Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 Recomandare smartwatch

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...
 

Fond de investitii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#1
dnm

dnm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 21.07.2006
Salutare! Poate ma ajuta careva cu raspunsuri privind fondurile de investitii. vreau sa investesc intr-un fond la Banca Transilvania. pe ce perioada e recomandata investitia? 1 an? pe site spune ca daca rascumpararea se face dupa 360 de zile nu se percepe comision la titlurile rascumparate. sa ma astept la alte comisioane de care nu spun deocamdata nimic (eventual de administrare)?
si o ultima intrebare: statul cat imi ia impozit pe eventualul castig?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
salut ! pe ultima intrebare pune frumusel manuta si cauta singur in codul fiscal ca nu-ti cade nimic
pentru celelalte intrebari, ca sa poti calcula randamentul unei investitii financiare, ai nevoie de valoarea initiala, de durat, de rata dobanzii, asta la un nivel elementar.
pana una alta eu n-am cum sa-ti spun daca e recomandat pe un an de zile sau nu. cel mai probabil nu, castigul obtinut din plasament fiind unul destul de redus.
pentrua lte detalii posteaza alte detalii ;)

#3
dnm

dnm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 21.07.2006
ok, atunci sa vorbim concret. suma ar fi 20.000 RON. La o prima privire fondurile care mi-au atras atentia ar fi:
http://www.btassetma..._Clasic_28.html
si
http://www.btassetma...T_Maxim_28.html

primul este mai putin riscant max 20% din fond sunt actiuni. al doilea max 90% actiuni. sunt tentat sa investesc in unul din acestea. sincer mi se pare mai avantajos decat un depozit la termen cu dobanda de 7% pe an.

#4
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 910
  • Înscris: 05.02.2007
toate comisioanele (de administrare fond, ale societatii depozitare etc) sunt deja incluse in pretul unitatii de fond. (adica valoarea afisata in fiecare zi este o valoare neta.) impozitul pe profit este de 1% pt unitatile tinute mai mult de 1 an si de 16% pentru cele tinute sub 1 an.
Da sunt mai avantajoase decat depozitul bancar din punct de vedere al castigului potential, dar prezinta si riscuri, nefiind garantate. Investitia in BT Clasic e mai apropiata de investitia in depozit, ca sa zic asa, iar cea in BT Maxim de investitia directa pe bursa.
Consider investitia intr-un fond mutual pe actiuni o alternativa foarte buna pentru investitia directa pe bursa, fiind potrivita pentru cineva care nu este atras/nu vrea sa se implice in bursa si totusi vrea sa ia parte la castigurile oferite de ea.

Editat de GubyIQ, 14 iunie 2007 - 12:34.


#5
dnm

dnm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 21.07.2006

View PostGubyIQ, on Jun 14 2007, 13:20, said:

toate comisioanele (de administrare fond, ale societatii depozitare etc) sunt deja incluse in pretul unitatii de fond. (adica valoarea afisata in fiecare zi este o valoare neta.) impozitul pe profit este de 1% pt unitatile tinute mai mult de 1 an si de 16% pentru cele tinute sub 1 an.
Da sunt mai avantajoase decat depozitul bancar din punct de vedere al castigului potential, dar prezinta si riscuri, nefiind garantate. Investitia in BT Clasic e mai apropiata de investitia in depozit, ca sa zic asa, iar cea in BT Maxim de investitia directa pe bursa.
Consider investitia intr-un fond mutual pe actiuni o alternativa foarte buna pentru investitia directa pe bursa, fiind potrivita pentru cineva care nu este atras/nu vrea sa se implice in bursa si totusi vrea sa ia parte la castigurile oferite de ea.

sunt de acord cu tine, din motivul asta e tentant. multam pentru raspunsuri. stiu ca exista riscuri, dar alta alternativa pentru castig mai substantial pe termen scurt/mediu nu vad in afara de bursa si cum spuneai fondurile de investitii se apropie cel mai mult de investitia directa. comparativ cu castigul eventual, riscul mi se pare acceptabil  ^_^
in plus cei care administreaza fondul sunt direct interesati pantru a reduce cat mai mult riscul.

Editat de dnm, 14 iunie 2007 - 13:49.


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
daca nu te grabesti, iti fac eu 'free of charge' o scurta analiza comaprativa :) prima data...:)
zi-mi cam ce termen limita mi-ai da

#7
dnm

dnm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 21.07.2006

View Postspare-me, on Jun 14 2007, 14:56, said:

daca nu te grabesti, iti fac eu 'free of charge' o scurta analiza comaprativa :) prima data...:)
zi-mi cam ce termen limita mi-ai da

hehe. daca tot e "free", nu vreau sa te presez. :) take you'r time

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
atunci, daca esti dragut, fa un fisier Excel, pune toate datele pe care le ai in forma bruta
valoarea, perioada, dobanda, impozit, etc...tot ce ai
eu le bag pe fiecare in cate un scenariu, iti redactez concluziile si ti le retrimit
vezi ca e free numai de data asta :)
o sa-ti placa
astept fisierul
o zi buna

#9
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postspare-me, on Jun 14 2007, 15:26, said:

atunci, daca esti dragut, fa un fisier Excel, pune toate datele pe care le ai in forma bruta
valoarea, perioada, dobanda, impozit, etc...tot ce ai
eu le bag pe fiecare in cate un scenariu, iti redactez concluziile si ti le retrimit
vezi ca e free numai de data asta :)
o sa-ti placa
astept fisierul
o zi buna

o initiativa de laudat... :cheers:

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postkappa_man84, on Jun 14 2007, 15:30, said:

o initiativa de laudat... :cheers:
multumesc :) e valabil si pentru tine daca ai nevoie vreodata
eu nu dau titlu de garantie asupra concluziilor, dar la cerere pot furniza si algoritmul pe baza carora am ajuns la ele
investitiile tin de multi factori subiectivi si obiectivi (asta pentru cine chiar vrea si are cu ce sa se implice profund)
anyway...i am waiting :)

#11
ener

ener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 25.05.2005
vin si eu cu o o intrebare:
poti sa bagi bani in ceva netransparent si care poate sa-si inregistreze profitul la 3 luni de la data producerii lui??
vezi cazul bt maxim care a inregistrat la inceputul anului 2007 profitul pt niste tranzactii din octombrue 2006.

atata timp cat inca sunt permise astfel de artificii nu ai cum sa cuantifici performantele reale ale unui fond.
eu am vrut sa impart in transe egale si sa cumpar actiuni la 3 fonduri, dar am ajuns la concluzia sunt foarte expusi oricaror starnuturi ale pietii (active dinamic de ex are 99.4% plasati in bursa si 0.1% disponibil pt rascumparari), atunci am zis ca mai bine incep incet sa-mi tranzactionez singur banii pe burse.

Editat de ener, 14 iunie 2007 - 15:27.


#12
dnm

dnm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 21.07.2006

View Postspare-me, on Jun 14 2007, 15:35, said:

multumesc :) e valabil si pentru tine daca ai nevoie vreodata
eu nu dau titlu de garantie asupra concluziilor, dar la cerere pot furniza si algoritmul pe baza carora am ajuns la ele
investitiile tin de multi factori subiectivi si obiectivi (asta pentru cine chiar vrea si are cu ce sa se implice profund)
anyway...i am waiting :)


Apreciez gestul. Cam astea ar fi informatiile pe care le detin momentan: http://www.4shared.com/file/17887326/c010349e/BT_Maxim.html
nu stiu daca mai e nevoie de ceva.

#13
dnm

dnm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 21.07.2006

View Postener, on Jun 14 2007, 16:23, said:

vin si eu cu o o intrebare:
poti sa bagi bani in ceva netransparent si care poate sa-si inregistreze profitul la 3 luni de la data producerii lui??
vezi cazul bt maxim care a inregistrat la inceputul anului 2007 profitul pt niste tranzactii din octombrue 2006.

de acord cu tine, nu astept castiguri imediate. ma gandeam investitia pe 1 an de zile.

#14
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postener, on Jun 14 2007, 16:23, said:

vin si eu cu o o intrebare:
poti sa bagi bani in ceva netransparent si care poate sa-si inregistreze profitul la 3 luni de la data producerii lui??
vezi cazul bt maxim care a inregistrat la inceputul anului 2007 profitul pt niste tranzactii din octombrue 2006.
la ce te referi prin ceva netransparent?

#15
ener

ener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 25.05.2005
ce ti se mare mai netransparent decat asta:
adica fondu face o tranzactie astazi si o sa inregistreze profitul cand are el chef, adica daca astazi scoate o poala de bani din piata  inregistreaza doar 10% si pe restu ii foloseste peste cateva zile cand are niste minusuri puternice ca sa dea bine la valoarea unitatii de fond sa fie si ea saraca permanent crescatoare.

#16
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 16.12.2005
Sunt de acord cu pozitia lui Ener fata de fondurile de investitii. Daca vrei sa inmultesti niste bani nu cred ca aceste fonduri sunt solutia, pentru ca ele nu au randament cat iti stabilesc in contract ci au unul mult mai mare si e normal sa fie asa. De ce sa vrei sa muncesti niste bani pe care sa ii dai altora? Poti face bani investind 'private' la bursa, documentandu-te despre pietele financiare si facand plasamente. Un 'tip': bursa creste incontinuu, nu scade, uita-te in istorie, ma refer aici la cea din SUA.

#17
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View PostSwordfish, on Jun 18 2007, 00:11, said:

Sunt de acord cu pozitia lui Ener fata de fondurile de investitii. Daca vrei sa inmultesti niste bani nu cred ca aceste fonduri sunt solutia, pentru ca ele nu au randament cat iti stabilesc in contract ci au unul mult mai mare si e normal sa fie asa. De ce sa vrei sa muncesti niste bani pe care sa ii dai altora? Poti face bani investind 'private' la bursa, documentandu-te despre pietele financiare si facand plasamente. Un 'tip': bursa creste incontinuu, nu scade, uita-te in istorie, ma refer aici la cea din SUA.
Vreau sa fac niste observatii. In primul rand fondul nu face nici un contract cu investitorul in care sa precizeze vreun castig, ba mai mult, specifica faptul ca se pot pierde bani. Si eu sunt pentru o investitie "private" la bursa, dar sa nu uitam ca o multime de oameni nu sunt atrasi/nu le place sau au investit fara succes direct pe bursa. Da e adevarat ca bursa (tot la cea din SUA ma refer) pe termen lung e cel mai bun tip de plasament, dar ca sa ne referim doar la trecutul apropiat, cine a intrat pe bursa la inceputul lui 2000, chiar la apogeul "tech bubble" nu cred ca gandeste tot asa pozitiv despre bursa. ;)
Si daca ai rabdare si un pic de noroc sa investesti intr-un fond cum a fost cel condus de Peter Lynch intre 1977-1990 cu un profit de aprox 25% pe an, cred ca poti sa te consideri fericit.

Editat de GubyIQ, 17 iunie 2007 - 23:46.


#18
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 326
  • Înscris: 07.09.2005

View PostGubyIQ, on Jun 14 2007, 13:20, said:

Da sunt mai avantajoase decat depozitul bancar din punct de vedere al castigului potential, dar prezinta si riscuri, nefiind garantate. Investitia in BT Clasic e mai apropiata de investitia in depozit, ca sa zic asa, iar cea in BT Maxim de investitia directa pe bursa.

Deci sa vad daca ma inteles ceva. Investesti la banca ai banul asigurat dar profit mai mic, investesti in fonduri ai banul neasigurat dar profitul mai mare.   Dar de unde apare aceasta nesiguranta la fonduri? Adik ce se poate intampla ? Managerul fondului ia banii si fuge in Bahamas ? Sua e pentru ca si aceste fonduri sunt defapt "investii" in bursa ?    

Am vazut ca te-ai oferit Spare-me sa faci unora niste estimari, dar nu prea am bahar ce exact ai cerut in fisierul xls respectiv. Anyway asa ca o estimare la o estimare :D  Zi-mi si mie la o suma de 17-18 k euro de care as dispune in viitorul apropiat, la ce profit pot sa ma astept dupa un an in care au stat banii intr-un fond ? Un fond la alegere, care-l stii tu , in care ai baga tu suma asta.

Editat de IVAN__V, 21 iunie 2007 - 15:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate