Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Obiectiv pentru 400d

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Raqu

Raqu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.07.2007
Salut,

Folosesc de 2 luni un 400d cu obiectivul din kit (de la servici). Acum doresc sa imi cumpar unul personal dar sunt foarte indecis in privinta obiectivului.

Dispun de un buget maxim de 250 USD pentru obiectiv + 650 USD body.

Eu m-am decis la ceva de genul http://www.bhphotovi...lephoto_EF.html
Il vad ca pe un obiectiv destul de bun, sharp si relativ luminos cu diafragma maxima de 3.5, perfect pentru fotografiatul de zi cu zi.

Astept pareri despre acest obiectiv sau despre ce as putea achizitiona la acest buget.

Multumesc.

#2
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

View PostRaqu, on Aug 20 2007, 13:14, said:

Salut,

Folosesc de 2 luni un 400d cu obiectivul din kit (de la servici). Acum doresc sa imi cumpar unul personal dar sunt foarte indecis in privinta obiectivului.

Dispun de un buget maxim de 250 USD pentru obiectiv + 650 USD body.

Eu m-am decis la ceva de genul http://www.bhphotovi...lephoto_EF.html
Il vad ca pe un obiectiv destul de bun, sharp si relativ luminos cu diafragma maxima de 3.5, perfect pentru fotografiatul de zi cu zi.

Astept pareri despre acest obiectiv sau despre ce as putea achizitiona la acest buget.

Multumesc.

Salut,

Obiectivul acela il am si eu in vizor. Din ce am citit, e mult peste 18-55-ul kit.
Daca il cumperi, te rog sa postezi ceva poze cu el, eventual la diferite valori ale diafragmei si distantei focale.

Rares

#3
glodeanucatalin

glodeanucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 30.07.2006
e bun obiectivul din ce am citit pe alte site-uri ...(scris de persoane care il folosesc). Vezi ca il gasesti la un pret excelent pe dm.ro Si eu tot la acesta m-am gandit dar tre sa mai astept vreo 2 saptamani.

Edited by glodeanucatalin, 20 August 2007 - 18:21.


#4
florinst

florinst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.01.2005
Il am de 6 luni si mi se pare un obiectiv excelent pentru banii astia, poate cel mai bun raport calitate/pret ptr. un zoom in plaja 100$ - 300$.Sharp, focus rapid, FTM, constructie ok, pret foarte bun.
Singurul neajuns ar fi cei 28mm pe capatul wide (~45mm pe APS-C) ... dar nu e o tragedie. Eu pe asta il tin cam 80% din timp pe camera ...

Edited by florinst, 21 August 2007 - 09:22.


#5
catalindita

catalindita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.02.2007
Eu posed asa ceva de 1 an si sint foarte multumit de el in 70% din cazuri. Intradevar la wide sint oarece probleme dar la banii astia sint plusuri si minusuri. Dar este totusi o alegere buna pentru fotografia de zi cu zi mai ales ca este si foarte rezistent. Il recomand cu caldura.

#6
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Bun si care ar fi urmatorul pana in pretul de 10-15 milioane?

M-ar interesa un obiectiv care face poze clare in miscare (si daca se poate sa aibe si stabilizator optic de imagine)
De exemplu:

[ http://img412.imageshack.us/img412/9092/recortadores45zx7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si totodata sa-l pot folosi si pentru macro in natura la flori, obiecte mici.

Va rog mult sa-mi dati un exemplu de astfel de obiectiv. Momentan detin un 400D cu obiectiv kit 18-55 mm.

Multumesc anticipat.

#7
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
1. Poze clare din miscare nu face obiectivul. Tu le faci. Le poti face si cu obiectivul care il ai acum.
2. Stabilizarea pentru subiecte in miscare este irelevanta. Are efect doar pentru subiecte statice in lumina putina.
3. Pentru macro iti trebuie obiectiv dedicat. Canon 60mm sau Tamron 90mm.

#8
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Ok. Mersi grig_jr pentru raspuns ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate