Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

intimitate mail

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#37
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by dacu'burebista
chiar fiind mail de firma, inteleg sa faci tracking la trafic: adica sa vezi unde au plecat mailuri, dar nu sa vizualizezi continutul lor

mailul find de genul  [email protected], este totusi personal, nu?


Cum sa fie personal daca nu platesti pt el si e pur si simplu un beneficiu al firmei? Adminu de ex nu cred ca are dreptul de a citi mailuri, dar patronul e patron. Face ce vrea pe banii si proprietatea lui.. nu?  :yeah baby

#38
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
in principiu nu ai voie sa folosesti bunurile firmei in interes persoanal fara acordul sefului daca o faci si esti prins indiferent prin ce mijloc poti primi un sut in dos

#39
catabit

catabit

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.04.2004
atata timp cat firma ti-a facut mail, are tot dreptul sa citeasca
asa e corect

#40
Milutza

Milutza

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.05.2004

Quote

Originally posted by catabit
atata timp cat firma ti-a facut mail, are tot dreptul sa citeasca
asa e corect

  
    la fel cred si eu, ei l-au facut, ei au dreptul sa faca ce vor cu el.
    
nu prea vad ce poate sa piarda o persoana fizica daca mail-ul ii este citit? il cunoaste cineva? nu este o personalitate ca sa fie date publicitatii mailurile lui.....

#41
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
mai baieti voi va auziti? si yahoo e gratuit! ia sa-l vad io pe ala care vrea sa-mi citeasca mie mailul! nu conteaza ca e al tau pe yahum, ca e pe firma, ca e nustiuunde...

din moment ce are o parola (***********)  :)  e personal si nimeni nu iti poate impune sa ti-l citeasca!  

1. nu e moral
2. nu e legal....

nu vorbesc la noi, ca la noi e ametzeala! vorbesc in general! nicaieri in lume nu am auzit ca patronul sa citeasca  mailul angajatului obligatoriu!

#42
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004
Intr-o firma mica nu da deloc bine citirea mailurilor fratilor. Dar cand ajungi la o firma mare, cu peste 100-200 de angajati din care cel putin jumate sa aiba calculator ci conectare la internet, trebuie doar sa fii patron prost sa nu vrei sa monitorizezi mailurile cat si traficul pe Net al angajatilor.
Decat sa pierzi sau sa te fure, mai bine ii pui de la inceput sa semneze ca mailul este al firmei, se foloseste in interes business, si nu este confidential. Doar cel al firmei.
De verificat mailul tau de Yahoo sau altundeva, cine sa il verifice, poti sa nu il dai nimanui sau sa il schimbi oricum.
Anyway, daca vrei sa nu te fure angajatii sau sa nu frece menta la servici (vezi www.mintrubbing.org) atunci trebuie sa ii monitorizezi bine, altfel freaca menta, chiar si pe forumuri :)

PS: sunt la servici acum (y)

#43
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
1 .  Eu cred ca mail-ul are caracter personal  si nu ar trebui citit de nimeni .
  2 .  Daca ai fost avertizat sa nu folosesti mail-ul decat in interes de serviciu si /sau ca vei fi monitorizat atunci  tampit e ala care mai face altfel sau care se mai oftica cand e print cu matza in sac .
3 .  Firma care apeleaza la astfel de practici inseamna ca a descoperit modul in care cresc facturile de consum internet / telefon si nu-si mai permite , patronii & co sunt niste scrantitzi , sau angajatul are 10 $ pe ora salar deci trebuie exploatat corespunzator .
4.  Nu e legal , dar in Ro e o asemenea foamete ca n-ai sa vezi un proces pe tema asta , mai ales ca o asemenea fapta e foarte  greu de dovedit ....

#44
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

Quote

Originally posted by r3ddr
bei, lasa-ma cu drepturile firmei daca e corespondenta de servici, nu e nimic secret in ea. decat poate unu' care'l injura pe client. drept care shefu' i-o trage in goarna.

Ce te faci cu secretele industriale? Sau cu chestii ce tin de pregatirea unei promotii ultrasecrete care sa rupa gura concurentei si unul din angajatii companiei trancaneste cui nu trebuie ? Spionajul industrial este practicat in continuare. Ca de altfel si social engineering-ul. Asa ca pe retea la mine, nimeni nu are privacy. Ca nu ma uit *acum* in meilurile lor asta e ceva (nu sint sadic si nici nu ma roade curiozitatea sa citesc 'jde de emailuri) dar daca e vorba sa furnizezi probe intr-un proces la cazurile pe care le-am spus mai sus, ce te faci ? Nu trebuie sa te uiti in emailuri ?  

Quote

nu e stat politienesc, e democratie afara. poti sa faci orice vor muschii tai cu emailu' si cu timpul tau in afara firmei si cu timpul tau in interiorul firmei.

De acord cu democratia, dar asta e "afara". Cum am mai spus, in interiorul firmei nu e democratie in ceea ce priveste comunicatiile cu exteriorul. Ele pot fi interceptate/stocate si pot fi folosite  ca dovezi in cadrul unui litigiu.

Quote

important e sa simti ca apartii firmei si 'firma' sa aiba incredere in tine si sa o arate. altfel nu e decat un joc de-a shoarecele si pisica: cine pacaleste mai bine pe celalalt. mi-au placut intotdeauna firmele unde am fost lasat(i) de capul ns: adica fara shef direct in afara de "big boss". pacat ca tb asta nu dureaza mult :|


deci si tu ajungi la concluzia ca nu are cum sa fie democratie la nivel de utilizare a retelei in companii. Utopic vorbind, este frumos ca angajatii sa fie loiali firmei si sa nu faca prostii, din nefericire realitatea este mult mai cruda.

#45
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
iata ca pentru americani este o certitudine, si nu stiu de ce la noi ar fi altfel

Attached Files



#46
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
1. mail-ul de la companie apartine companiei
2. faptul ca tu il folosesti si in scopuri personale este problema ta. mi se pare normal sa existe arhive de e-mail ale tuturor angajatilor. vrei cont personal, mergi la hotmail/yahoo sau alte servicii de gen.

da, eu sunt de acord cu monitorizarea in companii

#47
martino

martino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.07.2004

Quote

Originally posted by sigxcpu
1. mail-ul de la companie apartine companiei
2. faptul ca tu il folosesti si in scopuri personale este problema ta. mi se pare normal sa existe arhive de e-mail ale tuturor angajatilor. vrei cont personal, mergi la hotmail/yahoo sau alte servicii de gen.
da, eu sunt de acord cu monitorizarea in companii
Terminati cu prostiile americanesti.
In rest se pot folosi solutii gen  Webmail criptat sau/si PGP pentru a-ti apara privacy.
Sigxcpu, ma bucur ca esti de acord ca sefi tai sa-ti citeasca e-mailurile catre prietena. Eu nu.

#48
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Si daca iti scriu in contract ca nu ai voie sa folosesti pgp sau alte tool-uri cand folosesti adresa firmei :) ????

Mi se pare normal. Adresa apartine firmei. Poate fi monitorizata in caz de nevoie.

bye

#49
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
martino, problema ta daca ii scrii prietenei de pe adresa de la servici ...

si eu sunt pentru monitorizarea mail-urilor ... ppl, chestia asta cu "lasa, compania trebuie sa aiba incredere in tine" este o aberatie. Daca eu angajez pe cineva cum vrei sa am incredere in el cand nu il cunosc? Ca sa nu mai spun ca am auzit de suficiente cazuri de angajati vechi care "ciripeau" pe la concurenta.

exista ceva, care se numeste "Security Policy", semnat de angajat la intrarea in companie  ... practica se foloseste in companiile mari, de obicei multinationale. Respectivul document stipuleaza clar drepturile angajatului shi ale angajatorului  dpdv securitate IT, iar screening-ul este unul din capitole.

Atata vreme cat lucrezi pe calculatorul companiei shi trimiti mailuri de pe adresa companiei "ciocu' mic shi joc de glezne" ! Fiecare bit le apartine shi pe buna dreptate ....

#50
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
ganditi prost!  ideea ar trebui sa fie ceva de genul: impotriva spionajului si pt fidelizarea angajatilor, sa se ofere salarii motivante! ca daca eu castig bine si imi convine locul de munca nu ma apuc de prostii...

#51
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

Quote

Originally posted by add
.... impotriva spionajului si pt fidelizarea angajatilor, sa se ofere salarii motivante! ca daca eu castig bine si imi convine locul de munca nu ma apuc de prostii...


.... get real! toate companiile cu renume, cu salarii f. motivante, practica mail screening-ul. Daca tu o sa iti bazezi un business pe recunostinta umana o sa dai faliment rapid !

"Ma platesti bine shi eu sunt credincios pe viata" e poveste de adormit copiii care nu tine la stilul occidental de lucru ....

#52
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
ma daca angajatul vrea sa ti-o faca, ti-o face! si nu e destul de cretin sa foloseasc mailul firmei pt asta (sper) ! asa ca mail screeningul nu ajuta!  Conceptul de e-mail e prin definitie personal si intim!

#53
PlaceBo

PlaceBo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.03.2003
ok ... in momentu' in care ai semnat ceva dpdv al IT security, respecti ce ai scris shi "joc de glezne". dar daca nu ai semnat? nu mi se pare normal sa tzi se citeasca mailul ... poate e deplasata comparatia, dar daca stai cu chirie si iti vine un plic pe adresa respectiva, dar pe numele tau .. e normal ca proprietarul sa-l deschida si sa-l citeasca ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate