Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Masina de paine pentru acasa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#37
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004

View Postsebig, on Nov 17 2006, 17:36, said:

ați desoperit pănă acum cât consumă?

Da, am masurat eu (la un cuptor Alaska de la Metro). Pe programul cu painea cea mai mare si rumenire max,
0.36 kwh
din care 0.30 kwh in faza de coacere. O nimica toata, avand in vedere ca rezistaenta de incalzire are 800W si coacerea dureaza o ora; cupleaza deci cam 40% din timpul asta.

Edited by algos, 18 November 2006 - 14:40.


#38
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostCornholio, on Nov 18 2004, 12:39, said:

Am luat si eu acum vreo luna o masina de facut paine 'Elta' de la obor cu 1.700.000... si nu a mers :)

View Postvirgil67, on Nov 18 2006, 09:08, said:

Cornholio, de unde anume de la obor ai luat masinaria? Magazinul mare sau unde mai exact?
Interesant nu e faptul ca l-ai intrebat dupa doi ani de unde a luat masinaria, da' l-ai nimerit la FIX doi ani. Hehe... o fi uitat si el intre timp.

#39
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Eu am luat 2 bucati de la Metro (Alaska). Ambele s-au stricat in mai putin de 7 luni. Nu mai recunosc programele, nu mai coc, etc.

Ce sa zic, am dat 180 lei pe ele, dar...

#40
valladolid

valladolid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.04.2007

View Postpenca, on Nov 19 2006, 12:31, said:

Eu am luat 2 bucati de la Metro (Alaska). Ambele s-au stricat in mai putin de 7 luni. Nu mai recunosc programele, nu mai coc, etc.

Ce sa zic, am dat 180 lei pe ele, dar...
Eu am gasit unul care pare profi aici Stiti ceva de acesta?

#41
inocelat

inocelat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.02.2007

View Postvalladolid, on May 3 2007, 01:42, said:

Eu am gasit unul care pare profi aici Stiti ceva de acesta?

Mi se pare cam scump, chiar daca e marca. Eu am un Moulinex(capac. pana la 750g) luat de la DOMO cu 350 si sunt foarte multumita de el, saptamanal produce cate ceva.  A aparut si un nou model de Moulinex cu capac. de max.1200g.(am vazut acum o luna la SelGros. Daca ai pe cineva afara, iti poate aduce unul mult mai ieftin(sunt pana in 100 euro). Oricum, face toti banii daca vrei paine buna, cozonac si alte aluaturi.

#42
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005

View Postpenca, on Nov 19 2006, 12:31, said:

Eu am luat 2 bucati de la Metro (Alaska). Ambele s-au stricat in mai putin de 7 luni. Nu mai recunosc programele, nu mai coc, etc.

Ce sa zic, am dat 180 lei pe ele, dar...

Nu cumva au garantie 2 ani? Eu am un alaska din asta - fara probleme. La fel si un prieten.

#43
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
folosesc masina de paine doar pt framantat si ceva dospit si apoi arunc aluatul in cuptor intr-o tava mare. nici nu se compara. paine ca pe vatra.

#44
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
heeeellllppppp
am o mare problema...acum vreo 2 luni i-am cumparat soacrei mele, la insistentele ei ,o masina de facut paine din Ungaria marca HouseMeister...nu stiu daca are vreo importanta marca...problema este ca masina saraca pare a fii buna...dar nu stie cum sa o foloseasca...instructiunile sunt in ungureste...sunt putine...si cred ca lipseste pagina cu retete...a incercat biata de ea sa faca paine...dar ba a uitat paletele inauntru si a copt painea cu tot cupalete, ba a uitat sa puna paletele si nu sa amestecat aluatul...nu vreti sa stiti ce a iesit...ba pune prea multa drojdie sau faina nu ebuna si iesi o caramida ...
asa ca va rog frumos sa ma ajutati cu reteta de paine...cica ar trebuii sa faca si aluat de gogosi si pizza...dar vreau sa vad ca stie sa faca paine macar...multumesc mult

#45
atom

atom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.04.2004

View Postcrista-up, on Jun 27 2007, 13:04, said:

heeeellllppppp
am o mare problema...acum vreo 2 luni i-am cumparat soacrei mele, la insistentele ei ,o masina de facut paine din Ungaria marca HouseMeister...nu stiu daca are vreo importanta marca...problema este ca masina saraca pare a fii buna...dar nu stie cum sa o foloseasca...instructiunile sunt in ungureste...sunt putine...si cred ca lipseste pagina cu retete...a incercat biata de ea sa faca paine...dar ba a uitat paletele inauntru si a copt painea cu tot cupalete, ba a uitat sa puna paletele si nu sa amestecat aluatul...nu vreti sa stiti ce a iesit...ba pune prea multa drojdie sau faina nu ebuna si iesi o caramida ...
asa ca va rog frumos sa ma ajutati cu reteta de paine...cica ar trebuii sa faca si aluat de gogosi si pizza...dar vreau sa vad ca stie sa faca paine macar...multumesc mult


Cea mai simpla reteta pentru piine :

1.APA = 430 g
2.sare = .... dupa gust ( 1 lingurita si jumatate )
3.zahar = 1 lingurita
4.ulei = 1 lingura si jumatate
5.faina = 700 g
6.drojdie = 1 plic drojdie uscata sau 15g drojdie proaspata ( aprox. 1/3 pachet )

Ordinea adaugarii ingredientelor trebuie respectata !
Coacere medie , paine peste 1Kg , program nr.1 ( paine alba )

SA AVETI SPOR !

#46
RatonCarpanos

RatonCarpanos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2005
Multe informatii gasiti pe forum la culinar.ro ca de exemplu aici
Sper sa va fie de folos.

#47
Bong

Bong

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2007
Multumesc, chiar cautam retete verificate. Eu fac si aluat de pizza in masina, iese mereu excelent.

#48
HMNF

HMNF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.12.2006
Am de ales intre  
http://www.moulinex....breadmakers.htm
sau
http://panasonic.ro/.../Sd255/264.html    


Exista persoane care au unul din modele si pot da informatii despre e.

Unde gasesc faina integrala/secara ?


Multumesc.

#49
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 14.02.2008
Vezi ca topicul asta e cam 'amortit'.
Daca vrei discutii mai serioase despre ceea ce te framanta incearca aici

Edited by romikatm, 18 April 2008 - 20:12.


#50
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Am un Moulinex, cel mai ieftin, am dat 2 mil pe el.
E incredibil de bestial. Am devenit fanatic,  fac paine integrala cu el si iese dementiala. Nu stiu cum am trait pana acum in ignoranta.
L-am folosit in draci, aproape zilnic, tot ce regret e ca nu am luat versiunea de 1,5 kg, pt ca se termina repede painea de 1kg.

faina integrala se gaseste la Megaimage si la Naturalia.

Edited by Alexadi, 21 April 2008 - 15:15.


#51
bebelina1

bebelina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 18.05.2007
am si eu o masina de facut paine
e super
eu am o alaska am dat 1,6 mil pe ea din metro acum un an

am 3 retete de la o coloega de servici ,care ies garantat., ea face in fiecare zi cate o paine...e de 1000000 de ori mai buna decat aia de cumparat ....mai e o problema...faina ...nu tot timpul e buna...de exemplu acum e buna faina de pambac...au in kaufland...iese o paine cu ea de lesini mancand....



PAINE MIJLOCIE CU TĂRÂȚE
Se amestecă 2 linguri zeamă lămâie cu o cantitate de apă până la 240 ml (apa împreună cu zeama de lămâie) și se toarnă peste un amestec de 2 linguri tărâțe cu făină integrală, care împreună cântăresc 150 g.
Amestecul se lasă la macerat minim 8 ore.
În cuva mașinii se toarnă amestecul de mai sus, 120 ml apă la temperatura camerei, 2 linguri ulei, iar deasupra se pun 450 g făină albă. La mijloc se pune 1 linguriță drojdie, iar în colțuri câte o linguriță de zahăr și sare. la semnalul sonor al mașinii, în timpul frământării, se pot pune semințe, nucă (nuca îi dă o culoare și gust deosebit), alune etc.
Se coace cu programul 1, setat pe „pâine de mărime mijlocie” și „coacere închis la culoare”.


PÂINE ALBĂ MIJLOCIE

În cuva mașinii se pun 400 ml apă, 2 linguri ulei, iar deasupra 675 g făină.
La mijloc se pune 1 linguriță drojdie, iar în colțuri câte o linguriță de zahăr și sare.
Se programează pe „pâine mijlocie” , „coacere închis la culoare” și se coace cu programul 1.
Obs. Se poate adăuga fie o legătură de cozi de ceapă verde tocate mărunt si 1-2 linguri telemea rasă, fie 1 cățel usturoi ras pe răzătoarea mică.


PÂINE ALBĂ CU CARTOFI

330 ml apă  în care au fiert cartofii, la temperatura camerei; 4 linguri ulei; 675 g făină albă, 225 g cartofi piure, 2 linguri lapte praf (se poate și fără), 2 lingurițe sare, 1 linguriță zahăr, 1 ½ linguriță drojdie, lapte pentru glazură.
În cuva mașinii se pun  : apa, uleiul și deasupra făina, peste care se pune piureul și laptela praf. La mijloc se pune drojdia, iar în colțuri se pun zahărul și sarea. Se coace cu programul 1, „pâine mare” si „rumenire medie”. Pentru glazurare (cine vrea!)  se unge aluatul cu lapte, înainte de începerea coacerii sau la mijlocul perioadei de coacere.

#52
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postbebelina1, on Apr 30 2008, 08:46, said:

330 ml apă  în care au fiert cartofii, la temperatura camerei;
Interesanta reteta, eu am folosit fulgi de cartofi. Cred ca reteta ta va fi mai gustoasa.

#53
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Un topic de 18 pagini despre masina de paine poate fi gasit aici:

http://forum.softped...p;#entry4494439

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate