Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 

cum protejez informatia de pe pagina mea de web (sa nu poata fi copiata )

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Pagina nu poate fi codata integral. Tot trebuie sa ai o functie Javascript care sa o decodeze. Si daca studiezi putin functia aia poti sa decodezi si tu codul HTML.

#20
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
de ce mai pui la dispozitie in mod public informatii care nu vrei sa poata fi refolosite si de care sa nu se poata bucura nimeni? doar din vanitate? publica-le la avizierul din scara blocului, in spatele sticlei. parerea mea.

#21
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Se pare ca o zi de odihna e prea mult pentru unii. Incep sa-si relaxeze neruonii. Omul a pus o intrebare. Ai raspuns la ea postezi, daca nu ... eventual iesi la aer, vremea a devenit frumoasa.

#22
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
am auzit de steganografie ... repet decat am auzit si cred ca asa ar fii solutia! :)

eu nu am incercat!

#23
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
stegano sau stenografie?  :confused:

#24
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
:
Steganografia este tehnica de criptare a informatiei in imagini. Practic, informatia ta va arata ca un minunat peisaj de primavara, daca vrei, dar nu va mai fi lizibila, ca text.


On-topic: NU SE POATE. Odata ce ai pus informatia pe un site, ea poate fi luata de acolo, mai usor sau mai greu, in functie de priceperea si rabdarea userului.

Quote

site-ul meu contine cursuri si laboratoare pentru facultate ? informatia este pentru studenti dar nu vreau ca studentii sa dea copy paste si sa faca n referate identice
Dar continutul referatelor nu este verificat? In cazul asta, NOTA este cea mai buna solutie anti copy/paste.

#25
UnuSimplu

UnuSimplu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.02.2004
Orice prof. isi cunoaste cursurile proprii sau cursurile pe care le preda... daca gasesti un referat facut dupa cursul respectiv il pici pe acel student si gata...

Sa repet si eu ce au zis mr.fred, Courage, dejayfx si Thorr...?

#26
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Cauta pe Softpedia (nu mai stiu adresa) programe de criptare html. Sunt facute in javascript care se vede numai pe browser, sursa e nedescifrabila, pui si scripturi ca sa nu poata selecta, click dr, si asa minimizezi sansa ca useru sa citeasca ceva. Este unu cu optiuni de criptare cu parola, fara parola nu se poate citi corect pagina.

#27
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
@greendick - nu sursa trebuie codata. ci ce afiseaza browser-ul sa nu poata fi copiat intr-un editor sau printat.

#28
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
HTML nu stiu sa se poata cripta, dar exista solutia ActiveX simplu care primeste (codat evident)  textul de afisat intr-un parametru shi il toarna pe ecran  DAR in activeX poti sa dezactivezi ce vreau muschiul tau (copy, print, etc...). Ca sa eviti OCR pui un background cu un text palid, ca sa eviti print_screen pui paginare, eventual scroll la dreapta (tot se poate dar devine mult mai greu). practic nu ma pot abtine sa intreb totusi de ce pui pe un site informatie daca nu e publica ??

#29
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Practic ar trebuie sa citesti primul post si astfel toate intrebarile existentiale se vor risipi.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
am vazut niste poze mai demult... aratau foarte frumos.. dar cand le selectai cu mouse-ul, se afisa cu totul si cu totul altceva.. cred ca ar fi o solutie...

#31
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Smecheria functioneaza doar in IE... si daca ii dai un blur foarte mic urmat de un sharpen se cam duce de rapa :)

#32
UnuSimplu

UnuSimplu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.02.2004
Off-topic:
@pirannia Exista ActiveX-uri bazate pe algoritmi de criptare dar din moment ce continutul trebuie afisat nu au niciun folos. In plus ActiveX-ul func. doar pe IE.

@i0nutzb Legat de imaginile ascunse care apar la selectarea lor, sursa. Selecteaza imaginea de jos. (posibil numai in IE)

@greendick Sursele se pot descifra si fara parola. Algoritmul de cifrare este unescaped vezi mai jos cum se poate inversa cifrarea.

On-topic:
Pe un thread legat de un virus pe care KAV-ul il detecta aiurea pe un site am explicat cam ce continea acel site. Cand m-am uitat prin surse am vazut ceva. La incercarea de a copia un text selectat bufferul se umplea cu un spatiu, cam la un interval de 300ms. Astfel textul selectat nu se mai putea copia direct.

thread-ul
clic dreapta pe documenul text rezumat.txt > deschide in fereastra noua
functia era function hp_dp2(), execCommand("Copy")...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate