Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

VODAFONE ACASA

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#55
4589

4589

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.06.2007

View PostCosconor, on Jun 19 2007, 13:55, said:

Asta e o oferta care este la moda acum prin Europa (localizarea unei zone preferentiale), dar mai bine o lansau ca o optiune pentru telurile mobile (adica esti acasa sau în perimetrul definit initial de tine, si acolo ai o oferta speciala, de genul tarife reduse sau altele).

E o mare tampenie . Probabil s-au gandit ce aberatie sa mai scoata ... de genul ore favorite .  Si au scos LOCATII FAVORITE .  :lol:

Probabil ca viitorul acestor oferte este deva de genul : " Vorbesti cu 1 cent pe minut daca stai intr-un picior in closet "

#56
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca Vodafone a lansat serviciul asta desi le era clar ca nu mai avea rost in conditiile in care RTC a introdus conceptul de "flat rate", dar daca tot a fost dezvoltatat mai bine ii dau drumu, se mai face tam-tam prin presa, mai gaseste vreo cativa fraieri sa puna botu si pe aia care au dezvoltat serviciul ii mai pasuieste o vara pana sa-i dea afara...

Se vede si din avion ca-n Romania piata de fix este INCHISA cu actualele oferte RTC, RDS si UPC.

E clar ca se restrange tot mai mult terenul de joaca al mobililor dar pur si simplu asta nu este o directie de mers.
NICIODATA wireless-ul n-o sa fie mai bun ca un fir, fie Cu, fie Coax, fie Eth, nemaivorbind de FO!

TREZIREA VDF!

Edited by Speedo, 19 June 2007 - 13:08.


#57
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007
A aparut si telefonul pe site: http://www.vodafone....ompatibile.html

#58
dand6709

dand6709

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.05.2007
Nu inteleg care-i faza. E de fapt un telefon mobil (mai naspa) care functioneza pe baza de sim folosind tehnologie GSM si pe care-l poti folosi DOAR in jurul casei. Nici macar nu poti sa-l iei la Sovata ca pe Zapp Fixtel. Care-i legatura cu fixul atata vreme cat nu exista nici un cablu iar telefonul are acumulator si autonomie de 3 ore la convorbiri? Un fix poti sa il iei cu 10 RON, poti vorbi toata ziua fara grija ca te lasa bateria si poate functiona zeci de ani pentru ca nu se duce acumulatorul dupa 2 ani ca la mobile.
Cred  ca e doar o chestie de marketing (de 2 lei) pentru ca tarifele astea puteau sa le dea foarte si pe un abonament de telefon mobil normal.
As indrazni sa spun chiar ca este vorba de publicitate inselatoare...

#59
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostSpeedo, on Jun 19 2007, 14:03, said:

Se vede si din avion ca-n Romania piata de fix este INCHISA cu actualele oferte RTC, RDS si UPC.

E clar ca se restrange tot mai mult terenul de joaca al mobililor dar pur si simplu asta nu este o directie de mers.
NICIODATA wireless-ul n-o sa fie mai bun ca un fir, fie Cu, fie Coax, fie Eth, nemaivorbind de FO!
Felicitari marketing-ului pentru idee; oferta este deocamdata rahatel, dar mai vorbim de craciun. Pana la urma pentru client telefonul e telefon si gata; daca n-are fir, cu atat mai bine, cu conditia sa fie mai ieftin. Sunt insa curios cum o sa reuseasca Vdf sa impace problema asta (ieftin) cu EBITDA 50%
Chestia cea mai tare la oferta asta este ca cineva care a fost odata aburit (nu conteaza cum) sa desfiinteze fixul, sunt si eu curios cum il convingi sa-l bage inapoi. (excluzand 'ofertele' cu cost 0)

#60
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004
Ganditi oferta din punct de vedere personal si nu este bine.

Fac urmator scenariu.

In prezent:
Am bunica la tara. Are acoperire Voda, are prepay de la mine.

De azi:

Ii iau Voda acasa. Isi ia si vecina. Eu o sun in continuare pe Voda (acelasi cost). Bunica suna moka vecina si viceversa.Bunica suna si la alte prietene ca are minute natioanle cu fixu'. Nu mai e prepay , deci nu tre' sa reincarc si eventual nu se termina creditul( o problema minora, dar des intalnita). Voda bate Zapp-ul (care are cam acelasi principiu). Eu multumit, bunica la fel, Voda face bani cu un produs nou si trafic de incoming.

Ce ziceti? Merita? daca Zapp-ul vinde cateva mii pe luna, Voda va vinde cel putin zece mii pe luna?

Eu zic ca da, incepand din toamna.

#61
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
O sa vedem cine are dreptate...in timp.

Sa stii ca de regula bunicile sunt pe fix, din motive istorice si pentru ca vor sa vorbeasca in sat ieftin.
Degeaba nepotul ii cumpara mobil-fix, daca pe ea o costa sa vorbeasca cu tata x si lelea y...

Si apoi inseamna ca nu stii ce ravagii a facut Cosmote la tara, pana si ultimul pusti de a IV-a are cartela Cosmo cu 200min in retea. Beat this!

#62
alinushi

alinushi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.05.2005
[quote name='zola' date='Jun 19 2007, 16:34' post='2987797']
Nu mai e prepay , deci nu tre' sa reincarc si eventual nu se termina creditul

Ce te opreste sa ii faci bunicii tale un abonament la Voda Mobil.

Voda va vinde cel putin zece mii pe luna?

Ma indoiesc, pt ca dau destul de putine minute in retea (Voda fix)

#63
dand6709

dand6709

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.05.2007

View Postzola, on Jun 19 2007, 16:34, said:

Ganditi oferta din punct de vedere personal si nu este bine.

Fac urmator scenariu.

In prezent:
Am bunica la tara. Are acoperire Voda, are prepay de la mine.

De azi:

Ii iau Voda acasa. Isi ia si vecina. Eu o sun in continuare pe Voda (acelasi cost). Bunica suna moka vecina si viceversa.Bunica suna si la alte prietene ca are minute natioanle cu fixu'. Nu mai e prepay , deci nu tre' sa reincarc si eventual nu se termina creditul( o problema minora, dar des intalnita). Voda bate Zapp-ul (care are cam acelasi principiu). Eu multumit, bunica la fel, Voda face bani cu un produs nou si trafic de incoming.

Ce ziceti? Merita? daca Zapp-ul vinde cateva mii pe luna, Voda va vinde cel putin zece mii pe luna?

Eu zic ca da, incepand din toamna.


Nu e chiar acelasi lucru.
In primul rand, pentru ca bunica sa vorbeasca moka cu vecina trebuie sa ia abonament cu minute incluse (minim 7 USD/luna). Apoi si vecina trebuie convinsa sa dea si ea 7 USD pe luna ca sa vorbeasca moka 75 de minute cu bunica (n-ar fi mai simplu totusi sa se intalneasca la poarta si sa sa-si spuna ce au de spus?). Nu vreau sa ma gandesc la tarifele pe care le-ar plati bunica in caz ca se intinde la vorba cu vecina peste cele 75 de minute (12 centi pe minut in reteaua vodafone!?!?).
Iti dau un sfat: mai bine las-o pe bunica cu prepay-ul!

Eu insa tot nu inteleg de ce nu puteau sa scoata aceiasi oferta de 7 usd cu 75 de minute in voda + 75 minute in retele fixe pentru un abonament normal de mobil. Folosesc aceiasi tehnologie, deci au aceleasi costuri. Chiar nu vad care e avantajul cu asa-zisul fix. Nici macar nu mi se pare mare branza la tarife (sa vorbesti cu 12 centi pe minut in propria retea e chiar aberant!). Daca cineva a inteles care e smecheria, il rog sa ma lamureasca si pe mine!

#64
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
stiam de vodafone acasa de 10 zile
m am jucat si pe telefon demult
iar pliantu l am avut de ieri
felicitari vodafone pt aceasta noua oferta

Edited by vodafone_ro, 19 June 2007 - 16:28.


#65
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View PostSpeedo, on Jun 19 2007, 16:44, said:

O sa vedem cine are dreptate...in timp.

Sa stii ca de regula bunicile sunt pe fix, din motive istorice si pentru ca vor sa vorbeasca in sat ieftin.
Degeaba nepotul ii cumpara mobil-fix, daca pe ea o costa sa vorbeasca cu tata x si lelea y...

Si apoi inseamna ca nu stii ce ravagii a facut Cosmote la tara, pana si ultimul pusti de a IV-a are cartela Cosmo cu 200min in retea. Beat this!

speedo are dreptate. eu am mai zis ca telefonia fixa fara flat rate o sa moara si inca repede in romania. cunosc oameni la varsta a 3-a care au avut o viata intreaga romtelecom si AU RENUNTAT si si-au luat ab./cartele cosmote! dc? pai e simplu domnilor: nu mai platesc oamenii 300.000 abonamentul fara minute incluse, au mobilitate si intr-un final e mai ieftin pe cosmote decat pe romtelecom. va dau un caz cat se poate de clar:

la maica-mea la tara nu exista acoperire decat foarte slaba de la orange, vodafone si zapp. a bagat cosmote-ul antena si au disparut toate cartelele orange, vodafone si toate fixurile din sat! :w00t: asta este efectul COSMOTE! :clapping:

cum au reusit ei aceasta performanta (pentru ca este o performanta trebuie sa recunoasteti): AU ACOPERIT SATUL! :coolspeak: (intre noi fie vorba foarte complexa strategia cosmote: daca voi nu-i vreti, NOI II VREM! :naughty: )

Edited by aum, 19 June 2007 - 16:33.


#66
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View PostSpeedo, on Jun 19 2007, 16:44, said:

Si apoi inseamna ca nu stii ce ravagii a facut Cosmote la tara, pana si ultimul pusti de a IV-a are cartela Cosmo cu 200min in retea. Beat this!
Si mai se poate comunica decent in satele in care pustiulicii au cel putin 200 de minute in retea? Nu da putin cam des network busy?  :rolleyes: Cred ca da.

Edited by mailman, 19 June 2007 - 16:32.


#67
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
ce are in plus vodafone acasa fata de RTC RDS si UPC?
ia ghiciti ?
acoperirea
practic un vodafone acasa se poate instala oriunde este semnal vodafone
nu iti mai trebuie fire ca la operatorii fixi
nu mai dai gaura prin perete sa iti bage cablurile are N avantaje fata de telefonia clasica
deci eu zic ca va prinde veti vedea voi

Edited by vodafone_ro, 19 June 2007 - 16:36.


#68
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmailman, on Jun 19 2007, 17:32, said:

Si mai se poate comunica decent in satele in care pustiulicii au cel putin 200 de minute in retea? Nu da putin cam des network busy? :rolleyes: Cred ca da.

Nu, nu exista o astfel de problema pentru ca vorbesc in orice moment al zilei, dar si daca ar fi putin busy crezi ca le-ar pasa?

#69
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Oferta Vodafone Acasa este foarte slaba.
Ti se ofera minute (75,150,300) intr-o retea (vodafone FIX) care deocamdata nu are nici macar 100.000 de abonati... practic deocamdata nu ai cu cine sa le vorbesti, daca nu reusesti sa-i convingi pe cei cu care vorbesti cel mai mult sa treaca tot la oferta asta....
Minutele suplimentare sunt la 5c/min. pret enorm pentru fix, mai ales cand exista flat rate.
Oferta ar fi fost interesanta daca aveam mai multe minute in Vodafone mobil, unde este grosul de abonati... in aceiasi bani.

Per total este o alta oferta "praf in ochi" aruncata de marketing-ul de la Vodafone...

Asteptam oferta promotionala de sarbatori :)

#70
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View Postaum, on Jun 19 2007, 17:31, said:

speedo are dreptate. eu am mai zis ca telefonia fixa fara flat rate o sa moara si inca repede in romania. cunosc oameni la varsta a 3-a care au avut o viata intreaga romtelecom si AU RENUNTAT si si-au luat ab./cartele cosmote! dc? pai e simplu domnilor: nu mai platesc oamenii 300.000 abonamentul fara minute incluse, au mobilitate si intr-un final e mai ieftin pe cosmote decat pe romtelecom. va dau un caz cat se poate de clar:

la maica-mea la tara nu exista acoperire decat foarte slaba de la orange, vodafone si zapp. a bagat cosmote-ul antena si au disparut toate cartelele orange, vodafone si toate fixurile din sat! :w00t: asta este efectul COSMOTE! :clapping:

cum au reusit ei aceasta performanta (pentru ca este o performanta trebuie sa recunoasteti): AU ACOPERIT SATUL! :coolspeak: (intre noi fie vorba foarte complexa strategia cosmote: daca voi nu-i vreti, NOI II VREM! :naughty: )

Din pacate pentru tine aici nu e un topic Cosmote si esti cam off !

Revenind la subiect,sa nu uitam ca Romtelecom incepe sa realizeze ca e nevoie de flexibilitate si deja a reactionat.Zapp are fixtel.Oare ce va face Orange legat de genul asta de "mobil-fix" ? Cosmo nu intra in discutie ..la ei se misca mai greu treaba cu oferte mai "diverse" !

#71
4589

4589

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.06.2007

View PostJean Gary Diablo, on Jun 19 2007, 17:51, said:

Cosmo nu intra in discutie ..la ei se misca mai greu treaba cu oferte mai "diverse" !

Smart ass , vrei ca cei de la Cosmote sa faca concurenta Romtelecomului ?  :w00t:

Edited by 4589, 19 June 2007 - 16:53.


#72
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Hai sa nu ingropam oferta chiar cu atata rahat.Nu e fantastica,dar nici nu e de neglijat.Unde exista alternativa rds,nu prea isi are rostul.Dar in zone neacoperite de alternativi merita,mai ales ca are abonamentul foarte ieftin. 4usd e mai mult de jumatate fata de abonamentul minim rtc. E mai bun decat un abonament social.
Problema e ca e struto-camila de mobil fix.Si sincer daca e pt bunica mai merge,dar daca ar fi vorba de mine,eu personal mi-as trage direct un mobil cu pre-pay sau abonament minim decat vodafone acasa.
Eu cred ca vor avea ceva clienti,dar nu foarte multi.Este o oferta de nisa,cu un target pe masura.Cum zicea si speedo,daca esti in aria de acoperire a unui operator fix pe fir nu prea ai de ce sa alegi oferta vodafone.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate