Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 

Pensii private - pilonul II

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

Poll: Care este societatea de asigurare pe care o veti alege? (186 member(s) have cast votes)

Cele 17 societati de asigurare sunt:

  1. ING (60 votes [32.26%])

    Percentage of vote: 32.26%

  2. ALLIANZ (39 votes [20.97%])

    Percentage of vote: 20.97%

  3. AVIVA (14 votes [7.53%])

    Percentage of vote: 7.53%

  4. OMNIASIG (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. INTERAMERICAN (10 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  6. AIG (20 votes [10.75%])

    Percentage of vote: 10.75%

  7. BT AEGON (12 votes [6.45%])

    Percentage of vote: 6.45%

  8. GENERALI (23 votes [12.37%])

    Percentage of vote: 12.37%

  9. PRIMA (1 votes [0.54%])

    Percentage of vote: 0.54%

  10. BRD (3 votes [1.61%])

    Percentage of vote: 1.61%

  11. OTP (1 votes [0.54%])

    Percentage of vote: 0.54%

  12. BCR (1 votes [0.54%])

    Percentage of vote: 0.54%

  13. AG2R (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  14. BANCPOST (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. MARFIN (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  16. KD (2 votes [1.08%])

    Percentage of vote: 1.08%

Vote Guests cannot vote

#37
Claudiu ING

Claudiu ING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.09.2007
Am sa-ti raspund eu , sper sa nu te superi .
Binenteles ca o sa creasca , acesta este rostul , banii se investesc , si normal ca o sa primesti mai mult .
In "saptamana financiara" parca din 26 sept. erau publicate toate firmele , si unde se investesc banii .
Depilda cele mai sigure fonduri sunt ING si ATZ VIITORUL TAU ( TIRIAC ) care investesc in titluri de stat 70% -ING / 67% -ATZ VIT. TAU , iar restul in actiuni  .Generali are , depilda , cel mai nesigur fond 51% titluri si 49 % in actiuni .
Ce este garantat 100% este contributia " TA" minus comisionul de administrare , care la toate companiile este de 2.5 % .
Nu se poate sa iei la pensie numai contributia ta , de ce ?! deoarece in legea 411/2004 , se spune ca daca un fond nu are o crestere timp de un an egala cu media cresterilor fondurilor din piata , atunci el este desfintat .Deci este clar ca trebuie sa existe o crestere , cat de mica ( considerand si inflatia ) .
Multumit ?

#38
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
da, multumesc. eu semnasem pt. ING, am vazut dupa aceea reclama si nestiind ce inseamna chestia cu garantatul, imi parea rau.

:) multumesc mult

#39
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

 dynamic, on Sep 18 2007, 22:05, said:

Aveti intre 18 si 45 de ani? V-ati hotarat asupra societatii de asigurari pe care o veti alege? Comentarii, pareri, impresii...
Ma ,tu esti agent de asigurari ? Stiu ca este mina de aur pt voi,obligativitatea acestor pensii ! Ca de aia scoateti bani si platiti atatea reclame ! Cinstit era sa fie facultative,NU OBLIGATORII !  Ce infecti sunteti ! La fel ca si cu cel care face CASCO(INTEGRAL) si trebuie(obligatoriu) sa plateasca si RCA ! La fel ca si la case ! Aveti intelegere cu Guvernul ? Sictir !

#40
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Am si eu o intrebare.. cine trebuie sa adere la fondul asta privat: toti angajatii intre 18 si 35 de ani sau toata lumea intre 18 si 35 de ani, indiferent daca este sau nu angajat?
Intreb pt ca am inteles de la tv ca in ianuarie cei care nu au ales un fond de pensii sunt repartizati automat.

#41
dynamic

dynamic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 08.10.2004

 ammon06, on Oct 1 2007, 17:53, said:

Am si eu o intrebare.. cine trebuie sa adere la fondul asta privat: toti angajatii intre 18 si 35 de ani sau toata lumea intre 18 si 35 de ani, indiferent daca este sau nu angajat?
Intreb pt ca am inteles de la tv ca in ianuarie cei care nu au ales un fond de pensii sunt repartizati automat.

Toate persoanele angajate cu carte de munca cu varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani obligatoriu si intre 36 si 45 de ani optional! Cei care nu vor alege un fond de pensii pana pe 17 ianuarie vor fi repartizati automat!

#42
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

 dynamic, on Oct 1 2007, 19:02, said:

Toate persoanele angajate cu carte de munca cu varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani obligatoriu si intre 36 si 45 de ani optional! Cei care nu vor alege un fond de pensii pana pe 17 ianuarie vor fi repartizati automat!
Pai bun.. si daca schimba locul de munca, ce se intampla?
Si cei care nu sunt angajati.. ei mai sunt repartizati automat? Sau dupa ce se angajeaza, se mai pot inscrie? (presupunand ca se angajeaza dupa 17 ianuarie 08).
Merci.

#43
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

 ammon06, on Oct 1 2007, 21:39, said:

Pai bun.. si daca schimba locul de munca, ce se intampla?
Si cei care nu sunt angajati.. ei mai sunt repartizati automat? Sau dupa ce se angajeaza, se mai pot inscrie? (presupunand ca se angajeaza dupa 17 ianuarie 08).
Merci.
Nu contează că schimbi locul de muncă pentru că nu angajatorul distribuie sumele către fondurile de pensii ci Casa Națională de Pensii pe baza CNP-ului tău și a opțiunii tale (sau a repartiției, dacă ești atât de tolomac și nu te hotărăști singur).
Cum te angajazei și trebuiesc plătite contribuțiile ai face bine să te înscrii.

#44
Claudiu ING

Claudiu ING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.09.2007

 dynamic, on Oct 1 2007, 19:02, said:

Toate persoanele angajate cu carte de munca cu varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani obligatoriu si intre 36 si 45 de ani optional! Cei care nu vor alege un fond de pensii pana pe 17 ianuarie vor fi repartizati automat!

Corect , dar incomplect .
Toate personele cuprinse intre 18 si 35 ani care platesc TAXE SI INPOZITE .Adica , si persoanele fizice autorizate , si cei ce sunt acum someri , femeile  care sunt in prenatal , sau post natal  , ect ., sunt obligate sa adere la un fond de pensii .
Daca esti " liber profesionist " dar iti platesti contributile la fondul de pensi , si ai intre 18 si 35 , la fel poti sa aderi la un fond privat .

#45
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 Claudiu ING, on Oct 3 2007, 18:19, said:

Toate personele cuprinse intre 18 si 35 ani care platesc TAXE SI INPOZITE .Adica , si persoanele fizice autorizate ...
Aproximativ - sunt obligate toate persoanele care contribuie la sistemul public de pensii (chiar si sub 18 ani, daca e angajat) - oricum, un PFA care e si angajat(salariat) la alta firma nu e obligat sa contribuie la fondul de pensii de stat (ca si PFA), nu e obligat nici la cel administrat privat - dar asta nu inseamna ca nu poate contribui la un fond privat (asta insemanand ca va trebui sa plateasca si pentru pensia de stat)

Edited by tudor_turcu, 03 October 2007 - 22:29.


#46
Claudiu ING

Claudiu ING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.09.2007
Corect .
Dar hai sa luam un exlemplu , are 25 ani lucreaza cu carte de munca la " gica srl " , deci este obligat sa adere la un fond de pensii , si deci va contribui in 2008 cu 2% din salariu . Mai lucreaza ca administrator la un bloc si isi plateste si acolo darile ca PFA . Este clar ca el va adera de la locul de munca unde este incadrat cu carte de munca , dar ce va intra in " punguta " lui , din pil 2 ?
Are pe cartea de munca 1000 ron ( salariu ) deci pt. CAS se plateste 95 ron , astia se impart in doua 2% pil2 si 7.5% la buget , OK , acum ca adminstrator mai are inca 1000 ron , unde iar plateste CAS 9.5 % deci inca 95 ron , e acum ce se intampla cu astia ?
Eu unul cred ca si din astia o se puna in punga lui pe sist. pil 2 inca 2% , da nu sunt sigur , ????????????

#47
pliciu

pliciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2006
Si eu o sa optez tot pentru Generali. Nu risti, nu castigi!
Nu cred ca ar trebui sa ne ghidam dupa numarul de adepti pe care un fond de pensii i-a castigat, deoarece nu este intotdeauna cel mai indicat sa te iei dupa ce face "multimea".
Sunt o gramada de persoane dezinformate, neinteresate, care au aderat la un fond de pensii deoarece li s-a pus in fata contractul de aderare si astfel s-a ajuns la situatia in care anumite fonduri de pensii au un numar mai mare de adepti.
Poate daca s-ar face o statistica s-ar descoperi ca sunt mai multi analfabeti la noi in tara decat literati, ceea ce nu inseamna ca as dori sa ma regasesc in prima categorie.

#48
Claudiu ING

Claudiu ING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.09.2007

 pliciu, on Oct 5 2007, 14:23, said:

1.Si eu o sa optez tot pentru Generali. Nu risti, nu castigi!
Nu cred ca ar trebui sa ne ghidam dupa numarul de adepti pe care un fond de pensii i-a castigat, deoarece nu este intotdeauna cel mai indicat sa te iei dupa ce face "multimea".
2.Sunt o gramada de persoane dezinformate, neinteresate, care au aderat la un fond de pensii deoarece li s-a pus in fata contractul de aderare si astfel s-a ajuns la situatia in care anumite fonduri de pensii au un numar mai mare de adepti.
Poate daca s-ar face o statistica s-ar descoperi ca sunt mai multi analfabeti la noi in tara decat literati, ceea ce nu inseamna ca as dori sa ma regasesc in prima categorie.

Pentru pct. 1 - de ce nu joci la LOTO ? Eu cred ca este tare riscant sa te joci cu bani de pensie . La batranete ai nevoie de stabilitate de siguranta .Cat esti tanar , te tine sa risti , toti cat am fost tineri am pierdut noptile , am tras chefuri de pomina , in vacante am exagerat cu multe , ect. Uitate la batrani sa vezi cat de grijuli au devenit odata cu varsta .Eu unul prefer sa fie ceva stabil , iar ce  fac eu suplimentar sa risc .
Multimea in cazul asta chiar conteaza , cu cat sunt mai multi participanti la un fond cu atat sunt mai multi bani , si este mai usor de facut " BANI " cand ai multi .

La pct. 2 - nu am cum sa te contrazic

#49
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Sursa ZF ;)

Pe locu 1 klar o sa fie tot cei de la ING la sf campaniei si pe locu 2 Aviva pentru locu 3 se bat Generali Interamerican si Allianz eu unu mi-am facut la Interamerican

Attached Files


Edited by ImDrunk, 06 October 2007 - 09:49.


#50
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 dynamic, on Sep 23 2007, 20:05, said:

miki68 si jamesbond nu ne spuneti si care sunt acele societati de asigurare? Eu banuiesc ca e vorba de ING si/sau Allianz... Off topic: cum vi se par reclamele societatilor de asigurare? Mie unul, cu cateva exceptii, mi se par penibile  :thumbdown:

Pai sunt chiar penibile. Cum darcu sa astepti sa iesi la pensie? Adica sa vina moartea mai repede. Pai la asa popor asa reclame. Ce naiba sa mai comentam. :death:

#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ammon06, on Oct 1 2007, 21:39, said:

Pai bun.. si daca schimba locul de munca, ce se intampla?
Si cei care nu sunt angajati.. ei mai sunt repartizati automat? Sau dupa ce se angajeaza, se mai pot inscrie? (presupunand ca se angajeaza dupa 17 ianuarie 08).
Merci.

Nu mai pune si tu atatea intrebari. Pai important este sa se puna mana pe bani ca de dat inapoi.....timpul o sa confirme lucrul asta.....deci nu conteaza ... important e sa dai banu' si sa nu-ti faci prea multe socoteli ca este ffff posibil sa ii vezi ca pensie atunci cind o zbura porcul. Pai daca era asa de bine de ce e obligatoriu ? Asta-i prima intrebare. Si armata era obligatorie si nu pot spune ca era extraordinar de bine in armata. Oricum ideea este sa se puna mana pe bani. In afara de citeva societati care prezinta siguranta (ING, BRD) s-au strecurat si unele ale unor smecheri precum Tiriac si Prima Pensie
( cred ca un fel de FNI).

#52
pliciu

pliciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2006

 Claudiu ING, on Oct 6 2007, 09:15, said:

Pentru pct. 1 - de ce nu joci la LOTO ? Eu cred ca este tare riscant sa te joci cu bani de pensie . La batranete ai nevoie de stabilitate de siguranta .Cat esti tanar , te tine sa risti , toti cat am fost tineri am pierdut noptile , am tras chefuri de pomina , in vacante am exagerat cu multe , ect. Uitate la batrani sa vezi cat de grijuli au devenit odata cu varsta .Eu unul prefer sa fie ceva stabil , iar ce  fac eu suplimentar sa risc .
Multimea in cazul asta chiar conteaza , cu cat sunt mai multi participanti la un fond cu atat sunt mai multi bani , si este mai usor de facut " BANI " cand ai multi .

La pct. 2 - nu am cum sa te contrazic

De unde stii ca nu joc si la Loto? Ideea este ca aici "riscul" ca pensia sa fie mai mare este mai ridicat decat la restul fondurilor de pensii. Si ING-ul investeste in bursa, dar un procent mai mic. Oricum acest risc nu este real daca stam sa na gandim ca doar un anumit procent este investit in aceasta directie. Depinde cata incredere ai in firma cu care vrei sa inchei un astfel de contract. Din experienta mea, Generali si-a respectat intotdeauna clientii, nu a intarziat cu plata atunci cand a fost nevoie si, inca un lucru care nu este de neglijat, se afla pe primul loc in Europa (fiind detronata doar de AIG, dar pe plan mondial).

Si inca ceva, citez un post anterior:
'Conform legii 411 a Pensiilor administrate private, articolul 135 alineatul(2) spune:"Suma totala cuvenita pentru pensia privata nu poate fi mai mica decat valoarea contributiilor platite, diminuate cu penalitatile de transfer si comisioanele legale".', care la toti asiguratorii sunt la fel.

In concluzie, este foarte probabil ca decizia fiecaruia sa fie influentata si de 'experienta' pe care a avut-o cu respectiva firma de asigurari.

#53
Claudiu ING

Claudiu ING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.09.2007

 pliciu, on Oct 6 2007, 18:39, said:

De unde stii ca nu joc si la Loto? Ideea este ca aici "riscul" ca pensia sa fie mai mare este mai ridicat decat la restul fondurilor de pensii. Si ING-ul investeste in bursa, dar un procent mai mic. Oricum acest risc nu este real daca stam sa na gandim ca doar un anumit procent este investit in aceasta directie. Depinde cata incredere ai in firma cu care vrei sa inchei un astfel de contract. Din experienta mea, Generali si-a respectat intotdeauna clientii, nu a intarziat cu plata atunci cand a fost nevoie si, inca un lucru care nu este de neglijat, se afla pe primul loc in Europa (fiind detronata doar de AIG, dar pe plan mondial).

Si inca ceva, citez un post anterior:
'Conform legii 411 a Pensiilor administrate private, articolul 135 alineatul(2) spune:"Suma totala cuvenita pentru pensia privata nu poate fi mai mica decat valoarea contributiilor platite, diminuate cu penalitatile de transfer si comisioanele legale".', care la toti asiguratorii sunt la fel.

In concluzie, este foarte probabil ca decizia fiecaruia sa fie influentata si de 'experienta' pe care a avut-o cu respectiva firma de asigurari.

In pricipiu tu ai dreptate , da tot in lege se spune ca daca un fond nu are cresteri timp de un an , cresteri egale cu media cresterilor celorlalte fonduri , este desfintat , si cei din acel fond sunt mutati la fondurile ramase , dar cu costuri suplimentare de 5% din ce s-a strans in fond .Deci o data pleaca din banuti mei un comision de 2.5 % apoi daca am ghinionul sa pice fondul , mai pleaca si un 5% , cum nu s-au infintat fondurile de garantare , se pierde destul de mult .
Eu unul as fi mai chipzuit , macar acum la inceput , in primi 2 ani , pana se aseaza lucrurile, eu as alege fondul cu cei mai multi participanti .

Fara sa te superi pe mine , eu unul nu stiu de unde ai scos ca Generali sunt pe primul loc , iar in materie de asigurari casco am auzit numai lucruri rele despre ei . Pe viata nu am auzit nimic , nici de rau nici de bine .
In legatura cu firmele astea americanesti gen AIG , Interamerican, eu am multe de spus , da nu vreau sa arunc cu noroi in concurenta ca nu este frumos .Dar de ce nu isi rezolva ei pe acolo prin State problemele ca au destule , si sa lase Europa in pace . Poate ati vazut filmul Sicko (2007)  ,Michael Moore , ii cam face de " cacao " pe astia de vand iluzi prin america .

#54
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
si eu tot la GENERALI - sunt seriosi si si-au vazut de treaba pana acum- in plus am si casco la ei si am lovit-o cam de multe ori pe biata masina - au reparat-o fara sa clipeasca la reprezentanta - n-am dat nici un ban!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate