Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Probleme ATI 9550

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postshiva, on Nov 1 2007, 00:33, said:

io am instalat ultima versiune a driverului de pe siteul AMD( fara ATI Catalist Control Center ) si inca n-am observat nici un semn de instabilitate a sistemului ....Sa vedem la jocuri cum se misca ;)
Mie se pare mie sau ai fost promovată moderator  :w00t: :eek:
Când te luptai cu elicele parcă nu erai...:scratchchin:
Îți urez la mai mare!
:band:

P.S. Mă enervează chestia aia cu junior:angry:
Poți să faci ceva?  :rolleyes:

Edited by Maresalul, 01 November 2007 - 10:18.


#20
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
Maresalul, ce off total!
SP are o gramada de sectiuni, la hardware sunt doar Crash si cods la majoritatea sectiunilor.
ca sa nu mai fii "junior" tre' sa ai 500 posturi.

scuze pt starterul topicului  ;) oricum se pare ca ai rezolvat cu driverele omega.

#21
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003

View PostMaresalul, on Nov 1 2007, 10:15, said:

Mie se pare mie sau ai fost promovată moderator
Când te luptai cu elicele parcă nu erai...
Îți urez la mai mare!

OSU  :arigato:

View PostMaresalul, on Nov 1 2007, 10:15, said:

P.S. Mă enervează chestia aia cu junior
Poți să faci ceva?

Keep posting ....Dar lucruri utile si la obiect .... :console:


Btw ....Am dat niste ture de NFS aseara ...totul a mers brici .....In sfarsit am sistem stabil .....Morala ar fi ca driverele noi de la ASUS sucks ....

Edited by shiva, 01 November 2007 - 10:38.


#22
Pisu22

Pisu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 20.02.2007
Dar revin! Am rezolvat-o partial pt ca...de cand cu driverele omega, jocul mergea impecabil dar cand ieseam pe desktop aveam niste umbre lungi de la icoanele pe care dadeam click! si palpaia ecranu, apareau tot felu de puncticele... O mare porcarie! tot alea originale sunt bune...si in curand schimb placa!

#23
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003

View PostPisu22, on Nov 1 2007, 10:42, said:

Dar revin! Am rezolvat-o partial pt ca...de cand cu driverele omega, jocul mergea impecabil dar cand ieseam pe desktop aveam niste umbre lungi de la icoanele pe care dadeam click! si palpaia ecranu, apareau tot felu de puncticele... O mare porcarie! tot alea originale sunt bune...si in curand schimb placa!

Incearca display driverul de-aici. Instaleaza doar driverul, nu si Catalyst Software Suite.

#24
Pisu22

Pisu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 20.02.2007
L-am incercat mai si pe ala....toate combinatiile posibile le-am facut! Acum imi vand placa si gata!

#25
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postartistul_x, on Nov 1 2007, 10:36, said:

Maresalul, ce off total!
SP are o gramada de sectiuni, la hardware sunt doar Crash si cods la majoritatea sectiunilor.
ca sa nu mai fii "junior" tre' sa ai 500 posturi.

scuze pt starterul topicului  ;) oricum se pare ca ai rezolvat cu driverele omega.

Lasă mei...   Aruncam și eu o petardă :whistling:
Încercarea moarte n-are... :hypocrite:

on topic: pare-mi-se că e mai degrabă o problemă hardware.
Dacă nu-ți funcționează corect cu nici-un driver atunci:
- problemă hardware. Verifică dacă placa e bine înfiptă în slot sau e chiar posibilă defectarea acesteia;
- conflict hardware sau software. Dacă ți-au apărut problemele după instalarea vreunui soft sau vreunei componente hard;
- regiștrii sau fișiere corupte.

Poți încerca următoarele:
- repară regiștrii;
- intră în Administrator și vezi cum se comportă acolo;
- reinstalează windows, sau instalează pe altă partiție, doar pentru a proba placa. Dacă și pe un windows curat ai probleme atunci "fierul" e de vină.
Este exclusă eroarea de driver, odată ce ai instalat atâtea variante.

Edited by Maresalul, 01 November 2007 - 11:37.


#26
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,430
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPisu22, on Nov 1 2007, 10:42, said:

Dar revin! Am rezolvat-o partial pt ca...de cand cu driverele omega, jocul mergea impecabil dar cand ieseam pe desktop aveam niste umbre lungi de la icoanele pe care dadeam click! si palpaia ecranu, apareau tot felu de puncticele... O mare porcarie! tot alea originale sunt bune...si in curand schimb placa!
Asta-mi miroase a supraincalzire a gpu-ului(fara a intra in vpu recovery).De obicei asa se manifesta.Mai pe romaneste ,se supraincalzeste procesorul grafic.Posibil racirea sa nu faca fata.
Pisu22-trebuie sa intelegi,daca nu ne dai detalii nu avem cum sa iti dam raspunsuri corecte.
Eu unul tind sa cred ca problema e rezolvabila,dar daca crezi ca e mai bine sa iei alta placa si sa driblezi problema,asa sa fie.

#27
Pisu22

Pisu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 20.02.2007
Pai oricum saraca a imbatranit deja! Si ma gandeam ca poate e timpul sa ma innoiesc si eu cu una mai performanta! Dar eu oricum va multumesc inca o data!

#28
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostAdrianHH, on Nov 1 2007, 13:43, said:

Asta-mi miroase a supraincalzire a gpu-ului(fara a intra in vpu recovery).De obicei asa se manifesta.Mai pe romaneste ,se supraincalzeste procesorul grafic.Posibil racirea sa nu faca fata.
Pisu22-trebuie sa intelegi,daca nu ne dai detalii nu avem cum sa iti dam raspunsuri corecte.
Eu unul tind sa cred ca problema e rezolvabila,dar daca crezi ca e mai bine sa iei alta placa si sa driblezi problema,asa sa fie.
Nu prea cred că e vorba de supraîncălzire.
Oricum se poate depista ușor dacă asta e problema.
Chipul R9550 e un radeon 9600 subtactat. Orice radeon 9550 poate lucra lejer la 400 Mhz. Am postat, pe undeva pe aici, ce am făcut cu r9550.
Dacă ai frecvențele standard (250MHz/400Mhz) atunci placa ta are un minicooler pentru că nu e nevoie de mai mult.

#29
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,430
  • Înscris: 23.04.2007
Probleme cu gpu-ul se manifesta exact prin acele palpairi sau punctele aparute pe ecran.Daca era de la vreo memorie,apareau linii sau patratele.
Intr-adevar,cipul e de 9600 subtactat,dar sunt si unele care nu pot sta la 325(9600 simplu) sau 400(9600pro) dar merg f bine la 250.Cipuri ca alea se baga in 9550.
E posibil ca pasta tc dintre radiator si cip sa nu isi mai faca treaba,sau radiatorul sa fiefoarte prafuit.Am vazut multe probleme de genul asta,insa nu pot sti sigur daca asta e cauza.
Ar putea pune un atitool sa ruleze un scan la frecvente default si sa vedem ce se intampla.

#30
Pisu22

Pisu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 20.02.2007
Baieti deja ma depaseste ce vb voi acolo! :mellow: Normal, o sa fiu sincer si o sa va spun ca nu l-am mai curatat de mult de praf! Promit ca maine o fac! PS: cam ce placa gasesc si eu ieftina si buna???

#31
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostAdrianHH, on Nov 2 2007, 00:43, said:

Probleme cu gpu-ul se manifesta exact prin acele palpairi sau punctele aparute pe ecran.Daca era de la vreo memorie,apareau linii sau patratele.
Intr-adevar,cipul e de 9600 subtactat,dar sunt si unele care nu pot sta la 325(9600 simplu) sau 400(9600pro) dar merg f bine la 250.Cipuri ca alea se baga in 9550.
E posibil ca pasta tc dintre radiator si cip sa nu isi mai faca treaba,sau radiatorul sa fiefoarte prafuit.Am vazut multe probleme de genul asta,insa nu pot sti sigur daca asta e cauza.
Ar putea pune un atitool sa ruleze un scan la frecvente default si sa vedem ce se intampla.

Te contrazic total.
1. Toți profesioniști care au făcut teste oc au dus r9550 dincolo de 400 MHz.
Eu, ca amator, am oprit testarea plăcii la 485 MHz. Reține că nici la valoarea asta nu îmi dădea erori.
De 5 luni o folosesc în jocuri cu oc la 400/500 și chip-ul - pe care am pus un cooler de cupru -  rămâne călduț.
2. R9550 a apărut după R9600 doar din motive de marketing iar tehnologia de producție era deja maturizată! Chip-urile RV350 erau mai mult Pro decât simple la vremea apariției lui R9550.
Asta e și explicația că toți care au făcut oc la R9550 au reușit să treacă pragul de 400 MHz.
Unii producători le vând oc din fabrică. Seria Guru, de exemplu, tactate la 435 MHz.
Cei mai ghinioniști posesori de R9550 pot face oc "doar" 50%.

On topic: înainte de a cumpăra pastă, scoți praful din radiator și vezi dacă funcționează ventilatorul.
Când e în funcționare, pune degetul pe radiator și vezi dacă "fierbe".

Edited by Maresalul, 02 November 2007 - 09:38.


#32
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,430
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMaresalul, on Nov 2 2007, 09:35, said:

Te contrazic total.
1. Toți profesioniști care au făcut teste oc au dus r9550 dincolo de 400 MHz.
Eu, ca amator, am oprit testarea plăcii la 485 MHz. Reține că nici la valoarea asta nu îmi dădea erori.
De 5 luni o folosesc în jocuri cu oc la 400/500 și chip-ul - pe care am pus un cooler de cupru -  rămâne călduț.
2. R9550 a apărut după R9600 doar din motive de marketing iar tehnologia de producție era deja maturizată! Chip-urile RV350 erau mai mult Pro decât simple la vremea apariției lui R9550.
Asta e și explicația că toți care au făcut oc la R9550 au reușit să treacă pragul de 400 MHz.
Unii producători le vând oc din fabrică. Seria Guru, de exemplu, tactate la 435 MHz.
Cei mai ghinioniști posesori de R9550 pot face oc "doar" 50%.

On topic: înainte de a cumpăra pastă, scoți praful din radiator și vezi dacă funcționează ventilatorul.
Când e în funcționare, pune degetul pe radiator și vezi dacă "fierbe".
Si eu te contrazic.Din simplul fapt ca in orice proces de fabricatie(de procesoare si  gpu-uri mai ales) va exista mereu o rata a produselor defecte,care nu fac fata la solocitarea "default" insa la o solicitare mai mica se descurca.
Astfel au aparut placi cum ar fi x800,9800se,6200,care nu toate aveau toate pipe-line-urile active.Din simplul fapt ca ori erau dezactivate(si se puteau reactiva software),dar existau si o multe cazuri in care pipe-line-ruile dezactivate erau defecte.Placa functiona cu restul care mergeau cum trebuie,corect,si era vanduta ca un produs "lower-end".
In cazul procesoarelor,la fel.
Ca un exemplu,nu orice barton 2500 merge oc in 3200.Majoritatea da,dar sunt destui care nu au putut nici macar cu mariri substantiale de voltaj sa il faca stabil in 3200.
Alt exemplu este powercolor x1550.Daca folosesti everest si atitool,etc vei afla ca e rv515.Daca ii ridici radiatorul vei vedea ca este marcat x1600SE(care e cip 1600pro(rv530) cu pipe-line-uri dezactivate si frecvente modificate).Si iata cum un x1600pro (care are 12 pipe-line-uri) din care o parte sunt defecte,e reintrodus intr-o placa video ca x1550,cu doar 4 pipe-line-uri active functionale,cu un id tag de bios redenumit.
Aceeasi chestie si cu cipuri care nu tin frecventa default dar merg f bine la frecvente micsoarate.
Aaa..ca 99% din 9550-uri folosesc cipuri de 9600 BUNE dar subclock-ate,e alta treaba,dar poti sa ai ghinionul sa fii din acei 1% si c ete faci?

#33
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Păi eu de R9550 vorbeam.
Nu de procesoare sau 6200. Acolo ai dreptate dar la R9550 nu există GPU care să se "încurce" sub 350 MHz.
Crede-mă că am citit multe articole în care erau supuse la oc zeci de r9550. Niciuna nu a dat kix la o frecvență mai mică 430Mhz.
Procentul 1% e prea mare. Poate 0,1%...

Ai să-ți explic ce am înțeles eu de la profesioniștii care au articole prin revistele de specialitate.
Exemplu utopic:
S-au fabricat 1000 de chip-uri RV350 dar cererea de R9550 era dublă față de 9600 (diferența de preț la vremea respectivă era de 50%).
Cineva (sau câțiva) au ajuns la concluzia că ies cu câștig mai mare dacă marchează, de exemplu, 550 din aceste chipuri ca R9550.
Și atunci le-au marcat ca atare: 450 R9600 și 550 R9550.
Condiția impusă producătorilor de plăci video era să tacteze aceste 9550 la 250 MHz și să le vândă mai ieftin.
Și aceștia au respectat contractul și au scos plăci mai ieftine ca să fie toată lumea mulțumită.

Edited by Maresalul, 02 November 2007 - 13:37.


#34
sMILEY4ever

sMILEY4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.02.2007
Am un Gecube Ati Radeon 9550(driverul este din data de 10/28/2005-asta scrie pe la device manager) si am mari probleme cu placa asta.
Exemple: In fifa 2008 ma pot juca o repriza, insa apoi ori se blocheaza imaginea si indiferent ce combinatii de taste as folosi nu mai se intampla nimic, ori se inchide monitorul si indiferent de ceea ce apas nu se intampla nimic. In alte jocuri face la fel. In Cs 1.6 (rezolutie setata pe OpenGL, 1024X768X32) imediat dupa ce am creat sau dupa ce m-am conectat la cineva imi iese din Cs pe desktop(cs practic se inchide).
Uneori, cand caut chestii pe isohunt/btjunkie se intampla o chestie ciudata ce nu cred ca depinde de pagina accesata: imaginea se vede deodata foarte blury si nu se intelege mare lucru pe ecran si dupa 10-20s apare o fereastra in care VPU Recoverer(un programel instalat odata cu windowsul, windows ce instaleaza driverul placii video automat)ma anunta ca am problema cu render-ul hardware si de aceea este nevoie temporar de software render. In momentul asta ma intreaba daca vreau sa dau restart pt a putea trece din nou la hardware render.

Ce as putea face sa nu mai am probleme? Ce driver imi va merge sigur?
p.s. Ultima data cand am instalat cel mai recent driver ati radeon 9550 de pe pagina lor oficiala a trebuit sa formatez.

More Everest info:
Graphics Processor Properties
Video Adapter ATI Radeon 9600 XT (RV360)
BIOS Version 008.017D.033.000
GPU Code Name RV360
PCI Device 1002-4152 / 18BC-1692
Transistors 76 million
Process Technology 0.13 um
Bus Type AGP 4x @ 4x
Memory Size 256 MB
GPU Clock 432 MHz  (original: 432 MHz)
RAMDAC Clock 400 MHz
Pixel Pipelines 4
TMU Per Pipeline 1
Vertex Shaders 2  (v2.0)
Pixel Shaders 4  (v2.0)
DirectX Hardware Support DirectX v9.0
Pixel Fillrate 1728 MPixel/s
Texel Fillrate 1728 MTexel/s

Memory Bus Properties
Bus Type SDR
Bus Width 128-bit
Real Clock 277 MHz  (original: 277 MHz)
Effective Clock 277 MHz
Bandwidth 4432 MB/s

Memory Timings
CAS Latency (CL) 5T
RAS To CAS Delay (tRCD) 5T
RAS Precharge (tRP) 5T
RAS Active Time (tRAS) 15T
Row Refresh Cycle Time (tRFC) 28T
RAS To RAS Delay (tRRD) 4T
Write Recovery Time (tWR) 5T

Graphics Processor Manufacturer
Company Name Advanced Micro Devices, Inc.
Product Information http://ati.amd.com/p...ome-office.html
Driver Download http://ati.amd.com/support/driver.html
Driver Update http://driveragent.com?ref=59

Edited by sMILEY4ever, 04 November 2007 - 00:17.


#35
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,430
  • Înscris: 23.04.2007

View PostsMILEY4ever, on Nov 4 2007, 00:17, said:

Am un Gecube Ati Radeon 9550(driverul este din data de 10/28/2005-asta scrie pe la device manager) si am mari probleme cu placa asta.
Exemple: In fifa 2008 ma pot juca o repriza, insa apoi ori se blocheaza imaginea si indiferent ce combinatii de taste as folosi nu mai se intampla nimic, ori se inchide monitorul si indiferent de ceea ce apas nu se intampla nimic. In alte jocuri face la fel. In Cs 1.6 (rezolutie setata pe OpenGL, 1024X768X32) imediat dupa ce am creat sau dupa ce m-am conectat la cineva imi iese din Cs pe desktop(cs practic se inchide).
Uneori, cand caut chestii pe isohunt/btjunkie se intampla o chestie ciudata ce nu cred ca depinde de pagina accesata: imaginea se vede deodata foarte blury si nu se intelege mare lucru pe ecran si dupa 10-20s apare o fereastra in care VPU Recoverer(un programel instalat odata cu windowsul, windows ce instaleaza driverul placii video automat)ma anunta ca am problema cu render-ul hardware si de aceea este nevoie temporar de software render. In momentul asta ma intreaba daca vreau sa dau restart pt a putea trece din nou la hardware render.

Ce as putea face sa nu mai am probleme? Ce driver imi va merge sigur?
p.s. Ultima data cand am instalat cel mai recent driver ati radeon 9550 de pe pagina lor oficiala a trebuit sa formatez.

More Everest info:
Graphics Processor Properties
Video Adapter ATI Radeon 9600 XT (RV360)
BIOS Version 008.017D.033.000
GPU Code Name RV360
PCI Device 1002-4152 / 18BC-1692
Transistors 76 million
Process Technology 0.13 um
Bus Type AGP 4x @ 4x
Memory Size 256 MB
GPU Clock 432 MHz  (original: 432 MHz)
RAMDAC Clock 400 MHz
Pixel Pipelines 4
TMU Per Pipeline 1
Vertex Shaders 2  (v2.0)
Pixel Shaders 4  (v2.0)
DirectX Hardware Support DirectX v9.0
Pixel Fillrate 1728 MPixel/s
Texel Fillrate 1728 MTexel/s

Memory Bus Properties
Bus Type SDR
Bus Width 128-bit
Real Clock 277 MHz  (original: 277 MHz)
Effective Clock 277 MHz
Bandwidth 4432 MB/s

Memory Timings
CAS Latency (CL) 5T
RAS To CAS Delay (tRCD) 5T
RAS Precharge (tRP) 5T
RAS Active Time (tRAS) 15T
Row Refresh Cycle Time (tRFC) 28T
RAS To RAS Delay (tRRD) 4T
Write Recovery Time (tWR) 5T

Graphics Processor Manufacturer
Company Name Advanced Micro Devices, Inc.
Product Information http://ati.amd.com/p...ome-office.html
Driver Download http://ati.amd.com/support/driver.html
Driver Update http://driveragent.com?ref=59
Cel mai probabil se supraincinge nucleu grafic.In momentul cand nu mai raspunde,intra driverul ati(nicidecum windowsul :) ) in functiune si activeaza VPU recovery(un sef de fail-safe,ca sa nu arda fizic cipul grafic,practic il reseteaza).
PS:Xp-ul nu instaleaza nici un driver ati/nvidia automat,cu un driver generic pt accelerare software 2d.
In cazul in care nu e de vina supraincalzirea(cauzata de o racire necorespunzatoare),instaleaza atitool si micsoreaza frecventele nucleului si a memoriilor ..pana la 400/400 spre exemplu.Lasa-o asa in jocuri si ce aplciatii mai folosesti si vezi din nou ce se intampla.
LE:
Iti dai seama ca nu au scos driveri care sa "trosneasca" windowsul.Alta era problema de ti-a crapat atunci.

Edited by AdrianHH, 04 November 2007 - 01:37.


#36
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Da. Dar nu are R9550 (RV 350) ci 9600XT (RV360).
Nu au același GPU.
----

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate