Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Ansamblul Gloria Jilava

- - - - -
  • Please log in to reply
2030 replies to this topic

#37
boske

boske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.11.2007
este acelasi pretz si prin agentie si direct de la k1, probabil agentai (eurohouse) isi comision de la vanzator sau vanzatori ca e unul cu terenul si altul cu constructia. eu unul nu mi-am facut rezervare in principal datorita faptului ca nu sunt lamurit cu terenul; nasol este ca la un astfel de contract de asociere daca se razgandestecel cu terenul nici nu stii de cine sa te iei.

#38
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postboske, on Nov 11 2007, 16:56, said:

este acelasi pretz si prin agentie si direct de la k1, probabil agentai (eurohouse) isi comision de la vanzator sau vanzatori ca e unul cu terenul si altul cu constructia. eu unul nu mi-am facut rezervare in principal datorita faptului ca nu sunt lamurit cu terenul; nasol este ca la un astfel de contract de asociere daca se razgandestecel cu terenul nici nu stii de cine sa te iei.


... dap.... asta cam asa este )).. ciudat este ca la K1 nimeni nu a zis ca ar fi o problema cu terenul.. ceea ce ma face sa cred ca ar mai ascunde si alte lucruri ))
.. oricum am  trecut azi din nou pe acolo ( la locatie ).. si a aparut gardul inalt de 2,10 m... arata cam nasol )))
... in momentul incheierii antecontractului am inteles ca va fi precizat f clar totul in legatura cu terenul.. asa ca voi fi f atenta...si daca e ceva aiurea voi renunta )

#39
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007
... am sunat azi la dezvoltator si au spus ca inca nu au autorizatia de constructie (((.... voi mai stiti ceva noutati ?

#40
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
au mai marit putin preturile pe site, la apartamentele din faza a 2-a.

#41
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postgoesalajan, on Nov 14 2007, 15:27, said:

au mai marit putin preturile pe site, la apartamentele din faza a 2-a.
dar am auzit ca vor incepe constructia  propriu zisa abia la primavara? ((((

#42
dana1982

dana1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.08.2007

View Postboske, on Nov 11 2007, 11:04, said:

Terenul am inteles ca apartine tatalui proprietarilor firmei. Firma este condusa de doi frati. Proprietarul terenului este si el mentionat in actele care se incheie cu firma. De la agentia imobiliara care se ocupa de proiect mi s-a spus ca familia Dragan mai detine si alte terenuri in Jilava pe care urmeaza sa mai dezvolte si alte proiecte.

Cu atat mai mult : daca eu am firma de constructie si tata are teren nu mai fac contact de asociere (cu tata) , ma inteleg cu el la un pret si fac un contract de vanzare cumparare incat lumea care vrea sa cumpere sa nu se mai uite ciudat.

Referitor la spatiul dintre blocuri si eu cred ca va fi insuficient plus ca or sa fie si o multime de masini- la fiecare apt cate una cel putin.

Si apoi daca DANA10982 a fost sunata sa semneze antecontractul inseamana ca s-a obtinut intr-un final autorizatia de constructie??

Cand m-au sunat au spus ca estimeaza sa obtina autorizatia pana la sfarsitul lui noimebrie si dupa ce o obtin, in decembrie sa se faca antecontractul.

#43
dana1982

dana1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.08.2007

View Postbaba_dochia, on Nov 11 2007, 12:26, said:

da, e ciudat cu terenul..si.. dana1982..... noi cand am semnat rezervarea.. nu ni s-a trecut in contract si cota de teren.. ni s-a spus ca abia la antecontract vor sti excat.. ceea ca ma face sa cred ca in momentul de fata treaba nu e inca f clara cu  terenul. La tine nu a fost tot asa la semnarea  rezervarii?
  Plus ca 16 m intre blocuri mi se pare f f putin.. masoara 16 m si vei vedea cat de aproape va fi de tine fereastra vecinului de vizavi )).... noi ne-am luat cu vedere in afara, in primele 2 blocuri din fata... chiar daca vederea nu e tocmao cool.. tocmai din acest motiv ((((
... la jumatatea lui octombrie ne-au spus ca in 2-3 sapt ne cheama sa semna antecontractul si ca pana la sf lui decembrie va trebui sa dam si restul de 10 % ( pe varianta credit) ... si uite ca acum aflu de la voi ca in decembrie va fi antecontractul abia...
... sa mai scrieti si voi daca mai stiti ceva )))
... da..si eu sper sa fie bine co complexul acesta.. si da.. in fapt este f f aproape de crentrul Bucurestiului. In fapt cred ca este  marginea Bucurestiului cea mai aproape de centru.
   hai ca astept noi info de la voi )))

Cand am mers sa semnez contractul de rezervare nici mie nu imi trecuse cota indiviza si am cam facut scandal. Domnisoarele de la firma nu prea stiau sa imi explice si a venit unul dintre sefi si le-a zis sa imi treaca cota indiviza in contract, la fel cum au facut si la ceilalti clienti. Atunci ele au zis ca nici la ceilalti nu au trecut si a calculat domnul respectiv pe loc cota si pana la urma a inscris-o in contract. Dar la fel mi-au zis si mie, ca pana nu obtin autorizatia de constructie, nu este cifra finala. Mi-a iesit o cota de aprox. 30 mp2. In legatura cu spatiul dintre blocuri, nu stiu ce sa zic. Nu mi se pare o distanta prea mica daca voi ziceti ca vorba de 16 m. Eu nu l-am calculat dar din cei 16 m ma gandesc ca parcarile de langa fiecare bloc ar trebui sa ocupe cam 7-8 m si restul ramane strada.

#44
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postdana1982, on Nov 18 2007, 16:25, said:

Cand am mers sa semnez contractul de rezervare nici mie nu imi trecuse cota indiviza si am cam facut scandal. Domnisoarele de la firma nu prea stiau sa imi explice si a venit unul dintre sefi si le-a zis sa imi treaca cota indiviza in contract, la fel cum au facut si la ceilalti clienti. Atunci ele au zis ca nici la ceilalti nu au trecut si a calculat domnul respectiv pe loc cota si pana la urma a inscris-o in contract. Dar la fel mi-au zis si mie, ca pana nu obtin autorizatia de constructie, nu este cifra finala. Mi-a iesit o cota de aprox. 30 mp2. In legatura cu spatiul dintre blocuri, nu stiu ce sa zic. Nu mi se pare o distanta prea mica daca voi ziceti ca vorba de 16 m. Eu nu l-am calculat dar din cei 16 m ma gandesc ca parcarile de langa fiecare bloc ar trebui sa ocupe cam 7-8 m si restul ramane strada.


  Buna ) , da, dar toti ceilalti cumparatori nu au cota de teren trecuta pe contractul de rezervare, ni s-a spus ca va fi trecut abia pe antecontract... so sper sa fie bine )
   Da, au spus ca antecontractul va fi prin decembrie, si ca se vor da si cei 15 % si cei 10% in acelasi timp. Ai mai fost pe la locatie, s-a mai facut ceva? )

#45
dana1982

dana1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.08.2007

View Postbaba_dochia, on Nov 20 2007, 09:48, said:

Buna ) , da, dar toti ceilalti cumparatori nu au cota de teren trecuta pe contractul de rezervare, ni s-a spus ca va fi trecut abia pe antecontract... so sper sa fie bine )
   Da, au spus ca antecontractul va fi prin decembrie, si ca se vor da si cei 15 % si cei 10% in acelasi timp. Ai mai fost pe la locatie, s-a mai facut ceva? )
Nu am mai fost, sorry :-(.

#46
ele18na

ele18na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.10.2007
buna tuturor,
Azi m-am gandit sa trimit si eu un mail celor de la K1 sa intreb de autorizatia de constructie. Raspunsul a fost ca pana la jumatatea lunii decembrie va fi obtinut si ca antecontractul de vanzare-cumparare se va semna ori pana de craciun, ori dupa 07.01.2008. Si intr-adevar pentru varianta prin credit se vor plati o singura data cei 25%(minus taxa de rezervare).
Week-end placut.

#47
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postele18na, on Dec 1 2007, 22:02, said:

buna tuturor,
Azi m-am gandit sa trimit si eu un mail celor de la K1 sa intreb de autorizatia de constructie. Raspunsul a fost ca pana la jumatatea lunii decembrie va fi obtinut si ca antecontractul de vanzare-cumparare se va semna ori pana de craciun, ori dupa 07.01.2008. Si intr-adevar pentru varianta prin credit se vor plati o singura data cei 25%(minus taxa de rezervare).
Week-end placut.
  Buna Elena.. ms pt info, tocmai ma gandeam si eu sa ii sun si sa intreb pt ca se amana cam mult cu antecontractul.Initial au zis noiembrie si acum uite..chiar dupa 7 ianuarie. Cred ca azi ma duc  pe la locatie sa vad daca s-a mai " miscat" ceva... daca e ceva nou anunt ))).

#48
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Alternativa la apratamentele de 3 camere din Gloria este o mica casuta ofertita in ansamblul http://www.greenplace.ro/. Daca tot mergi in mdeiul "rural" de ce sa nu stai la casa avand si putin teren si platind si mai putin?

Edited by accelerator, 02 December 2007 - 18:40.


#49
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postaccelerator, on Dec 2 2007, 19:39, said:

Alternativa la apratamentele de 3 camere din Gloria este o mica casuta ofertita in ansamblul http://www.greenplace.ro/. Daca tot mergi in mdeiul "rural" de ce sa nu stai la casa avand si putin teren si platind si mai putin?
  Da, ok... dar distanta est cu 10 km in plus.... si este o  margine a Bucurestiului fara metrou. In Berceni si toata partea invecinata ai avantajul metroului "pana in camp"..... si mi se pare un mare avantaj. Plus ca practic distanta dintre Gloria si Bucuresti va  dispare in maxim cativa ani.. seprelungeste bdul C Brancoveanu etc.. de la Gloria sunt 2 km pana la statia de Metrou IMGB... si toate sueprmarketurile f aproape etc... so acesta ar fi un motiv?.. Pe cand, la complexul de care ai zis tu... iesi prin Rahova... care nu are metrou etc.. nici supermarketuri..si mergi..si mergi..si tot mergi... 17 km ))))
  Mie Gloria mi se pare realemente in oras, pt motivele pe acre le-am spus mai sus. Si in few ani va fi realmente )

#50
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Nu vreau sa iau partea vreunui ansamblu sau altul, ci doar sa gasesc avantajele si dezavantajele, deci. Poate ai dreptate in anumite privinte, legate de transport, dar distanta pana in Dumitrana nu e nici pe departe 17 Km, ci vreo maxim 10 Km si un alt avantaj ar fi si viitorul inel de centura de tip autostrada care va trece prin imediata apropiere. Un alt avantaj al GreenPlace ar fi si posibilitatea reamenajarii strandului de la raul Arges, si inca un avantaj ar fi cel al curateniei.

#51
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postaccelerator, on Dec 3 2007, 16:55, said:

Nu vreau sa iau partea vreunui ansamblu sau altul, ci doar sa gasesc avantajele si dezavantajele, deci. Poate ai dreptate in anumite privinte, legate de transport, dar distanta pana in Dumitrana nu e nici pe departe 17 Km, ci vreo maxim 10 Km si un alt avantaj ar fi si viitorul inel de centura de tip autostrada care va trece prin imediata apropiere. Un alt avantaj al GreenPlace ar fi si posibilitatea reamenajarii strandului de la raul Arges, si inca un avantaj ar fi cel al curateniei.
hmmm.... da, este o diferenta intre o casa si un ap la bloc..asa este. Ei pe site spun ca sunt 17 km.. eu nu stiu unde este. Tu ai fost pe acolo?

#52
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Pai am fost prin zona, lucrez in Magurele la Insitutul de Fizica Nucleara. Ansamblul asta GreenPlace e in Dumitrana, localitate ce tine administrativ de Magurele si am fost interesat destul de serios de constructiile lor, in schimb banii mei la vremea aia, adica acum cca un an, nu erau destui. Eu zic ca la banii pe care ii cer, adica 88k euro pt o casuta la cheie, dotata cu centrala proprie, calorifere de aluminiu, ferestre Velux, acoperis Lindab, etc , e ok.
Cand am fost la ei, imi spuneau ca o sa faca un fel de supermarket in zona si un parculet.

Am masurat in Google Earth distanta de la iesirea din Bucuresti si pana Dumitrana si ies vreo 7 Km. De la Palatul Parlamentului ies vreo 13-14 Km

Edited by accelerator, 03 December 2007 - 20:56.


#53
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postaccelerator, on Dec 3 2007, 21:48, said:

Pai am fost prin zona, lucrez in Magurele la Insitutul de Fizica Nucleara. Ansamblul asta GreenPlace e in Dumitrana, localitate ce tine administrativ de Magurele si am fost interesat destul de serios de constructiile lor, in schimb banii mei la vremea aia, adica acum cca un an, nu erau destui. Eu zic ca la banii pe care ii cer, adica 88k euro pt o casuta la cheie, dotata cu centrala proprie, calorifere de aluminiu, ferestre Velux, acoperis Lindab, etc , e ok.
Cand am fost la ei, imi spuneau ca o sa faca un fel de supermarket in zona si un parculet.

Am masurat in Google Earth distanta de la iesirea din Bucuresti si pana Dumitrana si ies vreo 7 Km. De la Palatul Parlamentului ies vreo 13-14 Km
  Da, este un pret mic, asa e. Inseamna ca sunt 17 km de la km 0 Bucuresti.. cum spun ei pe site. Pana la  Gloriasunt 9 km de km 0 Bucuresti.
  Suna interesant. Preturile mai sunt de actualiate? Ti ti-ai luat si in Gloria cumva ? )))

#54
florindbrns

florindbrns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2007
Sincer, la cate ansambluri am analizar si vizitat nu mai sunt foarte sigur daca e vorba si de greenplace, dar sigur am fost undeva prin Dumitrana sa intreb de casute si mi s-a spus ca-s date demult. Mie mi-ar fi convenit mai mult la Dumitrana ca e foarte aproape de casa parintilor, unde locuiesc acum, iar prertul e chiar rezonabil, dar nu mai erau libere, ca au facut un numar redus. Mai interesati-va totusi, cas mi-e sa nu zic prostii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate