Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Orange SPV M700

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#37
whitesnake

whitesnake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.11.2004

View Postmsjohntm, on Jun 12 2007, 20:24, said:

Va multumesc pentru raspunsuri. Acum am o alta problema: cei din Tg Mures de la Orange nu il au. Si luat din alte parti nu are GPS. O zi buna.

spune-mi, te rog, cum adica luat din alte parti nu are gps?
modulul gps, ca hardware, este integrat in trinity, neavand importanta de unde iei aparatul

as fi curios sa vad un link cu spv-ul m700 fara gps  :rolleyes:


numai bine

#38
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.04.2006
Pai m-am uitat de exemplu aicisi nu are, si m-am uitat si aicisi are. Deci sunt confuz mai ales ca am citit undeva ca variantele mai vechi (?) nu au. Si intradevar pe saiturile care vand PDA nu am gasit la niciunele specificatii ca ar avea, doar la Orange e specificat si GPS-ul.

#39
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View Postmsjohntm, on Jun 13 2007, 21:04, said:

Pai m-am uitat de exemplu aicisi nu are, si m-am uitat si aicisi are. Deci sunt confuz mai ales ca am citit undeva ca variantele mai vechi (?) nu au. Si intradevar pe saiturile care vand PDA nu am gasit la niciunele specificatii ca ar avea, doar la Orange e specificat si GPS-ul.


trebuie sa facem o diferenta intre orange spv m700 si htc p3600.
orange spv m700 are GPS incorporat chiar daca nu este promovata aceasta functie - banuiesc ca incearca sa evite problemele legate de o eventuala comercializare cu un soft - e posibil sa reclame clientii probleme care tin de softul GPS si nu de serviciile orange

HTC P3600 are modulul GPS built in, insa variantele aparut initial nu avea si acest modul enabled - este posibil sa fi ramas fara vanzari in urma lansarii SPV M700 in UK si de asta sa faca si upgradeul de firmware care actriveaza GPSul

Numai ca HTC se ofera cu Tom Tom afara - din pacate Tom Tom nu are Romania - sau cel putin nu o are la un nivel acceptabil.

tot ce se gaseste acum htc p3600 ar trb teoretic sa aibe gps activ

#40
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007
Sunt interesat si eu de un tel cu gps si pare o solutie buna cel despre care vorbiti
Cardul cu harta europei completa cat costa, pe langa telefon?

#41
whitesnake

whitesnake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.11.2004
asa cum a spus si @sind, hardware-ul exista, chiar daca nu este promovat, el urmand a fi "activat" de un nou firmware, prin rescrierea rom-ului.


@luke lucifer - o cautare cu Google pt. IGO 2006 iti va evidentia destule link-uri din care poti alege daca si de unde vrei sa cumperi softul respectiv.


si ia uitati-va ce firmware merge pe telefoanele noastre: http://www.htctouch.com/  :D


numai bine

#42
mariusYk

mariusYk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 05.03.2007
am si eu niste intrebari...:)

1. la spv M700 gpsul este activat sau ii trebuie un firmeware mai nou?

2.dintre cei care il au cand l-ati decodat ati facut-o acasa sau la un centru special?

3. costa 1540 RON la abonament? daca da  la liber cat ar costa? si daca il iau fara conectare daca mai este blocat in orange

multumesc anticipat

#43
mariusYk

mariusYk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 05.03.2007
si mai am o intrebare... pt gps daca vreau sa folosesc iGO din ce tin eu minte acel card are 1 gb... daca il iau dp net tre sa imi iau card de 2 gb(exemplu) ca sa  pot sa bag si iGO si alte chestii.... nu?

#44
whitesnake

whitesnake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.11.2004
salut,

nu am folosit rom-ul orange nici un minut asa ca nu pot sa-ti spun daca gps-ul functioneaza - acel rom este bazat pe wm5, nu wm6, este branded s.a.m.d.

decodarea, rescrierea unui rom etc. se fac acasa si sunt operatiuni f.simple, de genul  "next" ;)

am pus card de 2Gb pe al meu dar nu pt. IGO - mi-am sters din softul respectiv toate hartile care nu ma interesau asa ca am facut rost de spatiu.
o harta are in jur de 10Mb asa ca...
pe card e bine sa-ti tii toate datele, sa-ti instalezi programe pt. a nu ocupa memoria tel. si mai ales tot ce inseamna media audio-video.

daca te hotarasti sa-ti iei aparatul si sa ti-l tweak-ui tinem legatura si te ajut.


numai bine

#45
goalex

goalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.05.2007
eu mi-am cumparat spv-ul la fidelizare cu 1530 ron,in primul rand acest telefon este htc p3600,comandat si vandut de orange sub alta denumire pentru a atrage si alt tip de clientela si in al doilea rand se poate decoda folosind softul de la htc p3600.Asa ca nu cred ca il vor vinde la liber,deoarece este codat in reteaua orange.Vis-a-vis de gps sa stiti ca functioneaza foarte bine si necodat si folosesc numai harta romaniei pe card de 2gb ca nu ocup spatiul degeaba.

#46
mariusYk

mariusYk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 05.03.2007
1.si deci nu pot sa il iau "la liber"  , fara conectare... tre neaparat sa iau abonament?
2.cand il decondez , upgradez ver de soft se pierde garantia? daca da , as putea sa il decodez intr-un centru special unde sa nu imi pierd garantia?

#47
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View PostmariusYk, on Jun 16 2007, 19:01, said:

1.si deci nu pot sa il iau "la liber"  , fara conectare... tre neaparat sa iau abonament?
2.cand il decondez , upgradez ver de soft se pierde garantia? daca da , as putea sa il decodez intr-un centru special unde sa nu imi pierd garantia?

telefonul la liber costa vreo 17 mil - se poate achizitiona si asa - aproape orice tel se poate achiz fara ab
orice modificare la softul telefonului anuleaza garantia

sunt de acord ca softul orange are multe buguri, iar alte softuri sunt mai bune - ca sa  nu mai zic de WM^ care am inteles ca e super marfa...insa dak ai vreo prb cu el timp de 2 ani te caci in ea de garantie

s-ar putea la un moment dat sa iti para rau ca ai modificat softul

#48
whitesnake

whitesnake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.11.2004
cand o sa ajung acasa o sa verific daca este specificat in certificat ca garantia aparatului se pierde daca schimbi softul.
cred ca oricum se poate face un dump dupa rom-ul orange care poate fi rescris oricand...
oricum, daca n-as fi putut modifica softul, nici nu m-as fi gandit sa-l achizitionez ;)

numai bine

#49
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
GPS ul merge si merge foarte bine. Pacat ca harta Romaniei nu e tocmai exacta (ultimul exemplu, drumul de la Rasnov la Poiana Bv nici nu exista pe harta.)
As vrea si eu sa trec pe WM6, dar nu stiu cat de fiabila e versiunea care circula pe forumuri... Plus ca poti pierde garantia.

#50
whitesnake

whitesnake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.11.2004

View Postwhitesnake, on Jun 18 2007, 13:34, said:

cand o sa ajung acasa o sa verific daca este specificat in certificat ca garantia aparatului se pierde daca schimbi softul.
cred ca oricum se poate face un dump dupa rom-ul orange care poate fi rescris oricand...
oricum, daca n-as fi putut modifica softul, nici nu m-as fi gandit sa-l achizitionez ;)

numai bine


din pacate garantia se pierde in cazul unei modificari de soft si, chiar daca se rescrie rom-ul cu soft-ul original, aparatul nu mai poate fi blocat di nou pe orange, asa ca bye-bye garantie.
este un risc asumat care se plateste cu vreo 60 euro - adica diferenta pana la un htc 3600 (htc asigura garantia in cazul modificarilor de soft)

#51
mariusYk

mariusYk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 05.03.2007

View Postwhitesnake, on Jun 20 2007, 13:00, said:

din pacate garantia se pierde in cazul unei modificari de soft si, chiar daca se rescrie rom-ul cu soft-ul original, aparatul nu mai poate fi blocat di nou pe orange, asa ca bye-bye garantie.
este un risc asumat care se plateste cu vreo 60 euro - adica diferenta pana la un htc 3600 (htc asigura garantia in cazul modificarilor de soft)


din cate stiu eu HTC P3600 este in jurul a 1800 RON. dar se merita daca spui ca asigura garantie si in cazul modificarilor de soft...

in cel mai scurt timp imi voi cumpara si eu un HTC P3600... :)

#52
xdmcdmc

xdmcdmc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.11.2006
Il am si eu de cam o luna. Aparatul este foarte tare. As dori sa stiu daca cineva a incercat sa puna miniSDHC de 4 GB in el si daca i-a mers. Pe xda-developers unii ziceau ca merge altii ca nu si sincer sa fiu parca erau mai multi cei cu nu. In mod normal daca m-as lua dupa site-ul oficial SD (organizatia care se ocupa de standardul secure digital) zice ca un slot SD nu poate sa citeasca un SDHC!!!

Multumesc

By the way: am folosit atat IGo in tara cat si TomTom in afara (Bulgaria, Turcia) cu harta pentru Europa de est. Harta de la TomTom este destul de buna pentru drumuri nationale si europene, chiar destul de exacta in Turcia :)

#53
bgp_ro

bgp_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.10.2003
Salut! Ma gandesc sa cumpar si eu un P3600. Imi poate spune cineva daca are T9 pentru scris SMS-uri? Are si pentru limba romana? Sau i se poate pune in romana in caz ca nu il voi lua de la Orange si nu are? Multumesc mult!

Edited by bgp_ro, 26 June 2007 - 14:16.


#54
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View Postbgp_ro, on Jun 26 2007, 15:14, said:

Salut! Ma gandesc sa cumpar si eu un P3600. Imi poate spune cineva daca are T9 pentru scris SMS-uri? Are si pentru limba romana? Sau i se poate pune in romana in caz ca nu il voi lua de la Orange si nu are? Multumesc mult!

are de toate :)
in privinta garantiei bag mana in foc ca nu exista telefon la care sa intre in garantie si modificarile de soft
asta e si ideea, sa nu isi bage toata lumea coada
imi imaginez ca incepe sa se priceapa lumea la programare ca la fotbal si la politica, insa nu cred ca aveti un back up garantia....parerea mea

in rest...super telefon...rupe pe HSDPA, chiar dak doar 1.8MBit

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate