Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

La ce ne trebuie cu adevarat Symbian/Windows Mobile sau alte platforme similare?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
horus2

horus2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2007
Salut!

Sunt novice in domeniul smartphone-urilor si as vrea sa intreb pe voi cand este cu adevarat util un telefon cu sistem de operare     Symbian/Windows Mobile.

Eu as vrea sa imi un 6234 care vad ca are multe din functiile care m-ar interesa pe mine: camera foto, radio FM, player MP3, ecran mare, modem 3G/EDGE(apropo ar merge netul prin WAP Unlimited la viteze 3G?).

Totusi nu are Symbian, si nu prea stiu ce sa fac. Un E50(cu Symbian si design mai elegant dar fara 3G) sau 6234?
Daca ati putea sa imi spuneti la ce folositi, respectiv la ce este util un SO pe mobil?
Bateria nu se duce mai rpd la unul cu SO pe el?
xHTML browser este de ajuns pentru un surf ad-hoc pe net?

Multumesc anticipat.

#2
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
1. netul merge la viteze 3G prin wap unlimited, doar unde ai acoperire 3G (Arad, Bacãu, Baia-Mare, Brasov, Braila, Buzau, Cluj-Napoca, Constanta, Craiova, Galati, Iasi, Oradea, Pitesti, Ploiesti, Ramnicu-Valcea, Satu-Mare, Sibiu, Targu Mures si Timisoara si Bucuresti) http://orange.ro/coverage-new-ro.html aici gasesti o acoperire mai detaliata :D
testat de mine, de pe un site aiurea luat de pe google am scos in valcea cu un nokia 6630 o viteza de download de 35-38 KB/s, deci e f bine pt un telefon

2. Bateria se duce mai repede la un tel cu SO deoarece procesorul e mai puternic, memoria ram o tii ocupata cu o gramada de programe, iar porgramele sun mult mai complexe si necesita mai mult porcesor. depinde cat de mult vrei sa te tina, ele in medie, duc cam 3-4 ore stat pe net, 1 zi de muzica si net calumea, 3-4 ziel de consum moderat, cu 10-20 min de net pe zi.

3. diferenta majora intre cele 2 este 3G vs Symbian. grea decizie intr`adevar. Trebuie sa te ganedsti ca netul pe mobile e in continua ascensiune, si in curand, nu va mai fi un moft, ci o necesitate. E foarte fain sa ai net, sa`ti verifici mailu din parc, sa te uiti la TV in tren etc dar sa nu neglijam symbian: jocuri mult mai faine si mai complexe (ex grafica), programe care fac ce nici nu`ti terce prin cap, de la faptul ca fac eranul alb ca sa folosesti telu pe post de lanterna, la un prg care iti trece telu automat pe silent cand esti al scoala la programe GPS, sunt posibilitati infinite.

Eu as alege E50 (desi iubesc internetul pe telefon) deoarece ai symbian, iar orange are EDGE in toata tara. EDGE e o tehnologie demna de luat in seama (am avut viteze de 15-20KB/s) deci pozi face streaming, poti naviga decent, e OK. in legatura cu bateria, E50 vine cu un acumulator BL-5c (conform gsmarena) poti sa`ti iei unul BL-6c (1060 mAh) care iti va da un spor de energie :D am vazut contrafacut cu 20RON deci iti iei 2-3 bucati si te tine 2 saptamani :D
Alegerea e a ta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate