Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

am nevoie de o schema de etaj diferential pentru un microfon

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
die_annna

die_annna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2007
salut, problema mea este urmatoarea:

am nevoie de interfatarea unui senzor la un microcontroler pentru un proiect la sisteme cu microprocesoare. m-am gindit la un senzor de zgomot deoarece pare cel mai simplu. mai exact, vreau sa fac o schema folosita in cazul "clapper"-elor: practic vreau ca circuitul pe care inca nu stiu sa-l fac sa-mi scoata 1 la o bataie din palme in microfon (> de o anumita intensitate), 0 in rest, valori care sa "intre" pe un pin al microcontrollerului. pentru asta as avea nevoie de un etaj logic diferential sau ceva de genul asta si, da... electronica n-a fost niciodata partea mea tare :). ma puteti ajuta?

#2
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Cam orice schema banala de preamplificator de microfon, luata de pe Google, cu iesirea conectata print-un condensator la o poarta/buffer neinversoare iar la iesirea portii sa mai pui un condensator pentru ca la iesirea lui impulsul logic sa fie de scurta durata. Ca poarta iti recomand SN7413

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 gec, on May 12 2007, 09:12, said:

Cam orice schema banala de preamplificator de microfon, luata de pe Google, cu iesirea conectata print-un condensator la o poarta/buffer neinversoare iar la iesirea portii sa mai pui un condensator pentru ca la iesirea lui impulsul logic sa fie de scurta durata. Ca poarta iti recomand SN7413
Nu are nevoie de condensator la iesire, detectarea duratei se face software. Daca se doreste un prag reglabil insa, trebuie legat premplificatorul de microfon la o intrare analogica a microcontrolerului (sunt modele care au integrate si intrari analogice).

#4
die_annna

die_annna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2007

 SuperDuper, on May 12 2007, 16:17, said:

Nu are nevoie de condensator la iesire, detectarea duratei se face software. Daca se doreste un prag reglabil insa, trebuie legat premplificatorul de microfon la o intrare analogica a microcontrolerului (sunt modele care au integrate si intrari analogice).

nu, tocmai asta e, ca nu vreau sa folosesc CAN, pentru ca mi se pare ca nu e nevoie... adica am nevoie doar de un prag pentru 0 - 1, nu de mai multe intervale pentru diverse valori... de aia m-am gindit la ceva cit mai simplu... ok.. deci... ce sa caut pe goolge inca o data va rog :D?

#5
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
o schema simpla, iar intrarile portii ramase libere trebuiesc legate la masa (gnd)

Attached Files


Edited by gec, 12 May 2007 - 18:08.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 die_annna, on May 12 2007, 09:24, said:

nu, tocmai asta e, ca nu vreau sa folosesc CAN, pentru ca mi se pare ca nu e nevoie... adica am nevoie doar de un prag pentru 0 - 1, nu de mai multe intervale pentru diverse valori... de aia m-am gindit la ceva cit mai simplu... ok.. deci... ce sa caut pe goolge inca o data va rog :D?
A, credeam ca vrei ceva care sa si functioneze... scuze.

#7
die_annna

die_annna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2007

 SuperDuper, on May 13 2007, 05:00, said:

A, credeam ca vrei ceva care sa si functioneze... scuze.

mai, ti-am zis, din pacate partea de electronica la mine in facultate a fost foarte multa teorie, foarte putina parctica, si mai putine care sa ramina in cap...

so, ce vrei sa spui, ceva de genul asta nu poate functiona decat daca folosesc un CAN, pina la urma?

#8
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 die_annna, on May 13 2007, 12:27, said:

mai, ti-am zis, din pacate partea de electronica la mine in facultate a fost foarte multa teorie, foarte putina parctica, si mai putine care sa ramina in cap...

so, ce vrei sa spui, ceva de genul asta nu poate functiona decat daca folosesc un CAN, pina la urma?
Schema de micamp data de gec este exact ce va trebuie datorita portii triger schmit care ralizeaza praguri foarte clare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate