Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 

TROMPETA IN ROCKUL ROMANESC

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
in ultima vreme,in rockul romanesc a fost introdus un instrument ce nu prea are de a face cu rockul : TROMPETA.trupe precum zdob si zdub,luna amara sau ss3 sau gandul matei imbina cu succes sau nu riffurile de chitara electrica cu zanganelilie de trompeta ce amintesc de cantecele famafarelor militare...personal mi se pare chiar stupida ideea, unele melodii rock suna groaznic cantate cu trompeta dar altele suna destul de bine....voi ce parere aveti?? :band:

Edited by elaxalien, 24 June 2007 - 20:04.


#2
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Trompetele sunt destul de tari. Tipul de la Zdob si Zdub il cam face pe Mihnea, sincer :)

#3
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
off topic:Zdob si Zdub e rock romanesc? Au fost ''adoptati'' ,probabil,pentru ca aici au cei mai multi fani(asta inteleg),dar ei-s moldoveni
Oricum,la Zdob si Zdub trompeta e magica,nu mi-as imagina Z&Z fara trompeta,la fel cum nu mi-as imagina nici Gogol Bordello fara tropmepta:  bez kozîia,nikakoi ''Zdob s i Zdub''

#4
Metal_Afro

Metal_Afro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2007
mie nu mi se pare rock nici zgomotele barbare si dezordonate produse de Zdob si Zdub si nici Luna Amara...dar e doar umila mea parere  :rolleyes:

#5
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
Zdob și Zdub cântă un soi de etno-hardcore.. nu vreau să etichetez, doar să încerc să spun că la ei e justificată trompeta nu ca un rău necesar, ci chiar e o chestie.. e ceva mai deosebit, oricum e original și ok. Zdob și Zdub în concertele la care am avut onoarea, au fost chiar mult peste așteptări și aș merge să-i mai văd oricând. Spre deosebire de mihnea pe care..... îl cam face :-)

#6
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
funkcore cu ceva punk si chiar ska (melodia videli noci)..poate chiar spre gypsy punk(in unele privinte seamana cu Gogol Bordello)
Oricum,cui ii mai pasa de genrurile muzicale cand curji jinu din butelci

#7
karamele

karamele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.01.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 25 2007, 08:36, said:

poate chiar spre gypsy punk
spune-mi ca a fost o gluma care ti-a venit pe moment!

#8
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Postkaramele, on Jun 25 2007, 18:38, said:

spune-mi ca a fost o gluma care ti-a venit pe moment!

Uite cum definesc unii acest stil . Si nu-mi spune ca nu exista asemanari intre Z&Z si aceste formatii
The main representatives of this genre include Gogol Bordello, Haydamaky, J.U.F., Golem, Zydepunks, Kultur Shock, Reptile Palace Orchestra, Balkan Beat Box, Jabul Gorba, Luminescent Orchastrii and, to an extent, Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, and Alamaailman Vasarat. Gypsy punk bands usually combine rock beats and instrumentation with more traditional Gypsy instrumentation such as accordion, fiddle, trumpet, and saxophone. In addition, due to the varied ethnic makeup of the Gypsy culture, most bands sing in many different languages, often switching language multiple times within a single song.

#9
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
e la fel de gipsy pe cât sunt moldovenii de țigani. Come on, e etno! Dacă nu există "etno punk" ca stil nu înseamnă că Z&Z cântă gipsy punk. Oricum asta e teoria chibritului, deviem de la subiectul topicului.

Așadar, "Mihnea - trompeta rockului românesc"  :glare:

#10
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Sear Bliss din Ungaria canta black metal si au un trompetist inca din mijlocul anilor '90. ;) (Cu asta vroiam sa spun ca trompeta poate fi folosi si in genuri extreme).

[ http://www.searbliss.hu/pics/ind/zoli.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by amandigi, 25 June 2007 - 20:58.


#11
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
mie mi se pare ciudata combinatia si nu vad cum de s-a ajuns tocmai la trompeta... :huh:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate