Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Racire in casa doar prin pompare de apa rece in calorifere ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
donoviddiu

donoviddiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2007
salutare...
am o intrebare.
Stau la curte, si casa are per total 512 mp locuikbili. am put forat la 50 de m adancime si scoate apa la 7 grade.  Recent, am gasit o firma nemteasca care vinde un fel de radiatoare de cupru, cu serpentina in ele, serpentina prin care trece lichidul din calorifere si se raceste...
creti ca poate sa racoreasca in casa in conditiile in care sunt 40 de grade afara si eu bag apa la 10 grade in calorifere ???

#2
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 donoviddiu, on Jul 28 2007, 23:28, said:

salutare...
am o intrebare.
Stau la curte, si casa are per total 512 mp locuikbili. am put forat la 50 de m adancime si scoate apa la 7 grade.  Recent, am gasit o firma nemteasca care vinde un fel de radiatoare de cupru, cu serpentina in ele, serpentina prin care trece lichidul din calorifere si se raceste...
creti ca poate sa racoreasca in casa in conditiile in care sunt 40 de grade afara si eu bag apa la 10 grade in calorifere ???
Da, da-mi pe PM o adresa de mail sa-ti trimit o documentatie privitoare la problema ta !

#3
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,314
  • Înscris: 15.10.2006

 dant, on Jul 28 2007, 23:33, said:

Da, da-mi pe PM o adresa de mail sa-ti trimit o documentatie privitoare la problema ta !
Si eu vreau si mai ales firma care vinde radiatoare din cupru, cu preturi etc.

#4
donoviddiu

donoviddiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2007
sa zicem ca este realizabila instalatia, pt k am putul facut, hidrofor si pompa care functioneaza ( apa din casa este din put )

dar ce facem fratilor cu igrasia care apare, si condensul care pica prin casa ???
si intrebare de baraj:   se poate calcula prin formulele de la fizica ( pe care nu le mai stiu ) puterea calorica a unui calorifer la o temperatura x in raport cu volumul camerei si temperatura din camera ????

#5
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001

 donoviddiu, on Jul 31 2007, 16:40, said:

sa zicem ca este realizabila instalatia, pt k am putul facut, hidrofor si pompa care functioneaza ( apa din casa este din put )

dar ce facem fratilor cu igrasia care apare, si condensul care pica prin casa ???
si intrebare de baraj:   se poate calcula prin formulele de la fizica ( pe care nu le mai stiu ) puterea calorica a unui calorifer la o temperatura x in raport cu volumul camerei si temperatura din camera ????

Igrasia nu se face vara omule bun - oricum vegheaza ca radiatoarele pe care vei da muuulti bani sa aiba si canale de scurgere a condensului pe timp de vara.

#6
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Cea mai buna solutie, zic eu, e sa pui in fantana o spirala din teava de cupru, mai pui si o pompa de recirculare (ca la centralele termice), si in casa pui ventiloconvectoare (1 sau 2). Astfel realizezi un circuit inchis, izolat fata de apa din fantana (deci nu o contaminezi), consum energetic minor pentru racire (doar pompa si ventilatorul de la ventiloconvecor) si un confort deosebit fara prea mari investitii.
Cunosc pe cineva care a facut asa ceva si e foarte multumit de solutie.

Edited by XENNA, 01 August 2007 - 08:47.


#7
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 XENNA, on Aug 1 2007, 09:46, said:

Cunosc pe cineva care a facut asa ceva si e foarte multumit de solutie.

eu nu te cred
ai fi putut sa mai dai detalii...tehnice

#8
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 bogdanb1, on Aug 1 2007, 15:53, said:

eu nu te cred
ai fi putut sa mai dai detalii...tehnice

unitate interioara de aer cond,pompa de recirculare centrala termica actionata de termoatat
furtune
in loc de teava, eventual furtun incolacit cumva sa nu se stranguleze
si...telecomanda

sport la treaba!
careva?

#9
gabimax

gabimax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.08.2003
Pentru un mai bun randament, radiatoarele care vin in casa trebuie sa fie deasupra geamurilor (invers ca la calorifere intrucat aerul rece are deplasare descendenta).

#10
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 gabimax, on Aug 1 2007, 16:20, said:

Pentru un mai bun randament, radiatoarele care vin in casa trebuie sa fie deasupra geamurilor (invers ca la calorifere intrucat aerul rece are deplasare descendenta).
atit timp cit nu a facut nimeni pina acum....

#11
exxu

exxu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.04.2005
Tie iti trebuiesc niste ventiloconvectoare de pardoseala: sunt constituite dintr-un"radiator", in genul celor de la splituri, care este ventilat fortat.

#12
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005

 bogdanb1, on Aug 1 2007, 15:53, said:

eu nu te cred
ai fi putut sa mai dai detalii...tehnice

E problema ta daca nu ma crezi.
Cand am sa-mi fac la mine te invit.

#13
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,314
  • Înscris: 15.10.2006

 XENNA, on Aug 1 2007, 09:46, said:

Cea mai buna solutie, zic eu, e sa pui in fantana o spirala din teava de cupru, mai pui si o pompa de recirculare (ca la centralele termice), si in casa pui ventiloconvectoare (1 sau 2). Astfel realizezi un circuit inchis, izolat fata de apa din fantana (deci nu o contaminezi), consum energetic minor pentru racire (doar pompa si ventilatorul de la ventiloconvecor) si un confort deosebit fara prea mari investitii.
Cunosc pe cineva care a facut asa ceva si e foarte multumit de solutie.

Problema e ca daca nu ai volum mare de apa in fantana (sau put) se va incalzii repede fantana si cum mai racesti.
Altfel ar fi bineinteles cea mai economica solutie.
Merge doar cu ventiloconvectoare?

#14
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
La cine am vazut avea 2 ventiloconvectoare(living si dormitor) care aratau identic cu unitatile de interior  de  AC, iar fantana avea cica 18 m adancime, temperatura apei in jur de 10 grade in fantana si cam 1500 l de apa in ea. Instalatia o folosea doar dupa amiaza pana se culca si apa nu se incalzea substantial in fantana. Trebuie tinut cont ca apa se raceste prin izvoarele din fantana. Am sa ma duc zilele urmatoare sa vad exact cum e la fantana si unde are pompa de recirculare.

Edited by XENNA, 02 August 2007 - 13:31.


#15
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,314
  • Înscris: 15.10.2006

 XENNA, on Aug 2 2007, 14:30, said:

La cine am vazut avea 2 ventiloconvectoare(living si dormitor) care aratau identic cu unitatile de interior  de  AC, iar fantana avea cica 18 m adancime, temperatura apei in jur de 10 grade in fantana si cam 1500 l de apa in ea. Instalatia o folosea doar dupa amiaza pana se culca si apa nu se incalzea substantial in fantana. Trebuie tinut cont ca apa se raceste prin izvoarele din fantana. Am sa ma duc zilele urmatoare sa vad exact cum e la fantana si unde are pompa de recirculare.

Da, intradevar este o fantana, mare, mare. Fata de fantanile sau puturile care au cam 300 de litri de apa.
Racirea apei de la izvoare este cred eu redusa, in afara de faptul cand se consuma apa din fantana. Ce stiu este ca daca nu folosesti un timp o fantana, apa devine statuta deci nu se prea recilcura prin izvoare.
In ce zona a tarii este fantana? Totusi mi se pare suspecta temperatura apei de 10 grade. Daca as avea si eu in put 10 grade as face imediat o instalatie: dar cred ca as folosi apa pentru racire si apoi as uda cu ea gazonul (ar fi si ea un pic mai calda sa nu raceasca iarba). Sa vedem dupa ce fac putul ce obtin.

#16
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Astazi am masurat temperatura apei din fantana mea; 12,3 grade. Volumul de apa in fantana  aprox.1300 l (tuburi beton fi 600mm, adancime luciu apa 10 m ,prox. 4,5 ml de apa).
Zona este NE  tarii, zona de dealuri.
M-am hotarat deja sa fac instalatia; incep prin a trage 2 conducte de PE izolate de la fantana in camera tehnica- am cam 20 m pana la fantana.

#17
CottonMan

CottonMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.03.2007

 donoviddiu, on Jul 28 2007, 23:28, said:

salutare...
am o intrebare.
Stau la curte, si casa are per total 512 mp locuikbili. am put forat la 50 de m adancime si scoate apa la 7 grade.  Recent, am gasit o firma nemteasca care vinde un fel de radiatoare de cupru, cu serpentina in ele, serpentina prin care trece lichidul din calorifere si se raceste...
creti ca poate sa racoreasca in casa in conditiile in care sunt 40 de grade afara si eu bag apa la 10 grade in calorifere ???


Spune-ne si noua firma sau macar simbolul / denumirea la "un fel de radiatoare de cupru, cu serpentina in ele" eventual pretul . Multumim anticipat!

#18
di_luca

di_luca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2008

 dant, on Jul 28 2007, 22:33, said:

Da, da-mi pe PM o adresa de mail sa-ti trimit o documentatie privitoare la problema ta !
daca poti ,te rog trimite-mi si mie o documentatie de genul acesta.merci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate