Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Nec multisync Fe770

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
As dori sa stiu daca isi merita banii acest monitor http://www.buyhardwa...E770_Black.html sau ar trebui sa ma orientez spre un monitor LCD dar sa fie cam la acelasi pret.

#2
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
No offence, dar asta e gluma saptamanii sau cum?
Eu nu am mai auzit pe nimeni sa cumpere CRT de aproape 2 ani incoace. Cu banii aia plus 20-30 de lei deja iti iei LCD de 19.

#3
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,217
  • Înscris: 07.01.2007

View Postrobotelu, on Jul 13 2007, 22:00, said:

As dori sa stiu daca isi merita banii acest monitor http://www.buyhardwa...E770_Black.html sau ar trebui sa ma orientez spre un monitor LCD dar sa fie cam la acelasi pret.
Daca iti treb neaparat monitor CRT , ia-l ca este un monitor bun, eu am avut la fel dar pe alb si cred ca o generatie mai veche
dar nu se compara cu CRT-urile care sunt acum pe piata facute in china e super bun, il am si acum, doar ca am trecut la LCD wide de 20"

#4
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Nu e o gluma.Doar ca nu vreau sa risc sa cumpar un LCD la care culorile sunt sterse si care sa nu ma satisfaca doar pentru simplul fapt ca e mai putin voluminos.Sincer nu ma pricep la monitoarele LCD dar cele vazute de mine in ultima vreme nu erau sub CRT-ul meu (un DELL de 17") care e mult mai "viu".
Din cauza asta am intrebat daca se merita banii comparativ cu LCD-urile la acelasi pret.Poate imi recomandati dumneavoastra unele modele.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,713
  • Înscris: 29.03.2006
Specificatiile din linkul dat, daca sunt trecute corect, arata ca este un model low end, ( 70 Khz ) asa ca eu zic sa-l eviti.
Probabil ca tine 1024X768@ 85 Hz, dar asta e standard de monitor bun de 15 inch.
Un monitor Hi-end de 17 inch merge cel putin pana la 96 Khz, adica suporta 1152X864@100 Hz si sta f. lejer in 1024X768@100 Hz.

Cum acum este greu sa mai gasesti un model Samsung bun, 757DFX sau MB, sau macar 797DF e o problema seriasa sa faci rost de un monitor bun, indiferent de pretul pe care esti dispus sa-l platesti.
Poate totusi mai gasesti un MB pe undeva....
Si alea de 19 sunt ieftine - 997 DF si MB, vezi daca mai gasesti un MB.
Singurul care sigur il gasesti si ai sanse reale sa dai peste unul bun - verifica totusi ! - este 1100 MB, dar asta este de 21 inch si 130 Khz, asa ca trebuie sa pregatesti aproape 1500 RON pt. el - este oricum ieftin pt. ce ofera - 1600X1200@100 Hz... :D , daca il fortezi la maxim. Oricum sta lejer in 1028X960@100Hz.


Am vazut ultimele CG-uri si CE-uri Eizo - varful in materie de LCD - monitoare de 1500 E.... sunt penibile la calitatea imaginii fata de un CRT PRO bun si bine calibrat.
O sa apara pana la urma OLED-uri bune, si in timp poate o sa creasca si rezolutia serios.

Moarte LCD-urilor !.........:)

Edited by loock, 14 July 2007 - 19:44.


#6
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

View Postloock, on Jul 14 2007, 20:32, said:

Moarte LCD-urilor !.........:)
  :lol:  :tomato:

robotelu, eu zic sa te mai uiti la LCD-uri si sigur vei gasi unul pe placul tau, cu conditia sa lasi un pic comparatiile cu CRT-ul. E drept ca LCD-urile nu sunt la fel de "vii" ca CRT-urile, dar in plan general ofera avantaje de luat in seama: spatiu, radiatii etc.

Edited by mirch_bam, 14 July 2007 - 19:44.


#7
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Multumesc loock pentru informatii.Imi sunt de mare ajutor,pentru ca nu vreau sa dau banii asa de usor pe ceva ce nu merita.

Mirch_bam spatiul nu reprezinta o problema.Eu folosesc Photoshopul,fac si randari si am nevoie de o imagine cat ma clara.Oricum multumesc pentru sfaturi,am sa ma mai uit prin magazine si poate o sa gasesc un LCD bun.Dupa ce modele de LCD-uri mi-ai recomanda sa ma uit?

#8
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Pai daca e vorba de utilizare profi, atunci cu 500 ron nu vei gasi monitor LCD care sa respecte cerintele.
Eu credeam ca vrei de banii astia un monitor pur si simplu, pentru joace filme si internet, caz in care cu 550 de lei iti luai un LCD de 19".
Chiar nu am o recomandare profi, din moment ce nu ma intereseaza la un monitor decat utilizarea normala. LCD-urile de 17 - 19 "cu pretentii" costa peste 1000 lei.
Succes!

#9
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Eu am un Fe750 din 2003, tot de 17, si clar caracteristicile din linkul dat de tine sunt gresite (ar trebui - pt ca al meu duce 1600x1200 @ 73Hz, si il tin in 1280 x 1024 / 85 Hz ). Vede incredibil (are un meniu mai mult decat suficient), in afara 1 sau 2 modele de la philips/samsung, nu am vazut nicaieri culori mai bune. Tin si un LCD L1919S, LG, care ca design arata trasnet, vede bine, dar pt Photoshop, etc nu as da niciodata NEC-ul.
   Fiind cam obosit, pt ca sta on cam 20 din 24, am in vederea schimbarea lui cat de curand, si nu cred ca o sa arunc banii pe un lcd high end, ci tot un CRT 19" cel mai probabil.
   E bine sa faci o proba pe la prieteni care au lcd-uri sa vezi daca te-ai obisnui, sa nu iti para rau mai tarziu.
   Spor la cumparaturi, si sa ne anunti si pe noi ce ai cumparat.
   link util

Edited by disturbed, 15 July 2007 - 11:56.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,713
  • Înscris: 29.03.2006
Performantele nu sunt trecute gresit, le-am verificat.
FE 770 suporta doar 70 Khz, adica scoate 100 Hz doar pana la 800X600.
Scoate 1024X768@85 Hz

  FE 750 este cu totul altceva ....suporta 92 Khz, deci scoate 1152X864@99 Hz, e drept, cam la maxim....1024X768@100 Hz este lejer pt. el.

Edited by loock, 15 July 2007 - 15:10.


#11
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Pacat ca scoate 100 Hz doar pana la 800x600.O sa mai caut si modelele amintite de loock,oricum abia spre sfarsitul lunii aveam de gand sa achizitionez un monitor.Am sa va anunt ce am cumparat.Multumesc pentru ajutor,sunteti baieti de treaba  :cheers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate