Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Problema cu un mouse optic

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
...sau la mine ghinion, ca un coleg are unul identic si-i merge perfect (la el acasa - poate suprafata pe care se da el e altfel).

#20
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 18.03.2004
incearca sa pui pe o suprafata cu aceeasi culoare ca asa imi face si mie cand il pun pe un pad eu am un a4tech optic si lafel facea l-am dus la garantie si la aia mergea :)

#21
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by tEo

pai eu am spus doar ca ala de la lucru m-a inebunit, omule! si n-o sa vreau un mouse genius nici daca mi-l da cineva fara bani! (insa un lucru mentionez aici - imi dau seama acum ca poate am fost inteles gresit - era maus clasic, nu optic).  

cred ca exista si alte modele de mausuri mai bune insa pina atunci, sa ma tina al meu si eu n-o sa-l schimb!


eu am zis la general ca  Genius e mai bun la A4tech.. si la aia cu bila si optici...   INCOMPARABIL.... am avut sala de jocuri... A4tech (diverse modele) ma tineau o luna iar  aia Genius am si mausi de un an jumate de CS...  care inca merg perfect..   astia optici la genius au putin mai mase senzitivitatea in rest , nu sar, nu fug aiurea, nu raman in urma....

#22
tudop

tudop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.06.2004
Eu am un Logitech BJ58 (optic - ieftin) > este primul mouse optic si pot sa spun ca m-a enervat de vroiam sa il trintesc de pamint  :ciocan:   tot "sarea" cursorul... am OBS. totusi ca era de la suprafete lucioase asa ca pina la urma am dat-o la pace > merge acum pe un carton mat ca mi-a fost lene sa iau alt pad
Culmea e ca un vecin are un mouse optic no-name la 300mii si ala merge perfect si pe birou, si pe pad lucios, etc  :0

#23
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
S-a rezolvat problema cu un pad de panza albastru inchis. Se pare ca nu prea e meseriash mousul ca nu merge chiar pe orice suprafete.

#24
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Cred ca orice optic are preferintele lui in materie de suprafete. Mi-am luat un Logitech MouseMan Traveller pentru laptop si l-am incercat pe aproape toate suprafetele posibile: merge perfect pe mocheta, pe iarba, pe beton, pe pantaloni, in schimb nu se clinteste pe sticla (normal) si pe lemn de tei (????)

#25
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Nu chiar toti. Eu am Microsoft Intellimouse Explorer 3.0 si nu am gasit suprafata pe care sa nu mearga. Folosesc un jaf de pad in culorile: gri, albastru, verde si rosu. L-am testat si direct pe masa, chiar si pe fotoliu dar mergea impecabil. Cred ca si seria MX de la Logitech are o comportare asemanatoare....cu restul e alta poveste.

#26
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
:rolleyes:  al meu inoata si face bungee jumping iar la iarna o sai iau si lui placa

#27
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
@azertiti: Microsoft stiu ca e mult peste ce am eu, ca am la firma si asa e, merge cam pe orice suprafata (si pe sticla se misca, dar aiurea). Problema e ca Microsoft costa DUBLU, si la banii aia, e clar ca trebuie sa fie ceva in plus. In final sunt multumit, ca merge si al meu bine (pe pad) si am iesit de doua ori mai ieftin.

#28
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
pe viitor , incercati sa testati mouse-ul optic folosind o foaie alba, noua, curata;

daca mai face "fitze" mouse-ul e vinovat!

#29
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Din ce am observat la amicii mei cu Genius-uri si cu A4-tech-uri optice un pad de panza albastru sau negru rezolva problema. pacat pentru ca un optic ar trebui sa mearga cam pe orice suprafata.
Off-topic (scuze):
Eu am pentru desktop un Microsoft Intellipoint care m-a costat 800k insa este jos palaria. Nu am reusit sa ii gasesc vre-un cusur pana acum. Merge si pe sticla, si pe oglinda (?), si pe orice l-am pus. Il am de 2 ani si pana acum nu am avut nici o problema.
Pentru laptop folosesc un Genius Netscroll+ care are 6 ani si in afara de faptul ca il curat odata pe luna nu am ce sa-i reprosez. Doar ca e lucios si cam galben de atata folosire.
Am observat cu parere de rau ca din nefericire ce e ieftin nu e si intotdeauna bun (e valabil si invers).  Asa ca strang din dinti, dau banu' si sansele sa apara probleme sunt ceva mai mici.

#30
starsoft

starsoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.03.2004
Daca tot despre a4tech optic se discuta am si eu o intrebare :
Stiti cumva de ce tremura pointerul pe ecran atunci cand nu e folosit o perioada de timp ?
Nu e superderanjanta chestia asta dar eram curios. Mentionez ca am instalat driverele origilale de pe situl lor dar ... nici o schimbare.
Merci.
PS. Scuze daca s-a mai discutat

#31
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
mouseul e defect, are o buba din fabrica, exact exact nu stiu ce ar  putea sa aiba, o fi vreun fir ceva, vezi ce a scris Crash mai sus

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,458
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Originally posted by starsoft
Daca tot despre a4tech optic se discuta am si eu o intrebare :
Stiti cumva de ce tremura pointerul pe ecran atunci cand nu e folosit o perioada de timp ?
Nu e superderanjanta chestia asta dar eram curios. Mentionez ca am instalat driverele origilale de pe situl lor dar ... nici o schimbare.
Merci.
PS. Scuze daca s-a mai discutat
cumpara un pad din panza de culoare inchisa. io am, cum am mai scris mai sus un logitech mx500, unul din taticii mousilor, merge pe orice suprafata, exceptie sticla si oglinda :) , dar cu adevarat precis este atunci cand ii dai conditii. la navigat pe net si alte chestii din astea poti sa-l folosesti direct pe birou fara probleme, dar ca sa joci counter-strike calumea trebuie pad de panza, se vede bine diferenta. cat il foloseam pe biroul de melamina se intampla si la mine sa tremure, acuma never.
in alta ordine de idei nu gasesc un pad de panza care sa reziste mai mult de o luna la mine si sa aiba suprafata care se aseaza pe masa aderenta, sa nu fuga padul cu tot cu mouse. pt asta o trebuit sa lipesc padul cu banda autoadeziva de birou.

#33
MikaEL

MikaEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.08.2003

Quote

Originally posted by azertiti
In general la modele optice ieftine (a se citi non Logitech, Microsoft) am vazut multe probleme: imprecizie, uneori raspund greu la comenzi, fiabilitate, nu merg pe orice suprafata, etc


Am dus acum un an jumate un mouse Logitech (nu mai stiu ce model, oricum unul atunci de 35$+tva) la service pentru problema cu saritul cursorului. La ei mergea impecabil. A stat doua saptamani in service... degeaba. Mi l-au dat inapoi, iar mie tot imi sarea. Am cumparat unul nou tot optic, Logitech, de data asta modelul de 21 $ - cel mai simplu (alb, cu marginile laterale transparente prin care se vede lumina). Cel vechi l-am pus in dulap. Cel nou n-a facut asemenea probleme.

Acum vreo 6 luni aveam nevoie de un mouse si primul care l-am incercat a fost Logitech-ul vechi. Minune mare! Mergea impecabil. Merge si acum fara probleme... so chestiunea este un mare mister pentru mine

#34
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
@Fane

Mi-am luat eu un pad de panza cu vreo 200 de mii, si are o pernitza cu gel unde vine incheietura mainii. E super comod si in plus, pe dos e adeziv si se lipeste de masa (nu ramane pe masa nimic, dar nu-l prea poti misca). Deci exista .... cauta mai bine. L-am luat de la UltraPro.

#35
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 12.11.2003
Recomand cu caldura ms intellimouse explorer 4 :D. Merge de rupe si nici nu am pad...direct pe masa de lemn si lacuita ;) This shit rulz :D

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,458
  • Înscris: 05.06.2002
@adipelcz - am vazut si eu pad-uri din alea, dar mi s-a parut mica suprafata pe care misti mouse-ul. cum ti se pare, e deajuns de mare? in joace te descurci bine cu el?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate