Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

Nikon D70 - riscuri

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
dupa ce m-am potolit cu A60, vreau un D70. la noi am gasit kitul nou cu 1800 euroi.
dar se gaseste pe la 1000 euroi la unele persoane din vestul tarii care le aduc de afara.
cica ar fi noi, dar sunt desigilate (nu se poate trece vama cu ele in cutie). tipu imi zice ca am garantie in germania daca patesc ceva.
m-am uitat pe situri din germania si acolo e in jurul la 1100 de euro sau mai scumpisoare (daca as sti germana m-as lamuri daca e vorba de kit sau doar de corp). sunt 2 posibilitati.
1. ori aparatele aduse din afara sunt refurbished, de isi permite sa le aduca si sa scoata profit.
2. ori aparatele sunt ciordelite.
fie 1 fie 2 nu ma deranjeaza. la urma urmei ma intereseaza ca aparatu pe care dau 1000 de euro sa mearga.
eu sper sa fie una din cele doua variante. dar daca e o scula facuta nu stiu eu cum pe vapor?
da ok, o sa testez eu aparatu. o sa trag si asa si asa poate poate descopar vre-o hiba.

intrebarea mea:
[B]aveti vre-o idee dupa ce sa ma mai uit daca marfa e OK?[B/]

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cel mai ieftin in US este la 1200, body + un lens de 18-70 plus accesoriile standard. nu cred ca la 1100 euro sunt refurbished. oricum camera asta e prea noua ca sa fie refurbished atat de devreme. daca nikon deja vinde refurbs la ea ... my advice.. STAY AWAY.

pare ok ca si camera, nu cunosc, n'am prins in mana niciodata. specificatiile sunt ok la o adica, e in aceasi clasa ca si 300D, deci e o camera prosumer sa zicem asa.

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
daca le aduce la 1000 euro probabil sunt furate... direct din magazine.. cunoastem cazuri de bande din romania care aduceau la comanda diverse... :)

tu ziceai ce vrei cu "neckerman" in mana.. si baietii rupeau pagina si in 2-3weeks aveai marfa :) la pretul din revista... lol si sa nu se zica cu nu exista IMPORTATORI :yeah baby:

#4
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
daci sa inteleg ca sfatul tau este sa ma risc.

#5
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Stii cum e, daca la o camera de 300$ te uiti sa aiba garantie, dar la un D70. Modelul e destul de nou (ian 2004), si cred ca ar trebui sa mai astepti. Pana in toamna se vor mai lansa ceva DSLR-uri prosumer si preturile vor scadea.

uite aici ceva impresii. Vezi ca are ceva probleme de moire. De aia iti ziceam sa mai astepti.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
as mai astepta nitel. depinde ce as mai avea pe langa...

sunt multe zvonuri de un nou senzor de la canon si inca unul de la fuji... ambele full frame. ef mount la fuji cica vine ... so.. sunt multe povesti... :)

depinde de tine, ce bani ai si la ce o vei folosi.

fred: sunt sigur ca aparatul e absolut ok.... nu cred ca are nici o problema....

#7
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
la dracu cu moire.
nu vreau pareri daca sa mai astept sau nu. asa o sa fac pana imbatranesc. in segmentul de piata unde e incadrat e mai bun decat 300D (depaseste pe alocuri Nikon D100 si Canon 10D). e mai bun nu pentru ca zic eu - nu vreau sa incep nici o disputa - ci e mai bun la ce am sa o folosesc. imi satisface nevoile.
eu vreau sa aflu cum a-ti face voi daca ati fi in locul meu. (adica vrei sa o cumperi si trebuie sa alegi intre diverse oferte).

#8
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
oricand va trebui sa faci un compromis. la orice camera. nu va fi niciodata un aparat de care sa fii pe deplin multumut. si cu asteptatu nu ajng nicaieri. toata viata o sa astept un alt aparat pentru ca cele de acum nu sunt ok???
nu nene. in momentul asta e scula, nu o scada prea mult pretul, si o sa il iau. si cred ca si peste ceva ani tot scula o sa fie.

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
man, nu te imbata cu apa rece... d70 este o reactie de marketing la 300d. fi sigur ca este echivalent cu rebelul. poate ca la o chestie doua e mai bun ca rebelul... dar pe average e aceasi marie cu alta palarie.. a se citi cu alta montura de lens... :)

man, alege cu inima.. daca simti ca asta e.. take it si sa o folosesti sanatos si bucuros. nu ai ce gresi...

ce va fi cu el peste ani.. ramane de vazut.... dar acelasi lucru se intampla cu orice camera oricum.

#10
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
normal ca aleg cu inima si cu banii pe care mi-i permit. cu el pot sa fac ceva bani sa ajung la mai bine. pana atunci. cum fac cu apartu adus de afara?
ma risc sau nu?

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
vezi si tu care'i treaba. daca e nou.. se vede daca e... merita banii.

e si cu lens sau doar body'ul?. vine cu chargerul si betria originala? manuale.. software... ?

#12
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
hai sa fim seriosi, manualele se pot lua de pe net si software-ul la fel. chiar nu conteaza... bateria si chargerul conteaza intradevar.

alt lucru foarte important la care ar trebui sa te gandesti este pretul lentilelor, pentru ca daca ai de gand sa te extinzi in viitor e un 'mic' amanunt foarte important. nu stiu care sunt mai scumpe/bune, cannon sau nikon, dar si eu personal inclin spre nikon, tot cu sufletul, poate pentru ca fac numai aparate de fotografiat si nu alte crap-uri pe care le fabrica Canon.

#13
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
aparatu contine toate accesoriile si obiectivul 18-70.
e nou, cica au fost facute vre-o 50 de cadre. e desigilat. nu are cutie.
a venit cu el la gat.
are cumva vre-un meniu ascuns ca la telefoane unde sa gasesc data fabricatiei, cate cadre au fost facute, bla bla-uri din astea care sa nu poata fi resetate?
eu o sa ma joc cu aparatu si chiar daca totul pare ok, nu exlud ca mai tarziu sa aflu ca mi-am furat-o. eu vreau sa previn toate astea. poate ca sunt paranoic. :D adevaru e ca o sa strang din buci rau pentru astia 1000 de euro, si o sa mai trebuiasca si un CF serios, si un blitz bun si in ultima instanta un teleu. deci eu am estimat ca o sa stau cu el de gat cam 3 ani de zile. asta in cazul nu sunt capabil sa-mi fac upgrade la scula. deci e oarecum de inteles si paranoia mea.

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
o sa scoti bani cu el? cum?

#15
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
nu vreau sa discut asta pe forum. poate o sa-ti spun cand o sa reusesc ce mi-am propus... daca nu reusesc nimic, voi fi inca unu care a incercat si o sa ajung sa fotografiez fluturi de placere.

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
moartea. e Canon, cu un "n" lol...

lensurile sunt identice.. nici mai bune nici mai proaste. sunt producatori .. sigma, tamron, tokina care fac acelasi lens pt x monturi....

cei exclusivi sunt doar cei mari.. deci nikon nu face ef mont iar canon f mount.

sa te apuci sa spui ca nikon e mai bun decat canon la lensuri.. e chiar riscant :) mai ales daca n'ai idee... suna "nikon" mai bine decat "canon" la ureche sau ce.... ?

@altfel.. no ideea de meniuri ascunse sau lalte d'astea.. n'am vreme sa ma joc cu prostioare dinastea. oricum.. cate poze puteau sa faca ....

vezi cum suna mecanismul shutterului.. daca face clanc frumos... e ok.. te mai poti uita la oglinda... si la senzor.. da nu prea mult la senzor ca intra praf si e pain sa'l cureti...

in rest nu prea are ce sa fie stricat...

#17
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
stiu ca e cu un "n", mai jos asa am scris. din cauza vitezei ... :)
nu imi dau cu parerea despre cat de bune sunt unele sau altele, pentru ca nu stiu. eu doar spuneam ca pentru mine nikon suna mai bine pentru ca nu am vazut pana acum un device naspa pe care sa scrie nikon, iar porcarii pe care scrie canon am vazut sute. asta nu inseamna ca sunt mai bune unele sau altele. inseamna doar ca, per ansambu, nikon are o imagine mai buna decat canon. ceea ce pare sa fie si parerea lui altfel de altfel :)

#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
paleta de produse canon e mult mai larga... dar nikon nu face imprimante de pilda... sau scanere .. decat de film si alea in colaborare... whatever....

canon e si foarte piratat. poate ca tu te'ai lovit de multe produse "gri" pe care scrie canon.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate