Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 

casti pt. copii?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dodo69

dodo69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2007
Daca stie cineva informatii despre casti intra-aurale pt. copii? Fiul meu a primit cadou un mp3 player si nu-i stau castile in urechi si e foarte necajit din cauza asta.(are 8 ani). Multumesc.

#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 24.03.2006
Exista modele IEM (In Ear Monitor), precum Sennhesier CX300 (vezi foto).
Care se livreaza cu trei marimi de "capace", ce pot fi schimbate pentru a se potrivi cu, canalul urechii.
Sunt casti foarte bune acestea, dar nu prea le-as recomanda unui copil. Si sunt mai multe motive pentru asta. In primul rand de sanatate si siguranta. Se aud foarte tare la volum mare, iar faptul ca se introduc in canalul urechii poate dauna auzului. Totusi daca baiatul e ascultator poate fi sfatuit sa nu abuzeze de urechile sale. Apoi siguranta! Acest tip de casti izoleaza foarte bine zgomotul exterior, ceea ce le face periculoase in momentul iesirii pe strada.

[ http://www.discountdiscs.co.uk/Merchant2/graphics/00000002/cx300-blk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 24.03.2006
Vezi aici, modelele din seria PX , ele nu prea au cum sa nu se potriveasca cu urechile. > http://www.video-s.r..._streetwear.htm

#4
dodo69

dodo69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2007
Multumesc, la Cx 300 parca as ramane si eu, mai ales ca am citit doar de bine de ele.
Oare se potrivesc cu Philips GoGear 1110/02( nu prea ma pricep ,impedanta si alte cele). Stie cineva ceva de acest mp3 player, ca nu am gasit referinte?

#5
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 24.03.2006
Trebuie sa mearga, chiar daca sunt diferente de impedanta. CX 300 sunt pe 16 Ohmi, majoritatea playerelor au 16 sau 32 ohmi. Daca folosesti casti cuprinse intre 16 - 22 - 32 ohmi nu este problema, eventual mici diferente de sunet.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
vezi ca impreuna cu castile intraauriculare se da gratis si trimitere la ORL. mai ales in cazul copiilor care sunt mai sensibili.
asta din cel putin 2 motive: va da cu siguranta prea tare si al doilea, numarul bacteriilor din urechi se va inmulti foarte repede (intr-o ora de la 5x pana la peste 10x)  :nonobad:

#7
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004

 undercoverbrother, on Apr 22 2007, 15:59, said:

vezi ca impreuna cu castile intraauriculare se da gratis si trimitere la ORL. mai ales in cazul copiilor care sunt mai sensibili.
asta din cel putin 2 motive: va da cu siguranta prea tare si al doilea, numarul bacteriilor din urechi se va inmulti foarte repede (intr-o ora de la 5x pana la peste 10x)  :nonobad:


hai ca ai luat-o pe campii cu trimiterea la orl . Iar de faza cu bacteriile ce pot sa zic ?? daca stau si ma informez despre sanatate cred ca aflu ca si apa e cancerigena.
Ideea e ca daca am sta sa ascultam de toate sfaturile binevoitoare ar rezulta sa traim intr-o frica continua.

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Lup, on Apr 22 2007, 22:49, said:

hai ca ai luat-o pe campii cu trimiterea la orl . Iar de faza cu bacteriile ce pot sa zic ?? daca stau si ma informez despre sanatate cred ca aflu ca si apa e cancerigena.
Ideea e ca daca am sta sa ascultam de toate sfaturile binevoitoare ar rezulta sa traim intr-o frica continua.

ma bucur (oare?) ca inca mai sunt oameni cu gandire ca a ta. asa pentru diversitatea speciei umane.
e bine sa fii informat si sa iei decizii pe baza unor lucruri concrete nu dupa "bunicu a facut razboiu si ia bubuit tunul...". probabil ca nici prezervativ nu folosesti ca doar nu ai tu ghinion. (sper sa se considere drept la replica la un atac la persoana si nu offtopic)

cel mai mic rau il fac castile supraauriculare, deschise.

#9
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
"atac la persoana" ... m-ai facut sa zambesc :) . era doar parerea mea , argumentata  chiar elegant :D

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Lup, on Apr 25 2007, 10:28, said:

"atac la persoana" ... m-ai facut sa zambesc :) . era doar parerea mea , argumentata  chiar elegant :D

mai citeste regulamentul in legatura cu "atacul la persoana" iar argumentele tale sunt maxim niste pareri care nu sunt bazate pe o experienta relevanta in domeniu sau pe informatii verificabile si acele argumente s-ar incadra cel mai bine la "asa nu"

gandeste-te ca e vorba de sanatatea unui copil. daca era vb de cineva care putea sa decida pt el crede-ma ca nu ma deranjam.

in rest, despre tine, numai de bine.
spor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate