Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

50mm 1.8 MF AI-S vs. 50mm 1.8 AF-D

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
johanes

johanes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.05.2007
Am gasit sa il iau pe primul de la cineva si as intentiona sa-l folosesc pe un D70s. Stiu ca are MF si asta reprezinta un dezavantaj peste care sa zicem ca sunt dispus sa sar.

Din ce stiu eu faptul ca e AI-S inseamna cumva ca nici meeteringul nu si-l face ? Adica trebuie sa lucrez cu el si pe M si pe MF wtf ... stau 1 minut pana fac o poza. Sau ma insel eu ?

Din punct de vedere al constructiei si sticlei are cineva pareri ? Stiu ca noile 50mm 1.8 AF-D sunt cam prea plasticoase insa ofera rezultate bune. Exista vrun avantaj al primului fata de cel nou ?

Sa il iau pe asta sau pana la urma sa iau 50mm 1.8 AF-D care a ajust 3.8 mil la F64 ?

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,204
  • Înscris: 12.06.2004
O scurta cautare pe google pare sa confirme aceasta ipoteza: AI-S intra la categoria non-CPU, iar D70s-ul nu masoara cu asemenea obiective. Vei avea insa confirmarea focalizarii.
Pentru doar 380 lei as lua AF-D-ul fara sa ezit.

#3
johanes

johanes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.05.2007

View PostKunzite, on Jun 24 2007, 16:39, said:

O scurta cautare pe google pare sa confirme aceasta ipoteza: AI-S intra la categoria non-CPU, iar D70s-ul nu masoara cu asemenea obiective. Vei avea insa confirmarea focalizarii.
Pentru doar 380 lei as lua AF-D-ul fara sa ezit.

Bun e clara problema cu MF .... insa cum adica voi avea confirmarea focalizarii din moment ce obiectivul e MF ?

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,204
  • Înscris: 12.06.2004
Confirmarea focalizarii inseamna doar ca aparatul considera ca tu ai focalizat corect.

#5
johanes

johanes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.05.2007

View PostKunzite, on Jun 24 2007, 16:50, said:

Confirmarea focalizarii inseamna doar ca aparatul considera ca tu ai focalizat corect.

Bun asta stiam si eu ... indiferent de focus el face poza ca isi inchipuie ca eu am considerat bine. Si in cazul asta ce confimare mi se mai da ? Din moment ce nu se aude nici titaitul de focus nimic ... Poate e o exprimare cu care eu nu sunt familiarizat :P

#6
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,204
  • Înscris: 12.06.2004
Confirmarea focalizarii consta tocmai in acel beep si/sau un indicator luminos. Nu sunt suficient de familiarizat cu sistemul Nikon pentru a-ti descrie si in ce conditii ai aceasta confirmare, sau cand aparatul va face poza chiar daca ai focalizat in balarii (sa fie Focus Trap o functie specifica Pentax?); eu doar am preluat si transmis niste informatii - intrucat deocamdata nimeni altcineva nu a parut a fi disponibil.

#7
johanes

johanes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.05.2007

View PostKunzite, on Jun 24 2007, 17:18, said:

Confirmarea focalizarii consta tocmai in acel beep si/sau un indicator luminos. Nu sunt suficient de familiarizat cu sistemul Nikon pentru a-ti descrie si in ce conditii ai aceasta confirmare, sau cand aparatul va face poza chiar daca ai focalizat in balarii (sa fie Focus Trap o functie specifica Pentax?); eu doar am preluat si transmis niste informatii - intrucat deocamdata nimeni altcineva nu a parut a fi disponibil.

Asta e o chestie pe care nu o stiam ... Deci pe MF ti se confirma focusul ? Esti sigur de asta ? As vrea o parere avizata a cuiva care foloseste NIKON. Eu am un 70-300 pe D70ul meu si daca il trec pe MF nu mi se confirma nimic ... beepul acela nu il aud daca apas declansatorul la jumate atata tp cat e pe MF ( din butonul de pe BODY bineinteles ca pe obiectiv nu am la modelul asta ). L-am pus si pe auto-focus si dupa am trecut pe manual ( deci era in focus full ca nu am miscat aparatul ) si nu face beep :P

#8
johanes

johanes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.05.2007
OMG ... deci am luat obiectivul ( 50mm 1.8 AI-S ) ... intr-adevar se confirma focusul insa nu prin bipul cu care eram invatat ci prin un punct in viewfinder ( pe scala de jos ) care palpaie din ce in ce mai rapid pana intra obiectul se afla in focus full si atunci ramane aprins. Un lucru extraordinar de util ... Ma speriasem un pic cu MF-ul gandindu-ma ca poate nu imi dau seama tot timpul "dupa ochi" ... si mai ales la un 1.8 ( dof foarte ingust ) chiar mai ratam cateodata subiectul.

Mai dureaza un pic pana sa ma invat cu faptul ca tot timpul trebuie sa trag manual avand in vedere ca nu-si face meetering ... cea mai mare problema o intampin la WB ( ca asa cu F, exp si ISO ma descurc ... dupa o poza de-o proba imi dau seama imediat cam cum tre sa-l pun ).

Pana la urma gasesc obiectivul destul de util avand in vedere ca nu imi ofera nici un fel de ajutor aparatul ... depinde 100% de mana fotografului si am multe de invatat in leg cu fotografia astfel. Beleaua e ca stau cam 30 de sec pana sa fac o poza ( din 2-3 incercari ) =)) deci s-a dus "momentul kodak" ... pan' la urma e un obiectiv de portret in mare parte asa ca am timp sa ma joc la el pana imi iese :D oricum asa per total imi place ... pozatul are acum un feeling de 70's ;))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate