Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 

M42 pe digital

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

 MateiA, on Jun 3 2007, 20:07, said:

Kunzite, da' de ce as tremure mana? Eu stiu ca pe masura ce greutatea creste, scad tremuraturile fine, nu? De asemenea, mai vreau sa adaug ceva: cantareste cam cat un 24-70 f2.8 Canon, deci nu prea stiu care e problema cu greutatea...abia fac si eu muschi :P.

si cu 200mm eu unu mi se pare ca tremur f tare. scad tremuraturile putin cu greutatea dar se amplifica si mai tare cu lungimea obiectivului. daca la un 50mm ai o tremuratura/miscare de 1mm la varful obiectivului, cu un 300mm tremuratura aceea va fi de aprox 6mm la varful obiectivului ceea ce iti afecteaza poza f tare.

in legatura cu M42 si eu sunt de acord. am 5 obiective M42 si pot sa spun ca nici unul nu ma satisface. dar la putinii bani care au costat pot sa spun ca merita. am masurare de expunere automata pe ele (in mod M), am stabilizare. un singur lucru ar mai lipsi. desi am confirmare de focus cu obiectivele manuale, atunci cand aparatul nu seseizeaza obiectiv (deci un cip care sa dea informatii) aceasta functie este dezactivata. pacat.

a mai fost o ciudatenie la inceput. nu intelegeam de ce obiectivele mele minolta au aberatii cromatice albastre si purpurii iar cele M42 au o multime verzi. credeam ca sticla veche o fi fost altfel facuta.
dupa un anumit timp m-am prins. pe obiectivele AF, senzorul de AF este mai sensibil la lumina verde astfel ca focuseaza lumina verde la nivelul senzorului. facand focus manual cu M42 e f posibil sa focusezi alte tipuri de lumina la nivelul senzorului (desi si ochiul uman e mai sensibil la verde) iar verdele sa fie focusat in fata sau spatele planului de focalizare.

o alta chestie interesanta pt posesorii de minolta/sony (poate chiar si pentax) este ca pe aceste monturi stabilizarea in body nu este efectiva cu un adaptor M42 obisnuit. de ce ? pt ca sistemul de a compensarii miscarii aparatului preia in ecuatia sa si focala obiectivului. mai bine zis sensibilitarea stabilizarii se calculeaza in functie de focala (ceea ce e si normal). atunci cand aceasta lipseste (adaptor M42) probabil se ia o marime automata: 50mm. cei de pe dyxum.com au descoperit asta facand teste
apoi un rus a facut a facut niste adaptoare minolta=>m42 cu cip care dadea o lungime focala setabila. bineinteles eficienta stabilizari a ajuns la nivelul obiectivelor autofocus.
se pot gasii teste si adaptoare m42 cu cip de vanzare pe forumul www.dyxum.com la sectiunea M42.

Edited by eliz, 08 June 2007 - 09:25.


#20
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Pentax iti permite sa introduci manual lungimea focala pentru SR atunci cand nu poate sa o citeasca. Bine, probabil ca nu merge la zoomuri manuale, doar la prime-uri, dar deh, macar atat. Si ma observat ca de cand cu noul firmware scrie lungimea introdusa si in EXIF.

#21
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

 CountZero, on Jun 8 2007, 12:13, said:

Pentax iti permite sa introduci manual lungimea focala pentru SR atunci cand nu poate sa o citeasca. Bine, probabil ca nu merge la zoomuri manuale, doar la prime-uri, dar deh, macar atat. Si ma observat ca de cand cu noul firmware scrie lungimea introdusa si in EXIF.

ooo. fain
si confirmare de focus ai pe pentax ? canonurile si nikoanele (cel putin D40) stiu ca au si ele pentru obiective AF in setare pe manual focus dar nici la ele nu cred (la canon stiu sigur) ca functioneaza cand aparatul sesizeaza starea no lens.

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005

 eliz, on Jun 8 2007, 12:49, said:

ooo. fain
si confirmare de focus ai pe pentax ? canonurile si nikoanele (cel putin D40) stiu ca au si ele pentru obiective AF in setare pe manual focus dar nici la ele nu cred (la canon stiu sigur) ca functioneaza cand aparatul sesizeaza starea no lens.

Este si confirmare la focus cu orice obiectiv manual(K sau m42).In orice punct selectezi din cele 11 .

#23
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,201
  • Înscris: 12.06.2004
Da, ai si confirmare a focalizarii (la unele Pentax-uri trebuie sa setezi o functie custom); doar punctul central va functiona.
Pierzi insa masurarea multisegment (deci ai doar cu pondere centrala si spot/partiala), si masurarea P-TTL in cazul blitz-ului (care se bazeaza pe masurarea multisegment).

Florinel, informatiile noastre par sa nu coincida :)

Edited by Kunzite, 08 June 2007 - 11:57.


#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Da, am gresit eu, confirmarea merge doar pe ala in mijloc.

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,145
  • Înscris: 17.03.2005
News: pancolarul e un obiectiv excelent DACA ai conditii propice si nervi.
     poate sa iti scoata imagini extraordinare, o sa pun niste exemple,  dar nu il recomand decat "for fun"...

#26
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
@parintele: nu stiu pancolar-ul cum e, dar in mod cert pisicile tale sunt grozave

#27
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,145
  • Înscris: 17.03.2005

 bchendran, on Jun 14 2007, 20:51, said:

@parintele: nu stiu pancolar-ul cum e, dar in mod cert pisicile tale sunt grozave

@bghendran : eh, au fost matze mult mai spectaculoase vizual, din pacate s-au dus ;(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate