Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD
 Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5

Resizable BAR
 

Bonsai

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
235 răspunsuri în acest subiect

#181
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.378
  • Înscris: 28.09.2009
Nu e cam mic vasul ala pentru el?

#182
mihai3d

mihai3d

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 05.02.2009

 bgd2006, on 17th February 2011, 15:00, said:

am avut si eu... sunt extrem de sensibili...
nu inteleg un aspect: cum au plecat din zona de unde sunt comercializati, crapa!
nu as vrea sa iti spun "arunca-l", mai pastreaza-l, posibil sa fie in perioada in care ii cad frunzele.
incearca sa vezi daca are viermi prin pamant, sau alte taratoare pe langa. era bine sa nu-l asezi langa alte plante, e posibil sa se fi "contaminat" de la cele din zona.


cam ai dreptate  il am de 3 zile doar si in ritmu asta  pierd  toate frunzele in 2 zile

#183
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 409
  • Înscris: 04.05.2008
am avut si eu un bonsai care din pacate nu a rezistat prea mult, tot unul cumparat din comert si tin minte ca odata cu caderea frunzelor a fost inceputul sfarsitului

am vazut pozele lui dude 4900 si parca as fi revazut vasul/ bonsaiul meu de acum vreo 3 ani... pamantul albicios, vasul de asemenea, si mai tin minte ca facuse si mucegai.

am inceput de curand sa ma intreb, nu cumva o fi de la apa de la robinet pe care le-o punem in vas?

prea mult clor? prea mult "jeg" in apa de la robinet?

#184
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 385
  • Înscris: 22.08.2010
15min. în apa ... normal sa moara bietu' copacel
acu' are radacinile mucegaite
s-arunca pamântu', se da cu praf contra mucegai, radacinile mucegaite se tund, se pune pamânt proaspat ... si nu se mai uda pâna nu-ncepe pamântul sa ceara singur apa
nu se tin ghivece pe calorifer

#185
lucian252

lucian252

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 17.02.2007
Cred ca ar ajuta schimbarea pamantului, excelent daca gasesti special de bonsai.
Inainte sa il schimbi uita-te la radacina, nu cumva sa aiba ceva vietati pe acolo. Tunzi radacina daca este cazul (putin) si clatesti cu apa.
Pamantul trebuie sa aiba drenaj bun, altfel o sa putrezeasca radacina. Cat tunzi din radacina trebuie sa tunzi si din frunze, ca sa fie mai simplu indeparteaza-le pe cele slabite. Nu exagera cu udarea.
Lasa-l o saptamana - doua si vezi ce se intampla, departe de calorifer si ferit de curentii de aer, lumina indirecta normala.

Sper sa ajute !

Editat de lucian252, 18 februarie 2011 - 15:41.


#186
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008

 mihai3d, on 17th February 2011, 13:26, said:

Am un bonsai recent cumparat din Cora
si  se vestejesc si cad frunzele in ritm  rapid L am scufundat in apa vro 15 min
cred ca nu stiu sa l  ud
ce ar trebui sa i fac sa nu l pierd
daca stiti ce specie e ?
scrie sa l tin la 18-24 grade ( da vara sunt 35 in casa)
multumesc
Si eu sint la inceput. Ce se vede aici e un exces de apa. Planta se uda si pe frunze, daca suporta. Unele specii nu suporta. Trebuie sa vezi ce specie e.
Si mareste-i ghiveciul.
Daca nu are radacinile distruse, se poate remedia. Schimbindu-l intr-un ghiveci mai mare, cu pamint special de bonzai. Si udat mai rar. Daca are metabolismul normal, 3-4 zile. Daca e cu metabolismul incetinit, chiar peste o saptamina. Depinde de cum se usuca pamintul.

Eu am facut niste greseli, in iarna asta, la niste plante normale. Trandafir chinezesc, buxus, o planta tropicala, crin. Toate le-am tinut deasupra caloriferului, la cam 10 cm. Le-am udat cu ceva ingrasaminte in exces. Si cam atit. Acum sint toate terminate. Ce e interesant ca de 3 ani fac la fel, si cresteau vertiginos. anul asta au fost terminate si de altceva. Presupun. Si la alte persoane am observat o paloare f urita la frunze. Ce nu a mai fost in alti ani.

#187
OMUcuGRADINA

OMUcuGRADINA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 18.02.2011
Salutare...

Cat era de frig afara cand ai cumparat planta?
Cat a stat in masina?

RAPID
Curata toate frunzele uscate
Mai trebuie tiate crengile uscate ( nu pe cele verzi ATENTIE)

APA(si putin ingrasamant lichid) si caldura 18-25 grade
Daca vezi niste insecte mici albicioase cand mobilizezi pamantul este indicat sa :
- Intr-o galeata rea sau pet 5litri taiat pune 5litri de apa si o doza de EMERITE(insecticid-ATENTIE TOXIC)
- Scufunda ghiveciul 5-10 min lasa la scurs si ai scapat de ei

Incercati bonsai de interior numai plante de interior.
Buxusul rezista fara dar in vas mai mare si nu din ala din Olanda.

Succes!!!

Poate pun si eu niste poze cu ai mei zilele urmatoare.

Editat de OMUcuGRADINA, 21 februarie 2011 - 22:26.


#188
bsrc

bsrc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 03.01.2011
am bonsai!

imi spune-ti si mie ce titulatura are?

Fișier atașat  23022011.jpg   299,1K   97 download-uri Fișier atașat  23022011_002_.jpg   268,84K   102 download-uri

ar trebui sa schimb vasul in care este? vi se pare mic?

Editat de diorama, 25 februarie 2011 - 22:25.


#189
OMUcuGRADINA

OMUcuGRADINA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 18.02.2011
Sa-ti traiasca!

TITULATURA: Bonsai de interior pe la noi
Ca planta pare un Ulmus sau o Zelkova Mai mult un Ulmus

Vasele la bonsai in general sunt mici.
Ghiveciul tau e ok.
Poti sa scuturi pamantul sa mai raresti din radacini sa pui pamant nou.
Vezi sa pui un strat drenant la baza ghiveciului.
Eu zic sa mai scurtezi ramurile alea care pleaca aiurea.
Mai are nevoie de apa, ingrasamant, temperatura, constanta, dirijat si din cand in cand schimbat vasul.

Succes!

#190
bsrc

bsrc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 03.01.2011

 OMUcuGRADINA, on 26th February 2011, 00:52, said:

pare un Ulmus sau o Zelkova Mai mult un Ulmus

nu poti sa imi zici sigur ce e te rog ? din cate am vazut pe net e cam diferenta intre Ulm Chinezesc si Zelkova. As vrea sa stiu sigur sa ma pot documenta cat mai bine despre el.

#191
OMUcuGRADINA

OMUcuGRADINA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 18.02.2011
Mai trebuie sa faci poze la frunze pe ambele fete si la scoarta.
De preferat cu un aparat foto cu "macro"  activat si la lumina zilei.
Pozele trebuie sa fie clare si sa fie facute la frunzele de la basa dar si de la varful crengutelor.

#192
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.209
  • Înscris: 20.03.2005
poate te ajuta pozele astea sa identifici
http://www.roseville.../faqLeafID.html

#193
mihai3d

mihai3d

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 05.02.2009
Sal  revin  vad ca a dat mici muguri pe  vro 2 ramurele de jos  acu m am  uitat la poza pusa de mine si nu erau . In rest frunza mai are da sunt cam uscate cred ca se schimba cu  timpul dc nu  moare
sa l ud si cu  putin ingrasamint lichid din cora.
Eu il  ud acum cam la 3- 4 zile  si un pic pe frunze
Astept  pareri

#194
mihai3d

mihai3d

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 05.02.2009
Ce ar trebui sa iau ca fertilizatir
am vazut in Cora niste sticlute mici lichid  1 capac / litru
sa ud cu apa plata?
  asa arata cam dupa 1 luna  a dat frunze mici  dupa ce  s au uscat alea

Fișiere atașate



#195
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.209
  • Înscris: 20.03.2005
pulverizatul cu apa ajuta. ingrasamint lichid e bun, da cu masura, pentru ca bonsaiul e un copacel care sufera de rahitism. daca ii dai mincarica, aido rahitism se face superman. :)
de obicei bonsaii care leapada frunzele iarna cind stau in sinul mamei natura au tendinta sa faca asta si in casa. asa ca nu e exclus sa fie o situatie similara, indusa probabil de o variatie negativa in mediul inconjurator. oricum, indiferent de situatie, ii trebuie lumina multa.

#196
OMUcuGRADINA

OMUcuGRADINA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 18.02.2011
Din ce vad in fotografie nu arata prea bine.

Curata tot ce este uscat si apoi ai doua variante:

1. uzi zilnic(dimineata) si scufunzi vasul in apa 1 data pe saptamana 10-15 min - apa la temperatura camerei
2. schimbi pamantul si te uiti atent in cel vechi sa nu fie insecte(daca sunt trebuie sa faci tratament) si continui ca la varianta 1

Eu ud zilnic cu ingrasamant - dar mai diluat si arata chiar ok
Ca fertilizator incearca sa cumperi unul special pt bonsai - cu mai putin azot(N) Azotul stimuleaza cresterea.
Incerca si la o florarie sau la o farmacie fitosanitara.

Am atasat foto cu un bonsai la care "lucrez".- am aplicat varianta 2 + un stimulent de inradacinare.

Suces!

Era sa uit -  daca ai un calorifer sub fereastra incerca sa gasesti alt loc pt bonsai deoarce caloriferul usuca prea tare aerul.
                  Daca nu ai unde trebuie sa pulverizezi apa pe frunze in fiecare dimineata si seara

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  DSC06401.jpg   307,25K   72 download-uri
  • Fișier atașat  1.JPG   1,68MB   71 download-uri

Editat de OMUcuGRADINA, 12 martie 2011 - 16:38.


#197
dude4900

dude4900

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 15.04.2007
am si eu un ulm chinezesc si
vad in imaginea nr 2 ai o frunza care are virful maro, care este cauza?



 OMUcuGRADINA, on 12th March 2011, 16:36, said:

Din ce vad in fotografie nu arata prea bine.

Curata tot ce este uscat si apoi ai doua variante:

1. uzi zilnic(dimineata) si scufunzi vasul in apa 1 data pe saptamana 10-15 min - apa la temperatura camerei
2. schimbi pamantul si te uiti atent in cel vechi sa nu fie insecte(daca sunt trebuie sa faci tratament) si continui ca la varianta 1

Eu ud zilnic cu ingrasamant - dar mai diluat si arata chiar ok
Ca fertilizator incearca sa cumperi unul special pt bonsai - cu mai putin azot(N) Azotul stimuleaza cresterea.
Incerca si la o florarie sau la o farmacie fitosanitara.

Am atasat foto cu un bonsai la care "lucrez".- am aplicat varianta 2 + un stimulent de inradacinare.

Suces!

Era sa uit -  daca ai un calorifer sub fereastra incerca sa gasesti alt loc pt bonsai deoarce caloriferul usuca prea tare aerul.
                  Daca nu ai unde trebuie sa pulverizezi apa pe frunze in fiecare dimineata si seara


#198
dude4900

dude4900

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 15.04.2007
am un ulm chinezesc iar varfurile frunzelor se ingalbenesc si se usuca treptat, mai ales cele tinere se usuca. am pus niste imagini.

il am de jumatate de an, si sta intr-un ghiveci de flori. il ud cam odata la 5 zile. acum ceva vreme i-am dat ingrasamant dar de 2 saptamani nu mai primeste. are multi muguri si ii cresc frunzulite noi. de o vreme vad ca frunzele vechi dar mai mult cele noi se ingalbenesc, usuca una cate una la varf si margini . care ar putea fi cauza? multumesc

[ http://img291.imageshack.us/img291/1862/p3170276zoomvarffrunza.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img607.imageshack.us/img607/665/p3170282varffrunza2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img845.imageshack.us/img845/9713/p3200045varffrunza3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img861.imageshack.us/img861/7239/p3170277varffrunza.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate