Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 

Scrieti aici parerea voastra: Unde se duce cultura muzicala de aici?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
TheDrummerBoy

TheDrummerBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.08.2007
Buna. Am si eu o intrebare. Unde se duce cultura muzicala aici,in tara noastra?
Eu sunt un mega-fan Queen-Freddie Mercury. Faza e ca peste tot la scoala si pe internet sunt numit "gay" sau "bisexual" doar pentru ca ascult Queen. Sunt si un mare fan Elvis Presley,si de fiecare data imi spune lumea ca sunt demodat. Mai sunt fan Pink Floyd,AC/DC,si altele.
Faza e ca mie mi-e mila de oamenii astia. Cand ii vad ca asculta Guta pe mobil si spun "vai ce misto e Guta asta! wow" imi vine sa plang! Sincer!  Si azi,15 fiind,mi-am pus si eu un status la messenger cu privire la implinirea a 30 de ani de la moarte Regelui. Si toata lumea "vai ce demodat","aoleu da' ceva nou nu asculti" etc etc etc.
Eu nu oblig pe nimeni sa asculte ceva anume. E o lume libera. Dar imi vine sa plang cand vad ca astia habar nu au de trupele care au facut istorie in muzica mondiala si spun ca sunt"naspa".
V-am zis. Nu oblig pe nimeni! It's a free world! Dar m-am saturat sa fiu numit gay doar ca ascult Freddie Mercury. Ca daca te-ai duce in Anglia ti-ar zice cineva ca esti gay si bisexual si idiot doar ca asculti Queen...

#2
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Vrezi sa spui ca nu ti`ar zice asa ceva in Anglia poate? Daca vrei cultura muzicala, nu mai cauta in vecinatatea ta apropiata, ca e o lume mare si plina de specimene cum ai citat si tu, care nu asculta muzica, fac orice altceva cu ea. Exista destui fani ai muzicii vechi si bune, daca te uiti pe aici pe forum o sa descoperi o gramada.

#3
scartz

scartz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2006
mnezo are dreptate..
sunt o gramada care stiu ce e muzica adevarata.. dar peste cativa ani, foarte putini o sa stie. in acest moment cultura muzicala tinde spre manele, in romania mai ales, dar incet incet si in alte tari..
in curand pink floyd, ac/dc, enigma, depeche mode, queen, etc., o sa mai auzi doar in institutii publice, la un volum mic.. cum se asculta acuma bach, vivaldi, etc :))

#4
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostTheDrummerBoy, on Aug 15 2007, 18:44, said:

Dar m-am saturat sa fiu numit gay doar ca ascult Freddie Mercury.
Pai poate ca esti :P
Altfel fiecare cu ce-i place. Daca te deranjeaza atat de mult ca esti numit gay atunci e de rau. Daca poti sa treci peste e si mai bine.
Sustin ideea de mai sus, in Romania nu se asculta numai manele, mai sunt si oameni seriosi. Vezi tu, ca sa asculti "What a wonderful world" si ca sa te bucuri trebuie sa mai si intelegi anumite realitati ori nu poti face lucrul asta daca ai capul gol si din telefon iti urla Guta.

#5
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 05.02.2005
Eu zic ca esti - deoarece iti faci prea multe probleme pe treaba asta.

Nu mai te impotrivi . acepta realitatea.

#6
TheDrummerBoy

TheDrummerBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.08.2007
hooo! nu sunt gay,frate!!!!!! Doar ca ma enerveaza chestia asta. Da' in ultimul timp le zic : Mai bn ascult AC/DC decat Guta coada de Maimuta. Am deschis topicu asta doar ca sa va spun ca mie mi-e mila de manelistii astia si in cazul in care au ajuns

#7
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostTheDrummerBoy, on Aug 16 2007, 16:18, said:

Am deschis topicu asta doar ca sa va spun ca mie mi-e mila de manelistii astia si in cazul in care au ajuns
Dar de ce sa-ti fie mila? Te crezi cumva superior? Poate si lor le e mila de roackeri si puncheri dar asta e.
Viata sociala presupune compromis si negociere, nu poti sa fii categoric. Si din toata amestecatura asta care se numeste vista sociala si societate, muzica nu reprezinta decat o mica parte.
Fii si tu mai relativist si accepta puncte de vedere si gusturi diferite.

#8
TheDrummerBoy

TheDrummerBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.08.2007
[quote name='fracture' date='Aug 17 2007, 10:37' post='3244347']
Dar de ce sa-ti fie mila? Te crezi cumva superior? Poate si lor le e mila de roackeri si puncheri dar asta e.
Viata sociala presupune compromis si negociere, nu poti sa fii categoric. Si din toata amestecatura asta care se numeste vista sociala si societate, muzica nu reprezinta decat o mica parte.
Fii si tu mai relativist si accepta puncte de vedere si gusturi diferite.
[/quote

Ai dreptate. Fiecare asculta ce vrea. Sunt puncte de vedere,gusturi diferite si trebuie sa le acceptam pe toate,indiferent daca ne place sau nu. Vorba ta,poate si lor le e mila de punkeri rockeri etc etc etc . Eu nu ma cred in niciun fel superior lor,dar nu stiu unde vor ajunge ascultand manelele. Pana la urma urmei ce naiba imi mai bat eu capu'?
Adica fiecare are gusturi diferite si asculta ce vrea. E o tara libera,toata lumea e libera.

Dar, dupa parerea mea,manelele astea ar trebui,nu stiu,sa dispara intr-un fel.

Manelele,inainte,erau un gen foarte frumos de muzica (spun asta de la taica-miu),adica intr-un fel erau muzica tiganeasca,traditionala. Ce canta Vijelie,Guta,Peste,Salam este  amestecatura proasta intre muzica indiana greaca bulagara,etc.  



--aaa si inca o chestie : Ma,manelistii astia nu sunt amendati sau ma rog trasi la raspundere? Adica cum face Vijelie o melodie pe aceasi linie melodica ca Titanicul (nu cred ca a vorbit el cu Dion sa ii ceara drepturile de autor). Dupa cate stiu eu nu e legal sa iei linia melodica a unei melodii si sa faci alte versuri,pentru ca se numeste plagiatura,nu? Corectati-ma daca am gresit.
Sau am mai vazut un videoclip,in timp ce butonam pe TV, un videoclip de-al lui Salam (nu mai stiu exact,cred ca era Salam) in care,fiti pregatiti, PUNEA IMAGINI DIN VIDEOLCIPUL QUEEN "THE SHOW MUST GO ON" IN CARE SE PREZENTAU DIN ELICOPTER IMAGINI CU 150,000 DE OAMENI INTRAND LA CONCERTUL DIN KNEBWORTH. Va vine sa credeti asta?!
Doamne ce am mai ras :lol:

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,926
  • Înscris: 28.11.2006
Sunt mai multe chestii de discutat. In primul rand, daca un tampit da muzica tare sa se auda in tot cartierul, tot tampit e, indiferent ca asculta Guta, Queen, Avtiv sau Mozart (desi nu prea cred ca exista din astia) :lol: E o chestie de bun simt si educatie, si nu e limitata la manelisti sau rockeri.

2) Manelele nu au cum sa dispara, pentru ca, macat reoretic, traim intr-o tara libera si fiecare are voie sa asculte ce-i place. Daca ar venui unul si ar cere sa se interzica Queen pe motiv ca ala era homo? (parca zicea Jiji ceva de genul asta) :death: Dar regula bunului simt ar trebui sa se aplice si aici.

Si 3) Sunt multi care copiaza (de exemplu scandalul de la Eurovision e anul asta). Uneori se face tam-tam si se retrage melodia de pe piata, alteori nu se face destul scandal si ala ramane cu melodia, sa ia banii fraierilor care cumpara CD-ul. :P Ar trebui dati in gat toti cei care plagiaza, indiferent daca sunt manelisti sau din alte genuri muzicale.

#10
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Multi e prosti... "Tu ridica doar degetul mijlociu!" cand cineva spune prostii despre ce muzica asculti tu! ;) Si eu ascult oldies...Elvis, Beatles, Barry White, Rolling... si-mi zice lumea ca ascult veche...si ce plm daca imi zice? :huh: Eu nu bag in seama pe nimeni...si cand ascultam rock, lumea ma numea satanist, pletos, handicapat... Ce facem? Ridicam destu! ;)

#11
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
@pufonel: ai dreptate vizavi de muzica tare, dar daca ni s`ar da macar de ales, eu unul as prefera sa ascult Mozart la 3 noaptea de la vecini decat manele la 4 dupa`amiaza.

#12
Frenetik

Frenetik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2007
E multa bataie de cap pentru un subiect ce nu necesita atentie . Eu ascult DM si sunt luat peste picior si cateodata chiar amenintat cu bataia ... trec peste insultele de gen gay,homo . Si eu ascult AC/DC si stiu ce spun ca este o muzica buna doar ca marea problema dupa mine este urmatoarea : de ce noi suntem obligati sa ascultam manele la ora 2 noaptea si daca noi doar spunem ca ascultam rock suntem deja insultati . Si va dau un sfat cand cineva va face gay sau va insulta de mama atunci cand le spuneti ca asc rock raspundeti-le scurt : ''Asa si ce propui ?'' stiu ca va suna idiot la prima citire dar sa vedeti cat de mult ii scoate din sarite

Edited by Frenetik, 22 August 2007 - 12:35.


#13
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Pentru ca majoritatea oprima minoritatea. Capisci? :console:

#14
Frenetik

Frenetik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2007
Stiu si asta.. o stiam dinainte ... doar ca nu face bine ... spre exemplu : Tu esti manelar ?

#15
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Nu, eu sunt om :) Aveai nevoie de altceva pentru exemplul tau?

Edited by mnezo, 22 August 2007 - 12:42.


#16
Frenetik

Frenetik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2007
Da... daca ai fi fost manelar sau rocker te-as fi intrebat daca tie ti se pare corect ca majoritatea oprima minoritatea ??? Daca ai fi fost rocker adica om cu o mentalitate mai rebela ai fi spus ca nu .. pe cand daca erai  manelar ti-ar fi placut pentru ca ei asa au crezut intotdeauna este o chestie de asemenea de mentalitate

#17
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Nu, daca as fi fost manelar as fi fost in majoritate si daca nu, as fi fost in minoritate. Daca majoritatea era de roacãri normal ca`mi convenea ca majoritatea sa oprime minoritatea. Manelele din ziua de azi nu sunt muzica.

#18
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004
Daca esti in scoala generala se intelege.. colegii si prietenii tai sunt la varsta la care asculti ce e cool si nu ce iti place.. dupa ce mai trece timpul (unora) o sa le intre mintile in cap.
Tu esti putin mai matur decat ei pe faza asta si de aceea trebuie sa fii si mai elastic in gandire..
Si daca tot veni vorba de manele.. cum zicea si mnezo: nu sunt muzica! de ce zic asta? pentru ca sunt un amalgam de schelalaituri pe versuri jalnice, josnice si de prost gust puse pe un negativ furat..  Dar trebuie sa ai macar putina minte ca sa intelegi chiar si un lucru atat de evident..

Edited by illidan, 22 August 2007 - 13:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate