Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Electromures

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Am un amplituner stereo Delia de la Electromures, pe care l-am imbunatatit ! I-am tras tunerul in banda vest, i-am schimbat finalii si condensatorul de filtrare si i-am pus becuri la scala mai puternice ! Este o bijuterie, mai ales seara !!!  B)

Attached Files


Edited by kitzsteinhorn91, 27 April 2007 - 16:44.


#2
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Salutare ! Am si eu un amplituner stereo Delia facut de Electromures. Problema mea este urmatoarea: am tras tuner-ul in banda vestica (88-108 MHz) si as dori sa-mi spuneti daca stiti de unde pot cumpara o scala noua inscriptionata cu frecventele corespunzatoare ??? Astept raspuns urgent ! :excl:

#3
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Nu cred ca ai sa gasesti scala noua.Poti sa o etalonezi pe cea veche.Asculti postul,ii stii frecventa si faci semn.Apoi poti sa faci o scala noua cumva prin serigrafiere daca ai vreun atelier prin zona care face insigne si etc.......... :coolspeak:

Edited by mister_rf, 04 January 2011 - 18:08.


#4
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.04.2007
Am avut si eu un amplificator Electromures 2x15W, dar s-a ars din motive necunoscute tot canalul stnga si nu am mai facut mare lucru cu el. Acum mai am doar traful si in cutie am montat un amplificator de 2x40W cu tranzistoare. Cutia am revopsit-o deoarece se detriorase foarte mult partea metalica. :coolspeak:

#5
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Amplitunerul meu arata perfect (e ca un bibelou), tin la el foarte mult ! Este gri merge bine ! Tot cu canalul stang am avut si eu probleme dar i-am schimbat tranzistorii finali si merge perfect. Cat despre scala, Ploiestiul este cam "saracacios", nu prea are ateliere de steme si insigne ! In schimb electronist ca in Ploiesti nu gasesti nicaieri !  B)

#6
techs

techs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.10.2006

 kitzsteinhorn91, on Apr 28 2007, 12:18, said:

Salutare ! Am si eu un amplituner stereo Delia facut de Electromures.

Amplitunerul Delia  este facut de firma Unitra din Polonia, Electromures si-a pus doar numele pe cutie. O sa fie cam greu sa gasesti fani ai produselor  audio fabricate la Electromures. :lol:

Edited by techs, 30 April 2007 - 10:15.


#7
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 techs, on Apr 30 2007, 11:13, said:

Amplitunerul Delia  este facut de firma Unitra din Polonia, Electromures si-a pus doar numele pe cutie. O sa fie cam greu sa gasesti fani ai produselor  audio fabricate la Electromures. :lol:


Pai uite ,eu as fi fan,dar nu am nimic de la Electromures:)))Nu stiam ca erau facute de Unitra,poate e facut sub licenta si piesele sunt romanesti. Daca Electromures si-ar fi pus doar numele pe cutie ar insemna ca totul in interior ar fi polonez.

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Da,este 100% polonez.
Negru sau argintiu.

#9
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 07.03.2006
Am avut si eu prin 1988 o combina Electromures,amplituner Delia,cass deck,si picup,doar casu era electromures,se vinde la vremea aceea,fara boxe.Mai era o varianta cu amplituner Delia ,picup Unitra,si boxe Unitra de 110 watti,ajungea la pret cam 10000 lei Ceausisti.Casetofonul a fost varza s-a stricat dupa cateva luni,prindea banda,lucru romanesc,apoi mi sa ars si un integrat de AM la amplituner,un UL1200 parca ,si dupa cativa ani am dat-o de pomana. :D

#10
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,385
  • Înscris: 11.08.2006

 techs, on Apr 30 2007, 11:13, said:

Amplitunerul Delia  este facut de firma Unitra din Polonia, Electromures si-a pus doar numele pe cutie. O sa fie cam greu sa gasesti fani ai produselor  audio fabricate la Electromures. :lol:
erau produse foarte bune.
se statea la coada, sau se foloseau relatii ca sa ajungi sa iei asa ceva.
unii si acum folosesc ampliful si boxele...
iar amplitunerul a fost de mare succes, si pt ca se putea transforma de catre electronisti
in tuner pt antena satelit.
alte vremuri :)

#11
techs

techs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.10.2006

 pastel3005, on Apr 30 2007, 20:26, said:

erau produse foarte bune.
se statea la coada, sau se foloseau relatii ca sa ajungi sa iei asa ceva.
unii si acum folosesc ampliful si boxele...
iar amplitunerul a fost de mare succes, si pt ca se putea transforma de catre electronisti
in tuner pt antena satelit.
alte vremuri :)
Picupul cu doza electomagnetica si  Delia au fost bune pentru ca ereau UNITRA.Boxele care aveau tot difuzoare Unitra se auzeau bine dar la toate se rupea articulatia de la membrana, nu cred ca cineva le mai are intacte.Astea au fost produse Unitra. Ce a facut Electromures a fost varza.Am cumparat inainte de 1989 tunerul , casetofonul , statia si picupul care intradevar ereau facute la Electromures.Au fost bani aruncati.Scule mai proaste ca alea  nu cred ca au existat, poate cele facute la Tehnoton.Poate ca nu ar trebui sa zic asa , fiind produse romanesti ar trebui sa fiu un pic mai patriot dar chiar au fost slabe , mi-au trecut multe prin mana pentru ca ma mai ocupam cu reparatii.
Zici ca se statea la coada pentru ele, pai atunci se statea la coada si pentru paine iar preturile ereau imense pentru ce calitate au avut.

De asta am zis ca o sa fie greu de gasit fani ai produselor Electromures.

Edited by techs, 30 April 2007 - 21:29.


#12
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,385
  • Înscris: 11.08.2006
eu sunt din tg-mures, si am inca multi amici care le folosesc.
probabil calitatea era alta aici, nu stiu...
oricum, nu mai e un subiect de actualitate, care merita dezbatut cu pasiune
au fost, nu au fost bune, nu mai conteaza.
era vinilului, a casetelor s-a dus...
sunt acum chinezarii destule, la preturi competitive. :)

#13
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Habar nu aveam ca Delia era chiar Polonez. Eu am vazut la un coelg un tuner romanesc care avea niste memorii pt UUS asemanatoare cu selectorul de canale de la televizoare.Avea senzori si cand puneai degetul se aprindea un led ca sa stii ce memorie este.  Asta de cine era facut? Din cate stiu eu, merge foarte bine si se aude chiar clar clar pe UUS.Pe restul nu am incercat.Daca are cineva poate imi spune ce game de unde are . Eu nu mai stiu cum arata ca respectivul coleg la- dus acum un an la tzara

La majoratul prietenului am vazut un amplificator Electromures cred ca era cu 2N3055 si iarasi se auzea foarte bine...........

#14
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Uite eu inca folosesc Amplitunerul Delia care perge perfect (i-am schimbat tranzistorii finali si i-am tras tunerul in banda vest) si folosesc destul de des si pick-up-ul fabricat de Electromures sub licenta Unitra G-602 C Hi-Fi ! Sunt extrem de multumit de ele si nu le-as da petrnu nimic in lume !  :D
Am pus o poza cu ele.

Attached Files



#15
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 kitzsteinhorn91, on May 1 2007, 09:18, said:

Uite eu inca folosesc Amplitunerul Delia care perge perfect (i-am schimbat tranzistorii finali si i-am tras tunerul in banda vest) si folosesc destul de des si pick-up-ul fabricat de Electromures sub licenta Unitra G-602 C Hi-Fi ! Sunt extrem de multumit de ele si nu le-as da petrnu nimic in lume !  :D
Am pus o poza cu ele.

Ce game de unda are Delia?


Dar de tunerul despre care am scris eu in postul 14 a auzit cineva?

#16
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Amplituner Stereo Delia: Lungi, Medii, Scurte 1, Scurte 2, Ultra Scurte (FM) - Banda Est.
Cat despre tunerul pe care l-ai pomenit, nu am auzit, imi pare rau !  :unsure:

#17
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Cand dau durmul la statia Delia si dau volumul pe la 6-7, vin toti vecinii la mine la usa !  :band:
Sunt super multumit de ea !  :wub:

#18
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 kitzsteinhorn91, on May 1 2007, 21:36, said:

Cand dau durmul la statia Delia si dau volumul pe la 6-7, vin toti vecinii la mine la usa !  :band:
Sunt super multumit de ea !  :wub:


Incepe sa imi placa ideea.Tunerul e sensibil se Scurte si Medii? Pe mine ma intereseaza in general pe scurte sa prinda,are acord fin, ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate