Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Experienta de cosmar in seara asta

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#109
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 hmk, on May 9 2007, 22:00, said:

Ce va cramponati atata ma fratilor de actul de identitate, e obligatoriu, nu e obligatoriu...

Sa dea naiba sa va prinda o razie fara cartea de identitate la voi, ca vedeti voi numa' spatele la duba, poti sa ai tu permisu' de conducere a lu' Basescu la tine.
Lipsa actului de identitate este un motiv bun sa stai 24 de ore la racoare chiar si in SUA. Nu dati curs la asa ceva !
Ce mama dracu daca scrie in buletin adresa ? E cumva secret de stat ? Chiar credeti ca nu poate afla nimeni unde stati daca nu scrie in buletin ? Sunteti cumva diplomati ?

esti bun sa arati un link cum arata un act de identitate in sua? este ceva special ca buletinul nostru?
si unde zice ca te baga la bulau 24h ca n-ai tzidula la tine? exceptand fireste cazul ca te prind la volan si nu ai acte.

#110
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,811
  • Înscris: 06.09.2004

 joannes, on May 10 2007, 01:16, said:

si unde zice ca te baga la bulau 24h ca n-ai tzidula la tine? exceptand fireste cazul ca te prind la volan si nu ai acte.

pai si la volan cum stau lucrurile? adica nu e obligatoriu sa porti buletinul la tine pe strada, dar e obligatoriu cand conduci?
chiar, pt cei care sustin ca nu trebuie sa-l porti permanent la tine - astept sa vad cum va opreste militianul de la circulatie si voi ii spuneti ca nu-i obligatoriu sa ai buletin. cine scapa fara amenda/spaga din asta, are o bere de la mine.

#111
SiAlPe

SiAlPe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.09.2006
Avand in vedere ca este si primul meu post pe acest forum, in primul rand vreau sa va salut pe toti.

Revenind la discutia de pe acest thread, voi povesti si eu niste experiente neplacute din Cora.

In primul rand, niciodata nu a reusit acel POS sa imi accepte cardul din prima. Am doua carduri (de debit), unul la Alpha Bank si unul la Transilvania Bank. Numai din a doua, a treia incercare a reusit sa accepte cardul/banii si sa pot pleca linistit cu produsele catre portbagajul masinii.

De revelion, am facut cumparaturi de 6.9 mil si am platit cu cardul toata suma. Nu au fost probleme, totul a mers struna. In alt caz am patit sa nu accepte POS-ul cardul, nici dupa a 7-a incercare. Atunci mi s-au recomandat 2 variante: va duceti si scoateti de la bancomatul Reiffeisen sau nu mai cumparati, lasati produsele aici. Am folosit bancomatul respectiv si nici nu vreau sa ma gandesc la comissionul care mi s-a luat. Era vorba de o suma in jur de 3 mil.

O sa relatez acum o intamplare amuzanta, dar neplacuta. Eram cu nevasta-mea si terminasem cam toate cumparaturile. La un moment dat, vede ea niste sepci ciudate la raionul de haine si se uita la ele. Intre timp, eu vad niste chiloti/boxeri la oferta … 3 la pachet. Ok, imi cumpar 2 pachete (adica 6 perechi) si le arunc in cos. Ajung la casa, cand da cu scanner-ul pe eticheta imi dau seama ca a introdus 3 bucati scanand doar 1. O fac atenta pe casiera si aceasta, imi raspunde asa, in zeflemea ca ea scaneaza eticheta, nu produsul, daca eu vin doar cu etichete la ea, pe ea nu o intereseaza ce am in cos. Am facut ochii mari, nu intelegeam de ce este atat de ofuscata si i-am explicat ca s-au desprins boxerii si din cauza aceasta are eticheta doar unul. Mi-a spus ca ceilalti doi sa ii las la casa. Eu practic cumparam o pereche la pretul de trei perechi. Am zis ca asta este, mari bani nu pierdeam, ma grabeam, trec cu vederea. Nevasta-mea, care este o fire foarte calma si nu prea intervine ea in situatii d-astea, cred ca a avut un moment de claritate si imi spune “Nu lasam asa sa platim pt. ceva care nu cumparam! Vrem sa discutam cu cineva care se ocupa de problemele de acest gen.” Casiera aude, sictirita si plictisita, ma indruma catre intrarea principala unde este un fel de customer support/plangeri si reclamatii. Ma enervez si eu de lipsa de cooperare a casierei, imi iau bonul si ma duc la acel birou unde erau 2 femei si mai sictirite. Le explic situatia, cu un chilot in mana, cum am lasat ceilalti 2 chiloti din set la doamna casiera pe tejghea si ca ii vreau inapoi pt. ca sunt chilotii MEI. Se uitau alea la mine nu le venea sa creada ca un tip cu un chilot in mana se cearta cu ele. Am prezentat problema foarte serios in fata lor, fiind o problema jenanta sa nu las loc de zambete sau altceva. S-au uitat pe bon si pe eticheta, au confirmat faptul ca erau 3 bucati, au inteles ca erau dezlipiti ceilalti doi si mi-a spus sa ma duc prin magazin, la casa si sa iau celelalte 2 bucati. M-am dus, le-am luat si i-am spus casierei “Astia sunt ai mei!!”. Asta, atat de proasta era, incat a crezut ca am intrat eu prin magazin, fara sa vorbesc cu alea de la biroul de reclamatii si as FURA acei chilot pt ca nu aveau cod de bare. Imi spune “faceti cum vreti, pe riscul dumneavoastra, avem camere de luat vederi”. Am explodat si i-am spus “Se vede de ce esti DOAR casiera”.

In rest, ce sa fac, continui sa fac cumparaturile de acolo … este destul de automatizat fluxul, nu prea am nevoie de personalul lor …. decat la casa.

PS: Scuze pt. lungimea postului, dar ... aveam chef de vorba.

#112
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Misto faza cu chilotii. :) Mi s-a intamplat de cateva ori ceva similar, in sensul ca un produs avea un pret la raft si un alt pret, mai mare, la citirea codului de bare. Interesant e ca singura optiune era sa cumpar la pretul din baza de date sau sa las produsul, niciodata nu s-a verificat daca, poate, promotia de la raft nu fusese bagata in baza de date.

 mnezo, on May 9 2007, 21:58, said:

JJOne: din punctul meu de vedere, al clientului, du`te`n branza cu magazinul tau comunist, treaba mea cine sunt, conteaza ca am banii sa platesc pentru produse. Pa si pierderi pe toata linia!
Ideea era clara, dar daca mi se pune pata, pot sa cer buletinul. Teoretic daca vand alcool sau tigari sunt chiar obligat s-o fac, ca sa vad ca am cumparatori majori, nu?

 mufă, on May 9 2007, 23:06, said:

KFC-u din Feeria nu cere cod PIN.
Cred ca nu tine de POS, ci de regulile interne ale magazinului si de cheful casierului. Mi s-a intamplat sa cumpar de la acelasi magazin si cateodata sa ceara PIN si altadata nu.

#113
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,108
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu vroiam sa zic ca are voie sa te legitimeze si un comerciant, sa vada daca iti vinde alcool sau tigarete, nu numai organele statului. Chestia e ca altora decit organele statului nu esti obligat sa le arati actele, dar si ei (comerciantii, paznicii din club etc.) sunt liberi sa aleaga daca vor sa aiba vreo ”relatie” comerciala sau de alta natura cu tine.

Eu am vazut ca se selecteaza dupa ce dai cu cardul daca vrei operatiune cu sau fara PIN. Cel putin la un supermarket mai de cartier, m-a si intrebat casiera, dupa ce nu mersese cardul o data (si bagasem PIN, deci stia ca il stiu) - facem fara PIN? Sa mearga mai repede. OK. Si a selectat pur si simplu optiunea fara PIN. Apare un meniu imediat dupa ce scanezi cardul.

#114
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 born2lose, on May 10 2007, 09:49, said:

pai si la volan cum stau lucrurile? adica nu e obligatoriu sa porti buletinul la tine pe strada, dar e obligatoriu cand conduci?
chiar, pt cei care sustin ca nu trebuie sa-l porti permanent la tine - astept sa vad cum va opreste militianul de la circulatie si voi ii spuneti ca nu-i obligatoriu sa ai buletin. cine scapa fara amenda/spaga din asta, are o bere de la mine.

in caz ca nu ai inteles, iti repet: esti bun sa arati un link cum arata un act de identitate in sua? este ceva special ca buletinul nostru?
si unde zice ca te baga la bulau 24h ca n-ai tzidula la tine? exceptand fireste cazul ca te prind la volan si nu ai acte.


acum ai inteles?

asa ca te invit sa-mi arati cu arata un act de identitate americanesc deoarece ai spus "Lipsa actului de identitate este un motiv bun sa stai 24 de ore la racoare chiar si in SUA." si chiar sa dai un link cu o leje (federala sau provinciala) unde se afirma acest lucuru. eu am afirmat ca e posibil sa se intample acets lucuru doar daca te prinde politia la volan fara acte (ca sa ai dreptul de a conduce o masina, trebuie sa ai un permis, ce tine loc si de id), dar n-am auzit sa ai nevoie de un permis de mers perpedes pe strada.
si da, doar in ro e posibil militianul sa-ti ceara bi cand te opreste in control rutier. in alte parti se rezolva cu carnetul de sofer. in anumite cazuri e necesar si un al doilea document, dar acesta poate sa fie orice, guvernamental sau nu (legitimatie de servici sau biblioteca - daca are poza, card de asigurat etc).

#115
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
stiti care-i paradoxul? intr-un stat ca romania, unde se tot da cu buletinul in sus si jos, cu adeverinte peste adeverinte, stampile peste stampile, paralegalizari peste paralegalizari etc ce mai securitatea intruchipata, se fac cele mai multe furturi de identitate. ganditi-va numai la cate scandaluri de inselaciune, furturi de case, delapidari etc.
in alte tari in care politia sau altii de pe aiurea te intreaba cine esti si tu spui eu sunt ala, aia te cred si totul merge struna. sa fie oare din cauza ca tzeapa merge doar o singura data si ca te-ai ars pe viata (ai stampila in frunte) dupa ce incerci sa faultezi sistemul?

#116
puremorning

puremorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2007
Dragii mei, ce-a mai evoluat discutia!  :coolspeak: Ma bucur sa vad ca sunt atatia oameni care nu accepta cu usurinta toate tampeniile pe care altii incearca sa le impuna. Cat despre ceilalti... fiecare cu personalitatea lui. Unii liberi si puternici, altii mai obedienti... Asa a fost de cand lumea si pamantul.
Eu intre timp mi-am facut alt card, care de data asta o sa fie si de credit. O sa continuu sa imi fac cumparaturile saptamanale la Auchan, fara "escapade" la cora. Uite ce face consumatorismul din oameni...  :lol: Sper sa nu ma supere si astia, ca imi schimb iar provider-ul... Un vanzator de servicii si produse trebuie sa ne ofere: calitate, respect (! foarte important, oameni buni!) si diversitate. Traim in sec. 21, haideti sa nu ne mai cramponam atat de frica de a iesi din turma - cand nu-ti convine ceva, SPUNE! Asta am facut si eu, si s-au gasit o gramada care sa ma arate cu degetul - ca sunt sensibila, ca am fite, ca fac mofturi... Stiu ca subiectul discutat aici se limiteaza strict la cateva chestii, dar mentalitatile cuprind mult mai multe sfere alte vietii. Chiar daca observ ca sunt prea multi oameni (si cred ca sunt tineri, asta ar fi cel mai grav...) care tac si inghit, e misto sa vad ca exista si contraofensiva.  :band:

#117
ZuzaTicaloasa

ZuzaTicaloasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.09.2006
Lege nr. 218 din 23-04-2002 privind organizarea si functionarea Politiei Romane
CAP. 3
   Atributiile Politiei Romane:
20. exercita controlul asupra legalitatii stabilirii domiciliului sau resedintei cetatenilor romani si straini aflati pe teritoriul tarii, in conditiile legii;
(ma gandesc ca acest control se poate face si pe strada...deci trebuie sa ai la tine un act cu care sa dovedesti ca esti cetatean roman si domiciliul)

CAP. 5
   Drepturi si obligatii
a) sa legitimeze si sa stabileasca identitatea persoanelor care incalca dispozitiile legale ori sunt indicii ca acestea pregatesc sau au comis o fapta ilegala;
(vad ca nu sunt stabilite niste reguli clare...important este ca au oie sa te legitimeze)
B) sa conduca la sediul politiei pe cei care, prin actiunile lor, pericliteaza viata persoanelor, ordinea publica sau alte valori sociale, precum si persoanele suspecte de savarsirea unor fapte ilegale, a caror identitate nu a putut fi stabilita in conditiile legii; in cazurile nerespectarii dispozitiilor date de politist, acesta este indreptatit sa foloseasca forta; verificarea situatiei acestor categorii de persoane si luarea masurilor legale, dupa caz, se realizeaza in cel mult 24 de ore, ca masura administrativa;
(din cate vad eu au voie sa te duca la sectie daca nu te poti legitima)


Ordonanta de urgenta nr. 97/2005 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani
CAPITOLUL III
Actele de identitate
Art. 11. - (1) Actul de identitate este documentul care se elibereaza, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, cetateanului roman si care face dovada identitatii, a domiciliului si, dupa caz, a resedintei titularului acestuia. Acest document se elibereaza incepand cu varsta de 14 ani.
(2) In sensul prezentei ordonante de urgenta, prin act de identitate se intelege cartea de identitate, precum si cartea de identitate provizorie si buletinul de identitate, aflat in termen de valabilitate.
(3) Buletinele de identitate, eliberate in conditiile legii, raman valabile pana la preschimbarea lor in totalitate.-

(din cate vad aici numai prin CI poti face dovada resedintei)

In privinta cardului eu am ajuns atat de stresata incat inainte de a scoate bani de la atm ma uit foarte atenta la tastatrura, caut camere ascunse, ma uit sa vad sa nu fie alta tastatura pusa peste cea originala a atm-ului. De asemenea cand am primit cardul am semat o hartie care spunea printre multe altele ca la cumparaturi este posibil sa fiu legitimata in momentul in care fac plata cu cardul. Daca se cere buletinul este doar pentru protectia mea, ca utilizatoare de card.
Pt cel care a zis ca nu are unde sa tina buletinul...daca vrei ititrimit eu prin curier portofelul meu cumparat de la un magazin de 30000 in care intra si BI si Cartea de alegator si bani si 6 carduri. Unde mai pui ca intra foarte usor si in buzunar.
In rest bafta maxima si sa ne facem griji pentru chestii importante, nu pentru fleacuri.

#118
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 ZuzaTicaloasa, on May 11 2007, 00:02, said:

sa conduca la sediul politiei pe cei care, prin actiunile lor, pericliteaza viata persoanelor, ordinea publica sau alte valori sociale, precum si persoanele suspecte de savarsirea unor fapte ilegale, a caror identitate nu a putut fi stabilita in conditiile legii; in cazurile nerespectarii dispozitiilor date de politist, acesta este indreptatit sa foloseasca forta; verificarea situatiei acestor categorii de persoane si luarea masurilor legale, dupa caz, se realizeaza in cel mult 24 de ore, ca masura administrativa;
(din cate vad eu au voie sa te duca la sectie daca nu te poti legitima)

...si daca ai facut cutare si cutare lucru; nu asa, in general.

#119
ZuzaTicaloasa

ZuzaTicaloasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.09.2006

 mianna, on May 11 2007, 00:31, said:

...si daca ai facut cutare si cutare lucru; nu asa, in general.


....., a caror identitate nu a putut fi stabilita in conditiile legii;

#120
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 ZuzaTicaloasa, on May 11 2007, 00:34, said:

....., a caror identitate nu a putut fi stabilita in conditiile legii;


da, dar incepea cu "pe cei care...". de unde mintea mea a' blonda-ntelege ca nu pe toti :)

#121
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
"sa conduca la sediul politiei pe cei care, prin actiunile lor, pericliteaza viata persoanelor, ordinea publica sau alte valori sociale, precum si persoanele suspecte de savarsirea unor fapte ilegale, a caror identitate nu a putut fi stabilita in conditiile legii"

Cu un avocat bun ii poti da in judecata pentru ca te legitimeaza sau te duc la sectie fara nici un motiv solid. Asta`i un lucru bun. Daca eu refuz sa ma duc la sectie si ei ma obliga totusi, cu buletin sau fara, nu se cheama lipsire de libertate?
Oricum, am patit`o intr`o noapte cand ma grabeam pe tren cu rucsacul in spate, poate paream suspect :D sa ma legitimeze doi agenti. Le`am dat datele si am plecat, ca pierdeam trenul. Nici vorba de avut buletin sau amenda.

#122
ZuzaTicaloasa

ZuzaTicaloasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.09.2006
Asta-i singura problema...nu este definit ce inseamna suspect si asta da nastere la abuzuri. Dar aici intram in alta discutie.
Prin `93 am avut o proiblema cu politia pentru ca nu aveam buletin....m-au tinut cateva ore in cabina unui pazanic apoi m-au dus la politie facandu-mi marea favoare de a nu-mi pune catusele. La politie am aflat ca trebuia sa petrec tot sfarsitul de saptamana la ei deoarece nu avea cine sa ma verifice in baza de date. Dupa alte 3-4 ore de stat intr-o camaruta si dat declaratii peste declaratii mi-au pus catusele la maini si m-au dus de m-au predat familiei. Prea multe nu mai stiu de atunci ...oricum a fost o experienta traumatizanta. Stiu ca am primit si o amenda.
De atunci am mai fost oprita de politie de cateva ori Cand sa intamplat sa nu am buletinul la mine am fost verificata prin statie si apoi lasata sa-mi continui drumul.

#123
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,655
  • Înscris: 06.03.2005
Ce tot aveti cu CI cum ca ar fi un instrument comunist de ingradire a libertati.
Asta e o mare prostie, faptul ca ti se cere sa te legitimezi justificat sau nu de catre persoane autorizate nu insemna ca s-a atentat la libertatea personala sau ca esti sub supraveghere, urmarire temporara sau permanenta.
Faptul ca un garcea oarecare iti cere CI nu insemna ca esti amenintat sau opresat de vreun regim social sau politic si nici ca cineva inregistreaza aceste cereri.
Folosirea cardurilor insa e cea mai perversa metoda de urmarire si control a populatiei ce nu a reusit sa faca nici comunismul.
Practic pentru orice detinator de card se poate obtine un raport cu ce a cumparat, de unde, cit a platit, cit a incasat...probabil asta era visul de aur al securitatii sa stie pina si ce ai mincat in fiecare zi.

#124
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 FC72, on May 11 2007, 08:01, said:

Ce tot aveti cu CI cum ca ar fi un instrument comunist de ingradire a libertati.
Asta e o mare prostie, faptul ca ti se cere sa te legitimezi justificat sau nu de catre persoane autorizate nu insemna ca s-a atentat la libertatea personala sau ca esti sub supraveghere, urmarire temporara sau permanenta.
Faptul ca un garcea oarecare iti cere CI nu insemna ca esti amenintat sau opresat de vreun regim social sau politic si nici ca cineva inregistreaza aceste cereri.
Folosirea cardurilor insa e cea mai perversa metoda de urmarire si control a populatiei ce nu a reusit sa faca nici comunismul.
Practic pentru orice detinator de card se poate obtine un raport cu ce a cumparat, de unde, cit a platit, cit a incasat...probabil asta era visul de aur al securitatii sa stie pina si ce ai mincat in fiecare zi.

exact asta sustin su eu, cu ajutorul cardului de credit/debit se poate afla orice. dar supravegherea se face rafinat, finutz. CI este un instrument comunist de ingradire a libertatii asa cum este el in forma actuala si prevazut in lege.
stii a ce-mi aduce mie actualul buletin? se aseamana cu legea feudala a legarii taranului de glie, acolo te-ai nascut, nu ai voie sa te misti, acolo tb sa crapi pe mosia boierului. asa era si in epoca comunista, greu puteai sa-ti schimbi buletinul, te miscai in tara dar toate serviciile iti erau inaccesibile pentru termen lung daca n-aveai buletin corespunzator. dincolo de acest scop eu nu vad de ce identificarea unei persoane este atat de strans legata de domiciliu si la fiecare mutare tb sa-ti schimbi tot setul de acte?
acest lucru ma deranjeaza si ma doare la calesca ca pe altii nu-i deranjeaza, e un act de-a dreptul idiot care ingradeste libertatea cetatenului, asa cum este el gandit in prezent. nu cautati justificari inutile, deoarece asa este.
ma gandesc sa ai un act fara adresa pe el si sa-l prezinti militienilor romani la 2 noapte pe strada. unde locuiesti sa te intrebe? de ce? pe ce motiv sa te intrebe? care este scopul aflarii unui raspuns la aceasta intrebare din moment ce ti-ai declinat identitatea? dar nu, in romania intodeauna tu trebuie sa te exonerezi, nu ei sa dovedeasca. la o legitimare tu tb sa faci dovada ca esti onest, esti tratat din start ca un potential infractor, doar pt simplul motiv ca legea le ingaduie abuzuri si nu-i obliga sa gandeasca, sa-si puna mintea la lucru, sa dovedeasca si nu cetateanul sa se dezvi/invinovateasca.

asa, de delectare [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cHJzvPm0XoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by joannes, 11 May 2007 - 08:34.


#125
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,811
  • Înscris: 06.09.2004

 joannes, on May 10 2007, 18:24, said:

in caz ca nu ai inteles, iti repet: esti bun sa arati un link cum arata un act de identitate in sua? este ceva special ca buletinul nostru?
si unde zice ca te baga la bulau 24h ca n-ai tzidula la tine? exceptand fireste cazul ca te prind la volan si nu ai acte.


asa ca te invit sa-mi arati cu arata un act de identitate americanesc deoarece ai spus "Lipsa actului de identitate este un motiv bun sa stai 24 de ore la racoare chiar si in SUA." si chiar sa dai un link cu o leje (federala sau provinciala) unde se afirma acest lucuru. eu am afirmat ca e posibil sa se intample acets lucuru doar daca te prinde politia la volan fara acte (ca sa ai dreptul de a conduce o masina, trebuie sa ai un permis, ce tine loc si de id), dar n-am auzit sa ai nevoie de un permis de mers perpedes pe strada.
si da, doar in ro e posibil militianul sa-ti ceara bi cand te opreste in control rutier. in alte parti se rezolva cu carnetul de sofer. in anumite cazuri e necesar si un al doilea document, dar acesta poate sa fie orice, guvernamental sau nu (legitimatie de servici sau biblioteca - daca are poza, card de asigurat etc).

n-am nici cea mai mica idee cum arata un act din SUA, n-am fost niciodata acolo si nici n-am spus eu asa ceva. ma confunzi.
tot ce am zis este ca in romania, cand conduci, este OBLIGATORIU sa ai la tine si BI-ul, pe langa permis. nu stiu de ce, prefer sa nu iau amenda numai de-al dracu ca sa aflu. si am mai zis ca ii dau o bere aluia care refuza sa-i arate politistului de circulatie BI-ul.

#126
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 joannes, on May 11 2007, 09:31, said:

exact asta sustin su eu, cu ajutorul cardului de credit/debit se poate afla orice. dar supravegherea se face rafinat, finutz. CI este un instrument comunist de ingradire a libertatii asa cum este el in forma actuala si prevazut in lege.
stii a ce-mi aduce mie actualul buletin? se aseamana cu legea feudala a legarii taranului de glie, acolo te-ai nascut, nu ai voie sa te misti, acolo tb sa crapi pe mosia boierului. asa era si in epoca comunista, greu puteai sa-ti schimbi buletinul, te miscai in tara dar toate serviciile iti erau inaccesibile pentru termen lung daca n-aveai buletin corespunzator. dincolo de acest scop eu nu vad de ce identificarea unei persoane este atat de strans legata de domiciliu si la fiecare mutare tb sa-ti schimbi tot setul de acte?
acest lucru ma deranjeaza si ma doare la calesca ca pe altii nu-i deranjeaza, e un act de-a dreptul idiot care ingradeste libertatea cetatenului, asa cum este el gandit in prezent. nu cautati justificari inutile, deoarece asa este.
ma gandesc sa ai un act fara adresa pe el si sa-l prezinti militienilor romani la 2 noapte pe strada. unde locuiesti sa te intrebe? de ce? pe ce motiv sa te intrebe? care este scopul aflarii unui raspuns la aceasta intrebare din moment ce ti-ai declinat identitatea? dar nu, in romania intodeauna tu trebuie sa te exonerezi, nu ei sa dovedeasca. la o legitimare tu tb sa faci dovada ca esti onest, esti tratat din start ca un potential infractor, doar pt simplul motiv ca legea le ingaduie abuzuri si nu-i obliga sa gandeasca, sa-si puna mintea la lucru, sa dovedeasca si nu cetateanul sa se dezvi/invinovateasca.
Întrebare: dacă o rudă apropiată de-a ta (părinte sau copil) moare într-un accident de mașină, cum afli de respectivul deces?

Ia zi amice, cam de cîte ori în viața ta ai fost tratat tu personal ca un potențioal infractor de un polițist? :death:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate