Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Gestionarea simultana a n conturi de email la x provideri diferiti

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Ipoteze exemplu:
-ai un Microsoft Office Outlook (singurul care te notifica cand primesti un email);
-ai n conturi de email de la provideri diferiti yahoo, gmail, ...

Ce programe freeware poti folosi pentru a te notifica de primire si apoi gestiona (pana la limita interfetei cu providerele respective evident) - cu panou unic-preferabil (poate fi si independent), corelate cu messengerele respective...avand un POP3 incoming si SMTP outgoing server. In care sa poti seta diferite "voci"-sunete specifice fiecarui provider....Astfel incat la primire sa sti chiar si dupa sunet cine ti-a expediat un email (la fel ca la telefoanele mobile). Banuiesc ca exista.... :confuzzled:

#2
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
Thunderbird

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nustiu daca exista o asa strutocamila, plus ca n-ai descris prea clar ce vrei de fapt.

- si Thunderbird te poate notifica cand vine un mail
- de ce mai mentionezi de outlook, daca vrei ca aplicatia aia sa aibe separat pop si smtp?
- yahoo n-are pop si smtp
- gmail si-a schimbat pop cu imap
- ca sa fii anuntat fix in momentul cand vine un email, trebuie ca providerul sa ofere imap idle (mi se pare ca gmail are). Pop e inutil, ar trebui ca aplicatia sa se logheze in cont din secunda in secunda.

Edited by don_dannielo, 01 November 2007 - 14:31.


#4
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
iote aici:

http://www.zitec.ro/...checker-26.html
http://www.zitec.ro/...l-sender-1.html

made in RO  :coolspeak:

Edited by r3ddr, 01 November 2007 - 14:57.


#5
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Sunt intr-o retea. Deci anumite lucruri nu le pot schimba.  Din oulook am vazut ca am tipul de server POP3/SMTP dar pe oulook am corespondenta de job, iar pe yahoo, gmail am vreo 4 conturi de email. Deci practic am 5 casute postale. Plus ca mai am un Yahoo Messenger. Acum chestiunea este ca vreau sa am un programel care sa ma notifice in mom in care in oricare din cele 5 casute apare un email. Deocamdata doar Outlookul notifica evenimentul incomming email, Sigur ca ar fi ideam sa am un panou - o strutocamila- unde sa am toti provideri insirati si sa "sara" afara evenimentul ori IM=instant message, ori emailul...
Si de ce ar fi o asa strutocamila ma rog....mie mi se pare usor....dar nu sunt foarte de specialitate....
De fiecare data stau sa intru pe internet, tiparesc adresa providerului, in FIECARE ma autentific cu ID-ul si parola, etc...
Voiam un program care sa ma notifice si sa ma link-eze automat pana la interfata respectiva....unde e struto-camila...

#6
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Thunderbird acela nu pare a fi ceea ce caut eu...
dar ez-checker- ul pare...sap imediat.... :naughty:

#7
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
@dom' Daniel ma bagashi in ceatza....ia-ma mai usor..inteleg eu...da pricep mai greu....

#8
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
In orice client de mail ( Thunderbird, outlook ) ai posibilitatea sa setezi cat de des sa verifice casuta de e-mail pentru noi mail-uri.. poti sa setezi la 2 - 3 minute..


p.s. eu as fi atent la programele astea care fac minuni din cele descrise mai sus si care iti cer user si parola ;)

Eu folosesc thunderbird si imi verifica automat 12 conturi de mail. Conturi la hotmail, gmail, rdslink, plus alte cateva conturi.

Edited by bogdanar, 01 November 2007 - 15:19.


#9
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
@r3ddr

spune-mi te rog daca ai folosit acest checker, ce date trebuie sa introduci, banuiesc ca ar trebui sa-mi ceara ID-urile, ca dac-mi cere si parolele asociate..intru la banuieli.....fa o descriere, din ce am citit eu acolo pe link suna bine dar sumar. M-am saturat sa tot dwloadez programe inutile...care se dovedesc a fi exact -Murphy rules- ceea ce NU caut eu....

#10
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
pai normal ca-ti cere user si parola, doar cum vrei sa-ti verifice posta? :lol:


sunt curate mah, trust me! (cuvant de cercetash)  :angel:

Edited by r3ddr, 01 November 2007 - 15:21.


#11
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
@r3ddr

Am instalat produsul..e aiurea...el verifica doar o singura adresa de email....ori yahoo, ori gmail, ori ORI adica SAU nu SI cum voiam eu...operator logic SI.

intrebarea numarul doi: securitatea parolei, cum sti ca autorul produsului nu-ti cauta-n casutele....enumerate...caci acum inteleg ca pentru a verifica cineva musai sa intre in casute, deci musai parole....

Idee: asa cum Outlookul "varsa" afara evenimentul, new email, yahoo, gmail nu pot face asta ?. Fara sa fie nevoie de un astfel de program.
Sau mai departe acest panou unic atunci doar al "colecta" evenimentele respective...poate vbesc prostii..tell me about it...

#12
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
@Bogdanar:
da acesta Thunderbird asta ...care tuna si fulgera... :naughty: ...nu cere si el parole si ID-uri?..da-mi rogu-te niste detalii, ce pasi am de facut...poate nu l-am "aprofundat" bine..

#13
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
@bogdanar:
te referi la chestia asta: pe care am gasit-o la featurile acestui soft:

Easy Access to Popular Web Mail Services
"Thunderbird 2 makes it even easier to integrate and use various Web mail accounts from one inbox. Gmail and .Mac users can access their accounts in Thunderbird by simply providing their user names and passwords."

#14
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Eu am incredere mai multa in Thunderbird decat intr-un programel facut de x si y ( nu fac referire stricta la programele propuse mai sus ).

Orice program pe care il vei folosi sa verifice/descarce e-mail-urile de pe server iti va cere parola. Nu are cum sa intre in contul tau sa vada daca ai sau nu e-mail-uri daca nu stie username-ul si parola.

Prea multe setari nu-s de facut, intri in Tools, Account Settings, Add account si completezi informatiile pe care ti le cere. Ai explicatii detaliate pe site-ul thunderbird si chiar in contul gmail.

Edited by bogdanar, 01 November 2007 - 15:57.


#15
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Din p.m.d.v.d. ORICE soft care iti cere -inteleg ca este firesc- ID si parola, poate controla corespondenta ta. Deci poate scrie acolo ca e super safe, etc, etc...Eu nu inteleg de ce INSISI providerii respectivi nu ofera posibilitatea de notificare automata....poate sa-mi explice cineva macar cum stau lucrurile....?!!!... :confuzzled:

#16
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
@Bogdanar
Cine face azi in lume un bine GRATIS....?!!!!...
Ce garantie ai tu ca ce reclama asta este adevarata...
Secure and Protect Your Mail
Mozilla has bolstered Thunderbird’s acclaimed security and privacy measures to ensure that your communications and identity remain safe. It’s like having your own security guard online.

#17
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
In primul rand foloseste EDIT, este langa butonul REPLY, asta ca sa-ti editezi ultimul mesaj ..
Normal ca exista un risc ca parola ta sa fie folosita de terti. Dar, Thunderbird a fost desfacut in bucatele si testat de o comunitate  foarte mare de utilizatori. A rezultat ca e un program sigur. Eu il folosesc de cel putin 2 ani si nu am avut niciodata probleme cu conturile.

Acum, daca vrei sa fi absolut safe ( la nivel de paranoia aproape ;) ) NU folosi niciun program de acest gen.

#18
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
@tuturor:
sapand eu pe aici...http://www.chip.ro/revista/ianuarie_2005/106/send_&_receive_all/9374 am gasit o parte din raspuns Gmail Notifier, acum incer s-o rezolv si pe partea cu yahoo...deci pe bucati... tot e ceva...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate