Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Explozie langa Buzau

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#1
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Ce parere aveti? Oare soferul TIR-ului incarcat cu ingrasamant nu trebuia sa previna moartea pompierilor, a reporterilor si a soferului taxiului galben, care e clar pana acum ca sunt morti?

#2
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
De vina sint pompierii ca au stropit cu apa peste nitrat de amoniu.

De acolo si explozia...

#3
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
1. Stii tu ca o certitudine ca nu se stropeste cu apa, nitratul de amoniu sau ai luat ce se da pe canalele de stiri?

2. In caz ca era deja ceva arzand si pericolul de explozie a fost asa de mare, ce cautau pompierii acolo?

Update: antena1.ro spune ca sunt 16 morti si 11 raniti

#4
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
domnilor , pompieri si soferul tirului ,mai inteleg, dar ce cautau ceilalti acolo si nu s-a luat masuri de siguranta in indepartarea persoanelor.

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Ce inseamna sa nu te uiti la filmele lui Sergiu Nicolaescu...

Daca va aduceti aminte, era un film in care juca si Toma Caragiu in care un vas incarcat cu ingrasamint chimic (Azotat bla bla) a luat foc si incercau pompierii sa-l stinga si pentru ca n-au putut l-au tras pe un brat al Dunarii, undeva langa Sulina parca si acolo l-au lasat sa explodeze...

Nu apa a declansat explozia ci temperatura, cel putin asa imi aduc aminte din film.


Am vazut imaginile dimineata la 07.30 fara "patretele" (ca nu apucasera) si era infiorator.

Greets,
Speedo

#6
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Speedo, un coleg de-al meu spunea exact acelasi lucru... Nu se uita lumea la filme...

Problema in viziunea mea: stiau ce era in acel camion? Singurul care este clar ca trebuia sa stie era soferul in acele momente? De ce nu a informat pe cine trebuia?

Pana au ajuns pompierii si Antena 1 la fata locului, au trecut cel putin 20-30 minute, avand in vedere distanta de aproximativ 40 km fata de Buzau.

De ce naiba soferul ala nu a oprit ceva oameni, care sa incerce sa-l ajute sa opreasca traficul pe ambele sensuri? De ce nu a spus pompierilor si reporterilor ce transporta si care e pericolul? Ordonanta privind prevede lucruri speciale in cazul transporturilor periculoase, au nevoie de un atestat special care sa permita acest lucru.

Ce se intampla daca explozia avea loc intr-un orasel sau un satuc?

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Ce inseamna sa vrei sa fii primul la fata locului sa transmiti stirile..vezi reporterii Antena 1...

Poate soferul era mort si nu mai avea ce sa zica, mna, curios este ca Toma Zaharia s-a deplasat la fata locului, miroase a altceva decat a simplu accident?

Imi zicea un prieten din Buzau care sta exact in centru ca la 6 fara 10 a auzit o explozie si apoi s-a simtit unda de soc, s-au zgaltiit geamurile si imperceptibil blocul, iar el a crezut initial ca a fost un cutremur porma s-a gandit ca se face vreo aplicatie ceva pe la UM-urile din zona.

Pana la ora asta 16 morti, si 2 raniti...parca asa.

Greets,
Speedo

#8
gahat

gahat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.04.2004
Va spun din propria experienta fiindca lucrez la o fabrica de produse ingrasaminte chimice (nu dau nume).

Ce a fost in camion a fost cca. 400 saci, adica 20 tone. Deflagratia s-a produs ca urmare a amestecului motorinei cu ingrasamantul. A fost de ajuns cativa picuri de motorina si BUM.

Inchipuiti-va ca 1 cm cub de ingrasamant chimic elibereaza 2 tone energie gaz si 3 m cubi gaz toxic. Faceti voi calculele, si va inchipuiti ce dezastru s-a intamplat acolo.

Va asigur insa ca cei in cauza (D-zeu sa ii ierte) nici macar nu au stiut ce s-a intamplat. Dezastrul s-a intamplat dupa mine din cauza soferului, care trebuia sa le spuna pompierilor ca in tir se afla AN, si atunci acestia evacuau zona. In privinta stingerii incendiului, nu cred ca se pune problema. Mai bine plecau toti de acolo, fiindca il stingi foarte greu.

Eu am avut o arsura de la AN, de aprox. 0,5 cm patrati, (deci va inchipuiti cat a fost de mica) si totusi s-a vindecat abia in 3 luni.

Acum, sa va spun ceva infricosator. Vedeti ce a facut 20 tone? Daca va spun ca la mine in fabrica au existat odata stocuri de 120.000 tone de azotat de amoniu, ce spune-ti?

O explozie din Germania din 1921 (parca) a ras un oras de pe fata Pamantului. Orasul avea cam 30.000 locuitori. Cantitatea care a explodat a fost de 15.000 tone. Craterul a fost de aprox. 3 km lungime si peste 120 adancime. In cartile de istorie nu e mentionat acest eveniment. Oare de ce?

#9
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Gahat, te rugam, nu da detalii, dar spune-ne prin ce oras ne recomanzi sa nu trecem, nu de alta dar inteleg ca stii cel putin unul unde soarele nu este propice...

#10
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
http://www.antena1.ro

#11
gahat

gahat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.04.2004
Vreti orase: Craiova, Targu Mures, Savinesti, Bacau, Navodari, Arad, Turnu Magurele, Fagaras.

Nici nu trebe ca Bin Laden sa atace centrale nucleare sau alte chestii. E de ajuns sa se bage intr-un depozit dintr-asta si uite asa devine gahat ingeras.

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Cumplita explozie!
Am vazut acum imaginile fara ''patratele'', pe Euronews.
Doamne, ce crater a facut aceasta explozie!

#13
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
http://www.expres.ro...?news_id=155670

#14
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Trist dar adevarat. Pompieri, jurnalisti, oameni care vroiau sa ajute... Toti morti degeaba, pentru ca probabil cineva nu si-a facut treaba...

Aiurea...

#15
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Fotografii, http://www.mediafaxf...asp?lang=0&x=16 .

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Bine ca nu au prins in direct explozia... socul ar fi fost si mai mare, daca bubuitura era LIVE.

#17
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
rz, eu cred ca cei doi reporteri de la Antena 1 filmau in timpul deflagratiei, asa ca nu glumi cu lucruri sfinte. Poate ca se poate recupera acea banda...

Macar sa vada anchetatorii cine a fost de vina...

#18
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Exista si varianta live, surprinsa de cei de la TVR care erau la cateva minute in spate fata de cei de la Antena 1, deocamdata n-au fost date publicitatii imaginile, cica sunt terifiante.

Greets,
Speedo

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate