etc, se va mai pierde din iuteala.
Nu va sfiiti sa puneti cele doua linguri de otet, nu vor acri sosul. Dimpotriva, fara otet, nimic nu va mai fi cum trebuie ;).


Frankie, pentru paste iti pot recomanda ca dupa ce ai prajit ceapa, sa adaugi carnea tocata. Cand aceasta s-a albit, pui apa si o lasi sa fiarba. Pui si morcovul. Cand a fiert carnea, pui bulionul si condimentele, iti trebuie si cimbru, oregano, fenicul, busuioc.. La sfarsit de tot, trebuie sa pui si 2 catei de usturoi pisati, cu grija sa nu fiarba mai mult de 30 secunde. Va iesi ceva asemanator sosului ragu.
Alta modalitate ar fi sa nu pui ceapa la sosul pentru paste. Prajesti putin usturoi pisat in uleiul de masline, apoi pui carnea si restul. Usturoiul in ulei de masline, putin prajit, ii va da sosului o aroma deosebita.
Iar pastele cand le fierbi, in apa lor, pune menta sau busuioc.

Edited by Bebeluska, 29 November 2007 - 16:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate