Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

PACALITI DE LA REDOUTE -FRANTA

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007

View PostAward, on Aug 26 2007, 10:16, said:

Apropo de colete pierdute ..au fost asigurate sau nu ? cate reclamatii si denunturi pt FURT ( in cazul a mai multor colete ) au facut ? Faceti o reclamatie si la politia franceza . Aici miroase a escrocherie .


Din cunostintele noastre nu au facut nici o investigatie/reclamatie la Posta Romana. Nu ne-au dat niciodata un numar de urmarire a coletului cu care puteam merge la posta.

Atunci cand ii anuntai ca a trecut 1 luna si nu ai primit coletul, ti-l trimiteau inca o data. Au fost cazuri in care nu a ajuns nici a 3-a retrimitere si au returnat banii (prin cec).  Nu pricep de ce au preferat asa si nu sa dea un numar de urmarire a coletului.

Chargeback am facut si eu acum 2 zile la BRD si raspunsul a fost "asteptam sa vedem daca LR aproba"...altfel, baca noastra nu are ce face mai mult. Intr-unul din mailuri LR a spus ca ei trimit cec-uri oricum (chiar daca nu le doreste nimeni) si daca nu dorim incasarea lor, sa-l trimitem inapoi cu datele bancii si abia apoi vor proceda la bagarea banilor inapoi pe card. Iarsi nu pricep politica lor...

La politia noastra am scris si eu dar nu am primit nici un raspuns...

#20
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
Deja s-a facut o luna de cand mi-au luat banii si probabil vor mai trece vre-o cateva pana ii incasez efectiv (o parte din ei macar).

Mie, una, imi pare rau ca au decis sa rezolve in felul acesta problemele cu Romania. Era o sursa buna de produse de calitate si ieftine.

#21
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View Postcmmb, on Aug 26 2007, 12:43, said:

Deja s-a facut o luna de cand mi-au luat banii si probabil vor mai trece vre-o cateva pana ii incasez efectiv (o parte din ei macar).

Mie, una, imi pare rau ca au decis sa rezolve in felul acesta problemele cu Romania. Era o sursa buna de produse de calitate si ieftine.

Cauta pe cineva care sa stie bine limba franceza , scrie un fax si de 30 de pagini daca este nevoie , adauga toate detaliile probele , nr de telef la care poti fii contactat mail , fax etc si trimite faxul la 2-3 sectii de politie din orasul respectiv .
Trimte faxul si la cateva ziare cu tiraj la nivel national din Franta . Lucrurile se vor misca SURPRINZATOR DE REPEDE !  :naughty:

#22
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
Foarte bune sfaturile, multumesc!

#23
dpop

dpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.02.2004
si oare o sa le pese lor ca x indivizi din romania nu si-au primit coletele, ci cecuri din care se deduc comisioanele?
ca si cum ar aparea la noi o stire ca emag sau alt site a dat tzapa la 50 de zimbabweni. 80% din populatie o sa zica "ce-mi pasa mie", restu' - "bravo lor" .
cata vreme ei au zis ca dau banii inapoi, politia locala ce poate face?

nu zic sa nu incercati, ca cine stie? dar eu nu mi-as face sperante

#24
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 02.06.2006
Folosiți cuvîntul-cheie "discriminare". S-ar putea să dați peste un punct sensibil la OPC-ul francez, de exemplu.

#25
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Nevasta-mea s-a trezit azi cu o recomandata la posta: catalogul toamna-iarna La Redoute  :w00t:  Adica nu mai trimit produse in .ro, dar cataloage (pe banii lor)......  :coolspeak:

#26
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
DE ieri au reluat livrarile. Cateva persoane au primit mailuri in care se spunea ca pot comanda, chiar cu ajutorul cecului/// :coolspeak:  Suuuper logica: anulezi comenzile catre Romania, trimiti cec si apoi spui ca poti folosi cecul pentru a comanda!

Noi nu avem de gand sa folosim cecurile, mergem mai departe cu procedura de refuz la plata, caz in care ei sunt taxati de bancile noastre cu aprox 20 euro/fila cec.

Niste nesimtiti!!

#27
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 06.06.2005
Care mai e situatia in prezent cu La Redoute? Merg cumparaturile? Vin produsele?
Ma bate un gind sa iau ceva de acolo.

#28
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007

View Postdtancu, on Mar 17 2008, 16:05, said:

Care mai e situatia in prezent cu La Redoute? Merg cumparaturile? Vin produsele?
Ma bate un gind sa iau ceva de acolo.
Da. Perfect. Pe bune. De cand au reluat livrarile catre Ro e totul OK. Eu am avut 4 comenzi facute in timpul marilor reduceri din perioada 9.01-9.02 (-90%) care au ajuns fara probleme. In ultima comanda nu am avut un pulover pt. ca se epuizase pana au procesat ei comanda mea, iar azi am primit un plic de la LR ce contine un cod pt. un bon de cumparaturi cu valoarea puloverului, valabil un an. Cu exceptia fazei nasoale de asta vara (din care se pare ca au invatat ceva - nu te pune cu romancele :P ), eu nu am ce sa le reprosez.

#29
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 06.06.2005
Cam cat dureaza pina vine ceva de acolo, in medie?

#30
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007
Acum, in jur de 10 zile. In per.reducerilor a durat si o luna.

#31
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 06.06.2005

View Postmiki68, on Mar 18 2008, 09:52, said:

Acum, in jur de 10 zile. In per.reducerilor a durat si o luna.

Merci, miki.
Sa vedem in cit timp ajunge.

#32
daniella22

daniella22

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.07.2007

View PostBratu Monica, on Aug 24 2007, 16:06, said:

Scriu  acest subiect in numele a 40-50 de persoane toti clienti ai site-ul francez de vanzari on line La Redoute.
Majoritatea am inceput sa plasam comenzi incepand cu luna februarie 2007.totul a fost Ok pana in luna Iulie 2007 cand am constat majoritatea ,ca nu mai apar coletele.Toti avem confirmarea comenzilor plasate,banii au fost luati din conturi ,in schimb marfa nu  a mai aparut.Am inceput sa intrebam ce se intampla,am cerut tracking number pentru a  putea urmari pe internet unde sunt coletele noastre.Nimic.Unii au primit  mail-uri precum ca  La redoute nu are tracking number si ca au sistat livrarile in Romania  deoarece s-au pierdut prea multe colete pe teritoriul tarii noastre.
Mentionez ca in aceste mail-uri ne spun ca au sistat livrarile in Romania pe data de 9 Iulie 2007 ,iar comenzile mele au fost facute in data de 15-18-24 si respectiv 30 Iulie 2007.Deci  livrarile  au fost sistate dar nimeni din Romania nu stia nimic.Noi comandam  de pe site-ul lor,banii intrau in contul La redoute desi stiau ca aceste colete nu  vor mai ajunge la destinatie.
Aceste mail-uri au fost trimise oricum foarte tarziu la cel putin o luna  dupa plasarea comenzilor,chiar  poate si mai mult.
Acum ,banii pentru aceste comenzi vor fi returnati prin CEC si nu stiu de ce .Unde am gresit noi,cei care am facut o comanda ,am platit marfa respectiva  si timp de 30-40 de zile  nu am  primit nimic.
Mai nou ne-au blocat conturile,Romania a fost scoasa de pe lista tarilor unde livreaza  La Redoute iar noi trebuie sa  avem rabdare pana vom primi Cec-urile.La incasarea Cec-urilor nu ne mai ramane  nici jumatate din suma pentru ca tot noi va trebui sa platim comisionul Bancii.De ce?Cu ce-am gresit?
Se putea contacta o firma de curierat DHL,UPS,Fan Courier  si schimbau modul de livrare pentru a  continua colaborarea.
I-am  anuntat ca suntem gata sa platim mai mult pentru o livrare sigura dar niciodata n-am primit niciun raspuns.

In general raspunsurile lor au  fost scurte,evazive si fara date clare.Cred ca este  un comert DISCRIMINANT ceea ce fac ei  si faptul ca banii au fost luati din conturi cand ei deja stiau ca nu mai livreaza in tara noastra reprezinta  o bataie de joc la adresa cetatenilor romani.Mereu  suntem considerati hoti,emigranti etc dar de data  asta se pare ca si ei au probleme.
Nu inteleg  de ce ne trantesc pur si simplu usa-n  nas la toata  Romania cand acest lucru  referitor la livra este foarte simplu de rezolvat.Pedepsesti o tara intreaga pentru ce? Este  DISCRIMINARE SI BATAIE DE JOC  la  adresa noastra.Atat si nimic mai mult.Inca odata imi pare rau ca m-am nascut aici.De ce oare trebuie sa purtam  o cruce deasupra capului toti si nu inteleg unii  ca tara asta are  si oameni cinstiti?
Nu va mai incurcati cu calicii astia de francezi,cumparati de pe site-urile americane care trimit de peste ocean marfa cu mult mai buna decat cea a francezilor.Am primit o gramada de produse de o calitate ireprosabila de la Victoria's secret.Nici nu se compara La Redoute cu Victoria's!Americanii stiu ce vor si nu au probleme din astea ca fonfaitii de francezi.

Lasati-i pe francezi sa ne caute!O sa vedeti ce lihniti dupa banii nostri vor fi.God bless America!

#33
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007
Ne-au cautat deja! Te-ai uitat la data mesajului citat?

#34
ionascus

ionascus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2007
Am tot citit ipareri despre La redoute....Si pro si contra
Eu am primit vara asta 4 pachete de la ei...sunt ft multumita....
Cumpar si de la Victoria Secret...imi vine rau cand imi desface pachetul la vama si incepe sa-l intoarca pe toate partile...plus vama pe care am platit-o...bataie de joc....pt un pachet de 169 $ am platit 180 Ron...cam mult....
Prefer de 10 ori La redoute...

In unul din pachete nu era un produs,dar banii erau inapoi in cont.....
Incepand cu incaltamintea ...eu port 38.....mi-au venit super.... iar sotul meu este ft multumit de produsele Adidas,el prefera imbracamintea sport,sunt calitative

Pe viitor vom vedea daca vor fi tot atat de prompti...pachetul a facut 18 zile pana in Romania
eXACT ASA CUM SCRIE PE SITE....

#35
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
A aparut La Redoute in Romania. Dar ori mi se pare mie, ori preturile de pe site-ul romanesc sunt mult mai mari decat cele de pe ala francez. Si oferta e mai subtire ... Sa ne lamureasca cei care au mai cumparat de la ei. Merita sa cumparam de pe site-ul romanesc ???

#36
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004
laredoute.fr mai face figuri cu trimisul in tara sau a intrat totul in normalitate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate