Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?
 Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 

Trupa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
nymus

nymus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.04.2007
Aici va rog sa postati cei care vor sa-si fac trupa, sau care activeaza deja in vreuna.
Ce ideei aveti??
Cum compuneti?
La ce instrument cantati??
Tot ce se poate discuta despre o trupa.

#2
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Eu eram vocal, dar m-am reorientat spre chitara. In vara o sa repet foarte mult. Eu am in cap o trupa de pagan\folkloric metal cu substrat liric si melodic autohton. Solista vrea power\operatic a la Within Temptation, tobarul vrea death iar lead guitarul (eu sunt rythm si basist de ocazie) vrea brit. Tare trupa, nu ?

Prin toamna o sa facem treaba...pana atunci ar fi bine sa ne familiarizam cu pozitiile.

Am mai activat intr-o mega trupa numita The Fuckin' Fuckerz (trupa de crapcore) :  http://krossfire.wor...rupa-valoroasa/

#3
nymus

nymus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.04.2007
Pai ii bine ca nu ascultati toti aceleasi chestii, o sa iasa ceva mai melodic, parerea mea.
Si ca sa fiti toti multumi-ti ar fi bine sa se adauge o grohaiala, asta ar completa.
Grohaial si cu vocea feminina ar multumi-o pe vocalista
Grohaiala l-ar multumii pe tobar, iar restu...depinde si de versuri, daca ve tine-ti de treaba ar putea iesi ceva...
Asculta de la Turisas - Midnight Sunrise, nu-ti zic sa faci exact asa, doar ca sa-ti faci o parere.
Melodia asta va impaca pe toti, totusi era mai bine(pt voi) daca avea mai multa voce feminina.

In rest ce sa spun....succes

#4
dudette

dudette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 30.04.2007
mmm...se prefigureaza un Theatre of Tragedy romanesc?  :naughty: mult succes  :hug:

#5
nymus

nymus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.04.2007
Eu inca nu m`am decis ce vreau sa cant, azi vreau melodic death, maine vreau melodic black si tot asa. Dar numai intre astea doua oscilez.Dupa ce o sa termin prima melodie o sa vad ce a iesit, dar sunt sigur ca o sa iasa black, ca toata ziua numai riff-uri de black fac.

#6
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Stiu Turisas..ei zic ca e Battle Metal..eu n-as fi atat de sigur. Grohaiala voiam sa o adaug eu (am mai ''grohait'' ca guest vocal si pe la alte trupe) dar in cantiati rezonabile. (fata asta chiar are voce). Eu vreau sa ma tin de elementul folcloric si tot incerc sa conving o violonista sa vina din toamna la noi :D

Eu zic sa incerci mai bine black, pentru ca poti experimenta mai mult, poti merge spre avantgarde cand iti piere cheful. La death, daca treci spre melodic death s-ar putea sa obtii reactii adverse din partea fanilor.

#7
nymus

nymus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.04.2007
Daca adaugi si vioara iese fain.

In trupa mea suntem foarte multi. Eu chitara si inca un prieten la orga. :lol:
Eu o sa incerc sa scot ceva melodic death.
Cu black-ul nu te baga nimeni in seama.(asta doar in Romania)
Oricum nu ma prea intereseaza parerile altora la inceput, tre sa-mi placa mie prima data, daca nu fac muzica din placere atunci nu o mai fac.


Se pare ca numai noi 2 aspiram ceva mai sus decat restul lumii de pe forumul asta.

#8
dudette

dudette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 30.04.2007

View Postnymus, on May 14 2007, 14:15, said:

Se pare ca numai noi 2 aspiram ceva mai sus decat restul lumii de pe forumul asta.

esti foarte limitat daca afirmi asa ceva   :boredlook:

#9
nymus

nymus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.04.2007

View Postdudette, on May 14 2007, 14:31, said:

esti foarte limitat daca afirmi asa ceva   :boredlook:

Pai dc nu se mai arata nimeni?

Crede-ma nu sunt limitat deloc.

#10
dudette

dudette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 30.04.2007
gandeste-te ca oamenii sunt inca la munca. topicul asta abia a fost deschis.
eu de ex nu am nici voce, si nici nu stiu sa cant la un instrument din pacate, in afara de cateva note de la nothing else matters. pur si simplu nu am avut ocazia sa invat. si daca as fi intr-o trupa as fi inutila. asta nu inseamna ca nu am urmarit cu interes postarile voastre.
si pentru asta, in conceptia ta, sunt mai jos decat tine?
am si eu aspiratiile mele - care difera de ale tale, e si normal. dar doar pentru motivul asta nu merit sa fiu catalogata ca atare.
cu afirmatia aia ai insultat 99.9 % din cei care posteaza pe forumul asta.
despre asta era vorba!

#11
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
La mine a fost o chestie tare...nu stiam decat sase acorduri si o jumatate dintr-o schema pe electrica (acum vreo doi ani). Am cantat in fata unor amici, cunoscatori de altfel si am improvizat mult pe o piesa compusa cu doua zile inainte. Verdictul lor : Piesa suna ca naiba (normal..tobarul atunci vazuse tobele iar eu nu repetasem mai nimic) insa ai o tehnica deosebita de chitara..n-am mai vazut asa ceva. Chitara era o chinezarie iar improvizatia mea era bizara, insa ei chiar au avut impresia ca eu am facut ceva deosebit atunci ! (I-am verificat...nu glumeau :P)

#12
dudette

dudette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 30.04.2007
Adica exista ceva sanse si pentru mine? :lol:

A, stiu ce pot face! eu pot fi managerul  B)

Legat de chitara: l-am rugat pe frate-miu, care se pricepe, sa ma invete. Mi-a pus o chitara in mana (chitara lui tata cand avea el 20 de ani....) si un cd cu "how to play the guitar" si asta a fost. Chitara evident ca avea griff-ul extraordinar de lat, si distanta intre corzi si grif era cam de 2 degete. Indeajuns pentru mine sa imi fac praf degetele tot incercand sa apas :D soooo, m-am lasat pagubasa  :rolleyes:

Edited by dudette, 14 May 2007 - 20:14.


#13
nymus

nymus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.04.2007

View Postdudette, on May 14 2007, 16:34, said:

gandeste-te ca oamenii sunt inca la munca. topicul asta abia a fost deschis.
eu de ex nu am nici voce, si nici nu stiu sa cant la un instrument din pacate, in afara de cateva note de la nothing else matters. pur si simplu nu am avut ocazia sa invat. si daca as fi intr-o trupa as fi inutila. asta nu inseamna ca nu am urmarit cu interes postarile voastre.
si pentru asta, in conceptia ta, sunt mai jos decat tine?
am si eu aspiratiile mele - care difera de ale tale, e si normal. dar doar pentru motivul asta nu merit sa fiu catalogata ca atare.
cu afirmatia aia ai insultat 99.9 % din cei care posteaza pe forumul asta.
despre asta era vorba!


Imi cer scuze daca cineva sa simtit insultat, nu am avut si nici nu vreau sa jicnesc pe nimeni.
Normal ca aspiratiile noastre difera, eu pe langa muzica aspir sa fiu poet, chiar daca nu am studii pt asa ceva, si chitara am invatat-o singur, versuri pt trupa le scriu singur.

Ai zis ca ai incercat la chitara, chitara nu-i chiar pt fete, eu ti-as recomanda pianul(orga) sau vioara, sau ce vrei tu...totul este sa vrei cu adevarat.

Inca o data imi cer scuze.



Krossfire, ce cover-uri ati facut ?? sau vreti sa face-ti

Edited by nymus, 14 May 2007 - 20:59.


#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Eu voiam sa facem coveruri pentru piese mai putin cunoscute. Imediat ce ma pun la punct cu vocea si chitara vreau un cover dupa Samael - Us...chiar nu-mi plac unele pauze din piesa si nici modul in care abordeaza Vorph refrenul. Partea initiala ar putea fi reluata (cu riscul de a parea o piesa pop) si putin agresivizata. As vrea un cover dupa piesa asta pentru ca e o piesa putin mai altfel (in tematica existenta) si , chiar daca a reprezentat o slabiciune pentru Samael, merita un remake.

#15
nymus

nymus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.04.2007
Nu am ascultat Samael.
Eu am de gand sa facem cover la "In death's embrace" sau spellbound, de la Dimmu

#16
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postnymus, on May 14 2007, 22:28, said:

Nu am ascultat Samael.
Eu am de gand sa facem cover la "In death's embrace" sau spellbound, de la Dimmu

Si in ce directie o sa mergi ? Pastrezi linia melodica sau o mai agresivizezi \ melodicizezi ? (habar n-am daca exista cuvantul asta :D)

#17
nymus

nymus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.04.2007
Pai o sa incercam sa o facem ca originala,dar o sa sune mai brutal, pt ca noi ne orientam catre melodeath/atmosferic

Chitara o sa sune mai brutal, in rest sper sa sune la fel, claparul isi ia pt inceput un Korg x5D, exact orga pe care a compus Mustis partea de clapa.
Si sa nu uitam...de voce, avand in vedere sa nu am efect de voce...o sa grohai la "maxim" :lol: , vocea si chitara o sa sune diferit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate